Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesapám nemrég elhunyt.Én...

Édesapám nemrég elhunyt.Én leszek az örökös. Nem volt még hagyatéki tárgyalás. A hagyatékin minden tartozását,bevételét megtudom majd? (Cetelem hitelkártya,vodafone tulfizetés,stb).

Figyelt kérdés
2023. márc. 29. 15:31
1 2 3 4 5
 31/44 anonim ***** válasza:
87%

Kérdező: fogsz kapni egy kitöltendő nyilatkozatot (vagy beidéznek a polgármesteri hivatalba nyilatkozattételre), amit az általad ismert adatokkal kitöltve vissza kell küldeni. Meg kell adnod minden lehetséges vagyontárgyat, amiről tudomásod van. Gépjármű esetén szoktak kérni becsült értéket megadni, illetve a forgalmi engedély másolatát. Amit pontosan nem tudsz, azt csak vázold (pl. a Cetelem hitel, illetve a túlfizetés), esetleg jelezd, hogy elképzelhető, hogy van még bankszámlája, értékpapírja, de ezekről pontos információid nincsnek. Célszerű a bankoknál, szolgáltatóknál a halotti anyakönyvi kivonat bemutatásával bejelenteni az elhalálozás tényét, így többnyire ők fogják megkeresni a hivatalt hagyatéki hitelezői igénnyel, illetve közlik, hogy milyen összegű túlfizetés jár vissza az örökhagyó után. Ha van ingatlantulajdon, akkor az ügyintéző adó- és értékbecslést fog készíttetni az ingatlan fekvése szerinti polgármesteri hivatal adócsoportjától. Az erről készült adó- és értékbizonyítványt, tájékoztatót és egy - a nyilatkozat és egyéb beérkezett dokumentumok (pl. hagyatéki hitelezői igény) alapján rögzített hagyatéki leltártervezetet az ügyintéző kiküldi az öröklésben érdekel(ek) részére. Ezért fontos, hogy nyilatkozónak fel kell tüntetni minden érdekelt adatait, elérhetőségét. Az öröklésben érdekeltek elsősorban a túlélő házastárs és az egyenesági leszármazók (gyerekek).

Ingatlan esetén a megállapított érték ellen 15 napon belül lehet fellebbezést benyújtani (sajnos illetékköteles, az illeték mértéke az ingatlan megállapított értékének függvénye, minimum 5000, de legfeljebb 500.000,-Ft). Ha nincs ingatlan, akkor 8 napon belül lehet kérni kiegészítést, javítást. Az ügyintéző figyeli a határidő leteltét a visszaérkezett tértivevény alapján, ha letelt, akkor az egész anyagot továbbítja a közjegyzőnek. A bankokat, biztosítókat, államkincstárat megkeresni az összegekért a közjegyző hatáskörébe tartozik, természetesen ha talál valamit, akkor a hagyatéki tárgyaláson arról tudomást fogsz szerezni.

Ha esetleg lenne még kérdésed, nyugodtan írj akár privátban is, szívesen segítek, ha tudok.

2023. márc. 29. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/44 anonim ***** válasza:
80%

#30: Nyilván nem voltam ott, nem hallottam, hiszek neked. Én sem tudok mindig kedves lenni, sajnos, bár igyekszem. De mikor egy ügyiratot már ezredszerre nyitok ki, zárok be, mert az ezredik telefont veszem fel, és nem haladok semmit az érdemi munkával, akkor nem mindig őszinte a mosolyom. És persze, hogy nem pont az az ügyfél tehet róla, de tudod, az ügyintézők is emberből vannak, na. Van az a pont, ami már sok(k).

A közjegyzőkkel kapcsolatos véleményedet nagyjából osztom. A munka oroszlánrészét ugyanis nem ők végzik, de a haszon az övék.

Egyéb - igen hosszúra sikerült - hozzászólásaimból (28, 29 és a 31) kiderülhet, hogy milyen összetett munkája van hagyatékosoknak. És persze települése is válogatja, de én pl. egy bp-i kerületben vagyok, jelen pillanatban is több mint 600 ügyem van folyamatban, ahol a 31-ben leírt folyamatokat mind végig kell pörgetni. És vannak egyéb, extrém ügyek, amikről itt nem is írtam, mert nem a kérdéshez tartozik (sok esetben több generációra visszavezetett családfakutatás, időnként oldalágon is, ha elfogyott az egyeneság).

2023. márc. 29. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/44 anonim ***** válasza:
90%

"És persze, hogy nem pont az az ügyfél tehet róla, de tudod, az ügyintézők is emberből vannak, na. Van az a pont, ami már sok(k)."


Megértem, nekem is azért maradt meg ez, mert indokolatlan volt. Soha nem szoktam érteni, mikor az emberek azt mondják, hogy velük mindenki bunkó, eladó, pénztáros, mert velem kis kivétellel mindenki szívélyes, de úgy is állok hozzájuk.


A munkám miatt sok önkormányzatot, NAV-ot hívogatok, és sokszor érzem, hogy az ügyintézők normálisak, de kissé hűvösek (gondolom, nem tudják, mikor kezdenek el velük kiabálni), de azt is érezni szoktam, hogy amint kiderül nekik, hogy értem, mit nem értek, és értelmes vagyok annyira, hogy felfogjam, amit mondanak, akkor "bemelegszenek".

2023. márc. 29. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/44 anonim ***** válasza:
87%

#33: Amúgy vannak tényleg borzalmas ügyintézők, és ezt úgy mondom, hogy nálunk konkrétan van olyan kolléga (másik csoportban), akit még mi sem bírunk elviselni. Voltunk egyszer közös helyszínen, egyidőben, azt hittem, hogy én fejelem le, olyan szinten bunkó volt. Ő mindig, mindenkivel ilyen, sajnos. A kollégák sem szeretik, velünk is ilyen. Főleg, ha új ember jön, azt mindig bekóstolja. Annak idején mondjuk velem törököt fogott, mert hamar a helyére tettem.

Velem is előfordul, hogy nem vagyok túl kedves, de sok esetben kértem már bocsánatot a beszélgetés végén. Van aki megérti, van akit nem érdekel. Utóbbiak esetében nem annyira sajnálom, hogy nem voltam kedves velük...

2023. márc. 29. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/44 A kérdező kommentje:
Volt életbiztosítása,ahol én vagyok a kedvezményezett. akkor a hagyatéki tárgyalás előtt bemehetek a biztosítóhoz?
2023. márc. 30. 13:00
 36/44 anonim ***** válasza:
100%
Egész nyugodtan, a biztosítási kötvényt természetesen be kéne mutatni. Ki fogják fizetni.
2023. márc. 30. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/44 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem kerni fogjak a halotti bizonyitvanyt is.
2023. márc. 30. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/44 anonim válasza:
100%

Halotti bizonyitvany kelleni fog a biztositonak, de igen bemehetsz.

Nem kell a hagyatekba elszamolnod es nem kepezi az orokseg reszet sem.

Tehat ha te vagy az egyeduli kedvezmenyezett , de vannak rajtad kivul orokosok, nekik NEM jar az eletbiztositasbol.

2023. márc. 31. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/44 anonim válasza:
100%
Es igen a hagyateki targyalas elott bemehetsz a biztositohoz.
2023. márc. 31. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/44 xp ali ***** válasza:
100%
Jó, ha proaktívkodsz, hogy ne kerüljön esetleg behajtóhoz semmi, amig tart ez a hacacáré. A halotti vizsgálati papírral tudsz intézkedni (többnyire). A személyi kölcsönöknél szokott lenni életbiztosítás, szóval azt lehet h nem kell visszafizetned, azaz nem vonják le az örökségből. Nettóban tartozást nem örökölhetsz. A másik, hogyha vki nem jelentkezik a hagyatékin, mint hitelező, az bukta a dolgot. Kitartást, részvétem.
2023. ápr. 2. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!