Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mi az Aikido valódi értelme...

Mi az Aikido valódi értelme és céljai?

Figyelt kérdés
2010. dec. 23. 13:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Az Aikido lényege, hogy az ellenfél erejét saját maga ellen fordídtsuk. Hát, hogy mi a konkrét értelme, azt igazán szerintem csak az O'Sensei tudta.

Amúgy egy nagyon szép és egyben hatásos harcművészet. Bár sok idő kell az elsajátításához, de hatékony utcai támadás ellen.

2010. dec. 23. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
Csatlakozom az előttem szólóhoz! Az egyik legszebb és legjobb küzdősport.. Én imádom... a mindennapokban is segít hogy ne ess rosszul..mert megtanít ösztönösen esni.
2010. dec. 23. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Én hosszú évekig Aikidoztam. Annyit tudok róla elmondani, hogy imádom a mozgáskultúráját, a hosszú elegáns mozdulatsorokat. És tényleg olyan, mintha az ellenfelet táncba vinnéd. De egy biztos. A legtöbb esetben az utcán haszontalan. Hacsak nem pont úgy fognak meg, pont úgy támadnak, stb. 12 év Aikido után elkezdtem intenzíven thai boxolni, hogy kipróbáljam magam ott is. Két év után azt mondom, hogy a thai box önvédelemre sokkal jobb. Az Aikido életforma, stílus, lelkiállapot. Nagyon sokáig kell aikidozni ahhoz, hogy egy fél-egy éve edző tehetséges thai boxost le lehessen verni.

Persze nem erről szól a dolog, de ha gyorsan elsajátítható önvédelem kell, akkor az aikido erre nem alkalmas.

2010. dec. 23. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Kicsit utánanéztem, és ahogy én láttam az Aikido a Ju Jitsu-ból lett kifejlesztve, kb ugyanazok a technikák. Akkor meg mi értelme volt az aikidonak, ha a jujitsu már mind tartalmazza ugyanazokat az önvédelmi fogásokat? :S
2010. dec. 23. 15:21
 5/12 anonim ***** válasza:

Kedves 3. válaszoló.

Szerintem nincs igazad egyáltalán! Az aikido igen is hatékony! Én is aikidózok és thai boxoltam is régebben 3 évig. Na most ott thai boksz edzésen mindig szopattam mindenkit sima aikido technikákkal. XD

Érdekes az aikido-t sok ország hadseregében lévő elit kommandósoknak oktatják, a thai bokszot még a thaiföldi hadseregben sem. Ennyi. Mondjuk az is igaz, hogy az én aikido mesterem volt rendőrségi kommandós tiszt. A thai bokszot nagyon sokan túlbecsülik mert divatbunyó. Én is tudom, hogy kemény a thai box, de az csak SPORT. Utcán egy komolyabb támadó ellen felejtsd el, hogy jó. A thai boksz arra jó, hogy diszkóba pár csibészt összeverj és tudjál vele feszengeni. A thai-osok csak rúgásra és térdelésre gyúrnak ütni egyik sem tud normálisan, hanem hiszed el akkor próbáld ki magad csak kézzel egy ökölvívó vagy egy wing tsun-os ellen magadat, össze fog verni az tuti. Persze az aikido-t tovább tart elsajátítani, de ott lehet sokáig fejlődni. Amúgy attól is függ, hogy kitől tanulsz aikido-t, ha csak ilyen kis művészlelkű mestertől aki szinte csak formagyakorlatokat oktat művészi cicomákkal az úgy tényleg semmi. Akitől én tanulok nálunk is van formagyakorlat, de nincs eltúlozva és mi full contactban is próbáljuk alkalmazni a technikákat, van is sérülés mondjuk, de amit megtanulunk azt tudjuk is alkalmazni!

2010. dec. 23. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:

Azért az edzés és az utcai bunyó között ég és föld a különbség. Thai bokszon legalább megtanulsz ütni-rúgni és szerzel egy alap erőnlétet, állóképességet, ami a legfontosabb éles helyzetben. Én aikidóztam, és ott sosem volt erőnléti edzés, sem ütések, rúgások.


Másrészt egy bonyolult ízület technikát utcán, extrém stresszhelyzetben szinte lehetetlen végrehajtani, az ellenfél sem fog segíteni benne, mint az edzéseken. A dojóban nagyon szépen mutatnak ezek a dobások, de a valóságban nem fognak egykönnyen összejönni. A legegyszerűbb ütni-rúgni az ellenfelet, ahol éred, aztán futás. Ehhez pedig a thai boksz ideálisabb.

2010. dec. 24. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Bocsi, de nem maradhatnánk a témánál, ahelyett, hogy a thai boxxal off-oljátok a témát? Röviden: nem igazán értem mi szükség volt az aikidóra, amikor a ju jitsuból lett kifejlesztve, és ugyanazokat a technikákat tartalmazza, csak kimaradt belőle pár a dolog ami a ju jitsuban még meg van. Ezek után mégis miért kellett egy külön harcművészetet létrehozni aikidó néven, ami ugyanazokat a technikai megoldásokat és elveket használja?
2010. dec. 24. 19:43
 8/12 anonim ***** válasza:

Kicsit késő szólok hozzá, remélem még olvasod.

Szóval az aikido a filozófiája miatt egy nagyon szimpatikus harcművészet, segít a hétköznapokban, ésatöbbi, ésatöbbi...

De! Utcán, valódi bugyóban teljesen használhatatlan, ha nem legalább 10 éve gyakorlod. Egyolyan emberrel szemben, aki verekedni is tud, nemcsak csapkodni össze-vissza, semmin sem ér. Képzeld el, mondjuk ott vagy a diszkóban, egyszercsak odajön egy cigánygyerek, aki több éve boxol. Összezólalkoztok, majd egymásnak mentek. Na, megnézném én azt az embert, aki elkapja egy olyan ember kezét, aki több éve boxol, és az utcán is tanult verekedni! Ráadásul, lehet, hogy elkapod az egyik kezét, de nem lesz időd kihajtogatni a kezét, mert jön a másik kéz, és akkor BAMBI!

Nem becsülöm le,jellemfejlesztésnek, önnevelésnek kiváló, de valódi önvédelemre, verekedésre csak nagyon hosszú gyakorlás után használható!

2010. dec. 26. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem értem miért kell más harcművészetet fikázni hogy semmire se jó meg stb. Nem mindig a harcművészet a lényeg.

"Nem a harcművészet teszi naggyá a harcost hanem, a harcos teszi naggyá a harcművészetet."

2010. dec. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
78%

Hi.


Leírom még egyszer, mert az automata trágárság-szűrőt túl szigorúra állították :P


Alap esetben annyi értelme van, amennyit adsz neki.


A többi esetre: a kialakítás pontos okairól töredékes a tudásom, nekem annyi esett le, hogy az Alapító családját, ha jól tudom, megtámadták. Innentől törekedett egy olyan stílus létrehozására, ami mentes az erőszaktól, és í békét hirdeti. Az egyik széles körben elterjedt mondata, hogy az "igazi győzelem az önmagunk felett aratott győzelem". Szerintem evvel arra célzott, hogy első körben magunkkal kell valamit kezdeni. Amennyire nekem feltűnt, hogy a rendszerbe építve nincs olyan elem, mely versenyt, a másik legyőzésének fontosságát hirdetné. Az aikido-t eredetileg a béke követének szánták egy olyan világban, ahol az erőszak út. Ha úgy tetszik, úgy hirdeti a békét, hogy a használóját képes legyen megvédeni. De csak, ha szükség van rá. Az egész rendszer akörül mozog, hogy az "erősebbnek lenni a másiknál" gondolatot eltüntesse a gyakorlóból. Minden olyan gondolat, címke eltűnt, ami arra buzdít, hogy legyőzd a másikat. Ez az egyik alap. Ahelyett, hogy a konfliktuskezelés avval indulna, hogy "úúúúú most lecsapom a csávót, mert harcolnom KELL! ÚÚÚÚÚ!", azt a kérdést teszi fel, hogy "harcolhatnék, de mit nyerek vele?". A stílus igyekszik elkerülni, hogy harcolnia kelljen, ha van más mód.

Ha nincs, akkor úgy harcoljunk, hogy ne okozzunk, vagy csak kis mértékben okozzunk sérülést. Így aztán kikerültek a potenciálisan életveszélyes technikák, a maradék pedig arra irányul, hogy ne semmisítsük meg az ellenfelet. Minek?

A másik cél, hogy ne erő dolgozzon erő ellen. Akkor az erősebb győz. Ezért vannak olyan elemek, amik kibillentésre, elvezetésre, ízületfeszítésre épülnek. Ha az erő nem használható ki, akkor nem jelent előnyt. Amit nagyon nehéz megtanulni, hogy így gondolkodjon az ember, különösen, ha a másik éppen meg akar verni :P Olyankor van egy csomó automatizmus, amit le kell építeni (nem mellékes, hogy ekkor állja majd a sarat az ember igazán). De szerintem ez is az önmagunk legyőzéséhez tartozik.


Persze, ebben benne van az is, hogy nekem mi a célom vele. Egy küzdősport alapjában véve egy fegyver. A fegyvernek a használója ad célt, értelmet. Nekem nem célom a bunyó, a verekedés, a küzdelem. Edzésen nem háborúra készülök. Nem célom, hogy harcos legyek. Az a célom, hogy jobb ember legyek, és ha kell, de csak akkor, ha kell, ezt az embert életben/épségben tartsam. Az én aikidomnak ez a célja. Tehát, szerintem, más a stílus célja, és más a használója célja. Egy stílust akkor lehet hatékonyan megtanulni, ha a kettő fedi egymást.

2010. dec. 27. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!