Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Kyokushinkai karatézom 4 éve...

Kyokushinkai karatézom 4 éve utána illetve közbe wing tsun-oztam rövid ideig de aztán maradtam a kyonál. Kyo meg aikido együtt tanácsos?

Figyelt kérdés
Nem tudom hogy mennyire hatékony az aikido mert bizonyos fogásból való szabadulást ami aikidóból volt nem tudtam használni de félig hiszek benne hogy nagyon jó az aikido félig nem tartom jónak. Vélemény?
2012. febr. 26. 19:02
1 2 3
 21/23 dftgsgvghgev ***** válasza:

Hi.


Sokan mondanak sokfélét. A legtöbb érv, amivel eddig találkoztam, szorosan kapcsolódik ahhoz a vélekedéshez, hogy küzdelemben használhatatlan, pontosabban olyan ellenféllel szemben, aki ellenáll. Ezt gyakran arra vezetik vissza, hogy a kihon jellegű gyakorlatok miatt az uke hagyja magát, így a technika, aminek megtanulásához egy magát hagyó uke kell, nem használható, ha feladjuk az uke együttműködő szerepét.

Mások a használhatatlanságot a filozófiai háttérre vezetik vissza, miszerint a harmóniára törekvő stílus eleve használhatatlan.

Fel szokták hozni a sparring hiányát, hogy a gyakorlóknak nincs küzdelmi tapasztalata.

2012. jún. 2. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 A kérdező kommentje:
neked erről mi a véleményed? csak mert azért tudsz dolgokat :)
2012. jún. 3. 20:12
 23/23 dftgsgvghgev ***** válasza:

Egy részét jogosnak érzem. Nekem legfőképp a sparring hiánya lenne fájó, ha éppenséggel ketrecbe készülnék. Nem halott a dolog, de azért a gyakorlása fontos volna.

A magát hagyó uke érvek már részigazságok, főleg az én szememmel. Sok időmbe telt, mire rájöttem, hogy a magát hagyó uke-val egy szinten túl már nem lehet fejlődni, csak önámítás az egész. A kritika igaz azokra, akik nem veszik határozottra (értsd: nem adják oda az egyensúlyukat "ingyen", kontráznak, ha tudnak, korrekt a fogás, nem megy mellé az ütés, stb.) az uke szerepét. A többiekre viszont már nem. Azt hozzátenném viszont, hogy mindenki máshogy szeret tanulni. Ha valaki nem szeret határozott uke lenni, azt tiszteletben tartom. A saját preferenciáim alapján nem fogok leszólni senkit sem.

Ami még jogos kritika lehet, hogy a támadások mímeltek, a valósághoz semmi közük. Valóban, lehetne nagyobb hangsúlyt fektetni a támadásokra, és vannak olyan helyek, ahol ezt meg is teszik. Viszont azt azért megjegyezném, hogy pl. egy aikidos shomen uchi addig tűnik viccnek, amíg nem vesz a támadó a kezébe egy bárszéket. De elég egy fakard is, hogy megértse az ember, miért vannak a kitérések a rendszerben.

A filozófiai háttérrel kapcsolatos fejtegetéseknek, legalábbis azok közül, amikkel eddig találkoztam, rendszerint rossz az alapja. Félreértik a harmónia vagy a harcművészet fogalmát, nem olvasnak utána a nyomtatott irodalomnak. Persze, láttam olyan aikidost, aki látszólag hasonlóan cselekedett. De hiányos definícióból kiindulva hiába látszik logikusnak egy érvelés, ingatag lesz az egész.

Amit még félreértenek, hogy nem a filozófia az első, és azután jön a gyakorlás. Hanem gyakorláson keresztül értjük meg a filozófiai alapokat. Egy sítlus hasznavehetetlenségét nem lehet a filozófiából levezetni, ha egyszer először tanuljuk a stílust, és a használatán/gyakorlásán keresztül fogjuk fel a mögöttes filozófiát. Hogy tisztán értsük, a stílust használni is tudni kell. Ezt még több időmbe került felismernem.

2012. jún. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!