Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Üdv! Tonfát melyik harcművésze...

Balazsk11 kérdése:

Üdv! Tonfát melyik harcművészetben használnak?

Figyelt kérdés
2012. nov. 29. 00:43
 1/10 aikiboxer ***** válasza:
Kobudo, krav maga. Elvétve a karatékák is szoktak kobudo fegyverekkel gyakorolni.
2012. nov. 29. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. dec. 8. 02:23
 3/10 aikiboxer ***** válasza:
Egyébként esetlen egy fegyver.
2012. dec. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Mitől esetlen?

Eddig kb fillmek ben láttam és bejött a cucc mert viszonylag kicsi, és értelmesen el lehet vele férni viszonylag szűken is.

Eddig nundzsát meg katanát használtam, kb ennyi a viszonyítási alapom.

2012. dec. 9. 00:54
 5/10 aikiboxer ***** válasza:

Csak a saját szubjektív véleményemet írom. Összehasonlítási alapom a tonfa, nunchaku, jo, katana és tanto, ebből az első kettőt karate mellett, az utóbbi hármat aikidón. Shinai is volt már a kezemben. Egyébként toronymagasan nunchakuban vagyok a legjobb, és bár egy valós harcban nyilván a kard a legjobb kézifegyver (leszámítva a még nagyobb fegyvereket, mint a lándzsa és a naginata), én a harcművészetben a nunchakut preferálom.


Szóval tonfa.


Fogás: a fogása eleve idétlen: a nyelét fogod, de a fegyver rögzítése a könyöködhöz folyamatos külön energiát igényel, ami eleve abnormális egy fegyver esetében. Meg lehet tanulni úgy fogni, mintha hozzánőtt volna az alkarodhoz (én is képes vagyok rá), de az energiákat akkor is elviszi, és nem jó irányba. Mert a kardnál, nunchakunál maga a fogás is az ütés része, tehát a fogás teljesen természetes és az erre fordított energia "rászáll" a támadott pontra, a tonfa esetében pedig ez teljesen más irányba történik.


Biztonság: egy fegyvert meg kell tudni biztonságosan tartani. Egy kard vagy nunchaku esetében sem könnyű feladat ez, ha az ellenfél erősen támad, a tonfa esetében azonban sok a bizonytalanság, mert a fegyvert a markolat szorítása tartja meg az alkarod mellett. Ugyanaz, mint az előző pont: rossz irányba áramlanak az energiák, fölösleges az erőkifejtés.


Ütőerő: nem mondom, elég nagyot lehet suhogtatni a tonfával, de az ütőereje sehol sincs a nunchakuéhoz képest. Bemutatókon jól néz ki, azt se állítom, hogy alkarral szívesen megállítanék egy tonfa-csapást, de akkor sem az igazi. Arról nem is beszélve, hogy miközben pörgeted, megint rossz irányba áramlanak az energiák a markolatról, mivel NEM tudod az egész erődet/testedet az ütésbe beleadni, mint a kard vagy a nunchaku esetében, hiszen az egész fegyver mechanikája nem így épül fel. Míg egy tisztességes kardvágásnál gyakorlatilag a teljes testedet használod (és tényleg szét is lehet vágni egy koponyát egy katanával), addig a tonfánál csak a lendület gyorsaságát és a fegyver szárának súlyát tudod beleadni, hiszen a kezed a rá merőlegesen álló markolatot fogja, és így a tested energiája elvész. Gondolkozz el ezen. Ez egyébként a nunchakura is áll, csak ott meg a fegyver felépítése miatt lehet borzalmas ütőerőt elérni, az teljesen más tészta.


Van a másik fajta repertoár, amikor nem pörgeted ki, csak a kezed keményítésére használod, ez nem rossz, de itt is szerencsétlen a fegyver felépítése. Mivel ütés közben itt is külön energiát vesz el a fegyver fixen tartása. Nem is beszélve arról, hogy ha tényleg igazi ökölharcba bocsátkozol (és nem csak karatés levegőkékítésbe), akkor akadályoz a lengő-bongó fegyver. Sokkal jobb ilyenkor egy koga vagy egy boxer.


Tárolás, kezelés: a fegyvernek van egy gyenge pontja (az illesztés). Gumi/fém fegyver esetében persze ez nem számít. De a fegyver NAGY. Jóval nagyobb, mint a nunchaku. És amorf alakú is. Míg a nunchakut simán beteszem az elegáns táskámba a laptop meg esernyő mellé, a tonfát hová teszed be?? És a viselése közterületen tiltott, és a rendőrök csodálkozva is néznek majd rád, ha megjelensz egy tonfával...

2012. dec. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 aikiboxer ***** válasza:

Végül szeretnék néhány kézifegyvert a figyelmedbe ajánlani, amelyek szerintem sokkal jobbak vagy érdekesebbek:


1) Ne tarts magadnál boxert, mert elég feltűnő. Viszont kiváló kis fegyver a mini koga, fel lehet vinni repülőre is, és ha megállítanak vele, akkor csak egy masszírozó eszköz. :)

[link]

[link]


Ugyanez a kategória a tactical pen:

[link]


Amit nem javaslok önvédelemre, az bármilyen típusú kés, mivel a végén még megölsz vele valakit. Viszont ha kertes házban laksz, nem annyira feltűnő, ha lecsapod valakinek a fejét egy profi gyalásóval (jaj bocs éppen a kertet ástam és megijedtem..*):

[link]


*Csak vicceltem, NE használj semmilyen emberélet kioltására alkalmas fegyvert. Ilyet se pl:

[link]


Dobócsillagot én csak a poén kedvéért szoktam gyakorolni, egyébként a dobócsillaggal is nagyon jól lehet verekedni -- nem kell eldobni, csak a kezedben tartani. Ha igazi dobócsillagot szeretnél:

[link]


Nagy szerelmemből, a nunchakuból nekem egy egész arzenálom van itthon, de még egy ilyenre szeretnék szert tenni -- ez hivatalos rendőrségi nunchaku. :)

[link]


Ha mindenáron ki akarod húzni a gyufát a rendőröknél, akkor ezt a tonfánál jobb eszközökkel is megteheted, mint pl. vipera és fa testápoló. :))


A klasszikus okinawai kobudo fegyverek közül meg a sai és egy nagyon érdekes fegyver, nem tudok vele bánni, de a kobudos ismerőseim elég jól bántak vele anno.

2012. dec. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Zsíír, köszi a felvilágosítást is meg a fegyver bemutatót. Csak kerestem valami olyan fegyvert ami viszonylag nag előnyhoz juttat, ha estleg gebasz van de ne legyen. Nundzsával még nem vagyok nagy ász, a katanát meg nem lenne etikus használni : - D


Amúgy ez a mini-koga lényegében merevíti az öklöt mint szegény gyereknek az öngyújtó, vagy csak elég, hogy acélból van, ha kicsi úgy is be lehet vele zúzni egy koponyát.

2012. dec. 10. 00:47
 8/10 aikiboxer ***** válasza:

A legjobb önvédelmi fegyver (a nem lőfegyver kategóriában) a forgótáras gázpisztoly, vegyesen töltve szintetikus és paprika tölténnyel. Kutyák ellen is jó. Utána jönnek a nunchaku és a vipera, ez utóbbiból tudok ajánlani márkát. Ez utóbbit néhol a rendfenntartók is használnak, itthon tilos. De egyébként ha nem jársz harcművészetre, elég nehezen magyarázod ki magad, ha elkap a rendőr... A baseball-ütő is jó persze, jobb, mint a tonfa, csak gáz, ha elkap vele a rendőr.


Általában semmit ne tarts magadnál, amivel ölni lehet. A kés az abszolút alkalmatlan önvédelmi eszköz, nálam mindig van a zsebemben, de csak almát vágni -- ha kergetnének, se venném elő.


A mini kogára keress rá a youtube-on, van hozzá technikai repertoár is, a tactical penhez is. Ezek NAGYON jó anyagból vannak, praktikusan törhetetlenek, könnyűek, jó a fogásuk, és nem feltűnőek. De ha beperelnek, ez is súlyosbító tényezőnek számít, mint minden más ütésnövelő eszköz.


Egyes etnikumok valóban vascsővel mászkálnak, a gázpisztoly ez ellen is véd (meg a nyúlcipő), max nunchakuval mernék szembeszállni kínomban, de menekülni kell minden ilyen helyzetből.


Ide a városba autós konfliktusokhoz meg legjobb az mma kesztyű és fogvédő -- ne okozz 8 napon túli sérülést és a fogadat se verjék ki.


Amúgy meg keress egy harcművészeti edzést, és ott azt is meg fogod tanulni, hogyan NE keveredj egyáltalán semmilyen konfliktusba. :)

2012. dec. 10. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 aikiboxer ***** válasza:

A gyalásó nagyon jó kis eszköz egyébként, persze csak ha hobbid a kertészkedés vagy a faültetés. :)))

http://www.youtube.com/watch?v=jIlceAZBRdA


A mini kogával (ami amúgy egy yawara) így kell harcolni:

http://www.youtube.com/watch?v=zlw9Mo4g5Ak


A rendőrségi nunchakut így használják (na persze. gondolom, soha nem ütnek vele -- a gumibot markolatával sem...).

http://www.youtube.com/watch?v=V_0bcfZ3my4


Viperás videókra a "baton fight" kifejezéssel kereshetsz a youtube-on.


De amint látod, mindig az ember tudása a lényeg, az eszköz csak eszköz.

2012. dec. 10. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 aikiboxer ***** válasza:

Tehát ha be akarsz vásárolni önvédelmi eszközöket, akkor ezek közül válassz:

[link]


Ezeknél veszélyesebb eszközt ne tarts magadnál. És kezdj el sürgősen valamilyen edzésre járni, mert megesznek reggelire.

2012. dec. 10. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!