Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Hogyan tanulhatnék meg Parkour...

Hogyan tanulhatnék meg Parkourozni? Segíts kérlek

Figyelt kérdés

15 éves vagyok, és szeretnék megtanulni Parkourozni.


Már megtanultam, hogy hogy tompítsam az ütést, amikor magosról ugrok, meg tudok előre flipezni, meg egy rövid ideig kézen állni, illetve cigánykerekezni. De az a gond, hogy nem merem a szaltót sima talajon, se füvesen, csak vastag szivacson, ami 100%-osan megvéd a kemény talajtól.

Meg ezt sem bírom, hogy hátból kilököm magamat :

http://www.youtube.com/watch?v=vIj0NJBslhs

meg azt a szaltót sem.


Mennyi idő, és sikerülne-e?


A tanulásokon, és a munkáktól kívül kell egy kis szórakozás is :)


Előre is köszönöm, nagyon sokat segítenétek.



2013. máj. 12. 22:23
 1/9 anonim ***** válasza:

Egy kérdésem volna csupán, mielőtt megpróbálnék megfogalmazni valami válasz-félét:


"Már megtanultam, hogy hogy tompítsam az ütést, amikor magosról ugrok, meg tudok előre flipezni,"

Ezt hogyan, és hol sajátítottad el? Mire alapozod azt a kijelentésed, hogy "megtanultad"?


Komolyan kérdem, mert ez nem játék. A roll technika valóban megóv, de csak hogyha 100%-osan és biztonságosan elsajátítottad. Márpedig ebben nagyon könnyű hibázni, ami mondanom sem kell (ha ész nélkül csinálod) kemény sérülésekkel járhat.

A videóban szereplő Kick-up pedig igazán nem nagy kunszt, én egyedül is meg tudtam tanulni egy sima tatamin. Amg ez nem megy, addig neki se kezdj a szaltózásnak meg ilyeneknek...

2013. máj. 12. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Miket kell megtanulnom, hogy a szaltó menjen, és hogy kell megcsinálni a Kick-up-ot? Nem írják le sehol értelmesen, csak videókba. A kezemmel ki kell lökni magam vagy hogy?
2013. máj. 13. 14:40
 3/9 anonim ***** válasza:
Válaszolnál előbb a kérdésemre? Utána válaszolok a tiedre is rendben? :)
2013. máj. 13. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Úgy értettem a " Már megtanultam, hogy hogyan tompítsam az ütést ", hogy megtanultam a különb féle bukfenceket, a simát, a tigrist. Meg tudok hosszú ideig kézen állni, illetve az előre flipet is megtudom, ha kell egymás után, meg ma tanultam meg a Kick-up-ot. :)

De nem tudom, hogy hogyan tovább. A szaltó jön vagy mi?

Ja és a szaltót nem merem meg sima talajon, csak szivacson, ami megvéd nagyjából az ütéstől. A szivacson könnyen megy.


És azért írtam olyan értelmetlenül a kérdésemet, mert már este volt, és siettem :D


Most rajtad a sor :D

2013. máj. 13. 17:26
 5/9 anonim ***** válasza:

Na jó, akkor kezdjük:

"megtanultam a különb féle bukfenceket, a simát, a tigrist"

Pontosan ettől féltem. A klasszikus bikfenccel nem tompítasz te semmi, maximum kitöröd a nyakad, és széjjelcseszed a gerinced. Tigrisbukfenc hasonló, csak ha nem vagy képzett, akkor még a medencédet is jól odavághatod.

Az igazi, tompításra alkalmas paqrkour gurulás a "roll". Ennek az a lényege, hogy a nyakad, fejed nem ér a földhöz, valamint a hátad sem. A lapockádon gurulsz végig, és a végén nem a medencéd, hanem az oldalsó hasizmaid és/vagy alsó hátizmaid érnek a talajhoz.

Ezzel nem töröd össze magad. Maga a gurulás nem nagy kunszt (első ránézésre) noha a biztonságos végrehajtáshoz nagyon sokat kell gyakorolnod. A gurulás maga egyébként a Japán Ju Jitsu, valamint az ebből kialakult Judo Aikido nevű harcművészetekből lett átvéve, ott is tudod a legjobban elsajátítani őket. Eredeti neve a gurulásnak a "zenpo kaiten", az tompítástechnikákat pedig összefoglaló néven ukemi waza-nak hívják.

Maga a gyakorlat nagyjából így néz ki, csak hogy legyen némi fogalmad róla:

http://www.youtube.com/watch?v=oUeO4lBZVAY

http://www.youtube.com/watch?v=AECpmQKXrdk

Ha már elég jól megy, akkor megpróbálkozhatsz az ugró változatokkal, mi azért kissé látványosabb (és biztonságosabb) mint a tigrisbukfenc:

http://www.youtube.com/watch?v=V7TUyd_xfZU

http://www.youtube.com/watch?v=zIXeuTmY8b8


Azonban most megmondom: ezt NEM lehet vidókból megtanulni. Először is tatamin kell elsajátítani az alapokat, érezni, és tudni, hogy mitől működik a dolog, valamint kell egy edző, aki megmondja, hogyan kell csinálnod, és kijavítja a hibáidat.

Keress egy Ju Jitsu vagy Judo, netán Aikid edzést a közeletekben, és kérd meg az edzőt, hogy mtassa meg, magyarázza el, tanítson meg rá. Máskülönben nagyon veszélyes, láttam már olyat, aki nem sajátította elég jól az technikát, és bizony csak a szerencséjén múlott, hogy nem tört el a válla (ettől függetlenül egy jó két hónapig abba kellett hagynia az edzést).

Szóval nem ész nélkül, sokat és helyesen gyakorolj. Komolyan mondom, hogy ezt nem lehet otthon megtanulni, kérj seítséget olyantól, aki tudja. Mert az ilyen dolgokban csak egyszer hibázhatsz...


A Kick Up-ról meg annyit: nem, nem a kezeddel nyomod fel magad. Az maximum csak segít neked. A lényeg, hogy a lábaiddal rúgsz ki a megfelelő sözgbe, az adja meg majd a lendületet. Nehéz elmagyarázni, rá kell érezni. De a nagsúly nem a kezeden van. Sőt, ha jól csinálod, akkor kéz nélkül is sikerülnie kell (én már úgy is tudom).


A szaltó. A szaltó megint csak olyan dolog, aminek otthon nagyon nem kéne nekiállni magadtól tanulni. Tornateremben, szivacsgödörbe, edző mellett lehet az ilyesmit próbálgatni. A szaltó alapja a bukfenc, abban kell nagyon jónak lenned, hiszen lényegében bukfenvet vetsz a levegőben.

Az ilyen akbrobatikus dolgokat nagyon sokáig kell gyakorolni. Ha csak egy pillanatig is kételkedsz a képességeidben, akkor inkább NE próbáld meg. Vagy elég felkészült vagy hozzá testileg és mentálisan, vagy nem. Utóbbi esetben nagyon nagy a sérülés veszélye.


Tehát amit ajánlok:

Menj el Ju Jitsu/Judo/Aikido edzésre, és tanuld meg rendesen az ukemi waza-t. Továbbá menj el tornatrembe (pl csak van a sulitokban, tesitanár talán segít) és ott próbálgasd a szaltókat (de csak miutána a hagyományos bufenc tökéletesen megy).


Tudom. hogy 15 évesen úgy érzed, tiéd a világ, és képes vagy bármire. Én is voltam ilyen. De az a helyzet, hogy ebben a korban kissé több a tesztoszteron a kelleténél, és nagyon túlértékelitek a saját képességeiteket.

Ne vigyétek fölöslegesen vásárra a bőrötöket. A parkour nagyon menő, meg nagy divat mostanság, de a profi prakour freerun atléták komoly sportmúlttal rendelkeznek, és bizony nem otthon tanulták meg a trükkjeiket. Arról nem is beszélve, hogy még kiskorú vagy. Ha valami bajod esik, akkor fix, hogy valaki más is szív miattad. 18 évesen már olyan hülyeséget csinálsz, amiet csak akarsz.

Addig meg járjkálj csak szépen harcmávész vagy tornászedzésre, és tanuld meg az alapokat. Hidd el, az is van ugyanolyan jó hobbi, és mellette még haszna is van. Főleg az előbbinek...

2013. máj. 14. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Chruser ***** válasza:

Azért nem olyan komoly dolgok ezek :)

Én is otthon, suliban tanultam meg mindent, haverral. Ha ésszel csinálod, akkor nem kell tartanod sok mindentől. Sérüléseid úgyis lesznek, ez ezzel jár. Nyilván a roll-t nem érdemes betonon kezdeni, de otthon szőnyegen vagy füvön gond nélkül lehet gyakorolni.

Szerintem túl gyorsan szeretnéd megtanulni a különböző mozdulatokat. Nem érdemes először rögtön a szaltóval kezdened, persze lehet gyakorolni, de akkor vállalni kell az esést. Nyilván bármi megtörténhet, de én még senkit nem láttam személyesen akkorát esni, hogy komolyabb baja lett volna, pedig már 1-2 éve ugrálgatok, jó pár emberrel találkoztam. És bevallom én sem tudok még rendesen szaltózni, főleg nem hátra, de nem is érdekel, gyakorlok mást. A Parkour-nak épp az a lényege, hogy szabad, bármit gyakorolhatsz, hogy egy hobbi, de sokan úgy fogják fel, mintha egy rendszer volna, ami alapján kell a mozdulatokat begyakorolni.

Nem. Szerintem inkább tanulj meg magadtól egyedül mindent, igaz sok idő és keményen megterhel,szenvedni kell sokat, esni is fogsz bőven, de ha fel tudsz állni és folytatni tudod, az már félig sikernek mondható. Előbb-utóbb úgy is megváltozik a gondolkodásod és hidd el nekem, mivel tapasztalatból mondom, hogy kb. 1-2 év gyakorlás után már máshogy fogod fel a dolgokat, tisztában vagy a képességeiddel, tudod, hogy mit rontasz el és jobban tudod kontrollálni a tested.

Mindenki bátran és vakmerően kezd neki és szerintem mindnyájunknak végig kell járni ezt az utat, vállalni az eséseket, a sikertelenségeket, hogy aztán észre vegyük a hibáinkat és változtatni tudjunk és megtaláljuk a célt, hogy miért is csináljuk mi ezt, ezen a ponton pedig az ember rájön, hogy is mondjam, rájön a mozgás esszenciájára, felfedezi a szépségét és már nem azért csinálja, hogy másnap a csajok figyelmét felkeltse, hanem mert az élete részének tekinti, önmagáért csinálja.

Nyilván ehhez sok-sok év kell, lehet indulni a nulláról is, csak akaraterő és kitartás kell.

Szóval tégy úgy, ahogy neked tetszik, itt már több véleményt is olvashattál :) a lényeg, hogy sokat, rengeteget gyakorolj (azokat is amit már tudsz és amit meg mersz) és légy elhivatott, kitartó, mert ha ez nincs meg, akkor járhatsz te akármilyen órákra, nézegethetsz akármilyen videót, semmit nem fogsz érni vele.

2013. máj. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Én nem olyan 15 éves vagyok, aki a képességeit túlértékeli, meg csak azért kezdjen el Parkourozni, hogy csajozzon, és a nagy menőt játssza... És amiket én eddig elhibáztam, azokat nem másra kentem, hanem megtanultam, hogy ez így nem jó, máshogy kell csinálni, meg elfogadtam, ami vele járt. Én nem vagyok az a mai fiatal típus, hogy játssza a fejét, és stb... Engem megneveltek, és még mindig. Mindig apámék meséltek arról, hogy milyen volt az a kor, ( igaz, hogy akkor is voltak hülyék ), amibe éltek, és ha én is úgy nevelkedek fel, akkor nekem lesz jó életem.


Nekem már nagyon régóta tetszik ez a sport, azaz hobbi, és most döntöttem úgy, hogy meg kéne tanulni, mert imádok sportolni, meg az életbe mindig jól fog jönni, meg szórakozás lesz számomra.

2013. máj. 15. 14:51
 8/9 A kérdező kommentje:
És köszönöm, hogy vettétek a fáradságot, és segítettetek.
2013. máj. 15. 14:53
 9/9 Chruser ***** válasza:

Szívesen! :)

Sok sikert! Ugrálj sokat! :)

2013. máj. 15. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!