Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Jó étrend ez kezdő testépítéshez?

Jó étrend ez kezdő testépítéshez?

Figyelt kérdés

Kicsit belenéztem a táplálkozásról szóló leírásokba a neten, de belebonyolódni nem akarok olyanokba, hogy több ezret költsek kiegészítőkre havonta, meg kalóriát számolgassak minden nap. Csak annyi a célom, hogy 62 kilóról lassan, fokozatosan eljussak 70-75 kilóig. Az olvasottak alapján valami ilyesmit gondoltam ki magamnak:

reggelire egy kis graham kenyér sovány sajttal, sovány sonkával vagy más hússal, meg egy kis gyümölcs. Nap közben, esetleg kora délután is valamilyen meleg kaja, pl. csirke/pulykahús rizzsel, krumplival vagy zöldségkörettel, esetleg főzelék fasírttal. Hétfőn-szerdán-pénteken tudok edzeni, 1 órával előtte egy kis zabpehely light joghurtban, ha kell, akkor némi főtt tojás, edzés után meg kb 40 gramm fehérje porból, tejben, aztán vacsorára is valamilyen hasonló meleg kaja, lehetőleg hússal.

Azt hiszem, így mindenre gondoltam: nincs egyszerre szénhidrát és sok zsír, nincs kristálycukor meg cukros ipari kaják, megvan edzés előtt a lassan felszívódó szénhidrát és kevés fehérje, utána a gyorsan felszívódók. Remélem, hogy jól gondolkoztam és lesz haszna, de szeretném, ha hozzáértők, tapasztaltak véleményeznék. Előre is köszönöm.


2009. okt. 12. 11:34
 1/9 anonim ***** válasza:

Teszerinted a tej, az gyorsan felszívódó fehérjeforrás?

És a tejcukor vajon alkalmas edzés utáni szénhidráttöltésre.

A cukor amúgy egyáltalán nem káros edzés után, sőt nélkülözhetetlen. Én 100 gramm szőlőcukrot is beküldök a turmixba ,-természetesen vízzel- ezzel nagymértékű inzulinkibocsátást érek el, ami a tápanyagokat a sejtekhez szállítja. Igaz, ilyenkor nagyon kell figyelni, hogy 30 perccel edzés után egyek valami komplett étkezést, mert a vércukorszintem nagyon leesik.

A többi jó lehet, amit írtál, amennyiben az alapanyagok is rendben vannak és a mennyiséget is jól lövöd be.

2009. okt. 12. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A grammokat eleinte számolni kell a nélkül nem fogsz sokra menni. Ne akard a neten megtalált étrendeket átalakítani ilyen szinten, azokat úgy találták ki, hogy már valaki kikisérletezte őket, és működnek. Válassz ki egyet betűről betűre kövesd, csak a mennyiségeket varáld át a saját igényeidre, ezért kell számolni. A napi legalább 6x i étkezés nagyon fontos ha nincs meg eredmény sincs.
2009. okt. 12. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Kedves első válaszoló!


A gyorsan felszívódó fehérjeforrásnak a fehérjeturmixot gondoltam... de ezek szerint inkább vízzel lenne jó? Kipróbálom majd így, szőlőcukorral, bár nekem 100g marha soknak tűnik :)

2009. okt. 12. 17:42
 4/9 anonim ***** válasza:
ha testet építesz, próbálj minél több tápanyagot szilárd táplálékkal bejuttatni a szervezetedbe. nagyon fontos hogy ne kezd el tápkiegeket használni addig amíg nincs egy megfelelő alakod ahhoz, hogy tovább nőjjél, mert ugyebár szép dolog hogy létezik ilyen hogy tápkieg, de azért tudni kell használni :) nem érsz el hosszútávon nagy fejlődést vele hogyha úgy kezded el használni hogy előtte fekvenyomni pl nem tudtál csak max 50 kg-val.
2009. okt. 13. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Igen, vízzel idd.

Amúgy az utolsónak igaza van, de talán az edzés utáni turmix /shake egy kivétel lehet, mivel alapvető fontosságú.

A 100 g szőlőcukor neked sok lehet, testsúlykilogrammonként 1 gramm ideális mennyiség.

2009. okt. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Véleményem szerint most kezdtél edzeni. Ha ez így van, felesleges túlzottan étrendeken agyalni, meg szénhidrát grammokkal szarakodni. Az általad összeállított étrend nagyon jó! Az a lényeg, hogy néhány pofonegyszerű dologra odafigyelsz:

-Edzés után MINDIG, AZONNAL fehérje tartalmú ételt eszel. (tojás, hal vagy csirke)

-Napközben 5x legalább eszel valamit szépen elosztva, ügyelve, hogy valami fehérje mindig legyen benne.

-Kerülöd a zsíros ételeket

-Kerülöd az egyszerű szénhidrátokat


Ha ezt betartod, évekig edzhetsz, úgy, hogy folyamatosan fejlődsz. Ha stagnálni kezdesz, akkor lehet gondolkodni, hogy hogyan lehetne feltuningolni az étrendet tápkiegekkel vagy a szénhidrát mennyiségi/minőségi változtatásával, hogy újra növekedő pályára állj.

(Mondjuk az egyszerűsége és gyorsasága miatt a fehérjeturmix nálam is bejátszik! :-D)

2009. okt. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Kedves 22:48-as válaszoló!


Több helyen is olvastam, hogy szőlőcukrot kell fogyasztani edzés után közvetlenül, a mennyiségről már megoszlottak a vélemények. De a szőlőcukor egyszerű szénhidrát, nem? Szóval szerintem egy kicsit ellentmondóak egymásnak ezek az infók. Van különbség a szénhidrátok között azon kívül, hogy melyik milyen gyorsan szívódik fel?

Úgy döntöttem, most eleinte kipróbálom a body.builder.hu-n írtakat. Egész nap nem eszem semmi cukrosat, edzés után viszont a fehérjébe rakok egy kb. ugyanakkora kanálnyi szőlőcukrot is, aztán pár hét múlva majd meglátom, hogy változott a testsúlyom meg a testzsírszázalékom.

2009. okt. 14. 23:28
 8/9 anonim ***** válasza:

Edzés után közvetlenül fogyasztva a szőlőcukor nem alakul zsírrá, még nagy adagban sem.

Egyszerű szénhidrát, igen, gyakorlatilag kémiailag megegyezik a glükózzal (vércukor). Ezért nem igényel emésztést, a máj egyből glikogénné alakítja, ami az edzés során az izmokból kiürült glikogént fogja pótolni, tehát egyből az izmokba töltődik.

A másik hasznos tulajdonsága, hogy gyorsan emeli az inzulinszintet, ami fokozza a tápanyagszállítást az izmokhoz.

Edzés után KÖTELEZŐ, bármit is hallasz.

Más időpontokban viszont nem hasznos, még esetleg reggel egy kisebb mennyiség jól jön, de könnyen zsírrá alakulna, ha a feltöltött szénhidrátraktárakra még + cukrot ennél.


Edzés után közvetlenül SOHA ne egyél szilárd ételt, mint ahogy előtte legalább 1 órával sem és természetesen közben sem.

Edzés után minimum 40 perc, mire az izmokban a vérellátottság lecsökken, így marad elég energia és vér, hogy a gyomorban emészteni tudjon szilárd ételt.

Az emésztés egy energiaigényes folyamat, a szilárd étel megemésztése meg főleg. Erre edzés után nincs kapacításod, erre találták ki a folyékony, könnyen emészthető, vagy emésztés nélkül felszívódó kiegészítőket.

45 perc- 1 óra múlva viszont már kell enni rendes szilárd ételt, ami az addigra már lecsökkent vércukorszint miatt szintén fontos, hogy szénhidrátot (összetett) és fehérjét tartalmazzon. A párolt csirkemell + rízs az ideális étel, lehet mást is, de ennél jobbat még nem találtak ki.


A vízbeviteled folyamatosan nagyon magas legyen, még télen is min. 4 liter.

2009. okt. 15. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

....az adagolást illetőleg, mint már írtam , 1 g. / testsúly kg. egy jó kiindulási alap.

Ettől el lehet, és kell is térni, ha mondjuk egy hosszú, teljes testre, vagy nagy összetett gyakorlatokat tartalmazó edzést végeztél, esetleg még aerob mozgást is csináltál utána, akkor akár a 100 g. is "befér".

Egy bicepsz/tricepsz után viszont, mivel kis izomcsoportok, ezért elég a 40-50 gramm is...

2009. okt. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!