Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Szerintetek melyik küzdősport...

Szerintetek melyik küzdősport a leghatékonyabb alapnak az MMA-szabályrendszerhez?

Figyelt kérdés

Nyilván ez szubjektív megítélésű, nem lehet egy abszolút igazságot kijelenteni, illetve a harcoló egyénen is sok múlik, ez természetes, nem is célom az "egyetemes igazság" felállítása!


Szerintem a leghatékonyabb alap a birkózás. Mind a kettő fogásneme a kötöttfogás és a szabadfogás is, de főként a szabad, amelyben lehet lábra támadni, engedélyezett a láb aktív használata.


A hagyományos birkózás szabályrendszere helyezi a motivációt a földrevitelre, amely a legnehezebb mozgásforma a "hármas felosztás" közül (állóharc/földrevitel/földharc) - legalábbis számomra.

Illetve az olimpiai birkózásból van átjárás a no-gi BJJ/grappling irányába, birkózómúlttal könnyebb földharcot tanulni.

Az állóharchoz hatékonyan lehet alkalmazni a szőnyegen megtanult klincselést (összekapaszkodós küzdelem).


A jelenlegi profi ketrecharc világát elnézve szintén reális ez a feltételezés. Például a(z) UFC-szervezet 8 súlycsoportja közül jelenleg 5 trónján ül birkózóalappal rendelkező harcos (Cain Valesquez, Johny Hendricks, Chris Weidman stb.)

A múlt nagy versenyzőit elnézve szintén nem légbőlkapott az ötlet (Dan Severn, Dan Handerson, Randy Couture).

Persze a birkózásnak is vannak hátrányai, ez nem vitás, vertek már el karfiolfülűt földön és állásban egyaránt.

Mi a véleményetek?



2014. jún. 4. 19:13
 1/9 anonim ***** válasza:
a birkózás biztos, hogy jó alap. A földharcot ugyanis nehezebb megtanulni, mint az állót. Ezért szoktak ezek a fiúk eredményesebbek lenni. Ha valakit földre viszel, de ott nem tudsz vele érdemben semmit kezdeni, akkor nagy baj van. Jó a judó is. Asszem a japán rendőröket leginkább judózni tanítják.
2014. jún. 4. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
én is a birkózást mondanám
2014. jún. 4. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Singham ***** válasza:

Egyértelműen a Brazil Jiu Jitsu. Birkózás is jó, de viszont nem készít fel annyira a földharcra, mint a BJJ. Hisz ott tényleg feladásos technikákat gyakoroltok. Mert az oké, hogy jól jön a clinch, a takedown, stb. a birkózásból, de azzal még nem sokat ér a ketrecben. Pusztán BJJ múlt többet ér, hisz lekerültök a földre és máris mehetnek a különböző feszítések, fojtások, stb.

Viszont, mint írtad a birkózás jó alap földharchoz, így sorrendben ő a második.

Harmadik meg egyértelműen az ökölvívás.

2014. jún. 6. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Kösz a választ, bár nem értek veled egyet.


A birkózás szabályrendszere miatt a fő hangsúly a földrevitelen van, hiszen az determinálja a küzdelem kimenetelét, ha levisznek és alul vagy, akkor onnan már nagyon kis eséllyel tudsz fordítani a helyzeten.


A BJJ-ben/grapplingben a szabályrendszer révén nem a takedown-on van a motivációs tényező, ezért ott gyengébb színvonalúak a levitelek, földön még "gurulás" közben könnyedén változhat a top & bottom helyzete.


Ezt elismerem, hogy egy birkózónak kell gyakorolnia a szabadabb földharcot, de ha jól megy a birkózás, akkor valószínűleg a BJJ is jól fog menni, ha beleszokik az ember, és mivel álló klincselésben, illetve földrevitelben jobb mint egy "csak" grapplinges ezért előnyt élvez vele szemben.

De igaz, hogy a testharc alapú stílusok dominálnak.


Egyébként én szabadfogást birkózom, nem vagyok élversenyző, a középmezőnyben foglalok helyet, néha lemegyek grapplingre és valóban levinni csak másik birkózó bír, többet kopogtatok, mint ahányszor lekopogtatnak pedig egy edzett, képzett, versenyeztetett közösség a hely.

2014. jún. 6. 12:46
 5/9 Singham ***** válasza:
Kérdező azt kérdezted, hogy melyik hatékonyabb alapnak. :) Mint írtam a birkózás földre vitelben nagyon hatékony, de ezzel nem lehet még meccset nyerni. Alapból már mindenki külön fejleszti a Takedown defendjét, amivel még nehezebb levinni őket a földre. :) Emiatt a BJJ jobb alapnak, mint a birkózás, de a kettő kombinálva a legjobb.
2014. jún. 7. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Lényegében nem fogunk egyetérteni, viszont legalább jó volt értelmesen eszmecserét folytatni ebben a témában indulatok nélkül, végre valaki aki rendszerszerűen kezeli az egészet, ami a GYIK-en is ritka. :D


Ez a lábvédés még nincs annyira a topon, amit próbálnak kidolgozni birkózóellenes taktika azért még gyerekcipőben jár.


(Mellesleg igazán unikum, hogy nem jelentek meg a "legjobb" mindenre megoldást nyújtó stílusok mesterei, mint a többi hasonló jellegű kérdés alatt)

2014. jún. 8. 02:32
 7/9 A kérdező kommentje:
Tegnap a UFC:175-gálán kiválóan látszódott a Weidman vs Machida középsúlyú címmérkőzésen, hogy ez a legdefense technika a gyakorlatban nem úgy működik, Weidman úgy borigatta Machidát, ahogy akarta, a földön is dominált.
2014. júl. 6. 10:54
 8/9 Singham ***** válasza:
Köszi, hogy elspoilerezed a meccset :D Amúgy a takedown defense-re nem azt mondtam, hogy már profin működik mindenhol, hanem azt, hogy elkezdték kidolgozni a védekezést rá. Ott van JDS új klubja, ahova ment. Ők vannak egyenlőre toppon ebben a Takedown defense dologban (ami el is kell JDS-nek).
2014. júl. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Erre a birkózóellenes technikai rendszerre nagyon kíváncsi lennék, hogy mi olyat tudnak kitalálni a földrevitelek ellen, ami magában a birkózásban nincs benne, bár tény, hogy MMA-ban más a beállás mélysége, lehet ütni stb.


JDS-t nagyon jó harcosnak tartom, viszont tényleg szüksége van a lábra támadások védésére, szerintem a harmadik meccsén ennek hiánya miatt vesztett CV ellen.

2014. júl. 6. 12:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!