Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Hogyan osszam be az energiámat...

Hogyan osszam be az energiámat egy kb 4kmes futóversenyen ha a felénél kifulladok és elfáradok? (lent)

Figyelt kérdés
Mindenki azt tanácsolja hogy hs tudom sprinteljem amig csat tudom... ennek ellenére a felénél befullaftam normál tempóba... a többiek megállás nélkül végig futották az egészet egy kis segitség hogy hogyan is osszam be az erőmet, és hogy hogyan növeljem abtöbb kmhez való szoktatást ?
2016. máj. 29. 00:08
 1/4 A kérdező kommentje:

Amíg csak tudom első sor

Befulladtam*

2016. máj. 29. 00:11
 2/4 anonim ***** válasza:

Én régebben szerettem hosszú távot futni. (5-7 km)

Az a lényeg, hogy ráállsz egy kényelmes tempóra, ami nem fáraszt, és sokáig tudsz úgy futni. (Az első része mindig kicsit kellemetlen, de van egy holtpont, amin ha túljutsz, már nem fáradsz tovább és kellemes.)


Szóval egy olyan közepes tempóban fuss, ami nem megerőltető, és a végén sprintelj.


Ahhoz, hogy ezt a tempót növelni tudd, fuss rendszeresen. Nem tudom hol laksz, de ha Budapesti vagy és nincs túl messze, javaslom a Margit szigetet, tök jó kis gumi futópálya van, jó a lábadnak is és nem körbe-körbe futsz, ami unalmas. :)

2016. máj. 29. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm igen bp mellet lakom monoron előre is köszönöm

Ja és még egy kérdés és ha végig szeretném sprintelni aszt hogy csináljam?

2016. máj. 29. 18:40
 4/4 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.


Nem vagyok egy nagyon nagy sportoló, mert versenyző sem, és már sajnos a gerincem miatt nem is szoktam futni.


Ahogy korábban is említettem, régebben szerettem hosszú távot futni, 5-7 km-eket, és ilyen rendezvényeken néha értem el helyezést (pl. éjszakai futás, stb. - azon mondjuk pont nem, de egyszer egy terepfutáson 3. lettem).


Olyat, hogy valaki hosszú távot végigsprintelt volna, nem igen hallottam. Ha mégis lehetséges ilyesmi, akkor nagyon jó karban kell hozzá lenni.


Bár nem hiszem, hogy végig lehetne sprintelni. A tipikus sprinttáv az mondjuk olyan 100 méter, max. 200. Ugye a sprintnek az a lényege, hogy olyan gyorsan futsz, amennyire csak tudsz, másmilyen technikával is csinálod: lábujjhegyen és gyorsan kapkodod a lábaidat, ilyet hosszú távon nem, nagyon lehet bírni.

A hosszú távnál max. az elején sprintelsz és a végén. Bár én anno az elején sem tettem. Van aki az elején ráizgul és egyből elöl akar lenni, az menjen csak. Én sose sprinteltem, ráálltam a kényelmes, de versenyen azért annak a felső határán lévő tempómra, és úgy a felénél, ha nem előbb mindig beértem azt, aki az elején sprintelt és aztán kifáradt és lelassult.

Az elején, és a közepén is az a lényeg, hogy ne nagyon maradj le. Ha az elején, midenki elsprintel és ezért lemarasz, de aggódj, majd beéred őket később, mert ki fognak fáradni ideje előtt. A vége felé mondjuk az első mezőnyben vagy de nem a legelső, akkor jó, ha az utolsó 200 - 500 méteren gyorsítasz a tempón, kilősz, kiadod az energiát, ami még benned van és megelőzöd azokat, akik előtted vannak - hiszen később már nem lesz szükséged arra az energiára.


Ha edzed magad, lehet, hogy az a közepes tempó, amivel végig lehet futni a távot, nő. Tehát mondjuk ha rendszeresen edzel, izmosodsz, tágul a tüdőd, jobb lesz a vérkeringésed, az izmok többet bírnak és több oxigént kapnak ha hatékonyabban pumpálja a szíved a vért... Tehát lehet, ha edzésben vagy és rendszeresen futsz, az átlagos futótempód nő, így neked mondjuk az a tempó, amiben viszonylag hosszú távot meg tudsz tenni megegyezik azzal, mint ami egy kevésbé edzésben lévő ember tempója sprintelésnél.


Szóval fuss rendszeresen, és próbálgasd. Én anno amikor hosszú távot futottam, ráálltam egy tempóra és mentem. Amikor az volt a cél, hogy minél gyorsabban teljesítsem a távot, és nem az, hogy lefussam (mert mondjuk először futottam olyan nagy távot) akkor kísérleteztem. Jó, ez a tempó most jó, kényelmes, próbáljuk kicsit növelni és azt tartani. Jó, ez is mostmár megy, akkor növeljünk még!


Sok sikert. ;)


Ha teheted fuss rendszeresen, minél nagyobb távokat és mérd az időd. Lényeg a fokozatosság, nem szabad hirtelen túlterhelni az izmokat.


Hát így amatőrként ennyi tudtam mondani. :)

2016. máj. 31. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!