Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Miért van, hogy gyakori...

Miért van, hogy gyakori kérdéseken az emberek 90% lehordja a karatét?

Figyelt kérdés
Lassan 10 éve (shotokan)karatézok, és egyszerűen nem értem, hogy olyan emberek írnak erről a sportról, akiknek fogalmuk sincs mit miért csinálunk, hogy nem tudjuk magunkat megvédeni, attól hogy nem megyünk neki minden embernek (mert az egyik alap elvünk hogy nem mi támadunk először) meg tudjuk magunkat védeni(akár lányként is mint én) mivel ha szembe jön egy 150 kilós ellenfél megnézném egyes okos emberek hogy "verekednének" vele, nyilván nem leszólni szeretném a többi sportot mert tudom a karate se tökéletes, de ha elmész egy jó helyre edzeni, ott igen is tudsz tanulni.

2020. jún. 5. 21:04
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/145 anonim ***** válasza:
36%
Kedves Thunderfairy, az a gáz, hohy Sincere Fistnek teljesen igaza van. Akiket a videókon látsz, 5 illetve 8 danos mesterek, mégis mintha ovisok marakodnának a legóért. Semmi értéke sincs a karaténak, verekedni nem tanít meg, erőnléteden sem sokat javít, szétcseszi az izületeket, akkor mégis mi a jó benne? Mi olyat tud adni amit más stílus nem?
2020. júl. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/145 anonim ***** válasza:
80%

"De azért ennyire mint itt az utolsó hozzászólásodnál, ennyire azért nem kell lenézni a karatét és azok gyakorlóját sem. Ennyire azért nem rossz a karate."


DE IGEN! Sőt. A karate saját magának köszönheti, hogy így fikázva van. Nem csak itt a gyik-en, külföldi fórumokon is ugyanúgy. Biztos véletlen.... hát nem az. Meg is érdemlik, hogy le legyenek nézve! Tudod, amikor arca osztogatják a fekete öveket és dan fokozatokat (külföldön is, nem csak Magyarországon!) szabályosan a NAGY BÜDÖS ÓTVAROS SEMMIRE. Arcuk van, nem is kicsi. Amikor pedig bizonyítani kell(ene), akkor pedig a hobbysta kezdő bokszoló/más küzdősportoló oda-vissza alázza őket éles küzdelemben. Kiábrándult bokszoló/thai boxoló/..stb. kevés van, és ha van is, az nem fog karatézni menni. Kiábrándult karatés rengeteg van (Japánban is!) és hiába fekete övesek, a nulláról kell elkezdeniük tanulni a bunyó ALAPJAIT.

A wing tsunt is rühellem - leírtam több válaszban is, hogy miért - viszont már a youtubeon is csomó olyan videó van, ahol a mókusboxoló agyalja meg a karatéjost. Ez pedig már szegénységi bizonyítvány.


A karate soha sem ért semmit. Ott volt a K1. Feitosa (kyokushin) és Semmy Shilt (ashihara), mindkettő orrba-szájba kick/thai boxolt (és ökölvívott), és egy szájbakúrt karatés technikát sem csináltak. Miért? Mert nem működött, és mai napig sem működnek a Glory Kickboxban. A K1 kezdeti időszakában (90'-es évek 2000-es évek eleje), mikor még nem voltak a ökölvíváson nevelkedett holland vadállatok, akkor - jellemzően kisebb súlycsoportokban - indultak japán karatékák, akik tisztán karatét toltak. Mi lett velük? Első menetben padlóra dőltek, mint egy zsák krumpli.


Machida is ott volt 3 (vagy 4?) danjával az MMA-ban a shotokan karatéjával. Nagyon szépen BJJ-zott. Ennyi. Ezenkívül magán muay thai edzője volt. Miért? Mert biztos rohadt hatékony volt a karate. Nem volt az, mert nem is az.


A karate test-kéztartásai, alaptaktikája, alapelve, technikái... egyszerűen teljesen alkalmatlanok, reális harcra. Egy idealizált küzdelmet próbál szimulálni, aminek annyi köze van a valósághoz, mint Győzikének az atommagfizikához.

Fel van a világon is hígulva. Ócska színes öv rendszer, többféle színben pompáznak az övek, mint a köcsögök a melegfelvonuláson. Nincs is komoly versenyeztetés sem. (A versenyek is punciharcok, de az egy külön mise). Az, hogy minden kis faluban rendeznek már egy zs-ligás karate versenyt, ahonnan "bajnokok" kerülnek ki, az már önmagában mindent elmond a színvonalról. A másik, ahogy az övszínek is haladnak sorban, úgy nő a karatékák arca is, tudás viszont nincs. És ne jöjjön senki az eb és vb érmekkel. Az ilyen bajnokokat is a kezdők pi.csázzák el a thai box/boksz/akármi edzéseken. A vizsgákon buktatás 30 éve nincsen. Még a Furkó is adott olyanoknak fekete övet, akik olyan bénák voltak, hogy a patáikat nem tudták megemelni egy szaros mai gerire. (Tudom, mert engemet is ő vizsgáztatott!)


Szóval de, lenézem. Mert megérdemlik, és ezt a karate magának köszönheti. Arról nem is beszélve, hogy egyre rosszabb a karate. Nokedli kölyköknek való.

Elviszi az anyuka a pici lányát karate edzésre, a 11 éves Emőkét, aki megkapja a citromsárga övet (mert anyuci fizeti szépen a havi díjat), nyer egy megyei junior zs-ligás kataversenyt. Magyarul szebben (nem szépen! csak szeBBen) táncikált a levegőbe kalimpálva a többi kislánynál, ezért győzött. Anyuci büszke, hiszen van "eredmény". Anyuci a cukrászdában eldicsekszi a többi milf csatakancának, hogy "Jaj Erzsókám, az én pici Emőkém tegnapelőtt megnyerte a káráteversenyt, első lett."

- "Jaj Mónikám, hát a te lányod egy igazi kis harcos, egy vadóc!"


Mi ezzel a gond? Az, hogy kb. két generációnyi karatés így nevelődött ki, és az ilyenek - akik fekete övesek lettek - oktatják a mai kis porontyokat világszerte. Amerikában, például 2-3 évnyi karate gyakorlása után (mindegy melyik irányzat!) feketeövesek. És ott is generációk így képződnek ebben a stílusban.

A mai világban a karate, se nem önvédelem, se nem harcművészet, se nem sport. Lehet rekreációs mozgásformának és japán/okinawai hagyományőrzésnek hívni. Mert nincs benne több. Én aláírom, hogy Japánban ez életforma és kulturális örökség, ez nem is gond. A küzdősportok többsége is sajnos fel van hígulva és azok is kezdenek elmenni rossz irányba (ugye a szemét sportpolitika), ott is vannak színvonalbeli romlások, legyen szó versenyekről, vagy oktatásról. De! A legrosszabb bokszedzésen is előbb tanulsz meg reálisan bunyózni, mint a legjobbnak tartott karate dojo-ban. Ez sajnos tény.


Azzal sincs gond alapvetően akik a karatét űzik! A gond az, amikor a karatét gyakorlók és oktatók hatékony harcmodornak állítják ezt be! A régi japán karate mesterek (Oyama, Funakoshi Gichin...stb.) legendáit is el kell osztani öttel és köbgyököt kell belőlük vonni. Mert akármelyiket megagyalta volna, egy amatőr birkózó/bokszoló úgy, hogy kiskanállal kellett volna őket összekaparni.


Természetellenes, unanatomikus, retrogárd robotember tánc, logikátlan alaptaktikával és elvekkel. Idealizált harcképek, ez meg is látszanak a kata-kban!

2020. júl. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/145 anonim ***** válasza:
100%

Sincere!

Ez de szigorú kritika öcsém! Ugyanakkor, sajnos jogos és igaz. :/

2020. júl. 8. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/145 anonim ***** válasza:
100%

"Amerikában, például 2-3 évnyi karate gyakorlása után (mindegy melyik irányzat!) feketeövesek. És ott is generációk így képződnek ebben a stílusban."


Szintén igaz. Ezt meg is erősítem, mert sajnos a környezetemben van ilyen! Élnek unokatestvéreim kint az Egyesült Államokban. Egy és két dan fokozattal rendelkeznek karatéból és 2-3 éve edzenek, valamint freestyle kata versenyen győztek. :/

Mikor megtudtam, nem akartam elhinni, aztán persze küldtek fotókat és videókat a vizsgáikról és diploma(!) osztásról. Ugye a jenkiknél az ilyen eseményeket illik megörökíteni, hogy legyen mire mellet verni.

Nem tudtam, hogy sírjak vagy röhögjek, mikor végig néztem a vizsgájuk videóit. De ott az USA-ban tényleg 2-3 év és minimum van 1 danod. Nem azt mondom, hogy én Németországban hű de, milyen szinten karatéztam, de azért.... ennyire rossz ott nem volt.

2020. júl. 8. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/145 anonim ***** válasza:
100%
Ezért nem ér semmit a karate.
2020. júl. 8. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/145 anonim ***** válasza:
24%

"És már megbocsáss, de a nüansznyi különbségek, illetve az alapelvek nem teszik használhatóvá istenített stílusod."


Légyszíves, gyakorolj már szövegértést. Az már baromi gáz mikor azt se tudod értelmezni mikor azt se tudod értelmezni amit a saját írásodra válaszolnak az emberek. Arra reagáltam, hogyha le esett volna neked mikor azt állítottad mindegyik stílusban mindegyik technika ugyanolyan.


"Ha te amúgy sokmindenbe belekóstoltál volna, hidd el nem védened a karatét, ill csak akkor, ha a többi edzés túl durva neked."

Meg el is olvasod amit írok? Leírtam, Átlag Pista ellen a Karate is jó, azzal is meg fogod verni, utcán viszont már nem.


"Azt aláírom, hogy a küzdősportoknál is akadhatnak agyilag zsibbadt edzők, de még mindig jobb eséllyel találsz viszonylag normális edzést ezekből, mint a "kínai kézből"."

Nem, legtöbb küzdősportnál se találsz már normális edzőt. Muay Thainál alapból fel volt hígulva a szakma, Boksznál egyre jobban hígul, birkózás és judo tartja magát, de ők meg csak gyerekekkel foglalkoznak inkább. Többinél meg nincs olyan komoly követelmény, mint a boksznál, birkónál és társainál, ezért boldog, boldogtalan tud tartani edzést, ha kibérel egy tornatermet heti pár alkalommal.


"Amúgy súgd már meg, hol a vörhenyben tanulsz te okinawai harci stílust, mert Magyarországon még mindíg a japán vonal van többségben."

Okinawan például? Meg te tényleg egyáltalán nem olvasod el az írásaimat, mert én világszerte beszéltem Karateról. Többször is leírtam, hogy világszerte kezdik hátrahagyni a Japán elveket és térnek át az Okinawaira a klubok, stb.

Meg 2020 van, járvány előtt simán tudtál menni a világba, akartál edzeni is. Még Kínába is tudtál menni Kung Fu iskolákba tanulni. Én is arra gyűjtöttem, hogy ki tudjak majd menni Kambodzsába Kun Khmert tanulni, későbbi projekteimben meg benne van a Kung Fu tanulás Kínában, csak ott az edzőnek a járvány miatt hátra kellett hagynia mindent, házát, kung fu iskoláját és új helyre költöznie.

Meg beszélhetünk nyugodtan hazai viszonylatból, csak akkor szerencsés esetben két kezeden tudod megszámolni hány stílust oktatnak átlagosan normálisan idehaza, de nagyobb az esélye, hogy csak egy kezeden. Úgy, hogy ebből a birkózás meg a Judo egyből elvesz két helyet, meg még a boksz is valamennyire tartja magát.

Te a Karate edzéseket tartod trágyának, akkor nagyon kevés helyen néztél szét, mert vannak olyan edzések, amik még az átlagos Karate edzés színvonalát se éri el.


"Írásodból látom, hogy te a kyokushin mellett kötelezted el magad (pl a stílus megalkotójának említése) . Na ezt nem is nevezném okinawan karate style-nak."

Hát pont, hogy nem. Soha életemben nem Kyoztam, csak én ahogy írtam mielőtt nyilatkoznék egy-egy stílusról utána nézek.


"Oyama megölt egy embert, és ezért vette ki a fejütést?"

Leírtam, valószínűleg az én véleményem szerint, mivel mindenhol megemlítik, hogy komoly trauma érte.


"Az ashihara alapítója is megtette, ott valahogy mégsem redukáltak semmit."

Hideyuki csak utcai harcokban vett részt sokat, de nem ölt meg senkit. A sok utcai balhéja miatt is kellett ott hagynia a Kyokushin szervezetet és ezért alapította meg az Ashihara Karatet.


"Télen 3 c típusú akart kirabolni, de nem jött össze, mert lebeszélted őket? Mégpedig úgy, hogy látható érték volt nálad, aha okés, ezeket meséld az oviban, ott talan elhiszik."

Lenne utcai tapasztalatod, akkor tudnád, ha látják nem vagy könnyű falat, akkor inkább békén hagynak. Nem szeretik ők se a zűrös melókat. Tojok rá, hogy elhiszed-e vagy sem, nem vagyok gyerek, hogy az érdekeljen ki hisz nekem itt a Gyakorin. Én tudom, hogy megtörtént, más nem érdekel, hogy elhiszi-e vagy sem.


"Nem értem a különbséget az okinawai, meg a japán verzió között? Akkor magyarázd el. Mert eddig csak a Japán politikáról papoltál, meg, hogy magasabbak az állások. Illetve a taktikai eltérésekről. Azt viszont sehol nem fejted ki, miért is jobb az okinawai gyaku tsuki, a japántól. Azzal meg a kezdő karatésok is tisztában vannak, hogy a konkurens iskolák, hol mozdulataikat rövidítik, vagy mint a shito ryuban nem fordítják ki teljesen öklüket ütés közben."

Te tényleg nem olvasod el az írásaimat, akkor meg így mi a francnak próbáljak érdemi vitát folytatni veled?

Végig arról papoltam, hogy ami itt fel van sorolva állandóan az oldalon problémáknak, hogy mély alapállás és társai az a japán vonalban van. Okinawai alapból full kontakt, öklök felkeményítését is tartalmazza, alapból más a mentalitása, stb. Gyaku tsuki és társai azért hatásosabbak, mert az okinawai verzióban el is magyarázzák mit miért csinálsz, míg a japán vonalban nem. Ezért nem értik sokan, hogy miért a test mellett kell tartani a kezedet, hogy kivédj egy esetleges rúgást vele. Okinawai verzióban is mivel fel van keményítve a kéz, így azt erőből is ütik, nem light meg semi contaccal bohóckodnak. De eddig nem voltál hajlandó elolvasni és értelmezni az írásaimat, akkor minek vesződjek?


"Egy szónak is 100 a vége, ha neked bejön a karate csináld. De ne állítsd be úgy, mintha egy isteni csoda volna, amelyet csak bizonyos kiválasztottak érthetnek meg, akik végig trappolják a tudás útját. Mert nem véletlen, hogy a sok danos mestereket hobbista küzdősportolók alázzá kulává röhögve."

Na, itt kezdődnek a problémák, mikor azt hiszitek, ha valaki nem hordja el a Yellow Bamboo szintjére egy stílust, akkor egyből isteníti a stílust.

Meg az utolsó mondatod is olyan, hogy én meg röhögve hozok fel olyan példákat, amik alapján a profi küzdősportolók se érnek semmit, hisz őket is nem egyszer verték már szét, sokszor sima átlag emberek is, akik nem űztek semmit.

2020. júl. 9. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/145 anonim ***** válasza:
29%

"Akármilyen fekete övest elpi-csáz az ÁtlagKarcsi falusi stílusban. Volt is rá nem kevés példa."


Én meg ismerek olyan profi Muay Thaiost, aki EBn is megfordult, akit egy sima péknek tanuló srác vert szét. Akkor a Muay Thai se ér semmit? Az ilyen példákkal meg pont ez a probléma. Mindegyik stílusnál fel tud az ember hozni ilyen példát.


"Volt is rá nem kevés példa. Ahol én savate-oztam ott a kezdők is lazán leiskolázták a 2-3 danos karatésokat. De ugyanez a tapasztalatuk a kick/thai boxolóknak is. 2 év boksz/thai box simán több mint 12-15 év karate."

Kick boksznál is meg Muay Thainál is olyan az edzés színvonala, hogy előbb halna bele a Karatés meg a Kick Bokszos/Muay Thaios, hogy előbb elverné valamelyikük a másokat. Évek óta fel van hígulva ez a két stílus is. Bőven vannak olyan klubok azoknál is amiket kerülni kell.


"Bárki lehet fekete öves, aki lejár 10 évet karate edzésre és befizeti a havi díjakat. A vizsgák is mik? Kata, azaz tánc, japánul számolsz 1-5-ig óbégatva a levegőt csapkodva. Átlagos ember ellen nem működik a karate, nem hogy normális küzdősport ellen."

Alapból mindegyik stílusnál mások a vizsga követelmények, nem mindegyiknél elég annyi, mint amit leírsz. Vannak amiknél vannak bőven kell küzdeni, megmutatnod van is erőnléted, stb. Meg még mindig jobb, mint más itthon is oktatott stílusok, ahol még az edződről kell kiselőadásokat tartanod.

Átlagos ember ellen meg csak a Yellow Bamboo és társai nem működnek. Harcstílus vs Harcstílus ellen meg mindig az dönt ki tudja jobban kihasználni a másik gyengeségeit. Pl.: birkózó leviszi a földre a bokszolót, stb.


"Rohadtul "meggyőzőek", ez igazi bunyóban semmit sem ér. :) Mint a rossz b*zik úgy küzdenek. Szólok a Csukás Karcsinak a kocsmában, mondom neki "Kapsz Karcsikám 3 üveg kőbányait, ha ezeket lepofozod."


Tudod mi a szomorú? Az, hogy a Karcsi megerőszakolja az összes karatéjost az anyjuk hátán szotyizva."

Ahogy ugyanúgy a Karcsik meg szokták erőszakolni az anyjuk hátán az összes stílus képviselőit simán? Szeretem mikor mindig ilyen példákat kiragadunk.


"A karatéba nincsenek ütések. Még mielőtt a sok kis csicska karatéjos paprikajancsi el kezdi, mondani, hogy pedig de.. nem nincs. Maguk a karatésok, több danos mesterek mikor egymás ellen buzulnak, szebben mondva kumitéznak, ők is csak kapálóznak ide-oda, mert nem lehet reel fight-ban meg csinálni a karate technikákat."

Ja, mert megint jön a szokásos "csak a boksznak vannak ütései" szöveg? Mert kb. az szokott itt lenni a módi, hogy csak a boksznak vannak ütései. Akkor minek tanulunk bármit a bokszon kívül?


"A rúgásaik is szarok, 2-3 éve savate-zó emberkék úgy rúgják fel a 2-4 danos karatés majmokat, hogy azóta keringenek fenn műholdnak."

Savatesok kiket nem rúgnak fel áruld már el?



"Na jó bakker ez mi a bús f@sz? Mintha két ligeti krva kapna hajba a kuncsaft miatt.



Ilyen lábemelést akkor láttam, mikor a suttyó paraszt fingani készült.



Ütésekről ne is beszéljünk, karmolászás, csapkodás... A hisztis 4 évesek jobban csinálják.



A mozgást, indián sámánoktól nyúlták? Filmekben látni hasonlót amikor esőtáncot járnak.



Szomorú, hogy a 8 danos mesterek csak ennyit tudnak nyújtani, ez nemhogy utcára, de iskolába nem lenne elég.



Filmekben talán jól lehet vele boldogulni, de a valóságba ez édeskevés."


Azt ugye vágod, hogy maga a 8 danos pali se vette komolyan az egészet? Meg megsúgom kb. alig van olyan stílus, ami nem így kalimpál. Nem, még Kung Fuban se mielőtt azzal jönnél.

2020. júl. 9. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/145 anonim ***** válasza:
72%

"Egy és két dan fokozattal rendelkeznek karatéból és 2-3 éve edzenek, valamint freestyle kata versenyen győztek. :/"


Ez a másik dolog, ami ezt a stílust lealacsonyítja és nevetségessé teszi. Főleg a női kata versenyszámok.

https://www.youtube.com/watch?v=b6qWvIxKCYU

https://www.youtube.com/watch?v=WdSRq_pH7nc&t=489s


Ezek sokkal szorosabb rokoni kapcsolatot ápolnak, a ritmikus sportgimnasztikával, akrobatikus balettal mint a karatéval. Ezeket a látványos pinatárogató rúgásokat és ugrabugrálásokat bekajálja a közönség. Szigorú és kemény arckifejezéssel japánul ordibálnak, a pinaszőrüket is átjárja a budo, a bushido és a samurai spirit. A laikus ember pedig azt hiszi, hogy ezek a fekete öves nők - akik történetesen még eb/vb bajnokok is - biztosan elbánnak egy férfi támadóval.

A szomorú igazság pedig az, hogy nem hogy egy férfi, hanem a borsodi Kolompár Julika vagy a félanorexiás ferde fogú, ócska toprongyos, narkós albán prosti is lazán megtépi őket úgy, hogy másnap mehetnek fogorvoshoz + hajbeültetésre. Ha megnézi az ember a kata-kat és a kumite versenyeket, teljesen totál eltérően mozognak. Holott a kata adná meg a karate alapmozgását, a technikák működésének a megértését.

Az ökölvívásban például ha a boxzsákra ütöd a jobb egyenest vagy pontozókesztyűre az ugyanúgy néz ki, mint amikor a ringben ütöd meg az ellenfeledet a jobb egyenessel. Ezzel szemben a karate. Kumite bohóckodáson abszolút TELJESEN MÁSKÉPPEN csinálják a technikákat, és abszolút nem úgy, mint a kata vagy a bunkai gyakorlása során. Ezért van ilyen pipiskedő cicabunyó kalimpáló formája az összes kumiténak. Miért? Mert a karate mozgásanyaga életszerűtlen, ellentmond a józan észnek és az organikus ösztönös emberi mozgásnak. Sincere jól írta, idealizált harckép és irreális alaptaktika. Még abban a szánalmas wing tsunban is a láncütés ugyanúgy néz ki a fabábún, mint élő ellenfél ellen. Továbbá én is láttam már olyat élőben (Németben), ahol a Shorin-ryu karate edzésen az alacsony kis mókusboxoló szabályosan begépelte a nála nagyobb 3 danos ürgét. De amúgy ja, a youtube is tele van hasonlókkal.

A karate sajnos borzalmasan romlik, egy látványfitness sport lett belőle. A szülők beíratják a gyereküket, akik tudnak arra gizdulni, hogy már nem fehér övesek, hanem fehér + sárga csík! Húha!! Azt a k.urva! Ez ám a motiváció. Level1-ről Level2. Aztán a fekete öv és a danfokozat is annyit ér, mint erdőtűzben a vizipisztoly.

Most már úgy vagyok vele, ha pisztolyt tartanának a fejemhez, hogy válasszak a kettő közül: wing tsun vagy a karate. Akkor most már inkább wing tsunoznék.

2020. júl. 9. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/145 anonim ***** válasza:
35%

" szétcseszi az izületeket, akkor mégis mi a jó benne? Mi olyat tud adni amit más stílus nem?"


Minden szét tudja cseszni az ízületeidet, ezt a "Karate szétcseszi az ízületeidet" dumát is ezért marhaság. Legtöbbször alapból genetikától függ. Vannak olyanok, akik évek óta nyomják a Karatét mégse ment szét az ízületük.


"DE IGEN! Sőt. A karate saját magának köszönheti, hogy így fikázva van. Nem csak itt a gyik-en, külföldi fórumokon is ugyanúgy. Biztos véletlen.... hát nem az. Meg is érdemlik, hogy le legyenek nézve! Tudod, amikor arca osztogatják a fekete öveket és dan fokozatokat (külföldön is, nem csak Magyarországon!) szabályosan a NAGY BÜDÖS ÓTVAROS SEMMIRE."


Külföldi fórumokon (Sherdog, stb) nem fikázva vannak, hanem normálisan elmondva, hogy a szervezeti rendszer a fos, nem maga a stílus. Nem a stílus osztogatja arca a danokat, hanem a szervezetek.


"Amikor pedig bizonyítani kell(ene), akkor pedig a hobbysta kezdő bokszoló/más küzdősportoló oda-vissza alázza őket éles küzdelemben. Kiábrándult bokszoló/thai boxoló/..stb. kevés van, és ha van is, az nem fog karatézni menni. Kiábrándult karatés rengeteg van (Japánban is!) és hiába fekete övesek, a nulláról kell elkezdeniük tanulni a bunyó ALAPJAIT."

Ugyanúgy el tud verni egy bokszoló bárki mást. Ez olyan, mint egy másik kérdésnél srác elkezdett sírni, hogy őt egy 13 éves elverte bokszban, miközben ő 17 éves és több évig karatézott. Végén kiderült, hogy a srác csak 1 hónapja járt bokszra, a 13 éves már legalább féléve tolta és boksz szabályrendszerben harcoltak.

Az meg baromira nem igaz, hogy nincs sok kiábrándult Muay Thaios. Nagyon sokan vannak, főleg az új szabályozási ötletek miatt, mert már a könyök technikákat is ki akarják venni a nemzetközi versenyeken. Sokan ezért kezdtek el Kambodzsába járni Kun Khemerzni, mert Thaiföldön is nagyon felhígultak a muay thai edzések.


"A wing tsunt is rühellem - leírtam több válaszban is, hogy miért - viszont már a youtubeon is csomó olyan videó van, ahol a mókusboxoló agyalja meg a karatéjost. Ez pedig már szegénységi bizonyítvány."

Youtuben mindenfajta videó van, ahol különböző stílusok képviselőit agyalják szét. Meg a Wing irányzatoknál az a gond, hogy annyi fajta van már, mint égen a csillag. Wing Chun, Wing Tsun, Wing Tzun, de találkoztam már hivatalosan Ving Tsunnal is, ami nem Leung Thinghez sorolta be magát, stb. Értem mit akarsz mondani, csak arra akarok utalni, hogy ezeknél már baromira nem tudod belőni most melyik lenne.


"A karate soha sem ért semmit. Ott volt a K1. Feitosa (kyokushin) és Semmy Shilt (ashihara), mindkettő orrba-szájba kick/thai boxolt (és ökölvívott), és egy szájbakúrt karatés technikát sem csináltak. Miért? Mert nem működött, és mai napig sem működnek a Glory Kickboxban. A K1 kezdeti időszakában (90'-es évek 2000-es évek eleje), mikor még nem voltak a ökölvíváson nevelkedett holland vadállatok, akkor - jellemzően kisebb súlycsoportokban - indultak japán karatékák, akik tisztán karatét toltak. Mi lett velük? Első menetben padlóra dőltek, mint egy zsák krumpli."


Aztán ugyanúgy padlóra dőltek más stílusok képviselői is. Miért? Mert nem tudtak megújulni a Kick Boksszal szemben, akiknek a nagy előnye a stílusok vegyítése volt. Karate technikák meg vannak, csak Kick Bokszhoz kötik őket (kick boksz eredeti alapjai a karate alapjai lennének).


"Machida is ott volt 3 (vagy 4?) danjával az MMA-ban a shotokan karatéjával. Nagyon szépen BJJ-zott. Ennyi. Ezenkívül magán muay thai edzője volt. Miért? Mert biztos rohadt hatékony volt a karate. Nem volt az, mert nem is az."

MMAban alapból nincs olyan, hogy egy stílust tanulnak már nagyon régóta. Ken Shemrock nem mai róka, ő volt az elsők között, akik vegyítették a stílusokat. Azóta meg tanulnak mindent, nagyon kevés az olyan, aki kifejezetten egy stílusból jött.


"A karate test-kéztartásai, alaptaktikája, alapelve, technikái... egyszerűen teljesen alkalmatlanok, reális harcra. Egy idealizált küzdelmet próbál szimulálni, aminek annyi köze van a valósághoz, mint Győzikének az atommagfizikához."

Szerinted miért kezdtek el beinteni Japánnak és kezdték át alakítani? Főleg azok akik a Karate Combatba is indulni akarnak?


"Fel van a világon is hígulva. Ócska színes öv rendszer, többféle színben pompáznak az övek, mint a köcsögök a melegfelvonuláson. Nincs is komoly versenyeztetés sem. (A versenyek is punciharcok, de az egy külön mise)."

De már van komoly versenyeztetés, Karate Combat, pont évek óta ezért rimánkodtak az USAban, hogy legyen már végre ilyen, ahol tudnák mit kell fejleszteni, átalakítani, stb.


"Az, hogy minden kis faluban rendeznek már egy zs-ligás karate versenyt, ahonnan "bajnokok" kerülnek ki, az már önmagában mindent elmond a színvonalról. A másik, ahogy az övszínek is haladnak sorban, úgy nő a karatékák arca is, tudás viszont nincs."

Most ez megint független a Karatetól, ne hidd azt, hogy más stílusoknál nincs ez, hogy tudás még sehol, arc meg már nagy. Ezeket szokták aztán szétverni a szórakozóhelyek hátamögött a Kocsma Karcsik.


"Az ilyen bajnokokat is a kezdők pi.csázzák el a thai box/boksz/akármi edzéseken. A vizsgákon buktatás 30 éve nincsen."

A McDojokban esetleg, de normális Dojoban ugyanúgy buktatnak. Ahol tényleg csak Katazol meg japánul számolsz ott nem is lesz buktatás.


"ég a Furkó is adott olyanoknak fekete övet, akik olyan bénák voltak, hogy a patáikat nem tudták megemelni egy szaros mai gerire. (Tudom, mert engemet is ő vizsgáztatott!)"

Jó, őt sokan nem is veszik komolyan. Ő csak a kapcsolatai miatt van ott, ahol. Honvédségnek is a kapcsolatai miatt oktatott csak, senki nem is értette miért került oda.


"Szóval de, lenézem. Mert megérdemlik, és ezt a karate magának köszönheti. Arról nem is beszélve, hogy egyre rosszabb a karate. Nokedli kölyköknek való.


Elviszi az anyuka a pici lányát karate edzésre, a 11 éves Emőkét, aki megkapja a citromsárga övet (mert anyuci fizeti szépen a havi díjat), nyer egy megyei junior zs-ligás kataversenyt. Magyarul szebben (nem szépen! csak szeBBen) táncikált a levegőbe kalimpálva a többi kislánynál, ezért győzött. Anyuci büszke, hiszen van "eredmény". Anyuci a cukrászdában eldicsekszi a többi milf csatakancának, hogy "Jaj Erzsókám, az én pici Emőkém tegnapelőtt megnyerte a káráteversenyt, első lett."


- "Jaj Mónikám, hát a te lányod egy igazi kis harcos, egy vadóc!"


Na, pont az ilyenek miatt kezdenek egyre többen beinteni a Japán szervezeteknek, mert ők ezt tudják nagyon jól, de simán hagyják a pénz meg a "tradíció" miatt (megsúgom reformálni is a Japók nem engedik évek óta a Karatet, Ashihara-t is már jóval korában ki akarták rúgni Kyo tagszervezetek közül, mert másként tanította a Kyot, mint ahogy elő volt írva, az utcai balhéi csak indokai voltak a kirúgásra). Ne hidd azt, hogy mindenki tapsikol ehhez a szövetségek tagjai közül is, csak aki mást csinál, azt kirúgják és addig csesztetik míg Karatet se oktathat. Pár éve kezdődött el Patrick McCarthy hatására, hogy elkezdett elgondolkodni mindent úgy kell-e, mint a japánok akarják, aztán meg jött a Karate Combat, azzal meg egyre jobban rúgják ki a Japánok alól a talajt.


"Mi ezzel a gond? Az, hogy kb. két generációnyi karatés így nevelődött ki, és az ilyenek - akik fekete övesek lettek - oktatják a mai kis porontyokat világszerte. Amerikában, például 2-3 évnyi karate gyakorlása után (mindegy melyik irányzat!) feketeövesek. És ott is generációk így képződnek ebben a stílusban."

Szerinted miért is nem veszik komolyan a Karate-t az USAban? Pont azért, amit írsz. Viccesen fog hangzani, de a Cobra Kai megjelenésének a hatására kezdett el amcsiban reformálódni a Karate, mert akkor jöttek rá, hogy baromira nem annyi a Karate, mint amit Daniel LaRusso tolt. Erre meg rátett még egy lapáttal a már sokat említett Karate Combat, amiben végre tudtak országosan full contact versenyeken tolni. USAban ugyanis alig volt full contact, Sherdogon írta egy srác, hogy egész Arizonában nem talált csak Semi Contact versenyeket, azt is gyerekeknek.


"A mai világban a karate, se nem önvédelem, se nem harcművészet, se nem sport. Lehet rekreációs mozgásformának és japán/okinawai hagyományőrzésnek hívni."

Inkább Japán. Japánok találták ki azt a marhaságot, hogy az elme edzése legyen inkább a Karate, jellemfejlődést, stb. szolgáljon.


"A régi japán karate mesterek (Oyama, Funakoshi Gichin...stb.) legendáit is el kell osztani öttel és köbgyököt kell belőlük vonni."

Inkább hússzal, nem öttel. Az öt marha kevés. Alapból sok Karate mester nem volt szent ember, mint ahogy előadják. Bizony sokuk előszeretettel járt a vörös lámpás negyedekben meg sokat bunyóztak utcán (Oyama is egy ideig benne volt az alvilági életben), ezért is "wtf?" miért kezdték el tolatni ezt a "ne használd az utcán, nem erőszakra való, stb" dumát a Japók. Megelőzőm a kérdésedet: akkoriban azért tudták használni Oyamaék az utcán, mert azokban az időkben megfelelt. Megújulni meg azóta nem tudott a Japán vezetés miatt, mivel minden reformot megtagadtak, ezért sincs vegyítve boksszal, ami már alap szokott lenni mindenhol.

Ahogy írtam Ashihara-t is nyílt titok, hogy azért rúgták ki a Kyo szervezetből, mert nem nézték jó szemmel, hogy ő totál másként oktatja a Kyokushint, kivett technikákat is belerakott a saját stílusába (a grappling technikák nem újdonságok, régen benne voltak a Karateban, csak kivették, hogy még véletlenül se legyen konkurense a Judonak). Nem is nézik jó szemmel a Japán Karate Szövetség az Ashihara Karate stílust, csak hát ugye már nem tudnak vele mit kezdeni.

2020. júl. 9. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/145 anonim ***** válasza:
83%

"Végig arról papoltam, hogy ami itt fel van sorolva állandóan az oldalon problémáknak, hogy mély alapállás és társai az a japán vonalban van. Okinawai alapból full kontakt, öklök felkeményítését is tartalmazza, alapból más a mentalitása, stb. Gyaku tsuki és társai azért hatásosabbak, mert az okinawai verzióban el is magyarázzák mit miért csinálsz, míg a japán vonalban nem. Ezért nem értik sokan, hogy miért a test mellett kell tartani a kezedet, hogy kivédj egy esetleges rúgást vele. Okinawai verzióban is mivel fel van keményítve a kéz, így azt erőből is ütik, nem light meg semi contaccal bohóckodnak. De eddig nem voltál hajlandó elolvasni és értelmezni az írásaimat, akkor minek vesződjek?"


Nettó baromság amit írsz! Konkrétan okinawai stílust gyakoroltam Uechi-ryu karatét. Minden évben okinawa-ról jött a japán mester 3 hétre, edzéseket tartani. A mi vezetőedzőnk pedig félévente járt Naha-ba edzésekre.

Abban igazad van, hogy az okinawai stílusban normálisan van testfelület felkeményítés, mert a legtöbb japán karate stílus (kyokushin, shotokan...stb.) hírből sem ismeri a makiwara-t, a nukite feledzéseket bambuszkötegeken....stb.

Viszont, okinawa-n is pontosan semi és light contact kumitékkel bohóckodnak. Régebben nem így volt mondjuk! Csak hát a sportpolitika sok mindenbe beleszól. Ott is másképp vannak már a fiatalabb generációk. Az okinawai dojo-k többségében öregek edzenek. Ezt a japán mester mesélte nekünk. Ott is már csak memento a karate. Arról nem is beszélve, hogy az okinawai irányzatok, azok "nem is karaték". Már nem kungfuk, de még nem karaték. Sok dojo ott nem is használja a karate szót.


https://www.youtube.com/watch?v=hBcittvxgOk


Ezek is idealizált támadások-védések. Mert a valóságban ilyen nincs! Középmagas szinten (ha szarrá ki van edzve, a seiken, kézél, tenyér, ujjak) akkor egy átlagos képzetlen emberkét akár lehet ártalmatlanítani vele. De egy kicsit is képzett, jól mozgó emberkét, kizárt.

Az okinawai karaték, pontosabban fogalmazva kínai-okinawai harcművészetek (ugyanis ez a hivatalos megnevezés ott is!) többnyire kézorientáltak és főleg, kézél, tenyér és ujj használat van, kevésbé ököl. Még a könyököt is gyakrabban használják. Arról nem is beszélve, hogy ezek az irányzatok kimondottan defenzív harcmodorok, azaz többnyire védekezés. Ez az egyik hátránya is.


Arról nem is beszélve, hogy én történetesen Hung Kuen (hung gar, ha így jobban tetszik) után kezdtem el Uechi-ryut gyakorolni. (Voltam is kint Sanghaj-ban 2 hetes edzőtáborban). A kungfus testfelkeményítések, és egyéb képességfejlesztő gyakorlatok oda-vissza sokkal jobbak, mint a karate edzésmódszerei. Ott azért voltak olyan finomságok a Hung iskolákban, hogy cölöpökön állsz lóállásban, aztán 15 kg-os (voltak nehezebbek is) olajjal bekent márványgolyót forgatsz a tenyereid között, és nem öt percen keresztül. Utána pedig csupasz ököllel püfölöd a tűző napon a kavicsokkal teli vödröt. A két hetes edzőtábor után nem volt, olyan végtagom ami ne lett volna bekötve, befáslizva. Kis kínai gyerek úgy bordán vert, azt hittem ott döglök meg. Csak hát már Kínában is egyre kevesebb az ilyesmi jellegű kungfu iskola. Bár azért, a nagyobb szervezetek és a nagymúltú iskolák annyira nem kurvultak el, mint a Japán harcművészetek, főleg a karate.


"Az ökölvívásban például ha a boxzsákra ütöd a jobb egyenest vagy pontozókesztyűre az ugyanúgy néz ki, mint amikor a ringben ütöd meg az ellenfeledet a jobb egyenessel. Ezzel szemben a karate. Kumite bohóckodáson abszolút TELJESEN MÁSKÉPPEN csinálják a technikákat, és abszolút nem úgy, mint a kata vagy a bunkai gyakorlása során. Ezért van ilyen pipiskedő cicabunyó kalimpáló formája az összes kumiténak. Miért? Mert a karate mozgásanyaga életszerűtlen, ellentmond a józan észnek és az organikus ösztönös emberi mozgásnak. Sincere jól írta, idealizált harckép és irreális alaptaktika. Még abban a szánalmas wing tsunban is a láncütés ugyanúgy néz ki a fabábún, mint élő ellenfél ellen."


Ez így van! Semelyik karatéban nem működik a tanult módón a technika.

Az a helyzet, ha a mai 2020-as fejjel gondolkodik az ember. Akkor érdemesebb modernebb küzdősportot választani, mert sajnos irtózatosan kevés helyen vannak TÉNYLEGESEN JÓL oktatott autentikus harcművészetek. A modernizált sporttá korcsosított harcművészetek, olyanok is....

Sajnos az is igaz, hogy a küzdősportok színvonala sincs már a legjobb szinten, de így is érdemesebb csinálni.

2020. júl. 9. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!