Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Kenjutsu vs Ars Ensis?

Kenjutsu vs Ars Ensis?

Figyelt kérdés
Melyik a jobb kardvívó stílus? Melyik tanít meg igazából is kardozni?

2015. jún. 24. 09:59
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
17%
szétkaszabolak
2015. jún. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 aikiboxer ***** válasza:
47%

Mivel úgy látom, hogy az utóbbiban van védőfelszereléses vívás, így feltehetően ez.

https://www.youtube.com/watch?v=3IFHL1z7x7A

2015. jún. 24. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
26%

Ha sportként "kardozni" akarsz, akkor Ars Ensis.

Ha taktikusan vívni, akkor pedig Kenjutsu.


Viszont van egy hátránya a Kenjutsu oktató helyeknek (a hely/edző hibája, nem a stílusé!), mégpedig az, hogy sokszor csak formagyakorlatozás van. Olyan helyet kell keresned, ahol egymás elleni küzdelem van!

Japánban a legtöbb helyen aláíratják veled a papírt, hogy vállalod az eretleges halálesetet is, az oktatóhelyet pedig ne terhelje felelősség. Ezek után pedig védőfelszerelés nélkül, éles katanákkal harcoltok egymás ellen. Ha jól emlékszem Magyarországon is van 3 ilyen hely. 1 Budapesten, 1 Debrecenben és 1 Keszthelyen.


!Kamlyn - 53/F!

2015. jún. 29. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 aikiboxer ***** válasza:
49%
Annak sok értelme lehet, éles katanával vívni. :)
2015. jún. 30. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 anonim ***** válasza:
30%

Hát inkább, mintsem egy sebzést okozni nem tudó pálcikával szórakozni.


Az, hogy egy bottal hadonászva megpróbáltok egy páncélszerű védőfelszerelésre érintéseket bevinni (kendo), játéknak jó, de alapjában véve nem.


Az Ars Ensis-nél is az a gond, hogy szép és jó, hogy a normál kard, vagy a szabja nagyobb sérülést okoz ha betalál, viszont egy középkori hosszúkard jóval nehezebb, mint egy katana. A forgató pedig hiába kellőképpen edzett izomzatú, akkor sem fogja tudni akkora sebességgel mozgatni, hogy ne lehetne kitérni előle. Voltam régebben (3 éve) egy győri bemutató órán. Fel lett mérve, hogy ki mit tud alapból, majd alapképességek szerint be lettek osztva az újoncok (köztük én is) egy megfelelő szintű ellenfél mellé. A fegyverét mindenki maga választhatta, ha akarta akkor tőrrel mehetett a szablya ellen. Én megmaradtam a puszta kezemnél. A férfi (aki már több, mint 8 éve edzett ott, a hely egyik legjobbja volt) hadonászott a karddal, én pedig csak álltam, és kitértem a támadásai elől. Jól támadott, taktikusan, a gond csak az volt, hogy úgy ki tudtam előle térni, hogy a kezdeti helyemhez képest, csak egy 1 méter sugarú körben mozogtam. 10 perc után már elkezdett teljes lendületből és csípőfordulatból támadni (amit egyébként gyönyörűen kivitelezett). Rá 5 percre meguntam, úgyhogy az egyik vágásnál odaléptem, elvettem tőle a kardot, majd egy fordulással odasuhintottam alulról a tökéhez. Ha nem állítom meg a kardot, akkor most a férfi nagyon utálna engem. És a felesége is. Mit használtam? Semmit. Az alap reflexeimmel kerülgettem, de még csak a kard elvételénél is csak egy általános ösztönszerű dolgot csináltam, ami se nem harcművészeti, se nem küzdősporti elem. Odaléptem, és bal nyitott tenyérrel rácsaptam a kezére (de ténylegesen csak az ujjaira), a jobb kezemet pedig alátettem, hogy megfogjam a kardot, és simán kikaptam a kezéből mindenféle forgatás vagy csavarás nélkül, kihúztam a mutató- és hüvelykujja között. Az Ars Ensis sportnak jó, más Ars Ensis-es ellen. Ahogy a kendo is.


A kenjutsu-val eddig egyetlen egy esetben vesztettem, az pedig a Canne de Combat. Az AE-ben is tanítanak belőle valamennyit, de az úgy kevés. A CdC önmagában többet ér.


Az éles karddal való vívás pedig abból a szempontból jó, amit ti berögzült, csőlátású küzdősportrajongók fel szoktatok hozni mindig: Az ember megtapasztalja, hogy milyen éles veszélyhelyzetben cselekedni.


!Kamlyn - 53/F!

2015. jún. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 aikiboxer ***** válasza:
100%

Csak egy nagyon keveset kendóztam (1 évet kb.), de ott a srácok erősen úgy tűntek, mint akik egy katanával ugyanúgy lazán levágják a csuklódat az első másodpercben. Neked milyen tapasztalatod van kendósok ellen?


Egyébként az aikidóról mi a véleményed?

2015. jún. 30. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
37%

A kendosok ellen. Hááát. Vannak jobbak és rosszabbak egyaránt. Legtöbbjük rosszabb. A kendo-ban van pár vágás+szúrás és ennyi. Gyorsaságot visznek bele, viszont technikát és erőt nem. A kendo (ugyanúgy, mint az AE), csak másik kendo-s ellen jó. A sima bot (mert vannak olyanok amik úgy néznek ki mint egy kard, mintha lenne éle) azért nem jó a kardtechnikák gyakorlására, mert nagyon sok mindent nem lehet vele szimulálni.


Példa:

Biztos láttad már, hogy a bambuszkardokon van egy kötött csomó. Ez eddig stimmel. Általában ha "összeragadnak", az ennél a csomónál történik, majd egyik sem mozdul sehova. Egy éles kardnál te reflexből mit csinálnál? Ésszerűen a legegyszerűbben kivitelezhető ösztönmozdulotot: Kilépsz az ellenfeled mellé, a kardodat pedig lehúzod a hasához, majd kirántod, ezzel gyakorlatilag keresztbe vágva a hasát. Ezt egy bottal nehéz szimulálni, ráadásul a kendoban ez a mozdulat érvénytelen is.


Ha a konkrét gyakorlati tapasztalataim érdekelnek, akkor azt mondom hogy sportnak jó, de taktikai és technikai szempontból nagyon gyenge. Nekem CdC-vel sikerült már jópár kendo-s emberen végigmennem. Egyetlen egyszer tudott engem egy kendo-s megverni, de akkor is úgy álltam ki ellene, hogy a bal bokám be volt gipszelve (utána a terhelés miatt mehettem újraműttetni, de ez más kérdés :) )


Aikido? Ez a tökéletes határeset példája. Taktikai szempontból jó, technikailag viszont hagy kívánni valót maga után. Az aikido technikák kb. 60%-a ami hasznosítható éles helyzetben, a maradék 40% viszont olyan mozdulatokat is tartalmaz, amik gyakorlatilag nyílt terepet biztosítanak az ellenfélnek egy halálos találatra. Az aikido egyik hátránya, például a Savate-val szemben, hogy nem tanítják meg mit csinálj akkor, ha nem sikerült a mozdulat. Aikido-n megtanulod hogyan csavarj ki egy kést a támadó kezéből, viszont azt nem, hogy mi van ha ő közben beléd térdel amíg te a kezével foglalkozol.

Aikido-s ellen még nem veszítettem...Na jó, ez nem igaz. Egyszer még fiatal koromban, mikor egy capoeira technikát akartam alkalmazni a mesteren. A pontos nevére már nem emlékszem, de biztos láttad már, mikor a capoeirás lemegy mélyre, megtámaszkodik az egyik kezén, majd páros lábbal oldalra rúg. Nos itt a mester kilépett a rúgásom elől, és izomból gerincen rúgott. Na ott az csúfos vereség volt, de legalább megtanultam belőle, hogy még feljesztenem kell a gyorsaságomon.


!Kamlyn - 53/F!

2015. jún. 30. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 aikiboxer ***** válasza:
100%

Akkor lehet, hogy lenézek canné edzésre, amúgy is akartam valami botosat tanulni.


Hát igen az aikido... Hezitálok megint. :$

2015. jún. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 dalta válasza:
100%

Évek óta vívok hosszúkarddal, szerintem az európai stílus közelebb áll hozzám, mint a keletiek. Most a Sárkányos Lovagokhoz járok.

Az Ars Ensis jó hely, de nem tudom, ki az aki hagyná elvenni a kardját. :-) Van olyan, hogy lefegyverzés, de nagyon kell tudni hozzá. Én elfutnék egy szablyás ember elől, ha nem lenne fegyverem. Viszont nagyon bénának kéne lennem ahhoz, hogy hagyjam elvetetni a szablyámat.

2015. júl. 29. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
24%

Amit lefegyverzési technika néven oktatnak, azok nagy része nem működik. A lefegyverzés ösztönszerű mozdulatsorból kell álljon. Akár küzdősporti, akár harcmávészeti edzésre mész, a lefegyverzési technikák vagy túlságosan rámennek a látványra, vagy túlságosan egy pontra koncentrálnak. Itt jön be az, amit az aikido-hoz írtam. Amíg te lefegyverzed őt addig a lábát szabadon használhatja. Az oktatott technikáknál ez sosincs figyelembe véve, vagy csak nagyon ritkán. Ezért használtam a saját ösztönös mozdulatomat. Felülről, kicsit sréhen csaptam a kezére, ezáltal meg lett akadályozva az, hogy felém lendítsen, viszont főként felülről érkezett a tenyerem, így felkapni sem tudta a kezét, hogy puszta kézzel üssön egyet. Az oktatott lefegyverzések többsége csak a fegyver eltávolítására, és nem az átvételére specializálódik. Az ösztönszerű mozdulatnál én alátettem a kezem, ezzel megakadályozva hogy alulról üssön, illetve a bal lábának (ami engem szemből érne) a támadását is hatástalaníthatom. Az már beállás kérdése, hogy ha jobb lábbal rúg oldalba/hátulra, azt kibírod-e. Bár a kard súlya által okozott egyensúlyhiba miatt nehéz olyan közelségben az első lábát használnia.


A srác világbajnokság 4. helyezett. Nem ő volt a béna. Ő nagyonis erőteljesen, szépen és taktikusan támadott. Látszott hogy főképpen a saját eszét használja és nem a betanult taktikákat. Jó erősen szorította a kardot. A gond azzal volt, hogy maga a technikai repertoár amit az AE-nél tanult, az volt gyenge.


Az pedig nem túl jó dolog, ha elfutsz a fegyver elől. Na jó, egy automata fegyverrel én sem megyek szembe. De pisztolyos embert fegyvereztem már le éles helyzetben (hála a Chicago-i főposta őreinek elővigyázatosságának). Egy katonai Desert Eagle. Az első lövését kiműtötték a jobb vállamból, a másodikra pedig már fogtam a kezét. A fegyveres ellenfeleknél nem az számít, hogy tudsz-e lefegyverzési technikákat, hanem hogy elmében szilárd vagy-e, és ösztönből tudsz-e megfelelően mozogni.


!Kamlyn - 53/F!

2015. júl. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!