Kezdőoldal » Sport, mozgás » Versenyek, olimpiák » Le szeretném futni a félmarato...

Le szeretném futni a félmaratont. Hogyan kezdjek neki?

Figyelt kérdés
Világ életemben rossz futó voltam, lassú voltam, de viszonylag kitartó. A sprinter barátnőmnél mindig tovább bírtam, habár ő gyorsabb volt. A kérdésem az, hogy hogyan kezdjek neki ennek az egésznek? Bizonyítani akarok magamnak és a környezetemnek, hogy meg tudom csinálni.

2013. jan. 24. 12:22
 1/7 A kérdező kommentje:
Esetleg van olyan, aki teljesen (majdnem) a nulláról kezdte?
2013. jan. 24. 12:25
 2/7 anonim válasza:
Ha én is elkezdeném, akkor nullárol indulnék az biztos. Én is rossz futo vagyok. Sztem napi szinten fuss vmennyit és utána mindig tegyél rá többet ahogy birod. és mondjuk a tempot is növeld mellé.
2013. jan. 24. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Én a nulláról kezdtem, 35 évesen. Dohányoztam és túlsúlyos voltam.

Ma már simán futom minden második nap a 10 kilométert és több ször lefutottam a félmaratont.

Ha így hiteles vagyok neked akkor elmondom a saját történetem és tanácsom. Először is kezd el. Döntsd el, hogy minden másnap futsz 20 percet. Kezdetben nem fog menni, és lehet, hogy csak 4-5 perc lesz benne a futás, de fokozatosan növeld a kocogásd és csökkentsd a sétát. Senki nem siette, de pédaként a feleségem 3 hét után eljutott oda, hogy laza tempoban de végigfutotta a 20 percet. Nem a sebesség a lényeg, hanem az a tanulási folyamat, ahogy figyeled magad. A mozgásodat, a légzésedet és a saját tempodat. Nem baj ha kezdetben 6-7 perc közötti kilométereket futsz, hidd el ez a sebesség jó lesz. Ha már megy a 20 perc, akkor növelheted az időt vagy a távot, attól függ, hogy miben méred. (Az okostelefonodra tedd rá az Endomonot, a Runkeepert vagy a Nike+-t, az segíteni fog. Nézz meg a youtube-on néhány videot a helyes futási stílusról. Ja, és nagyon-nagyon fontos a cipő. NEM jó bármilyen cipő, mert az izületeid miatt, hamar kedvedet szegi a rossz lábbeli. Menj el szakboltba és nézzétek meg a lábad és válassz megfelelő cipőt! Itt nézz szét: saucony.hu

Nem csiriviri vagy drága cipő kell, hanem megfelelő. Általában egy számmal nagyobb méret kell, hogy a lábújjad ne érjen hozzá a cipő orrához, és kellően támassza a lábad, és ez persze attól függ, hogy kifelé vagy befelé dől a lábad vagy épp neutrális.

Futók között van egy mondás: "A hang a fejedben, ami azt mondja, hogy nem bírod tovább, hazudik!" Ez így igaz, most már magamról tudom. Ha megnézel egy maratoni vagy félmaratoni városi futást, akkor százával látsz majd nálad öregebb vagy esetlenebb, vékonyabb vagy kövérebb embereket. Hidd el Te is meg tudod csinálni, sőt még élvezni is fogod. Csodálatos érzés túl lenni az első 5 vagy 10 km-en vagy urambocsá' első fél vagy egész maratonon. Ezt mi kocafutók jól tudjuk.

Fogod majd tapasztalni, hogy törvényszerűen rájössz a helyes légzésre és arra a tempóra, amivel a világból ki tudsz futni. Ne akarj mással lépést tartani, csak magadra figyelj! Ja, és ne hallgass olyan emberre, aki nem képes egyhuzamban lefutni legalább 50 percet, mert az nem tudja, hogy miről beszél. Nem törte még fel a jónak vélt cipő a lábát fél óra után, vagy az elcsúszott zokni nem vette le a bőrt a talpáról, nem ismeri azt az érzést, azt a falat, ami elkövetkezik mondjuk kezdetben 8-10-15 km-nél.

Olvass bele a futó fórumokba és látni fogod, hogy mindenki úgy kezdte mint Te, gyere el futóversenyekre, meglásd senki nem fog kinevetni, mindeki csak biztatni fog! :-)

Ha konkrét kérdésed van írj priviben. Segítek, ha tudok!

2013. jan. 24. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

futanet.hu

Itt vannak edzéstervek.Az első 5km-től a maratonig.

2013. jan. 24. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki válaszát! Hasznosak voltak, legfőképp a másodiké!
2013. jan. 24. 17:25
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én amikor elkezdtem futni már évek óta nem sportoltam semmit (egyetem alatt csak tanulás, bulik és punnyadás volt) Egy teljesítménytúrán haverkodtam össze egy sáccal, aki mondta, hogy ők szokat néha futni a margitszigeten. Mondtam neki, hogy OK, majd szóljon, ha mennek. Egy hét múlva szól a srác, hogy akkor este találkozunk a szigeten... fasza, mondom... semmilyen futócuccom nem volt, se cipő, se nadrág, se semmi... persze mindez télen. Odamentem egy viszonylag kényelmes túracipőben, meg bársonygatyában, meg egy széldzsekiben. :-D Persze jól kiröhögtek, amikor megláttak. Mondja a srác, hogy ők ám sose jönnek le 2 körnél rövidebb futásra... Na, erre alaposan ráfáztam, gondoltam én. Es az volt, hogy futottunk 2, 35 perces szigetkört... a lábamnak joforman semmi baja nem lett, de a gatya eléggé kidörzsölt, persze masnap az izomlaz miatt alig birtam jarni, de azota mar ultrakat is futottam.


Szerintem a legtöbb ember igazából nem is tudja, hogy mire képes, és, de ha elszánt, akkor saját maga is meglepődhet, hogy micsoda lehetőségek rejlenek benne.

2013. jan. 24. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Szia! Tudom ajánlani az edzesonline.hu-n található 5 km-es edzéstervet kezdetnek. Aztán szerintem erre lehet építeni a többit.
2013. febr. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!