Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mit gondoltok a nem (teljesen)...

Mit gondoltok a nem (teljesen) legális letöltésről? nCore és társai, ebben nem vagyok otthon.

Figyelt kérdés
Én teljes mértékben elítélem, nem érdekel, hogy jogilag nem tudnak vele mit kezdeni, erkölcsileg elfogadhatatlannak tartom, mert nyilván amit ilyen módon letöltenek, az valakinek valamikor pénzbe került, így az előállítása is, legyen szó filmekről, szoftverekről, vagy e-könyvekről. Nem tudom, mik vannak még. Bevallom, azért néha én is rászorulok, amikor felveszek egy filmet/sorozatepizódot, és lemarad az eleje/vége (némelyik adó elég lazán kezeli az időpontokat), vagy elfelejtettem felvenni (csak sorozat esetén), akkor megkeresem online, és hálát adok annak, aki feltöltötte...

2022. szept. 21. 16:41
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:
82%
Nekem nincs bajom úgy vele, engem az zavar, ha valaki reklámozza, hogy ő torrentezik és milyen hülye az, aki előfizet ilyen-olyan szolgáltatásokra. Elő vagyok fizetve több szolgáltatásra is, viszont nem minden érhető el, így néha nekem is le kell töltenem egy két filmet nem túl legális forrásból, de nem szoktam reklámozni (kivétel most, mert ez volt a kérdés). Szoftvereket és játékokat nem szoktam letölteni az Adobe cuccain kívül, mert nem éri meg nekem előfizetni rá. Ha még mindig meg lehetne venni, akkor megvenném, mert sokáig tudom használni, de előfizetéssel nem éri meg számomra.
2022. szept. 21. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Talán túl szigorúan ítéltem ezt meg először, és néha igenis megbocsátható. Néhány filmet egyébként lehet kölcsönözni alternatív platformokon, pl. Rakuten TV.
2022. szept. 21. 20:19
 23/41 anonim ***** válasza:
49%
Minek regelnél be minden streamer szolgáltatóhoz, ahol aztán végigböngészed az egészet, majd nem találod amit keresel, de már el is ment a kedved attól, hogy megnézd (+ egy csomó időd is elment) , ha egyetlen helyen szinte minden fent van, és azt akár később offline is nézhető?
2022. szept. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
51%
#23 A legtöbb streaming szolgáltatóhoz készült lista, hogy mi van feltöltve, illetve a Google is jelzi, hogy hol van fent ha beírod a film nevét :)
2022. szept. 22. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
65%

Teát nagy bőszen elítéled, de ennek ellenére használod.


"Nem is arról van szó, hogy megveszed, és magadnak csinálsz biztonsági másolatot (ez nyilván csak elméletben létezik...)"

Miért is? Ja, mert te azt mondod? Attól, mert számodra elképzelhetetlen, még másoknak egyáltalán nem az.

2022. szept. 22. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 A kérdező kommentje:

#25 Használom, de nagyon ritkán, ahogy írtam, nem hobbiból. Nem erre írtam, hogy elítélem. Sosem töltöttem le semmit illegálisan, legfeljebb streameltem néhány ilyen sorozatepizód-részletet.

Rendben, akkor csinálsz biztonsági másolatot magadnak, amit ugye nem teszel fel sehova. Ez konkrétan hogy néz ki? Veszel egy CD-t vagy DVD-t, és már megy is a biztonsági mentés? Mikről csináltál eddig?

2022. szept. 22. 08:55
 27/41 anonim ***** válasza:
90%

Az a helyzet, hogy a világ nem fekete-fehér.

Könnyű reflexből rávágni valamire, hogy ez aztán aljas, mocskos dolog, vagy azt, hogy ez ez tök jó dolog, de a világ nem ilyen. Kevés dolog van, ami minden helyzetben egyértelműen beskatulyázható a két véglet valamelyikébe.

Ideális körülmények között ugyebár az ember, ha használni akar egy szoftvert, vagy meg akar nézni egy filmet, akkor megveszi, vagy valamilyen streaming szolgáltatónál megnézi. Csakhogy sokszor a helyzet nem ideális. Mert mi van, ha mondjuk egy mélyszegénységben élő emberről van szó, aki épp, csak valahogy összekotort egy működőképessége határán levő PC-t, és még normális sávszélességű internetkapcsolata sincs? Ne egyen két napig csak azért, mert meg akar nézni egy filmet? Persze, lehet erre azt mondani, hogy "akkor ne nézzen filmet". De ezt én egy rémesen lenéző, és demagóg véleménynek gondolom. Főleg, hogy az életminőséget elég gyakran predesztinálja az, hogy milyen helyre, és milyen környezetbe születik bele az adott személy. De ez már egy másik kérdéskör.

Vagy nézzük meg egy tehetséges, de kevésbé tehetős tanuló esetét! Szeretne programozó lenni (vagy akármi más, amihez szoftverek, és számítógép kell), a tehetsége is megvan hozzá, de pénze az nincs, és olyan helyen él, ahol a diákmunka nem opció. (Vagy aránytalanul nagy teher lenne.) Erkölcsileg akkor most elítélendő, hogy ő azért, hogy a jövőben eredményes legyen, és ezáltal nem mellékesen majd a szoftveripart is gazdagítsa, egy ideig szürke zónába kerül?

A másik alapeset, amikor valami egyszerűen nem szerezhető be. Mert sok olyasmi van. Van, hogy valaki még fizetne is szívesen érte, de egyszerűen nem tudja megvásárolni, így ha meg akarja nézni azt a filmet, vagy használni akarja azt a szoftvert, akkor más választása nincs, mint "kalózkodnia".

Én azt mondom, hogy akkor rossz az illegális letöltés, ha azzal (komolyabban) megkárosítjuk a fejlesztőket/készítőket. Azzal, ha valaki letölt egy már nem forgalmazot filmet, senkit nem károsít meg, hiszen egyébként sem tudná megvenni. Ha valaki letölt egy olyan szoftvert, amit ha másképp nem kaphatna meg, akkor nem is használná, azzal szintén nem károsít meg senkit. Sok esetben ha az adott szoftvert kénytelen lenne megvenni az ember, ha használni akarja, akkor nem venné meg, hanem keresne helyette mást. Ha valaki arra használja a Sony Vegast, hogy a mobillal felvett videóiból az elejét meg a végét levágja, meg esetleg rátegyen pár áttűnést, az nem venné meg a Vegast, ha nem tudná illegálisan letölteni. Akkor vagy nem csinálná sehogy, vagy megtanulná használni az OpenShotot. Ezzel semmi kárt nem okoznak a fejlesztőknek. Sőt, még közvetett hasznot is szereznek nekik. Ugyanis ez egy reklámként is felfogható. Vajon a Microsoft miért nem lép fel a kalózkodás ellen? (Azt, hogy odatesz a Windows egy vízjelet, ne nevezzük már hatékony fellépésnek!) Mert még mindig jobb nekik, ha az ő terméküket ismerik meg, mintha helyette mondjuk Linuxot, meg LibreOffice-t használnának. Ha az utóbbi 10-20 évben mindenki, aki kalóz Windowst, Office-t, Sony Vegast, stb. használt, az ehelyett valamelyik olcsóbb, vagy ingyenes konkurenst használta volna, ma egyik sem élne aktívan a köztudatban. Ha most videóvágást említ valaki, a többség egyből a Vegasra gondol, és csak keveseknek jut eszébe az OpenShot. Ha valaki szövegszerkesztőt említ, 90% egyből a Wordre gondol. Ez pedig később extra bevételt jelent a fejlesztőknek. Hiszen aki azt szokta meg, az később is el fogja várni, hogy azzal dolgozhasson.

Az erkölcsi problémát abban látom, amikor valaki anyagi bevételszerzéshez is kalózszoftvert használ. Mondjuk olyan munkához, amihez kifejezetten azt a szoftvert kellene használnia.

2022. szept. 22. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:
82%

"Rendben, akkor csinálsz biztonsági másolatot magadnak, amit ugye nem teszel fel sehova. Ez konkrétan hogy néz ki? Veszel egy CD-t vagy DVD-t, és már megy is a biztonsági mentés?"

Igen, pontosan úgy.

Lehet, hogy ez neked extrémen furcsa, de soha nem éreztem késztetést arra, hogy olyasmit cselekedjek, amiért akár még börtön is járhat.

Még a CD-s/DVD-s időszakban a megvásárolt játékaimról szoktam másolatot készíteni, és azzal játszani, hogy ne az eredeti CD amortizálódjon.

Most pedig a Gog-ról letöltött telpítőket szoktam kiírni.

2022. szept. 22. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 A kérdező kommentje:
#27 Abban egyetértünk, hogy a világ nem fekete és fehér, és a korábbi kommentjeimben finomítottam is az álláspontomon. Ugyanakkor a példáid többsége nem győzött meg. OK, akkor demagóg vagyok, ne nézze meg az adott filmet, ha csak így tudja megtenni, mert nincs rá pénze. Van helyette ezer másik a tévében, majd esetleg leadják ezt is valamikor. Vagy olvasson könyvet... Az még elfogadható, ha adna pénzt érte, de sehol nincs meg (és tényleg alaposan körülnézett). "Szeretne programozó lenni" - Ezerféle ingyenes szoftver és dokumentáció van. Nem értem a problémát. A másik felvetésed, hogy egy szoftver nem szerezhető be, az valószínűleg nagyon régi, de ezt sem fogadom el. Nem vagyok otthon a videovágó piacon, de tudtommal erre is van egy rakás ingyenes és jó megoldás. Az meg nonszensz szerintem, hogy a cégek még nyernének is az illegális letöltésekkel, mivel szerinted így többen megismerik őket, meg hogy akik letöltik, úgysem vennék meg azokat a filmeket vagy szoftvereket, vagy bármit. Ez nem ment fel senkit. "Ha az utóbbi 10-20 évben mindenki, aki kalóz Windowst, Office-t, Sony Vegast, stb. használt, az ehelyett valamelyik olcsóbb, vagy ingyenes konkurenst használta volna, ma egyik sem élne aktívan a köztudatban." - Dehogynem, legfeljebb nem használnák őket, csak vágynának rájuk... Ha tényleg olyan sokan kalózkodnának, már rég abbahagyták volna a fejlesztésüket az alacsony eladás miatt. Érdekes módon mégis jól megy nekik. Még azt is ki merem jelenteni, hogy a kb. 50 ezres Windows nem drága, legalábbis ha a nagyobb szoftverek, vagy a régebbi, sokkal kevesebb funkcióval rendelkező operációs rendszerek áraihoz viszonyítjuk. Pár példa: [link] [link] "Hiszen aki azt szokta meg, az később is el fogja várni, hogy azzal dolgozhasson." Azzal fog dolgozni, amit elé tesznek, ha DOS-alapú szövegszerkesztőt, akkor azzal. Majd ha saját zsebből kicsengeti az árát, akkor azzal dolgozik, amivel akar.
2022. szept. 22. 10:26
 30/41 anonim ***** válasza:
100%

Persze, nem szép, de érthető az azért a dolog.

- Egy csomóan csórók itthon, viszont az embernek igénye van a művészetekre és a szórakozásra.

- Attól, hogy valaki illegálisan letölt, nem feltétlenül okoz kárt és ez téves következtetés. A letöltők többsége akkor sem venné meg az adott dolgot, ha nem tudná illegálisan letölteni. Ergó, nem lenne belőlük úgysem nyereség, így kár sem keletkezik...

- Nevetségesen drága pár cucca. Most direkt rákerestem a dvd-k árára. Tavalyi DVD film 3000? Nem blue ray meg ilyesmi, hanem sima mezei dvd, amit a 2000-es években néztünk kis tévéken...

- Ha a stúdió a marketinggel megtéveszti a vásárlót, azt ki fizeti vissza? Jó párszor fogtam ki olyan filmet a moziban, ami egy hulladék volt és egyszerűen nem érte meg az árát. A studió viszont előadta, hogy mennnnyire jó lesz. Nekem ki fizeti vissza, hogy átvertek?

- Ehhez jön a streaming... Ha kifizetem a HBO max árát, akkor miért nem kapok meg mindent abból a kínálatból, amit amerikában megadnak? És miért kerül le a bereklámozott aranyélet pár évada is? Fizettem egy szolgáltatásért, amivel átvertek...

- Itthon, ha bármilyen digitális adathordozót veszel, akkor fizetsz egy plusz jogdíjat az árban az artsjusnak, mert úgy veszik, hogy te illegális dolgot fogsz rá tenni. Ez sem túl korrekt. Ha eleve tolvajként kezelik az embert, akkor miért nem lehet az?

- Egyébként a műsorrögzítés is pont ugyanaz, mint a letöltés.

2022. szept. 25. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!