Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A programozásra "születni kell"?

A programozásra "születni kell"?

Figyelt kérdés
Mielőtt trigerelődik bárki is kifejtem: Nílván senki nem tud programozni mikor megszületik, de hogy maga a programozó szemlélettel logikával és gondolkodásmóddal alapból rendelkeznie kell valakinek, hogy jó programozó vállhassáék belőle? A logika nyilvánvalóan fejleszhető, de tanulható-e annyira, hogy valaki sok tanulással és önfejlesztéssel jobb programozó legyne, mint az olyan akinek alapból olyan a "látásmódja", mint egy ""vérbeli"" programozónak? Van-e az a pont a sikertelenségben, mikor azt mondanátok, hogy az illető jobb lenne ha nem erőltetné a dolgot, mert csak kínlódik és nem lesz sikerélménye vagy bármi hasonló. Van e olyan, hogy valaki későn kezd el programozni és már nem fog tudni olyan szintet elérni (pl idősebben miatt kevésbbé tanulékony az ember). Mennyi idő az amire körülbelül azt mondjátok, hogy már "ezt és azt" (itt most nyílván nem egy helloWorld szintű programra gondolok, de nem is egy multinacionális cégnek tervzett programra) már illene megírnia valakinek "ennyi" idő után. Lehet-e sikeres aránylag egy programozó, aki nem az a hiper-szuper programozó, hogy mindent is tud, hanem pl több időbe telik neki vagy bonyolultabban tud megvalósítani egy programot, mint egy nála jobb/tehetségesebb programozó? (azaz az átlag/átlag alatti programozó képességekkel rendelkezik)
2020. dec. 13. 23:39
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
90%

#15: Igen, bárki megtanulhat programozni. Rá is állt erre sok cég. Se szeri se száma a bölcsészből átképzett programozónak, mert "jól lehet vele keresni". Csakhogy különbség van aközött, hogy valaki megtanult programozni és hogy JÓ programozó. Ahhoz, hogy valaki jó programozó legyen nem csak tanulás, hanem érzék, tehetség is kell, az pedig nem tanulható. Ha nem érdekel a programozás maga, ha nem élvezed azt, ahogyan a kódsorokból működő program lesz, akkor NEM leszel jó programozó.

Igen, sokan megcsinálták az ilyen gyorstalpaló programozó sulit. El is tudnak akár helyezkedni, de mit csinálnak? Kis cégnél csip-csup dolgokat, ahol nem számít a gányolás, csak működjön. Vagy nagy cégnél a repetitív kulimunkát.

Amiben egy jó programozó más:

- Sebesség. Amit az átképzett bölcsész 3 nap alatt ír meg, azt a jó programozó 4 óra alatt.

- Kódminőség. Nem mindegy, hogy valaki tartja-e magát a paradigmákhoz és a céges coding standatd-ekhez, vagy csak kihány magából egy karbantarthatatlan valamit.

- Dokumentálás. Jó programozó normálisan dokumentál mindent.

- Bugok. Egy jó programozó tesztel mindent, így kevés a bug.


A legrosszabb az, amikor jó programozóként olyan kóddal kell dolgozni, amit egy ilyen átképzett bölcsész írt. Repül a papucsom, mikor azt látom, hogy a controller helyett a view-ben van az üzleti logika, meg mikor a beépített ORM helyett natív SQL-lel érik el az adatbázist (nyilván, mert lusta volt megtanulni az ORM működését). Még rosszabb, mikor kénytelen vagy olyannal együtt dolgozni egy kódon, aki vagy nem érti vagy letojja a coding standard-eket.


De láttam már olyat is, hogy saját függvényekben egy darab return nem volt, hanem globális változóban adta át az értéket. Na ott az elkövetőt örökre eltiltanám a számítógép használatától is.

2020. dec. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
28%

"Nem egy atomfizika, az tény,"


De, pedig az. Atomfizika.

Ezért is van jól megfizetve, ezért is nem megy ez mindenkinek.

Ezért jutnak el kevesen a diplomáig, pedig a lécet már sokkal-sokkal lejjebb tették.

2020. dec. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
63%

#20: "én is inkább a szájbarágós könyveket szeretem, amikor van lehetőségem rendesen megérteni az adott dolgot"


Mentalitás kérdése. Én pl. kimondottan utálom az ilyen szájbarágós könyveket. Nekem adjanak EGY gyakorlati példát, amit elemzek és megértem. A matek pl. ezért ment nehezen, mert példák helyett hülye jelölések és definíciók voltak, amikből egy kukkot nem értettem.

2020. dec. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
90%

Természetesen én is gyakorlati példákkal alátámasztva gondoltam a szájbarágást :) A 3D-2D leképezés képletét is millió helyen megtaláltam a neten, viszont gyakorlati példát hozzá, ahol esetleg konkrét koordinátával mutatják be az elméletet, na azt viszont sehol. Komplett előadásokat találtam (angol nyelven természetesen), ahol model-mátrixokat, kameramátrixokat mutogattak, de egy darab számot sehol sem láttam, hogy ez a gyakorlatban miként működik. Ettől pl. a falra tudtam mászni én inkább gyakorlatiasabb ember vagyok. Először szeretek valamit megtapasztalni, aztán megérteni a működését és nem egyből mátrixokból álló definíciót nézegetni.


"De, pedig az. Atomfizika."

Jó, igen, viszont szerettem volna empatikusabb lenni :D Viszont olyan értelemben nem atomfizika, hogy még én is meg tudtam tanulni, de szerintem még mindig van hova fejlődnöm :)

2020. dec. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
43%

"Viszont olyan értelemben nem atomfizika, hogy még én is meg tudtam tanulni,"


Vannak a dolognak szintjei.

Atomfizikát én is tanultam középiskolában (atommag, elektron, neutron, spin, tömegszám, Bohr-féle modell, stb.), csak hát. Ettől még nem lettem közelebb pakshoz.


Gyalulni meg lehet tanítani bárkit, de asztalos ettől még biztos, hogy nem lesz belőle.

2020. dec. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
Ja! :)
2020. dec. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
43%

21#


Én nem a végzettségről beszélek. Tőlem lehet diplomás is, de az továbbra is igaz, hogy a programozói munkák nagy része abból áll, hogy van egy minta, egy módszer amit megtanulsz hogy úgy kell csinálni adott "munkafolyamatot".


Majd az egyedi probléma megoldás az, hogy hogyan implementáld a saját egyedi helyzetedben, ami a túl nyomó többségben egyátalán nem elgondolkodtató feladat.


Nagyon sok munkahelyen nem így van, de a túl nyomó többségben ez a helyzet.


Ha valaki azt mondja magáról, hogy "programozó vagyok" nagyobb eséllyel esik ebbe a kategóriába.


Itt nem arról van szó, hogy ki "jó" programozó, kinek mi a végzettsége stb... hanem a legtöbb munka a programozás terén egyátalán nem igényel semmi extra logikus gondolkodást vagy "probléma megoldó képességet", mint ami az átlag embernek van vagy néha átlag alulinak.


Van rengeteg ellen példa és sok hely ahol kell, DE az jóval kevesebb. Így innentől fogva ha valaki azt mondja, hogy "Programozó akarok lenni" akkor nem kell neki előadni a "csoda logikai képességek", "eszméletlen jó probléma megoldó képesség" című meséket.


Ha valaki kontrét területet mond a programozáson belül, akkor már lehet erről vitatkozni.


De az hogy a túl nyomó része az pozícióknak "kódoló közmunkás" rétegbe számít, szerintem nem vita kérdése és oda szinte bárki bejuthat.


A Bootcampek felhozatalával csak az én pontomat erősíted. A létezésük és sikerük bizonyítják ... hogy nem minden programozónak jó képességekkel vagy éppen informatikai háttérrel rendelkeznie.

2020. dec. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
28%

"hanem a legtöbb munka a programozás terén egyátalán nem igényel semmi extra logikus gondolkodást vagy "probléma megoldó képességet", mint ami az átlag embernek van vagy néha átlag alulinak."


Elég kevés autószerelő dolgozik a forma 1-en, mégsem jelenthető ki, hogy azok, akik nem, ne tudjanak semmit, csak kuplungtárcsát, meg olajat cserélni.


"A Bootcampek felhozatalával csak az én pontomat erősíted. A létezésük és sikerük bizonyítják "


Kár, hogy nem tudsz angolul. A bootcamp azoknak a leendő egyetemistáknak lett kitalálva, akik úgy lesznek gólyák, hogy a választott szakterületről fogalmuk sincs.


A barátnőm négy éve olyan munkát végez diplomásként, amit egy nyolc általános végzett ember is meg tudna csinálni.

De ez nem jelent semmit, mert a korábbi cégénél meg tudta hasznosítani a tanultakat.

2020. dec. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
#28 "Kár, hogy nem tudsz angolul" Kár, hogy nem élsz a valóságban, bootcampre egyetem helyett mennek az emberek, nem előtte. Az egyetemek eleve úgy kezdik a képzésüket, hogy azt feltételezik, nincs előképzettséged.
2020. dec. 15. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
63%

"bootcampre egyetem helyett mennek az emberek, nem előtte."


Attól, hogy valaki fogat mos egy suzuki féltengellyel, még nem lesz a féltengelyből fogkefe.


" Az egyetemek eleve úgy kezdik a képzésüket, hogy azt feltételezik, nincs előképzettséged."


Mivel jellemzően nincs is.

De azt is feltételezik, hogy van affinitásod és tényleg érdekel a válaszott szak. Ez nem mindenkinél van így, na meg, a zseton is vonz hülyébb, felszinesebb egyedeket. Ezért is nagy a lemorzsolódás az első évben.


A bootcamp-ek, ahogy a nevük is mutatja, un. csizmahúzó táborok. Az a rendeltetésük, hogy adott szakról fogalmat alkosson az aki arra a bizonyos szakra jelentkezett előismeretek nélkül, vagy hiányos, téves előismeretekkel. Az ilyen bootcamp-eken ismerik meg az emberkék a szak bizonyos alapfogalmait, elvárásait, készségigényét. Itt van lehetőségük felszívni magukat vízbe ugrás előtt vagy még időben irányt váltani, ha úgy érzik, hogy ez nem nekik való.


Az egy másik történet, hogy a fogalmat felhasználják gyorsan meggazdagodni akaró emberek, akik sok esetben becsapják, palira veszik azokat, akik annak reményében fizetnek be ilyenekre, hogy megspóroljanak bizonyos időt és sok-sok erőfeszítést.

Csak hát, a hét fogásos ebédet nem pótolja az előétel néhány morzsája.

2020. dec. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!