Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Manapság tényleg elég elvégeze...

Manapság tényleg elég elvégezeni egy bootcampet ha fejlesztő akarok lenni vagy jobban járok ha elvégzek egy egyetemet?

Figyelt kérdés
2021. okt. 24. 14:23
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
79%

Miért nem gondolkodtok egyszerűbben?


Se a bootcamp, se az egyetem nem fogja helyettesíteni a motivációdat, és a tanulási vágyadat. A bootcamp rövidebb, koncentráltabb, jelenleg piacképesebb tudást fog adni (hal), az egyetem pedig a fejedbe veri azt a mindsetet, hogy ezt a piacképest tudást te magad akard megszerezni bármilyen forrásból (halászat).


A probléma kicsit összetettebb: a hal hamar megrohad, és az ember könnyen abba a hibába eshet, hogy egy hallal élete végéig elélhet. Baromság.


Halászat: a legjobb elgondolás, viszont elég időigényes, halad nem lesz azonnal, de olyan gondolatokat kapsz meg, amik esszenciálisak. A probléma ott kezd bonyolodni, hogy a magyar egyetemek többsége arra megy rá, hogy a hallgatóból pénzt húzzon, aztán ott rohadjon meg a kolléga ahol van. NEM célja az egyetemnek értelmes, intelligens, önálló mérnököket készíteni. Ez viszont lokális probléma.


Szumma: ha tanulni akarsz, akkor tanulsz. Megveszed a könyvet, olvasol, gyakorolsz, és csinálod amit szerinted kell. Minden bootcamp, és egyetemi anyag ingyen és bérmentve hozzáférhető az interneten, de otthon senki nem fogja számon kérni rajtad.

2021. okt. 24. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%

Gondolom azon már túl vagy, hogy kipróbáltad a programozást, és rájöttél, hogy ez neked tetszik és szeretnél ebben a szakmában dolgozni. Ha ezen még nem vagy túl, akkor kezdd ezzel. A szakmában nagyon fontos az önálló tanulás, és kezdő szinten rengeteg anyag érhető el ingyenesen, még magyarul is. A fejlesztéshez használt szoftverek szintén ott vannak ingyen. Nyelvet illetően pedig tökmindegy, hogy most C, C++, C#, Java, JavaScript, F#, Go, Python stb. Úgyis az a lényeg, hogy kialakuljon a gondolkodásmód, ami a programozáshoz szükséges, és ehhez kezdetben unalmas fekete képernyőre fogsz kiírni dolgokat. Majd specializálódni ráér később, hogy te most játékot akarsz csinálni, weblapokat, IoT kütyükre programoznál, mobilra, stb.


Viszont vannak dolgok, amiket nem tudsz megtapasztalni egymagad, és itt a bootcamp és az egyetem is nagyon sokat tud segíteni. Ilyen dolgok például:

- milyen mások elvárásainak megfelelni

- hogyan lehet csapatban dolgozni

- milyen lehet nagy, komplex rendszer fejlesztésében részt venni

- stb.


A diplomának a bootcamppel szemben mindenképp megvan az az előnye, hogy hivatalos papírod lesz az elvégzéséről. Lehet, hogy az egyetem nehéz és csak egy nagyon kis része foglalkozik azzal a fajta tudással, ami a való élethez szükséges, de hogyan hasznosíthatnád mindazt a tudást, amit kapsz, ha nem is tanultál róluk?


A bootcamp ezzel szemben megkerüli a felesleges(nek gondolt) matekot, matematikai logikát, mesterséges intelligencia és egyéb területeket, cserébe elvileg gyorsan a piacra juttat téged egy specializált tudással. A gond az, hogy ezen a szinten konkrét tech stack-et fognak neked tanítani, és nem azokat a problémákat vázolja fel, amiket a tech stack megold.


Hogy ez alatt mit értek? Biztos néztél már nagyon sok álláshirdetést. Tegyük fel, hogy backend fejlesztőként akarsz elhelyezkedni.

Az A cég azt kéri tőled, hogy érts a C#-hoz, .NET Core-hoz, Entity Framework-höz, MSSQL-hez és az ASP.NET Core-hoz.

A B cég elvárása a Java, a Spring Boot, Hibernate, PostgreSQL.

A C cégnél pedig ott a JavaScript, a Node.JS és a MongoDB.

Te pedig Pythont, FastAPI-t és Apache Cassandra-t tanultál. Most akkor mégis hogyan jelentkezheznél az A, B, C cégek valamelyikéhez, ha nem értesz azokhoz a technológiákhoz, amiket elvárnak?


Nagyon sok cég vár konkrét technológiai ismereteket, de a jó fejlesztőnek igazából tök mindegy, hogy mit használ, mivel tudja azt, hogy ezek a technológiák milyen problémákra adnak megoldást. Magát a konkrét technológiát pedig majd menet közben megtanulja. A lényeg ugyanis az, hogy tudd, mi az a HTTP, a szinkron és aszinkron kommunikáció módszerei (REST API, message broker, stb.), az MVC, a dependency injection és inversion of control, valamint a szabványok, mint az XML, JSON, OpenAPI és társai.


A gond tehát az, hogy a programozásnak is nagyon sok ága van, és minden ágnak megvannak a módszerei, amit számtalan technológia implementál a saját maga módján. Egyszerűen képtelenség mindenhez mélyen érteni, viszont az adott szakterületen minél mélyebb tudásod van, amit a való életben szereztél, annál nagyobb fizetésre és pozícióra számíthatsz. A kulcsszó a való élet - tehát ezt a tapasztalatot se a bootcamp, se az egyetem nem fogja megadni neked. Ezért fogsz gyakornokként, vagy épp juniorként kezdeni a szakmában, amihez mind a bootcamp, mind az egyetem hozzájárul a saját maga módján.


Személyes vélemény, de én az egyetemet választanám.

2021. okt. 24. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
14%

Az egyesült államok hadseregében, a tengerészethez toboroztak jelentkezőket.

Ezekből az emberekből úgy lett katona, hogy egy elég komoly kiképzésen kellett részt venniük, aminek a végén váltak haditengerésszé. Azonban ezt a kiképzést skan nem voltak képesek elvégezni, ami a tengerészetnek sok plusz pénzébe és energiájába került. Ekkor kitalálták, hogy szerveznek un. csizmahúzó táborokat, - ezek a Boot Camp-ek - hogy a jelentkezőknek legyen némi fogalmuk az elvárásokról és csak azok léphettek tovább, akik ezeket a bootcamp-eket eredményesen végigvitték. Így a terhelést nem azonnal kapta meg a katonajelölt, hanem fokozatosan, volt ideje felvenni a fordulatot, ennek eredményeképpen a kiesők is kevesebben lettek.

Na, erre való a Boot Camp, hogy az egyetemi időszak előtt betekintést kapjon a jelentkező, hogy mi vár rá és egyfajta előnyhöz jusson, mert az egyetem első heteiben nem terhelte túl az agyát a sok újdonság, az egyetemen való eligazodási nehézségek mellett. A tanulandók már ismerősek lesznek számára, így kisebb az esély, hogy felhagy az egésszel.


A BootCamp tehát nem pótol végzettséget, az ott szerezhető tudás pedig nagyon nem elég arra, hogy valaki azzal csak részben is kiváltsa a valódi képesítés megszerzése során tanulandókat.

Vannak, - vagy legalábbis lehetnek - olyan állami képzésen kívüli iskolák, amelyek saját tematika szerint nyújtanak képzést. Ezek nyilván kevesebb tudást közvetítenek, mint az egyetemi, főiskolai képzés, de a baj ezekkel általában az, hogy a pénz motiválja őket, az pedig szükségszerűen olyan közeget teremt (kevés óraszám, rövid ciklusok, semminél alig több tudásanyag), aminek a vége megint csak az lesz, hogy elégtelen ismeretekre is adnak indexet, végbizonyítványt.


Az időt megb..ni nem lehet. Aminek az elsajátításához két év kell, azt nem lehet megtanulni és megtanítani sem egy év alatt.


Akinek nincs érettségije, az nem álmodozzon. Akinek van, az előtt a legrapidabb lehetőség a felsőfokú szakképzés, ami négy szemeszter (két év) alatt képesít, egyetemi légkörben, nagy tudású, felkészült tanárok által.


Ezen kívül nincs szakma, csak gányolás, tákolás, taknyolás.

2021. okt. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
12%

3


Az írásod első része szuper. A második része ezzel egyenesen arányosan butaság, és valótlan (bocs ha megsértelek).


"Na, erre való a Boot Camp, hogy az egyetemi időszak előtt betekintést kapjon a jelentkező, hogy mi vár rá"


Az egyetemen még a kanyarban sem olyan dolgokat fogsz tanulni, mint amiket ezeken a bootcampeken a fejedbe vernek. Az egyetemen nagyon mély, száraz és töménytelen elméleti anyagot próbálnak a torkodon lenyomni, aminek több mint a fele el is tűnik, viszont legalább volt lehetőséged látni, hogy mi az ami "kéne".


"A tanulandók már ismerősek lesznek számára, így kisebb az esély, hogy felhagy az egésszel."


Nem lesznek ismerősek, mert az analízist nem fogja megtanulni egy greenfox academyn (ha így lenne, a greenfox csődbe ment volna az első hónapban)


"Az időt megb..ni nem lehet. Aminek az elsajátításához két év kell, azt nem lehet megtanulni és megtanítani sem egy év alatt."


Valaki / valakik egyszer összeállítottak egy tantervet, és megmondták, hogy ez x év. Ezt valaminek a függvényében évekkel ezelőtt csinálták. A piac évente fordul akkorát, hogy akár az egész tanmenetet felül lehetne csapkodni, ha az lenne a cél, hogy éppen aktuális piacképes tudást biztosítsunk az egyetemen. Arra próbálok célozni, hogy ez teljesen relatív.


"Akinek nincs érettségije, az nem álmodozzon. Akinek van, az előtt a legrapidabb lehetőség a felsőfokú szakképzés, ami négy szemeszter (két év) alatt képesít, egyetemi légkörben, nagy tudású, felkészült tanárok által."


Ez a legnagyobb butaság. Egy 17 éves gimnazista, aki programozik 3 éve, és egy 25 éves hegesztő gyerek, aki most járja estin a középiskolát. Lehet 5 év múlva kollégák lesznek, és nem teljesen biztos, hogy meg fogod mondani a különbséget, ha olyan ambíciói vannak a hegesztő gyereknek.


Az egyetemi képzés nem négy szemeszter, hanem leginkább 6-7, mert szinte biztos, hogy valamiből bukni fogsz. Aki elsőre átmegy mindenből egy neves egyetemen, az zseni és neki más problémái vannak (ők picit out of scope).


"Ezen kívül nincs szakma, csak gányolás, tákolás, taknyolás."


Ez megint relatív. Mi a feladat? Utasításra implementálni modulokat? Aki ezt párszor megcsinálja, majd elkezd nagyobb felelősségeket kapni, egy idő után ő fog tervezni. Ha rosszul tervez kijavítja a senior, és egy idő után ő maga lesz a senior. A tudást közben folyamatosan szívja.


Ismétlem magamat: ambíció, elkötelezettség és mindset kérdése minden. Nem egyetem, vagy bootcamp kérdése.

2021. okt. 24. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
38%
Csak egyetem, egy egyetemi dékán is mondta, hogy "kékgalléros asszisztensek" a gyorstalpalók :)
2021. okt. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
51%
5 a dékán bácsi gondolom akkor nem látta azokat a szituációkat, mikor nagy cégeknél a 4 éve még hentesként dolgozó srác a senior, és tanítja dolgozni az egyetemről szabadult zöldfülűeket.
2021. okt. 24. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
21%

"5 a dékán bácsi gondolom akkor nem látta azokat a szituációkat, mikor nagy cégeknél a 4 éve még hentesként dolgozó srác a senior, és tanítja dolgozni az egyetemről szabadult zöldfülűeket."


Nem csoda, hogy nem látott ilyet, hiszen nincs is, de valami futurisztikus festményen el tudok hasonlót képzelni.

2021. okt. 24. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
50%
7 javaslom, hogy helyezkedj el szoftverfejlesztőként egy nagyobb cégnél. Akkor te csodákat fogsz látni :-)
2021. okt. 24. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%

"7 javaslom, hogy helyezkedj el szoftverfejlesztőként egy nagyobb cégnél. Akkor te csodákat fogsz látni :-)"


Én meg azt javaslom, hogy hazudj kevesebbet. Egy nagyobb céghez a te kitalált hentesednek még lőtéri kutya munkakörben sincs esélye bekerülni.

Nagyobb cégek ugyanis totál leszarják azokat, akik híján vannak az elvárt képesítésnek, a HR-es meg default arra szűr, hogy ki nem alkalmas. Az ilyen verebek CV-je a dev/null-t szokta gazdagítani csak.


Az meg téged pontoz a föld alá, hogy azt képzeled, ilyen szimpla, simlis dumákat meg tudsz etetni másokkal.

Még valami, kedves módfelett ostoba fahaszkalap, az egyetemről szabadult zöldfülűek kb. 70-80 %-ának a diplomamunkáját te tartalmilag még csak értelmezni sem tudnád, nem, hogy utánuk csinálni.

Egy átlagos 25 éves, mesterdiplomás szoftvermérnök tudásának, készségének 30-40 %-át meg a hozzád hasonlók még hetvenhét éves korukra sem képesek megszerezni és a vicc az egész mondatban az, hogy ez egyáltalán nem vicc.

2021. okt. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
65%
9 életedben nem dolgoztál még egy cégnél sem, amelyik szoftverfejlesztéssel foglalkozott volna, igaz? :) Kis maki
2021. okt. 24. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!