Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ez a MORSE kód, ez milyen?

Ez a MORSE kód, ez milyen?

Figyelt kérdés

Adott a MORSE távíró kód, ami hosszú és rövid jelekből, mondjuk azt, egyesekből és nullákból áll.

Ha vesszük az angol ABC 26 betűjét, továbbá a 0 és 9 közé eső számjegyeket, valamint a pont, a kérdőjel, a felkiáltójel és a kötőjel összesen négy szimbólumát, akkor legkevesebb hány bitre van szükség, hogy ezek mindegyikéhez hozzá tudjunk rendelni, a MORSE kódhoz hasonlóan, egy-egy kódot?



2023. máj. 1. 10:17
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Összesen 40 karaktert kell ábrázolni ezek szerint.

2^5 < 40 < 2^6,

így 6 bitre van szükség.

2023. máj. 1. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Ez biztos?
2023. máj. 1. 10:26
 3/17 anonim ***** válasza:
Azért a kettő nem teljesen fedi egymást. Pl. a h, a rh, a rrh stb. nem ugyanaz, mégis mindegyik 1 (=01, 001, stb.)
2023. máj. 1. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Tehát lehetnek 1, 2, 3, 4, 5, stb. karakteres kódok, így 1² + 2² + 3² + 4² + 5² stb. karakter tárolható, azaz 2 + 4 + 9 + 16 + 25 = 56, tehát elég 5 bit.
2023. máj. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Ment zöld.
2023. máj. 1. 10:39
 6/17 anonim ***** válasza:

Azt is figyelembe kell venni, hogy pl. a MORSE kód ún. változó kódhosszúságú kód. És az 1-0-án kívül van a szünet is ami elhatárolja a karaktereket.


Érdekesség az 5 bites telex kód. Megoldották 5 bittel az angol ABC 26 betűjét, a számokat és néhány alapvető írásjelet. Igaz van benne egy "trükk". Bevezettek egy ún. betűváltó és egy ún. számváltó karaktert. Ha egy betűváltó karakter érkezett akkor az azutáni kódokat betűként, ha számváltó érkezett akkor az utáni karaktereket számként kellett értelmezni. Ezt egyszerű volt megoldani, még karos írógéppel is. Egyszerűen annyit csináltak, hogy úgy helyezték el a betűkarokon a betűket számokat, hogy az azonos kóduak egymás alá kerültek. Ha jött egy váltó karakter akkor az egész kosarat lehúzta egy elektromágnes és addig lehúzva maradt amíg nem jött a következő váltó karakter. Nagyon ötletes megoldás volt. Ezzel majdnem megduplázták az 5 biten ábrázolható (max. 32 eltérő kódszó) tartományt.

2023. máj. 1. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Ez nagyon ötletes, de nem lett volna elég egy váltó karakter?

Mondjuk az 11111 váltott volna betűről számra, utána meg ennek ismétlése újra betűre?

2023. máj. 1. 10:46
 8/17 anonim ***** válasza:
Én úgy emlékszem, hogy ezzel is csökkenteni akarták a vételi zavarokat. Azért ez még valamikor a 1930-as években (ha jól emlékszem, de lehet, hogy már az 1940-es évek voltak, ennyira már nem emlékszem rá régen tanultam, most meg lusta vagyok utána olvasni) alakult ki és akkor még zajosabbak voltak az adatátviteli vonalak.
2023. máj. 1. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Tényleg, a morse kódnál honnan tudták, hogy mikor ér véget egy jel és mikor kezdődik a másik?
2023. máj. 1. 10:58
 10/17 anonim ***** válasza:
9: volt egy kis szünet a karakterek között. (legalábbis annak idején amikor tanultam morzézni így tanították nekünk), hogy ez volt-e a hivatalos nem tudom. A szavak között meg egy picit hosszab szünetet tartottunk.
2023. máj. 1. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!