Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan kezdjek el programozni?

Hogyan kezdjek el programozni?

Figyelt kérdés

Üdv Mindenkinek!

18 éves vagyok, most végeztem a gimiben, ha minden jól megy szeptemberben kezdem az egyetemet (ha minden jól megy) reálszakra jelentkeztem, ahol fel lehet majd venni az informatikai specializációt is.

Már egy jó ideje érdekel hogy megtanuljak programozni, nagyon sok videót megnéztem ezzel kapcsolatban, ma pedig elkezdtem csinálni a freecodecamp tanfolyamjait.

Akik már nagyon pengék ebben, milyen tanácsokat adnátok kezdőknek?

Milyen lapotopot kellene beszereznem a későbbiekben (jelenleg egy Chromebookom van)

Illetve, szerintetek ahhoz hogy valaki el tudjon helyezkedni a szakmában jó fizetésért, tényleg nem feltétlen szükséges diploma, csak rengeteg gyakorlás és ráfordított idő?



2023. máj. 30. 00:16
 1/10 anonim ***** válasza:
44%

Először sajátítsd el az alapokat, elágazások, ciklusok, alap prog tételek, OOP alapjai stb.

Aztán igazából rajtad áll, hogy frontend, backend, full-stack vonalon akarsz-e mozogni, melyik nyelv, framework szimpatikus stb.


Szerintem amúgy a kezdethez kell diploma, utána ha van tapasztalatod már nem fontos. De pályakezdőként hatalmas előnyt jelent.

2023. máj. 30. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
13%
#1 Ez hülyeség. Pont ez az egyik olyan kivételes terület ahol a papír semmit sem számít.
2023. máj. 30. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
34%

#2.Ezt mondd a cégeknek is.

Pályakezdőként aszerint válogatnak.

Tudom itt a gyakorin 8 általánossal valakit simán felvesznek, mert olyan zseni programozó, de az átlagnak kell a diploma + otthoni projektek.

Mint írtam, 2 év tapasztalod megvan nem fogják nézni, de valahol el kell kezdeni.

2023. máj. 30. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
15%

Tehát mégegyszer, nem kell diploma.

Erős portfolió kell, amin látszik mit tudsz.


Kezdőként értelemszerűen nehezebb, de hiába lobogtatod a diplomát, piaci értéke nulla ha tudás nincs mögötte.

2023. máj. 30. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%

Mindig cuki, ahogy gyanítom, hogy ugyanaz a 2-3 ember vitatkozik a diplomáról.


Diplomát tekintve - hogy azért elmondjam, hogy ténylegesen mi a helyzet -, kell is, meg nem is.

Egyrészt, minden tudás, amit az egyetem lead, azt egyedül is el tudod sajátítani, mert a neten minden fent van. Így ilyen szempontból nem kell diploma. Diploma nélkül is össze tudsz rakni olyan komoly projekteket, amik alapján a cég úgy dönt, hogy felvesznek.

Másrészt viszont, az egyetemen a tudást struktúráltan adják, tudják mire milyen hangsúlyt kell(ene) fordítani és ha valamit nem értesz, vagy azt hiszed érted, akkor is lesznek ott számonkérések és oktatók, akik miatt azért kiderül, hogy mit mennyire értettél meg. Emiatt pedig nagy előny egy diploma.


Szóval diploma nélkül hatalmas hátrányban van az ember, de nem lehetetlen elhelyezkedni nélküle, de nyilván a diploma sem garancia semmire. Én is láttam mindkettőre példát, hogy valaki diploma nélkül értékes tagja lett egy csapatnak, de az is meglátszik, hogy sokszor mekkora hátrány a hiánya.


A te eset azonban kicsit speciális, mert azt állítod, hogy egy másik képzést fogsz elkezdeni. Ez attól függően, hogy micsoda, valójában kb. kiválthatja az IT diploma hiányát. Nekem is van kollégám, aki eredetileg matematikus.

Ha van informatika spec, akkor gyanítom rendben leszel ezzel a képzéssel is, így nem kell majd külön diploma, de attól függően, hogy milyen mély tudást ad, illetve milyen területen, azért érdemes lesz magadtól is foglalkozni vele.



Programozáshoz meg - akkor már erre is válaszolok -, ha először csinálod, akkor érdemes valami vezetett kurzus, ahol alapokat elsajátítasz. Én a freeCodeCamp-et nem ismerem, így arról nem tudok nyilatkozni.

Ha nem első nyelvről van szó, vagy tudsz sokkal önállóbban is tanulni, akkor én hackerrank-et ajánlom, amikor új nyelvet tanulok, akkor én ott szoktam feladatokat megoldani, amíg kb. meg nem marad a szintaktika és az alapok.

Ha az alapok megvannak, akkor összerakhatsz valami pár 100 soros kis programot. A legélvezetesebb általában valami játék, pl. snake, ha erről nem vágysz, akkor vannak ilyen gyakori feladatok, hogy telefonkönyv alkalmazás, amibe tudsz neveket tárolni, törölni, keresni stb-stb.

2023. máj. 30. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
55%

"Illetve, szerintetek ahhoz hogy valaki el tudjon helyezkedni a szakmában jó fizetésért, tényleg nem feltétlen szükséges diploma, csak rengeteg gyakorlás és ráfordított idő?"


Ahhoz hogy valaki jó fizetésért tudjon elhelyezkedni ahhoz elsősorban ipari tapasztalat kell minél nívósabb helyen. Nem mindegy hogy hol szerzel tapasztalatot, egy nevenincs vidéki 3 fős cégnél vagy egy Nvidia / Oracle szintű multinál.


Pályakezdőként az egyetem sok lehetőséget nyújt hogy különböző projektekben részt vegyél vagy az egyetemmel kapcsolatban álló nevesebb cégeknél szakmai gyakorlatot szerezz, esetleg demonstrátorként órákat tarts az egyetemen. Ha az egyetemet jól csinálod és nem ellinkeskeded hogy csak diplomád legyen ezért kettesekkel csúszkálsz végig, hanem gyakornokoskodsz egy nevesebb cégnél, akkor frissdiplomásként az önéletrajtod sokkal vonzóbb lesz mint annak aki csak otthoni projekteket csinál papír nélkül. Ha az előző kategóriába tartozol akkor simán br 700-800 körüli kezdőbérről indulhatsz egy multiban az utóbbi esetben pedig örülhetsz ha valami kiscég br 300 körül fizet.


Idővel persze papír nélkül is lehet érvényesülni, csak ahhoz sokat kell dolgozni alacsony bérért és nem feltétlenül modern technológiával. Vagy nagyon pengének kell lenni, gyakorlatilag született zseninek aki programozási versenyeket nyer, nagyszabású komplex projekteket csinál, nagyon komoly github repoval rendelkezik, na az ilyeneknek van még esélyük magas kezdőbérről indulni de ezek általában nem azok az emberek akik 18 éves korukban kezdenek el videókat nézni hogy hogy működik egy ciklus, hanem 12-14 éves korukban már játékokat moddolnak vagy saját progikat hoznak létre.

2023. máj. 30. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
50%

"reálszakra jelentkeztem, ahol fel lehet majd venni az informatikai specializációt is."


Ez pontosan milyen szak?


Amúgy azt talán az a legjobb, ha minél hamarabb megpróbálod elvégzeni az egyetemet és a vége felé elkezded otthon tanulni azt az irányt, ami érdekel.


Hiszen hiába vagy jó "gyakornok" rengeteg pénztől tudsz elesni ha csúszol az egyetemen a szakmában. Szerintem jobban megéri 3-3.5 év alatt letudni a képzést és utána abszolút 0 ról indulni, mint csúszni 1-1.5 évet, de tapasztalatodhoz képest profinak lenni. Hiszen gyakornokként hiába vagy jó van egy szint, ami felett nem fizetnek.


Szóval a tanulmányokra fókuszálnék első sorban és ha a kérzés elején vagy még elfelejteném a programozást.

2023. máj. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

#7.Pont az a tapasztalat, hogy hiába végzel gyorsan.

Ha nincs tapasztalod a kutyának nem fogsz kelleni.

Az egyetem első 3-4 félévét kell csak megnyomni, utána nagyon rá kell állni a gyakornoki munkákra.

2023. máj. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
7-es. Ez pont fordítva igaz. Sok interjún voltam, egyiken se kérdezték meg tőlem, hogy miért 4 és fél év alatt végeztem el egy 3 és fél éves képzést, tehát mindenki leszarja. Csak a tapasztalat, nyelvtudás és a szakmai tudás számít, a diplomádat úgy szarják le a cégek ahogy van, legtöbbször csak előszűrő, egyfajta 0.lépés.
2023. jún. 4. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Szia! Én ezt is ajánlom :)

[link]


Elég hosszú, ha még nincs ekkora elkötelezettség benned csak raktározd el ezt a linket későbbre, viszont szerintem kezdő szinten tényleg az egyik legjobb minőségű ingyenes online tanfolyam. Elsőként egy Scratch projektet kell az leadnod, utána C és Python nyelvekbe visz el, de van benne szó tömbökről, memóriáról, algoritmusokról, adatstruktúrákról; SQL, HTML, CSS, JavaScript, Flask... rá tudsz keresni pontosan a tananyagra.


Hetekre van bontva a kurzus, minden héthez tartozik egy hosszú, előadás jellegű videó (1-1,5 óra), pár rövidebb (5-15 perc) összefoglaló videó, és egy "Problem Set" a témához kapcsolódó feladatokkal, amin le tudsz futtatni ellenőrzést is, hogy sikerült-e feladatleírásban vázolt problémát pontosan megoldanod a kódoddal, ha nem, hol lehet kb. a hiba.


Én ismerem a freecodecampet is, gimisként megcsináltam a Responsive Web Design rész tananyagát puszta érdeklődésből, még nem tudtam, hogy mérnökinfó szakon kötök ki. Sokat segített a most webprogramozás tárgyamban egyetemen, hogy láttam már HTML, CSS, JS kódot. Szerintem bárminek állsz neki, hasznodra válik majd előbb-utóbb.


Sok sikert neked! :)

2023. júl. 4. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!