Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Melyik programozási nyelvet...

Melyik programozási nyelvet tanuljam meg igazán?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy ez az én döntésem kellene, hogy legyen, illetve a projekt/feladat/munkakör határozza meg... de a ti véleményetekre lennék kíváncsi. Melyikkel tudok a leghamarabb elhelyezkedni? Melyik lehet a legjobb hosszútávú befektetés? Ilyesmi. :) (Programtervező informatikus (BSc) hallgató vagyok.)
márc. 20. 00:25
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
0%

Mind a C mind a Java zsákutca. Szorulnak kifelé mindenhonnan. Az egyetemi oktatásban azért maradnak még meg, mert ott nem egyszerű máról holnapra lecserélni egy nyelvet.


Az tűnik a legésszerűbb választásnak, ha azt erősíted, ami neked a legjobban tetszik, de ha nincs ilyen, és valszleg nincs, mert most még sokkal több van előtted, mint mögötted, akkor javaslom a Rust-ot. A Rust kb. egy modern kori C, csak a C flegmasága, meg rakat hibája nélkül. Ha van egyáltalán programozási nyelv, aminek lesz jövője, akkor az a Rust.

márc. 24. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
90%

A Rust az igazi zsákutca. A borrow checker egy érdekes ötlet volt, de a nyelvet nagyon nehéz programozni, és nagyon-nagyon kevés azon esetek száma, ahol pont erre lenne szükség. Lejárt lemez. Jelenleg az ipar úgy tekint a Rust-ra, hogy minden egyes leírt Rust sor a jövő technical debt-je, amitől majd igyekszenek megszabadulni.


Kérdező ne hallgass az ilyen “jótanácsokra”. Arra koncentrálj, amit a suliban tanítanak, és azokat tanuld meg nagyon jól.

márc. 24. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
100%

Nekem inkább az lesz a válaszom, hogy ami tetszik, amiben a legkomfortosabban érzed magad. Hiszen azt lesz a legtöbb motivációd tanulni.


Én egyetem alatt imádtam a programnyelveket, mint témát, kipróbáltam kb minden mainstream nyelvet. De valahogy mindig visszatértem a C++-hoz, abban voltam a legkomfortosabb (valószínűleg mert abban tanultam először).


Nem az a lényeg, hogy mit tanulsz, az a lényeg, hogy valamit tanulsz.

márc. 24. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
0%

Miért a Rust a jövő programozási nyelve


[link]


Hivatalosan is biztonságos programozási nyelv lett a Rust


[link]


A vártnál gyorsabban tanulták meg a Rustot a Google fejlesztői


[link]


A Rustot olyan piaci szereplők használják, mint a Microsoft, Linux fundation, Google. Nevesebb Rust projektek: Dropbox, Mozilla.

márc. 24. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
81%

14. Ez történik, ha valaki nem elég körültekintő, és egyből felül minden hype-nak, mert menő akar lenni.


Akik értenek is hozzá, azok már régen megértették, mi a gond a Rusttal. Például [link]


Röviden:


- A Rust egy “write-only” nyelv, iszonyú nehéz olvasni, nagyon nehéz a szintaxisa, nehezen tanulható, túl nagy a nyelv (tipikus “kitchen-sink” nyelv)


- Hamis biztonságérzetet ad. NEM igaz, hogy “ami lefordul, az helyes is”. A logikai hibáktól nem véd, márpedig a logikai hibákban van a lényeg.


- Egyszerűen kínszenvedés benne fejleszteni. Ha már pontosan tudod, mit akarsz csinálni, akkor talán megéri, de fokozatos fejlesztésre, prototípusok készítésére alkalmatlan.


- A sebesség szép-szép, de (1) lassabb, mint a C vagy a Zig (2) alig gyorsabb, mint a Go (3) egy rosszul megírt Rust kód lassabb, mint egy rosszul megírt Go kód.


… márpedig a legtöbb kód közepesen vagy rosszul megírt Rustban is, ehhez lásd a nehezen tanulhatóságot. Olvass Rust fejlesztő beszámolókat, hetekig-hónapokig kínszenvednek a borrow checkerrel – de mégis minek? Hogy a web service gyorsabban várakozzon az adatbázis szerverre…?


És akkor elérkeztünk a lényeghez. Mire használjuk a Rustot?


Web servicekre, web backendre, CLI eszközökhöz stb? Mi a fenének? Ott van a Go, amely sokkal könnyebben fejleszthető. Fene se fog hetekig küzdeni valamivel, amit Go-ban 2-3 nap alatt le lehet fejleszteni. (Plusz, a Rust fordító iszonyat lassú is, tényleg szenvedés használni.)


Vagy extrém gyorsaság, determinisztikus futásidő kell? (Játékok, ipari alkalmazások, robotok, önvezető autó stb?) => Erre meg ott van a C++, amit szintén lehet biztonságosra írni, és jön a Zig, amely a Go-hoz hasonlóan egy kis de ütős nyelv, és lemossa a Rustot a rendszerprogramozás pályáról mint a szél.


Ennyit röviden a Rust nyelvről, ezt már csak itt Magyarországon hájpolják, mert ide minden divat 5-10 év késéssel jön be, de tessék néha tájékozódni a világban. A Rust lejárt lemez.

márc. 26. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
19%

15, a te hozzászólásod nem a Rust nyelvről szól, hanem csak a te véleményedről a Ruszt nyelvvel kapcsolatban.


Az mondjuk messziről látszik, hogy te rustban nagyon sok programot nem írtál, de valószinűleg még nagyon keveset sem. Az is világít rólad, hogy amatőr vagy. Tehát a véleményedet is helyiértékén kell kezelnie annak, aki megismeri.


Az meg, hogy ide citálod egy hozzád hasonló ember botorságokat tartalmazó videóját, végképp nem fog változtatni semmin.


A hülyeségeidre (nem biztonságos, túl nagy, lassabb mint a C, stb) nem térnék ki, mert nem érdemes.

Kérdezed, hogy mire használják a Rustot. Hát nézzük:


- Tovább bővül a Rust támogatása a Linux kernelben

- Máris átírta a Windows 11 egyes részeit Rust-ba a Microsoft

- Rust-ban írják újra a Linuxok két legfontosabb biztonsági programját is


"A Linux kernel és a Windows rendszermag után újabb közismert és biztonsági szempontból kiemelt fontosságú szoftvereket erősítenek meg a Rust segítségével. A Linuxok - illetve tágabb értelemben számos Unix-alapú rendszer - két legkritikusabb segédprogramját, a su-t és a sudo-t ugyanis szintén újraírják a számos biztonsági garanciát kínáló nyelvben."


"A Rust ugyanis nyelvi szinten képes gondoskodni a C-ben írt programokat leggyakrabban sújtó puffer-túlcsordulási, dupla-felszabadítási és érvénytelen mutatófeloldási hibák kizárásáról, de segít a konkurenciahelyzetekből adódó bugok és más tipikus hibák elkerülésében is. Ezekre ugyan egy rakás más modern nyelv is képes bizonyos szintig, de egyrészt jellemzően csak futásidőben, másrészt csak igen jelentős teljesítménycsökkenés árán, míg a Rust-nál nem kell ezzel fizetni a kód- és adatbiztonságért cserébe."


Hozzá kell tennem, hogy a Rust tényleg nem kezdőknek való (tegyük hozzá, a C sem), de nem mondanám sokkal nehezebb nyelvnek a C-nél. Aki korábban C-ben fejlesztett, az azért találhatja sokkal nehezebbnek, mert meg kell ismernie a Rust olyan lehetőségeit, ami a C-ből hiányzik és ez persze időbe meg energiába kerül.

A Rust már csak azért sem lehet a C-nél lassabb, mert a futásidejű ellenőrzések áttevődnek, ugyanis a Rust run-time helyett compile-time ellenőrzést hajt végre, a futtatandó kód így nem csak SAFE de gyors is lesz.


A másik dolog, hogy egy dedikált (Microsoft, Google, Linux, Mozilla, stb.) nyelvet, mint amilyen a Rust is, már régen nem a sebesség hanem a biztonság oldaláról itélnek meg.

márc. 26. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
C64 Basic ☺️
márc. 28. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
9%

Olyan tipikus, hogy a "hasznosság" %-a nem tükrözik a tartalom igazságát, és jellemzően hitvallások alapul. Ha abban hiszek, hogy 1+1=3, akkor lepontozom aki 1+1=2 mond bizonyítással.


Holott a #16 válaszolónak igaza van, még ha sokan nem is értenek vele egyet.

Sajnos a kritikus gondolkodást és az témaköröket objekíven körbejárni képességet nem tanítják.


Attól, hogy egyesek nem ismernek bitonyos tényeket vagy megállapításokat, attól az nem válik hamissá, hogy nem ismeri.


Lehet, hogy ellentmondásba kerül a megemlített dologgal, de feloldani nem fogja, de ellene érvelni. Csak rányom a piros X-re és ideböfög, hogy "hülye vagy".

márc. 28. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
68%

A Rust az programnyelvek Porsche 911 gt3rs-e. Iszonyat jó abban, amire van tervezve, kb verhetetlen, de megvannak az okai, hogy miért nem lesz soha egy elterjedt mindennapi autó.


Sosem lesz Java szintű népszerűsége annál az egyszerű oknál fogva, amit már leírtak, hogy nagyon bonyolult. Megvannak az előnyei, főleg olyan környezetekben, ahol kritikus a biztonság és a gyorsaság, arra jelenleg tényleg verhetetlen. De azt kijelenteni, hogy a Rust "a jövő programozési nyelve" nettó baromság. Olyan réteg nyelv lesz _maximum_, mint jelenleg a C++.

márc. 28. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
77%

"Melyik programozási nyelvet tanuljam meg igazán?"


Attól függ, mi a feladat. Mert ahhoz kell nyelvet választani.


Embedded rendszerre nem PHP a nyerő.

AI-ra nem a C (bár technikailag kivizelezhető)

márc. 29. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!