Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan lehetne egy személy...

Hogyan lehetne egy személy személyazonosságát hitelesíteni?

Figyelt kérdés
Van egy oldal ahol meg kéne oldani hogy aki regisztrál annak a személye hitelesítve legyen. Lehetőleg automatikus módszerrel valamilyen apival. Arra gondoltam talán a telefonszámán keresztül, mert mostanában azt is hitelesíteni kell. De gondolom a telefon szolgáltatok gondolom nem engednek egy tulajdonos név összehasonlítást. Hogyan tudnám megerősíteni hogy az oldalra regisztrált felhasználó tényleg az a személy akinek kiadja magát?

2017. jún. 13. 14:49
 1/7 anonim ***** válasza:

"Hogyan tudnám megerősíteni, hogy az oldalra regisztrált felhasználó tényleg az a személy akinek kiadja magát?"


Sehogy. Ez egyébként bűncselekmény is volna.

2017. jún. 13. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2*Sü ***** válasza:

Mi csinálunk jelenleg valami hasonlót. Hát leginkább csak manuálisan lehet azonosítani a felhasználót. Személyi igazolvány beszkennelése, feltöltése, manuális ellenőrzése. De ez sem leányálom.


1. Egyrészt ha jogszerűen akarod csinálni, akkor igen macerás. Elsőnek nyilatkoztatni kell írásban az illetőt, hogy kezelheti az adataidat. Ugye ebben az esetben is ellenőrizni kell, hogy valóban aláírta-e az erről szóló dokumentumot, és nem aláíratlanul töltötte fel. Csak ezután kérheted be a személyi igazolványt beszkennelt állapotban, ami megint manuális ellenőrzést igényel. Eléggé macerás a felhasználó szempontjából, van egy csomó jogi buktatója a dolognak, egy jogász segítsége nélkül én nem vágnék bele.


2. Ez még mindig nem véd attól, hogy egy gyerek „kölcsönveszi” mondjuk az apja személyi igazolványát, és az ő nevében regisztrál. Vagy egy egyetemista „kölcsönveszi” a kollégiumi szobatársának a személyijét. Vagy valaki egy talált személyivel regisztrál. De ez a jelenség kétségtelenül ritkább, viszont nem zárható ki ennek az eshetősége. Mindenesetre jogsértés esetén innentől a hatóságok felelőssége, hogy kiderítsék a tényleges jogsértő kilétét.


Ugye az a gond, hogy egy-egy szolgáltató – legyen szó az államról, egy telefonszolgáltatóról – nem adhat ki neked semmiféle információt a veled kapcsolatban álló partnerről. A partnertől megkövetelheted ezen információk megadását, de a szolgáltató vagy az állam nem fog adni ennek az ellenőrzésére semmiféle eszközt, mert ezzel igencsak vissza lehetne élni. Egy SMS-es aktiválással ugyan meggyőződhetsz arról, hogy az adott felhasználó az adott telefonszámhoz tartozó telefonhoz hozzáfér, vagy egy banki utalásos azonosítás esetén a felhasználóról tudni fogod, hogy az adott bankszámlához hozzáfér, de a személyes adatait ebből nem fogod megtudni.


A kérdés az, hogy pontosan mit szeretnél csinálni, milyen oldalt, szolgáltatást, mennyire indokolt, hogy a felhasználó minél biztosabb azonosítása? Mert nálunk is csak azért van szükség rá, mert komoly szerzői jogi, anyagi tétje van annak, hogy a felhasználó azonosított legyen, de kérdés, hogy az esetedben egyáltalán indokolható-e, hogy a felhasználó azonosított legyen.

2017. jún. 13. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Valójában egy oldalon regisztrált cégeket akarok hitelesíteni, hogy a regisztrált cég valóban az akinek kiadja magát. E-cegjegyzek.hu vannak cégek akik megadnak céges emailt ilyen esetben a hitelesítés elég egyszerű mert a céges emailcímre kiküldök egy levelet, utána egy linkel azonosíthatja magát. Viszont nem minden cégnek van megadva emailcíme, telefonszám pedig egyáltalán nincs. Ha a cégnek van weboldala szintén vannak lehetőségek de nem teljesen megbízható. Viszont minden cégnek van tulajdonosa ha ö tudnám hitelesíteni megoldaná a problémát olyan esetekben ha a cégkivonatban nincs megadva emailcím.
2017. jún. 13. 15:49
 4/7 2*Sü ***** válasza:

A kérdés, hogy milyen jellegű a szolgáltatás. Például jár-e pénzforgalommal. Az egyes ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások egymástól függetlenek-e (mondjuk egy tárhely esetén), vagy összekapcsolódnak (mondjuk egy banner rendszer esetén).


Szintén kérdés az, hogy kit és mitől akarsz megvédeni.


Nézzünk mondjuk egy webtárhely rendelést. Én szépen megadom az adataimat, mondjuk hogy én vagyok a Kukutyin Kft., és bepipálom, hogy a megadott adataim megfelelnek a valóságnak. A szolgáltató kiállítja a számlát, én befizetem, és kész. A webtárhely szolgáltatónak semmilyen felelőssége nincs innentől kezdve. Ha egy nem létező cégről van szó, vagy más adja ki magát a cégnek, akkor mi van? Egyrészt ebben az esetben nem a webtárhely szolgáltatója követett el jogsértést, ő jóhiszeműen járt el. Másrészt mivel az álfelhasználó nem a valóságnak megfelelő adatokat adott meg, így a szerződés is semmisnek tekinthető.


Vagy nézzük meg, hogy hogyan megy egy domain név regisztráció. Ott cégek esetén bekérik a cégbírósági végzést, meg az aláírási címpéldány másolatát. Ezt pedig csak a cég tudja prezentálni, illetve az ő felelőssége, hogy ezekhez más ne férjen hozzá. Persze itt ezek bekérése bizonyos esetekben jogos lehet, mert jogvita esetén ezek az iratok felhasználhatóak. De jogvita esetén sem a domain szolgáltató a felelős.


Adott esetben szükség lehet arra, hogy a cég és közted szerződés köttessék. A cég ilyenkor aláírja a szerződést és visszaküldi neked. Ha jogi probléma adódik, és a cégről kiderül, hogy nem is a céggel kerültél kapcsolatba, akkor ez megint nem a te felelősséged.


A kérdés, hogy valóban szükség van-e arra, hogy mindenképpen azonosítsd, hogy a veled kapcsolatba lépő cég valóban a cég-e?


Milyen jellegű terméket, szolgáltatást akarsz nyújtani, amihez szükség van a cég beazonosításához? Egyáltalán vissza lehet-e élni azzal, hogy valaki kamu adatokkal regisztrál, ha igen, ez kinek okoz és milyen jellegű kárt? Kell-e ezzel foglalkoznod, a te felelősséged lesz-e ha ebből valamiféle jogsértés következik?

2017. jún. 13. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Utóbbi kérdések megválaszolása már üzleti titkot sértene azért köszönöm a segítséget.
2017. jún. 14. 20:23
 6/7 2*Sü ***** válasza:

Üzleti titok?! :-) Hogy fogod így a szolgáltatásodat piacra dobni? Ott egy csomó céggel, emberrel meg kell osztanod, hogy miről van szó, reklámoznod kell a szolgáltatásodat, amiben meg kell mondanod, hogy mégis mi az, amit nyújtasz? Értem én, hogy nem árt némi paranoia, hogy nem kell minden lapot kiteregetni a pakliból, de nem sok ez egy kicsit? Úgy érzem, mintha hirtelen a konkurenciát akarnád látni bennem, vagy más válaszolókban, pedig sokkal esélyesebb, hogy esetleg egy potenciális kuncsaftot fogsz ki, akit érdekelne a leendő szolgáltatásod.


Gondolom nem valami forradalmian új dolgot találtál ki, ami nem juthatna tucatnyi ember eszébe csak itt Magyarországon. Nota bene egy jó programozó dolgozik valahol, nem fog konkurenciát jelenteni, mert megvan a saját biznisze, munkája. Akinek meg se munkahelye, se ötlete nincs, ott meg más probléma is van, az valószínű egy egyszerű webshopot sem tudna összetákolni.


Én sem tartok tőle, hogy akár elmondjam, hogy mi egy olyan rendszert fejlesztünk, ahol különböző tananyagokat lehet publikálni, illetve másik oldalról megvásárolni. Nem egy olyan dolog, amire ne gondolhatna kvázi akárki. Volt is több tucat ilyen rendszer csak itt Magyarországon és lesz is. De nem is ettől lesz sikeres a rendszerünk, ha sikeres lesz, hanem az apróbb innovációktól, részletektől. De még ez sem igaz feltétlenül, a GYK-nek is láttam már vagy egy tucat konkurenciáját, volt olyan, ami előtt háromszor is megemeltem volna a kalapomat, annyira jól összerakták az oldalt. De hiába mindez, ha nem tudsz széles tömegeket megszólítani, széles tömegeket bevonni a szolgáltatásodba. Nota bene kvázi az összes GYK klón el is tűnik a süllyesztőbe, és nem azért, mert rossz lenne. Ehhez kapcsolati háló kell, hogy az adott szegmens nagyobb szereplőit meg tudd szólítani és lehetőleg ne vadidegenként. Egy ilyen kapcsolati háló kiépítése meg nem fél év.


Persze ha általánosságban ennyi válasz is elég volt, akkor oké. De ha kicsivel több rálátásom lenne, kicsit konkrétabb lenne a kérdés, akkor más szemmel ránézve esetleg meg tudom mondani, hogy szerintem amit problémának látsz, az probléma-e, valóban az azonosítás-e a megoldás a problémára. Ami ellen védekezni akarsz, az ellen védekezni kell-e, esetleg van-e más alternatíva, amin érdemes elindulni…

2017. jún. 14. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Egy ötlet volt amit elvettem azóta tehát nem fog létrejönni. Eladó cégeknek nyújtani hirdetési felületet. Aki el szeretné adni a cégét, csak közvetítő cégeken keresztül tud hirdetni akik levonnak egy bizonyos jutalékot amivel semmi gond nincs. De ingyen hirdetni jelenleg céget senki se tud. Erre nyújtatom volna megoldást, csak nem akartam a konkurencia telepakolja szemétel az oldalt, ezért akartam hitelesíteni. De ugy gondolom önmagában a hirdetés nem sokat ér, mert habár megtalálhatja magát az eladó és a vevő, de ki fog közvetíteni? Céget venni nem olyan mint venni egy telefont sok a buktató. Szóval közvetítő cég nélkül nincs értelme.
2017. jún. 15. 12:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!