Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ez így reménytelen. El látna...

Ez így reménytelen. El látna egy tapasztalt ember tanáccsal?

Figyelt kérdés
Szoftverfejlesztőnek készülök szakgimnáziumos éveim közepén viszont egyre jobban kezdem érezni hogy az ottani tudás amit kapok nem sokat ér ahogy utánna néztem az álláshírdetéseknek, diploma nélkül szinte lehetetlen elhelyezkedni, ha csak nem szerzek olyan szintű tudást önképzésből, na és itt vagyok világtalan, ötletem sincs mivel és hogyan kezdjek bele, suliban csak csináltam észnélkül a dolgokat, kódsorokat amit elém raktak, a tanár tanítási módszere is véges abban hogy streameli nekünk a feladat végzését mi pedig másoljuk, szükségem lenne valakire vagy akár egy útmutatásra hogyan tudnám önképezni magam hogy a későbbiekben eltudjak helyezkedni és ne szárazkenyéren kelljen élni a minden napjaimat mert képtelen vagyok elhelyezkedni a szakmámban, előre is köszönöm. :)

2019. febr. 23. 12:56
 1/2 anonim ***** válasza:
89%

A fő lényeg: gyakorolj, ne csak passzívan olvasgass (Youtube-videókat nézegess). Önállóan, magadtól.


Az Interneten rengeteg gyakorlóoldal van - általában két irányzatban:

* vagy egy adott nyelvet, annak eszközeit, az alapvető strukturált programozási metodikáját tanítja - ilyen például a code.org ( [link] ), a Sololearn ( [link] ) vagy a Codecademy ( [link]

* vagy az algoritmizálást, problémamegoldást gyakoroltatja - ilyesmik például a Codewars ( [link] ), a Hackerrank ( [link] ), a LeetCode ( [link] ),...


a harmadik lépcsőfok: kezdj el saját projektet.

Ezzel ráveszed magad, hogy el kell sajátítanod bizonyos dolgokat: ha adatokat akarsz tárolni, meg kell tanulnod adatbázist kezelni. Ha grafikus programot készítesz, el kell sajátítanod valamilyen GUI-s keretrendszert. Ha webre készítesz alkalmazást, akkor a webes nyelveket (HTML, CSS, Javascript,...), keretrendszereket, metodikákat.

És ekkor ezzel jöhetsz rá leginkább, hogy:

* meg kell tanulni keresni - mert kvázi mindenre van megoldás a neten

* meg kell tanulni angolul - legalább dokumentum-olvasási szinten - mert a jobb szakirodalmak ezen a nyelven érhetőek el

* ás mindezt önállóan kell megtenned - mert nem lesz ott a tanár mindig melletted, ugyanis az informatika annyira gyorsan fejlődik, hogy a hagyományos oktatás csak az alapokat tudja biztosítani számodra, a legújabb dolgoknak magadnak kell utánajárni

2019. febr. 23. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
55%

Belőlem úgy lett szoftverfejlesztő, hogy 12 éves koromban (ekkor voltam általános iskolás 6. osztályos, 2006-ban) megtudtam, hogy lesz programozás hetedikben infó órán és megijedtem tőle, hogy az mekkora misztikum, és biztosan legalább olyan nehéz, mint a matek. Egyik szünetben megkértem az infó tanáromat, hogy mutassa meg, miről is fog szólni ez az egész. Vele akkor szünetben összeraktunk Pascalban egy Hello World-öt, illetve adtam a tanárnak három floppy lemezt, hogy másolja rá nekem a Turbo Pascal 6-ot. Én ezt hatalmas nagy boldogsággal hazavittem, majd 3 óra szenvedés után emlékezetből sikerült összeraknom ugyanazt a Hello World-öt. És elkezdtem módosítgatni, hogy milyen változtatásra mit csinál. Én teljesen el voltam tőle varázsolva, elvégre nem ilyen hülye bat-okat írogattam, hanem életem első saját EXE programja volt.


Kicsit átrepülve az idők felett, idővel kezdtem azt érezni, hogy a konzol feketesége kevés nekem. Ablakos programokat akarok. És mivel az akkori információim szerint a Delphi igencsak Pascal alapú nyelv, Borland Delphi 6-ban elkezdtem vele kísérletezni. Majd pár évre rá jött a webes világ a PHP-vel és annak szépségeivel. Megismertem a HTML-t, a CSS-t, a JavaScript-et. De az objektumorientált programozás ekkor még nekem teljesen homály volt. A változást a C# hozta, ekkor írtam ugyanis életemben először saját osztályt és próbálgattam az OOP újdonságait, de a programozási alapismereteim ekkor még nem álltak stabil lábakon, nemhogy az OOP ismereteim. Az MVC tervezési minta valami olyan misztikum volt, ami egyszerre öntött el csodálattal (értettem, hogy mire jó), de egyben éreztette velem, hogy ahhoz kevés vagyok (nem tudtam volna magamtól implementálni).


Aztán jött az egyetem, ami számomra egy hatalmas nagy csalódás volt. Mégis két hasznom volt belőle:

1) Rengeteg magánórát tartottam azoknak, akiknek nem ment a programozás és szenvedtek prog1-ből és prog2-ből. Ezáltal én rákényszerültem arra, hogy olyan szinten megértsem a programozás elméleti alapjait, hogy akár egy takarítónőnek is el tudjam magyarázni és megértse. Így lettek számomra a dolgok is fejben rendbe téve. Nem beszélve arról, hogy a magánórázás jó kis pénzt hozott nekem, volt, hogy egy héten 20.000 Ft felett kerestem vele.

2) Volt hallgatói jogviszonyom, ami miatt elhelyezkedhettem gyakornokként. Ez azért is jó, mert ilyen pozíciókra nagyon könnyű bekerülni és lesz CV-be írható tapasztalatod. Szóval amikor végeztem, bár a gyakornoki pozícióból nem tartottak meg főállásba, de egy hónapra rá egy más céghez már fel is vettek.


Az informatika, de még a szoftverfejlesztés világa is hihetetlen bonyolult, hiszen annyi területe van, hogy lehetetlen mindent ismerni. Lehetsz webfejlesztő, lehetsz asztali alkalmazásfejlesztő, mobilfejlesztő, backend vagy UI fejlesztő, sőt, akár IoT és mikrokontrollerfejlesztő is. Minden területre van legalább 20 eszköz legalább 50 különböző technológiával. Az első az lenne, hogy azt próbálnám meg felismerni magamban, hogy ezek közül melyik vonzó számomra. Vannak olyan programozási nyelvek és technológiák, amiket sok területen lehet használni. A C# és a .NET hihetetlen, de ezeket mindet lefedi - még mikrokontrollerek fejlesztésére is jó (más kérdés, hogy érdemes-e), elvégre létezik NetDuino is a világon. A Java és a Python szintén lefedi ezen területek nagy részét, ahogyan a Delphi is. És ezekhez mind-mind megvannak a maguk szabványai, technológiái. Szóval egy ilyen több területre alkalmas technológiával nem nagyon tudsz mellé lőni.


Szóval ha a terület megvan, ami érdekel, ismerj meg néhány hozzá tartozó technológiát hobbiprojektek révén. Ez azért is jó, mert interjún lehet róla beszélni - milyen kihívásokkal néztél szembe, milyen ismeretekre tettél szert, vannak-e dolgok, amiket tapasztaltabb fejjel másképp csinálnál, stb.


Üdv,

Lilla

2019. febr. 23. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!