Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mondanátok véleményt az...

Mondanátok véleményt az írásomról?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretek írni, nyár óta foglalkozom az írással komolyabban, és ez már a harmadik történet amit írok. Többen is olvasták már, idősebbek és fiatalabbak is, fiúk és lányok is. Ez a történet egy lányról szól, akiről kiderül, hogy vérfarkas. 16/L


Szóval a történetből egy részlet:

Reggel korán keltem, hogy még hét előtt elmehessek itthonról, nem akartam látni apát… még nem! Sikerült felkelnem még az ébresztő órám csörgése előtt, egész éjszaka csak forgolódtam, szavak és kérdések tömkelege kavargott a fejemben. A tükör előtt álltam, végig nézve magamon, még több kérdés fogalmazódott meg bennem. Kezem a hasamon pihentettem, oldalra fordulta és ledobtam a szőnyeg közepére az alvós pólóm. Szinte meztelen testem végig mértem. Valami megváltozott, valami amit nem látok de érzek… belül. Percek teltek el, fürkészve néztem át minden egyes porcikám, érdeklődve, hátha megpillantok valamit, egy sebhelyet, egy vágást vagy bármit. De semmi, testem makulátlan volt, minden karcolástól és horzsolástól mentes. Megijedtem. Összerezzentem. Becsuktam a szemem. Mire kinyitottam a toll, a párnám alól, a lábamhoz keveredett. Fogalmam sem volt hogyan és talán meg sem akartam tudni. Felvettem, a kezembe. Rápillantottam. Megbabonázott, a tökéletessége. Visszanéztem a tükörbe, egy alak suhant el mögöttem, de mire megfordultam, eltűnt. Szívem hevesen kalapált.


És egy másik:

Nehezen tudtam elaludni, minden apró neszre amit a szél keltett odakint felébredtem. Csak forgolódtam és gondolkodtam. Egész éjjel az álom és az ébrenlét határán lebegtem, hiszen az álom fátylát lehetetlen volt áttörnöm. Éjfél körül az ablak felé fordultam, egy tenyér tapadt a vízcseppekkel tarkított ablakra. Felültem, vadul dobogó szívvel néztem az ablakot, melyen a nyomot már elmosták a szüntelen zuhogó eső cseppjei. Idegesen dobtam magam mellé a takarót és keltem ki az ágyból, a papucsom felkapva lélekszakadva rohantam le a lépcsőn, egészen a konyhába. Nem tudtam mit, vagy éppen kit keresek, fogalmam sem volt, hogy lehetett tenyérnyom az ablakon, amikor a szobám, az emeleten van. Talán csak a képzeletem játszadozott velem. Bíztam benne. A konyhába érve a villanyhoz futottam, de a lakás minduntalan csak a sötétbe burkolózott. Remek, még az áram is elment. – gondoltam. A kamrához futottam gyertyát keresve. Végig úgy éreztem: nem vagyok egyedül. Mintha valaki valahonnan figyelt volna, mintha az áram nem véletlenül ment volna el. Mire megtaláltam a gyertyát, rettegés lett úrrá rajtam. A vér dobolt a fülemben és úgy éreztem, szívem kiugrik a helyéről. Elfojtottam a feltörni készülő zokogásom. Remegő kézzel vettem le a gyufát a polcról, sikerült meggyújtanom, amit még magam is csodáltam. A gyertya apró fénycsíkot vetett a padlóra. Egy emberi alakot véltem felfedezni, amint felém tornyosul. Sikítani próbáltam, de a torkomon lévő gombóc semmilyen hangot nem engedett ki. Megfordultam, de semmit nem láttam, visszafutottam az emeletre. Chrissy-hez mentem szinte teljes erőmből rázni kezdtem és éreztem ahogy arcom eláztatják a rémület könnyei. Nyöszörögni kezdett.

- Mi van Megan? – kérdezte még az álomtól mámoros hangon.


2013. máj. 2. 20:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Nos,a helyesírásoddal igazából nincs gond,az tetszik. A vesszőket néhol rossz helyre tetted,de nem olyan jelentős hiba,legalábbis első próbálkozásra. A könyv kicsit közvetlen,mintha épp valakinek mondanád,de ez sem olyan nagy hiba. Szerintem kicsit szebb lenne,ha itt-ott átfogalmaznád kicsit.


Történetileg az első nem tetszett,kicsit sablonos volt. A második viszont érdekes volt és számomra elég izgalmas is,azt még el is olvasnám,ha kitennéd ide a többi részét is(ha van) :)

Egyedül az nem tetszett benne,hogy amerikai/angol nevek voltak benne. Nem értem,miért olyan nagy divat ez,írhattad volna a történetet magyar szereplőkkel is akár,de mindegy.


Lényeg a lényeg,szerintem korántsem esélytelen a dolog :) (A másodikból meg ha tudsz kérlek rakj még ki).

2013. máj. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Örülök az építő kritikáknak is.:) A vesszőkkel sajnos tudom, hogy neem vagyok jóba... Ha gondolod, tudok küldeni még a történetből privátban. Megkösszönném, ha mondanál véleményt!:)
2013. máj. 3. 07:21
 3/7 anonim ***** válasza:
70%

Szia!

Az első nagyon pozitívan, véleményem szerint indokolatlanul pozitívan állt hozzá a dologhoz. Én egy kicsit kevésbé látom derűs színben a dolgokat.

A vesszőkkel finoman szólva is hadilábon állsz. Miért teszel vesszőket teljesen véletlenszerű helyekre a mondataid közepén, és miért hagyod ki őket onnan, ahová viszont kellenének? A vessző célja a tagmondatok elválasztása egymástól. Például: "Felvettem, a kezembe." Mit állítok? Felvettem. Mit? A gyufát (rejtett alany). Hová? A kezembe (helyhatározó). Ez egy tőmondat. Te azonban a közepére tettél egy vesszőt, ahogy az az összetett mondatok esetében szokás.

Másik példa, ezúttal a vesszők hiányára: "Nem tudtam mit, vagy éppen kit keresek..." Nem tudtam VESSZŐ, (hogy) mit vagy éppen kit keresek.

A vesszőhibáid tényleg súlyosak, illetve annyira sok van belőlük, hogy az már nagyon zavaró. Egy-kettővel még csak-csak megbirkózik az ember, de ennyivel már nagyon nehezen. Sürgősen tisztába kéne jönnöd a vesszők használatának szabályaival.


A történet nem egy nagy hűha, de nem is vészes. A véfarkasosdi nagyon elcsépelt téma, ahhoz nem sok reményt fűzök, de a második akár még jó is lehet.

Az angol nevekkel semmi baj, semmivel nem rosszabbak vagy jobbak, mint a magyarok. Tényleg kicsit unalmas, hogy rengetegen angol neveket használnak, de a többiek meg magyar neveket, úgyhogy ezzel nem lennél beljebb. A múltkor olvastam itt egy amatőr író művét, akinek a szereplői németek és lengyelek voltak. Na, erre már azt mondom, hogy eredeti! Az angol meg a magyar egy kaptafa. (Ez nem hiba, csak az első válaszolóhoz fűztem hozzá.)


Van pár fogalmazási hibád is. Pl.: "Éjfél körül az ablak felé fordultam, egy tenyér tapadt a vízcseppekkel tarkított ablakra." Ennek így az az értelme, hogy éjfél körül véletlenül az ablak felé fordultál, és csodák csodájára pont ekkora tapadt egy tenyér az ablakra, így te pont észrevetted. Te azt akartad írni, hogy éjfél körül hirtelen valami fura zajra lettél figyelmes, amely az ablak irányából hallatszott. Erre odafordultál, és azt láttad, hogy egy tenyér tapad az ablakra.


Ne sértődj meg, mert nem szándékom a lelkedbe gázolni, de nem, ez nem jó. Olvastam már ennél sokkalta rosszabbakat is itt, de ezt nem dicséretképpen mondom. A szókincsed viszonylag bőséges, ez eddig rendben is volna, és nincsenek óriási fogalmazási hibáid, de körülbelül ennyi pozitívumot tudnék kiemelni. 16 évesen ez nem jó. Ha 12 lennél, azt mondanám, hát legyen, de nem. 16 évesen ez NAGYON_NEM_JÓ.


Elsősorban és mindenek előtt tanuld meg, hogyan kell használni a vesszőket, mert a többi hibád eltörpül emellett. A fogalmazási hibák némi odafigyeléssel, visszaolvasással kiküszöbölhetők. A témára csak annyit mondhatok, hogy légy kreatív! Az, hogy egy lányról kiderül, hogy vérfarkas, tudod, mi nem? Nem kreatív.

Körülbelül ennyi. Én tényleg nem akarok rosszat neked, miért is akarnék. Igyekeztem úgy fogalmazni, hogy ne sértődj meg rajta, hogy a kritikám valóban építő legyen. Attól nem fejlődnél, ha azt írnám, hogy ez szuper, gratula. Attól fejlődsz, ha felhívom a figyelmedet a gyengeségeidre.

Még annyi a tanácsom, hogy OLVASS SZÉPIRODALMAT! Ne Twilightot, mert az minden, csak nem irodalom. Nem minden könyv fejleszti az íráskészséget és a képzelőerőt. Igényes, értékes könyveket olvass, azoktól lehet fejlődni.

Hajrá, sok sikert, én biztatlak! :)

2013. máj. 3. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

"Az első nagyon pozitívan, véleményem szerint indokolatlanul pozitívan állt hozzá a dologhoz. Én egy kicsit kevésbé látom derűs színben a dolgokat. "


Szerintem pedig csöppet sem volt indokolatlan,mert ÉN így gondolom. Méghozzá azért,mert 16 évesen szerintem ez egyáltalán nem olyan rossz,mint ahogy Te beállítod. Igaz,nem egy irodalmi mestermű,de attól még nem olyan rossz.


"Másik példa, ezúttal a vesszők hiányára: "Nem tudtam mit, vagy éppen kit keresek..." Nem tudtam VESSZŐ, (hogy) mit vagy éppen kit keresek. "

Szerintem az a mondat ott kivételesen pont rendben van vesszők szempontjából. A hogy-ot sem mindig rakjuk ki. Te is kihagytad néhány helyen. Persze lehet,hogy én tévedek,nyelvész az nem vagyok.


"Az angol nevekkel semmi baj, semmivel nem rosszabbak vagy jobbak, mint a magyarok."

Nem mondtam,hogy rosszabbak/jobbak lennének,egyszerűen azt kifogásoltam,hogy ha valaki ír valamit,akkor az 90%,hogy amerikai,Amerikában játszódó. Unalmas.


"Az angol meg a magyar egy kaptafa."

Miért is? :)


Kérdező:szerintem érdemesebb lenne ide kirakni inkább :) Egyrészt akkor többen is mondhatnának róla véleményt,másrészt én is jobbszeretem itt véleményezni a dolgokat,hogy lássam ki miben ért/nem ért velem egyet és átgondolhassam,hogy az mennyire helytálló vagy sem. Lásd:az előző válaszoló :)

2013. máj. 3. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
kicsit össze vannak kuszálódva a dolgok..azt irtad hogy a tükör előtt álsz aztán meg elfordultál az ágyon..
2013. máj. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
72%
Van még mit fejleszteni rajta, de folytasd, mert ha tényleg foglalkozol vele akkor ebből még nagyon jó dolgok is kisülhetnek.
2013. máj. 4. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenki válaszát!:) A kritikákért pedig külön hálás vagyok, hogy fordítottatok rá időt, hogy leírjátok nekem! 3. válaszoló, sokat szoktam olvasni, szépirodalmi könyveket... de kérlek, írj nekem párat amikre te gondoltál!:) 5. válaszoló, a két részlet a történet különböző pontjairól van, szóval azért nem összefüggő. De ha jobban megnézed, ezt oda is írtam, hogy egyik részlet, másik részlet!
2013. máj. 5. 08:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!