Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi van a polarizációs fólián...

Mi van a polarizációs fólián és mit csinál a fotonnal?

Figyelt kérdés

http://www.youtube.com/watch?v=KM2TkM0hzW8&feature=player_de..


Nem értem az egészet , először azt magyarázzák a rácsokkal hogy van egy síkbeli irányultsága a fotonnak és azért megy vagy nem át rajta mert irányfüggő ,de aztán nem értem hogy amikor a tükörbe bohóckodnak akkor miért fekete a filter ,mi a f szért csavarná el a tükör az eredetileg adott síkban rezgő foton síkirányát ,mással nem magyarázható hogy miért nem megy újból át a fény a polarizátoron.

Aztán mi az hogy http://www.youtube.com/watch?v=Fu-aYnRkUgg&feature=player_de.. Ex Ey hullám ,mik ezek ? Miért mennek át mindketten a résen amikor a kék el van forgatva 90°al és mi értelem van a berajzolt zöld virtuális erővektornak .


Gyakorlatilag itt mi megy át a résen és hogy megy át de egyáltalán mi a nyavaját akarnak jelölni a hullámokkal ,egy darab fotont ??? vagy mi mást mert hogy nagyon más nincs a fényben.


Miért magyarázzák a polarizációt egyszer rácsokkal máskor meg a tipikus beesési szöggel ? Hogy tud egy tükör abban a tipikus kiszámítható beesési szögben polárszűrőként viselkedni ,és miért nem megy át a polarizált fény a saját polarizátorán ha egy tükör visszatükrözi ,ez a tükrös példa.


Itt a középső rács elforgatása miért engedi át a harmadik zárt állapotot mégiscsak , vagy ezek csak lepattanó fotonok? http://www.youtube.com/watch?v=7r0aS6iTA_k&feature=player_de..



2013. dec. 23. 15:09
1 2 3 4 5 6 7
 11/64 Tom Benko ***** válasza:

No akkor, hogy értsd: a foton nem rezeg. Az elektromágneses mező rezeg. A rezgést le tudjuk írni két, egymásra merőleges rezgés eredőjeként. Ha a rezgés(ek)re merőleges irányban is vizsgálódunk, akkor kapjuk az elektromágneses hullámot. Ennek leírása egy csaarvonalat ad a térben. Ez a polarizálatlan fény. Ha a haladási irányra illeszkedő síkok közül kijelölünk egyet, akkor egy ebben a síkban haladó hullámot kapunk. Ez lesz a polarizált fény.

A rezgő fotont meg hasonló butaságokat pedig felejtsd el.

2013. dec. 25. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/64 A kérdező kommentje:
Ezt nem értem . Akkor mi halad előre az időtengelyen ? Ha a foton nem kanyargódzik a piros és a kék hullámvonalon akkor a két rés kísérletben miért interferál ,de egyébként sem létezik olyan dolog ami ne rezegne mert minden hullámtermészetű is. A kérdés hogy mit ábrázolunk a hullámokkal . Mi az hogy elektromos és mágneses mező és hol van ,a foton körül pulzál amint az középen halad át a résen?
2013. dec. 26. 14:31
 13/64 Tom Benko ***** válasza:

Semmi nem kanyargózik. Nincs hullámcsomag sem. Van az elektromágneses mező, amiben ha valami zavar ébred, az hullámként terjed tova. Ha az útjába visszaverő, törő vagy polarizáló felületet helyezünk, akkor visszaverődik, törik vagy polarizálódik, mint egy hullám. Erre egy hullámvonalban haladó részecske nem képes. Ha elektron kerül az útjába, akkor ütközik vele és szóródik, mint egy részecske. Erre egy hullámcsomag nem képes. Tudomásul kell vennünk, hogy a részecske és a hullám ugyanazt a dolgot két oldalról írja le. Elképzelni viszont nem tudjuk, makroszkopikusan ugyanis ilyen jelenséget nem ismerünk.

De talán a legszebb példa: a kétrés-kísérlet. Itt az anyag hullámként interferál, amikor áthalad a réseken, és részecskeként észleljük. Semelyik ötlet nem vezet a leírt eredményhez - kukázni is kell őket.

Az elektromos és mágneses mező nem a foton körül pulzál emiatt, hanem maga a foton.

Hullámokkal a hullámjelenségeket ábrázoljuk.

2013. dec. 27. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/64 A kérdező kommentje:

Tehát maga a foton az elektromágneses két db hullám eredője (zöld nyíl).

A polarizációnál azt írják a beeső fény ketté válik és eltolódik a fázisa a kettő hullámnak (ha jól sejtem itt már nem a két merőleges elektromágneses hullámról beszlünk hanem a zöld eredő 1db komponenséről ) vagyis jön a foton a kristályba ott újramásolódik és keletkezik egy "tükörképe" ami fáziseltolódást is szenved a hosszabb út miatt de még mindíg nem értem hogy az egy db foton egy db tükörfelületen hogy képes fáziseltoltan szülni egy ikerpárt.

2013. dec. 27. 16:54
 15/64 Tom Benko ***** válasza:

Nem. A foton az maga az elektromágneses hullám. Ne zöld meg piros nyilacskákat képzelj el, ne lemásolódó részecskéet, stb... Amikor a fény átmegy a résen, akkor éppen a hullámtulajdonságait észleljük. Az nem másolódik, csak terjed. Amikor az ernyőhöz ér, akkor pedig éppen a részecsketulajdonságokat figyelhetjük meg. A kettő együtt alkotja a fényt.

A magyarázatok csak annyit tesznek hozzá, hogy kirívóan hullámjelenségeknél észlelt folyamatok segítségével próbálják mindezt leírni.

2013. dec. 28. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/64 A kérdező kommentje:

Jó de most térjünk el a résektől . A kérdés továbbra is nyitott, miért polarizálja a tükör a beeső fotont ?


Hogy lesz az egy db foton két fázisban eltolt hullámként leírható , csak lemásolódik valami ,vagypedig ellentmondásos az egész és a foton mégis csak rezeg önmagában és ez a hullám.

2013. dec. 29. 13:36
 17/64 Tom Benko ***** válasza:
Nem, a foton nem rezeg. A fény beesik a fóliára, azon pedig a hullám fóliára merőleges komponensei kiszelektálódnak. Mivel a cirkumpoláris hullám felbontható két, egymásra merőleges hullámra, amik eredőjeként előáll, lényegesen egyszerűbb a jelenség magyarázata így. Nem esik szét a fény két hullámra.
2013. dec. 30. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/64 A kérdező kommentje:

Akkor látom te sem érted...


A cirkum poláris felbontható két egymársra merőleges de fázisában eltolt 90° al ! hullámra , ha nincs eltolva akkor marad lineárisan poláris ,ezt mutatja be a kisfilm és rajta a zöld nyil.

A kérdésem tovbra is elkerülted, nincs semmilyen fólia vagy rács, csak egy tükör ,ha adott szögben esik rá a fény akkor az is porlarzálja a fényt ,ezért tudjuk detektálni a napszemüveggel a tükröződő felületeken a polarizált fényt.


A kérdésem hogy a visszaverődés milyen rezgéssíkot szűr ki vagy hogy csinál polarizációt ,mintha ott is fáziseltolást olvastam volna de nem tudom ,képtelen vagyok felfogni hogy tolja el a két komponenst egy tükör.

2013. dec. 30. 18:43
 19/64 A kérdező kommentje:

Figyeld csak mit ír a wiki a rezgésről:


Anyag jelenlétében viszont lelassul, vagy el is nyelődhet a frekvenciájával arányos energiát és lendületet közvetítve. Mint minden kvantum, a fotonnak is vannak hullám- és részecsketulajdonságai; teljesül rá a hullám-részecske kettősség.

2013. dec. 30. 18:53
 20/64 Tom Benko ***** válasza:

Egyszerűen már nem értem, hogy mit nem értesz. A tükör a síkjára merőleges komponenst kiszűri, a vele párhuzamost továbbengedi. Ehhez csak megfelelő szögben kell a fénynek beesnie. Ezért van az, hogy vizes úton az autók fényszórója megcsillan, és ezt szűri ki a polárszemüveg a függőleges polarizátorával. Magát a rezgést pedig, ami a \vec{E}(x,y,z,t) vektorral írható le, felbonthatom két vektor eredőjére: \vec{E}_x(x,z,t)+\vec{E}_y(y,z,t). Az egyszerűség kedvéért \vec{E}_x-et a felület síkjával párhuzamosan szokás felvenni, ezzel kényelmesen leírható a folyamat - de a fény valójában nem esik szét két hullámra!

A wikit meg hiába citálod, ezt mondom már mióta...

2013. dec. 31. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!