Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ennyire egyértelmű lehet,...

Ennyire egyértelmű lehet, hogy a gyagyások tagadják meg a maszkhordást leginkább?

Figyelt kérdés
[link]

2020. júl. 19. 13:03
1 2 3 4
 31/35 anonim ***** válasza:
53%
30 Újságíró vagy, ez a te cikked? Ha nem, akkor kérlek, érvelj a SAJÁT GONDOLATAID szerint! Gondolkodni tudsz még? Vagy már csak azt szajkózod, amit az index az agyadba ültetett?
2020. júl. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ezen jót nevettem, 2*Sü hosszasan kifejti, hogy a "birkák vagytok" nem érv, erre a kérdező meg lök egy fricskát az ellentábor felfogó képességére, most komolyan...


A dolog megérthető. #16-tól is teljesen érthető. Ha valakinek valamilyen határozott véleménye van egy témáról – legyen az bármi –, akkor meggyőződése, hogy megfelelő adatokból, forrásokból, a dolog kellő körbejárásából ez a helyes álláspont. Aki mást gondol, arról óhatatlanul azt gondolja, hogy vagy hibás alapokból indult ki, vagy azt, hogy hibás következtetéseket vont le. Ez az élmény minden ellentétes vélemény esetén fennáll. Hogy aztán ezt valaki magában úgy fogalmazza meg, hogy a másik téved / tájékozatlan / logikátlan / birka / hülye / értelmi fogyatékos, pláne azt, hogy valaki ezt a véleményét milyen szóhasználattal fogalmazza meg, az már habitus, illem, empátia és hasonló tényezők kérdése.


Pont ezért annak, hogy #16 birkának tart, ezért nincs semmiféle jelentéstartalma. Mivel nem egyezik a véleményünk, nyilvánvalóan valami hasonlónak tart, hogy most ezt milyen szavakkal írja le önmagában, meg nekem, az kvázi lényegtelen is, ez maximum a kulturáltságról mond el bármit, nem a vita tárgyáról. És pont ezért nem lenne jelentéstartalma, ha pusztán annyit írnék le, hogy #16 téved, vagy hibás adatokra alapozza a véleményét. Annak sem lenne, ha azt írnám rá, hogy birka. Annak sem lenne, ha azt írnám rá, hogy egy idióta kretén. Ez maximum az én érzelmi állapotomról, kulturáltságomról mondana el bármit is, nem arról, ami a beszélgetés tárgya. A kérdező esetén is ez a helyzet.


A dolog annyira érthető, hogy szükségszerű és nyilvánvaló. Nyilvánvalóan egy vitában mindenki a maga nézőpontját, véleményét a másik főlé helyezi. Az is érthető, meg gyakorik, hogy az emberben érzelmeket generálnak ilyen viták. Kiben milyeneket. De amennyire nyilvánvaló és szükségszerűek ezek az érzelmi viszonyulások és gondolatok, pont annyira felesleges és irreleváns ezt leírni. Maximum akkor, ha nem meggyőzni akarod a másikat, valójában nem akarod ütközteti a véleményedet a másikkal, hanem csak jól megmondani akarod a másiknak a magadét.

2020. júl. 25. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 A kérdező kommentje:
Álljon meg a menet, én a cikkre hivatkozva írom, amit írok, de ne tévesszük szem elől a hivatkozott kutatást se!
2020. júl. 25. 14:38
 34/35 2*Sü ***** válasza:

De a cikkben az is szerepel, hogy: „Leegyszerűsítő lenne azt a következtetést levonni, hogy az alacsonyabb szintű kognitív funkciók okozzák egyedüliként a szociális távolságtartás figyelmen kívül hagyását.”.


Tehát van korreláció a mentális képességek és a maszkviselési hajlandóság között, de hogy milyen mértékű ez a korreláció? Nos, nekem most nem áll módomban a tanulmány egészét elolvasni, és a konkrét statisztikát megnézni.


> Az eredmények szerint azok, akiknek nagyobb kapacitású a munkamemóriájuk, tehát egyszerre több információt képesek kezelni, azok nagyobb valószínűséggel jelölték meg, hogy figyelembe veszik a távolságtartásra vonatkozó szabályokat…


Oké, de mekkora ez a „nagyobb” valószínűség mondjuk egy szórásnyi IQ, illetve munkamemória esetén? 55-45%? 60-40%? 80-20%? 90-10%? A cikkből nem derül ki, a tanulmányt meg nem láttam. De a tanulmány készítőjének megjegyzése alapján arra következtetek, hogy azért nem egy hű, de nagy korrelációról van szó.


Illetve ez meg amúgy önmagában nem mond semmit a maszkhordás elfogadásának, elutasításának helyességéről. Az más kutatásokból derül ki, de azokat most zárójelbe téve akár lehetne az az olvasata is, hogy „a gyagyások tagadják meg a maszkhordást leginkább” + „nagyon helyesen”.


~ ~ ~


Én is csak önmagában az érvek minőségét róttam fel a 24-es válaszomban. Az érvek – a felsorolt és fel nem sorolt érvek – igazságáról ez sem mond el semmit. Pont ezért kellene minőségi érvek mentén vitázni, ha közösen gondolkodva akarunk helyesebb képet kialakítani. Persze ha nem, csak anyázni akarjuk egymást, azt is lehet. Csak ahhoz még a nem minőségi érvek sem kellenek. Sőt meg vitatéma sem. Pl. bárkinek a jó édesanyját! ;-)

2020. júl. 25. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 A kérdező kommentje:

Ha képes vagy figyelmesen elolvasni az egész cikket úgy, hogy közben tudod is, miről van szó és miről nincs, akkor nem ezt mondod. És szándékosan a legóvatosabban fogalmazó cikket linkeltem be erről a felfedezésről. A 24.hu például azt írja, hogy nagyrészt a munkamemórián múlik a szociális távolságtartásról szóló szabályok betartási hajlandósága.


Itt meg pl elég a címet beollóznod a fordítóba, ne törd magad fölöslegesen! [link]


Említi a cikk, hogy a rengeteg, kézenfekvőnek tűnő, szintén vizsgált tényező nem alkalmas előrejelezni a szabálykövetési morált.

2020. júl. 25. 15:18
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!