Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok az alkímiáról?

Mit gondoltok az alkímiáról?

Figyelt kérdés

2020. nov. 15. 19:30
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
31%
Milyen értelemben? Vicces volt, így utólag belegondolva, de akkor halálosan komolyan gondolták.
2020. nov. 15. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
18%
Volt egy kémiatanárom (Isten nyugosztalja), aki az egészet egy nagy baromságnak tartotta. Szerintem viszont elég érdekes, még ha sok áltudományosság is van benne. Tudod: mikor a sót és a ként összeszorozzuk, abból kapjuk a higanyt, és annak alapján meg lehet fejteni a Tarit-kártya lapjait. Az elég érdekes, és néhol ráhibázik az igazságra. Egyébként maguk az alkimisták sok olyan dolgot hagytak örökül, amikről nem is sejtjük, hogy ők találták ki. Így például a hétfőt a Hold napjának tartották, innen a Monday vagy Montag (féme az ezüst). Kedd a Mars napja, sok nylvben Martes vagy Martedi (féme a vas), Szerda a Merkúr napja (miecoles vagy Mercoledi), féme a higany (higany angolul mercury), csütörtök: Jupiter napja (Thorsdag, Thursday, Donnerstag, Jóvenes vagy Giovedi), féme az ón, Péntek: Vénusz napja (viernes, venderi), féme a réz, mivel Vénusz istennő Cipruson született, Szombat: Szaturnusz napja (Satzrday), féme az ólom, és vasárnap a Nap naja (Sonntag, Sunday), féme az arany. Maga az alkímia egyébként arab szó, ami folyadékot jelent, és innen van a kémia szavunk is. Az araboknál sok alkimista volt: tőlük származik az alkohol vagy az alkálifémek elnevezés is. Szóval szerintem nem volt akkora hülyeség.
2020. nov. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
70%
Egy szükséges rossz volt ahhoz, hogy megszülethessen a kémia.
2020. nov. 15. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
24%
Olvass utána rendesen. Az alkímia egy filozófiai irányzat volt. Ld.: [link] az a XX.sz. közepének főleg a magyar oktatásban volt egy "lejáratása", hogy így tanították.Számtalan nagy tudos volt alkímista (pl. Newton). Érdemes kicsit tájékozódni mielőtt zagyvaságokat írtok össze-vissza.
2020. nov. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
77%

"Számtalan nagy tudos volt alkímista"

Persze.

Egyrészt azért, mert akkoriban még nem volt kémia, így ha bármit is szerettek volna elérni, csak ez a lehetőség volt.

Másrészt olyan is előfordult, hogy tényleg hittek benne. Attól még, hogy nagy tudós (mondjuk a fizikában), másban még tévedhet.

2020. nov. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
30%

"Az alkímia mélyebb megértéséhez ennél jóval többre van szükség. Tudni kell, hogy maguk a szerzők - amennyiben fennmaradt néhány komolyan vehető mű - sokszor bevallottan félreértelmezhetően vagy értelmezhetetlenül fogalmaztak, egyrészt, hogy kiemeljék a fizikai-kémiai leírások allegorikus voltát, másrészt pedig a kor tudományos színvonalának megfelelően. Hangsúlyozni kell, hogy maguk az alkímiai tárgyú írások csak a legritkább esetben voltak hivatottak valamely - mai értelemben vett - tudományos eredmény bemutatására szánva."


Az alkímia - Kémia kapcsolat egy tévedesen alapul. Akik normálisan foglalkoznak vele már látják ezt a tévedést. Ld. még a Wikipedia-t is. Az angol Wikiédiáról ne is beszéljünk. Ha tényleg érdekel a téma akkor nem "hit" szinten kell tárgyalni. Hanem elolvasni azokat a forrásokat melyek valójában foglalkoznak a kérdéssel. És nem a XX.sz. közepi szocialista tudomány torzítás szüleménye. Miután az alkímisták több ok miatt sem voltak megkerülhetőek (ld. pl. Newton) ezért kellett tanítani, de egyszerűbb volt az áltudományos voltát kiemelni. De ez egy ugyanolyan filozófiai irányzat volt mint pl. a sztoicizmus ("sztoikus nyugalom"), a Platóni-Arisztotelészi iskola. Ha levennétek a szemellenzőt és utána néznétek láthatnátok a fától az erdőt. Fel kéne végre fogni, hogy az alkímia - Kémia kapcsolat egy erős belemagyarázás a dolgokba.

2020. nov. 15. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Akkor leírhatnád, hogy pontosan mit is jelent az alkímia?

A Wiki nem sokat mond.

2020. nov. 15. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
48%

Ezzel kezdi a wiki: "Az alkímia ősi beavatási rendszer, mai szóval iskola, amelynek lényegét tekintve nincs köze a kémiához"


Részletesebben kicsit pontosabban az angol wikiből: "Alchemy (from Arabic: al-kīmiyā)[1] is an ancient branch of natural philosophy, a philosophical and protoscientific tradition[2] practiced throughout Europe, Africa, China and throughout Asia,[2] observable in Chinese text from around 73–49 BCE and Greco-Roman Egypt in the first few centuries CE.[3] "


Kicsit kibontva, egy filózófiai irányzat (iskola). Több ilyen irányzat volt (iskola) volt a múltban. Gyakorlatilag a filozófiai irányzatok neve volt régen a beavatási rendszer; filózófiai iskola; filózófiai irányzat (ezek kb. színonímák). Pl. a Platóni-Arisztotelészi (ezt ismerjük a legjobban), voltak az ún. püthagoreus iskola, a Buddhista filózófia (ennek egy részéből lett később a Buddhista vallás). ÉS volt még számtalan ilyen. Pl. később a Marxista filózófia és van még rakás. Ebből az egyik volt az alkímia. Ami sokak csőrét piszkálta mindig is, hogy az alkímisták zárt közösséget alkottak. Nem olyan volt mint pl. a Platóni iskola, hogy bárki bemehetett az "akadémiára" (így hívták Platón iskoláját), ide csak a "kiválasztottak" juthattak be (ld. "beavatási" jelleg, egyébként számtalan játék film született ilyen beavatási iskolákról az utóbbi években, de általában keletre teszik ezeket), sokan ennek tulajdonítják, hogy "rejtjelesen" írtak. Pl. Newton alkímiai írásai közül is csak keveset tudtak megfejteni (ld. pl. [link] ).

2020. nov. 15. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Ezt én is olvastam, de ebből nem derül ki, hogy mivel foglalkozik az alkímia, mi a lényege.

Tehát?

2020. nov. 15. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
48%
És mint filozófiai iskola ma megint "divatos" mert van egy kis ezós jellege a dolognak. Ezek a "beavatási iskolák" a racionális tudomány - filózófia - ezótéria közti vékony határvonalon táncolnak. Rengeteg ma ezoterikusnak "gondolt" "ismeret" gyökerezik ókori filózofiákban (pl. Egyiptom, távol-kelet elsősorban buddhista filózófiák). Ma ezek divatosak. És valóban jobban megvizsgálva ez ennek a hármasságnak a határa. Nehéz besorolni, mert vékony a jég (ahogy mondani szokták).
2020. nov. 15. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!