Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok az alkímiáról?

Mit gondoltok az alkímiáról?

Figyelt kérdés

2020. nov. 15. 19:30
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
87%
Az a lényege, mint minden (ókori) filózófiai irányzatnak. Filózófiai->bölcsesség keresése (szeretete). Ezek az irányzatok valahol a mai filózófiák és a mai ezoterikus gondolkodás határán vannak. Sokszor nehéz meghúzni a vallás-filózófia-ezoteria közti határvonalat. Ld. pl. Buddhizmus ami egyszerre egy vallás és egyszerre egy filózófiai irányzat (meg több távol-keleti "iskola", amiben ma sok ezoterikus vonást látunk (ld. pl. Blavatsky írásai). Ha a "mai értelemben nézném" nagyon szigoruan egy ezoterikus irányzatnak lehetne besorolni. A céljuk az ember-lélek-szellem-isten rendszer megismerése (kicsit hasonlóan mint a keleti filózófiák, ld. pl. budhista filózófiák, de Platónnak is vannak ilyen írásai pl. lélekvándorlás és társaik /ld. pl [link] Ebbe a vonulatba illett bele az alkímia. A fő céljuk az emberben megtalálni a "halhatatlan" "isteni" részt. Ez lett volna az "arany" a legnemesebb fém mintájára. Az "ólom" pedig a földi halandót jelentette. Gyakorlatilag ez volt az örök élet keresése (ólom /halandó ember/ - arany /halhatatlan, isteni/ ember). Gyakorlatilag ők is azt az irányzatot követték mint sok ókori filózófia, hogy minden emberben benne van az "isteni-halhatatlan". De ez ma nem tudomány, inkább ezotéria.
2020. nov. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
54%

Ezt én erőltetettnek érzem.

Olyan, mintha egy utólagos magyarázat lenne.

Tényleg CSAK ezzel foglalkozott volna az alkímia, és nem foglalkozott volna azzal, amit a wiki ír?

Nem nagyon hiszem. Valami bizonyíték?

2020. nov. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
70%

Ld. angol wiki, és az angol wiki alján lévő hivatkozások. Nem "CSAK" ezzel foglalkozott. Nyilván kotyvasztottak is nem keveset, mert hittek abban, hogy az anyag és az ember "hasonló": Ld. pl: The four elements of the Greek were mostly qualitative aspects of matter, not quantitative, as our modern elements are; "...True alchemy never regarded earth, air, water, and fire as corporeal or chemical substances in the present-day sense of the word. The four elements are simply the primary, and most general, qualities by means of which the amorphous and purely quantitative substance of all bodies first reveals itself in differentiated form."[37] Later alchemists extensively developed the mystical aspects of this concept.


Az már egy "szerencsétlenség" hogy később ez is félre ment és az ezós vonala felerősődött ahogy írja is az angol wiki ld. fenti idézet utolsó mondata: "Later alchemists extensively developed the mystical aspects of this concept."


Azaz a késő alkímisták erősítették a misztikus aspektusát ennek a koncepciónak. Gyakorlatilag amit fent írtam, hogy ez a tudomány-valás-ezotéria-filózófiai határterülete. És itt billegett. Volt időszak amikor kicsit tudományosabb-filózófikusabb volt, volt amikor kicsit ezoterikusabb volt. Ez is változott. Ma sokkal inkább sorolnám a misztikus-ezoterikus vonalba, mint a tudományos vonalba. Az anyaggal való kísérletezés az (Newton egyik írása alapján, már nem emlékszem melyikben olvastam, elég sokat elolvastam és összefolynak, most nincs erőm megkeresni) valójában szintén a fenti párhuzam keresése volt. Hittek abban, hogy ha megismerik az anyag működését akkor megismerhetik az ember-isteni kettőség működését (gyakorlatilag Buddha ugyanezt mondta a Nirvánával, de ő simán meditációval és elmélkedéssel akart ugyanide jutni), az alkímisták azt vallották, hogy ebben nem pusztán az "elmélkedés" hanem az anyag átalakulásainak megfigyelése is segít (olvasd bátran Newton ezzel foglalkozó írásait van több tucat, én se olvastam még mindegyiket, de sokat elolvastam).

2020. nov. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
75%

Idáig amit az alkímiáról hallottam, az volt, hogy különféle anyagokkal és ezek átalakításával próbáltak meg eredményeket elérni.

Ezek:

- közönséges fémek => arany,

- örök élet elixírje,

- mesterséges élethez szükséges anyagok,

- alkimista mágnes.

Ezek bizony, akárhogyan is nézzük, anyagtudomány, ebből is a kémia része.

Az persze lehetséges, hogy megfejelték egy filozófiával, ami erről szólt.

És ezek után eléggé természetes, hogy ebből alakult ki a kémia. Az, hogy kémiai módszerekkel nem lehet aranyat vagy embert készíteni, ebben semmit nem számít.

2020. nov. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
48%
Ami még eszembe jutott közben, hogy pl. volt a püthagoreusi iskola, ők nem az anyagban "hittek", hanem a számokban (vezetőjük Püthagorasz, aki a Pitagorasz tételről ismert, és nem véletlen). Ld. pl. [link] ezek egy időben egymás mellett létező irányzatok voltak (pl. itt ebben a szócikkben szépen leírja egy beavatási iskola működését, ugyanez igaz volt az alkímistákra is, ugyanilyen szigorú szabályaik voltak). A korai alkímisták és a püthagoreusok egymás mellett, kb. egy időben léteztek. Nyilván mindkét irányzatnak vannak mai napig nyomai (ld. pl.Pitagorasz tétel, aranymetszés stb.). Az egyik irányzat az anyag megismerésén keresztül akart eljutni a "tökéletes-isteni" szinthez, a másik a számokon keresztül (számokban lévő harmónia keresése), a harmadik meditációval.
2020. nov. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
77%

"Az persze lehetséges, hogy megfejelték egy filozófiával, ami erről szólt."

Nagyon sok forrást elolvastam, foglalkoztam ezzel a kérdéssel. És nekem inkább úgy tűník, hogy fordítva volt. Előbb volt filozófia, és az "anyagtudomány" csak "melléktermék". Mint amit fent írtam, hogy a pitagorasz tétel is egy "melléktermék". És több szerző is elkezdte az elmúlt években feszegetni ezt a kérdést, hogy egyáltalán volt-e bármilyen konkrét anyagtudományi haszna az alkíminának. Mint pl. a pütagoreusi filózófiának kb. a pitagorasz tétel. Most nem találom ezt a cikket, de egy talán francia történész vetetette fel ezt a kérdést néhány éve. Túlságosan is titkos volt az egész, és nagyon vigyáztak, hogy ne kerüljön ki tőlük tudás. Newtonnál sem tudták még az összes írásjelét megfejteni, rengteg írása van ami máig megfejtetlen. De nem tudom. Ezt a részt, nagyon ellentmondásosak a források. És nagyon meglepő de az angol wiki nagyon jó ebben a témában. Rengeteg forráshoz el lehet jutni a lap aljáról, és onnan tovább bogarászható. Én teljesne meglepődtem, mert én is egészen mást tanúltam. Évekig tartott amíg elfogadtam, hogy "ökörséget tanítottak". Én info tanárként kezdtem ezzel foglalkozni, mert a tudomány-technika történet érdekelt, és ez egy fehér folt volt nekem. És így találtam rá Newton-ra (igazán a differenciál és integrálszámítás érdekelt) és onnan kezdtem alkímiai cikkeket olvasni. És eleinte nehéz volt elfogadni. Volt, hogy "bmeg, Te nem tudsz angolul, ez nem lehet igaz" kb. ilyenek jutottak eszembe. Jó olvasgatást.

2020. nov. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"Az alkímia a metafizika szempontjából általában a lélek megtisztításának, felemelésének és megváltásának folyamatait rejti, ennél fogva lényegét tekintve kevésbé kötődik a modern kémiához. Az alkímia mélyebb megértéséhez más megközelítésre van szükség, hiszen kétségtelenül jóval több köze van a görög filozófiához, és annak szerves folytatásaként kell tekintenünk rá."

...

"Ezzel az anyaggal való foglalatosság szakrális tevékenységnek volt tekinthető, akárcsak a templomi szertartások. A különböző orvosi eljárások és felfedezések, kvázi melléktermékei lehettek annak az ősi szándéknak, amelynek központjában az anyag – és egyben az emberi természet, az emberi test – átalakításának és újjászületésének gondolata lehetett. Az erre irányuló technikák tehát óhatatlanul magukkal hozták a vegyészet és az orvosi ismeretek fejlődését."

...

"Az ó-és középkori tudományosságnak ugyanis a világ, a valóság különböző szintjeinek összekapcsolása, egyetlen szintézisbe/világképbe való összeolvasztása volt a célkitűzése. Ez a cél alapjaiban eltér a modern tudományosság gondolkodásától, amely sokkal specifikáltabb tudáson alapszik. Hogy egy szemléletes példával illusztráljuk a két felfogás közti különbséget: Arisztotelész számára a korabeli „fizika” csak másodlagos természetű volt a metafizika tekintetében; vagyis a fizika a metafizikától függött; ugyanez mondható el a középkori kozmológiáról vagy éppen az alkímiáról is. Természetesen ez a felfogás önmagában hordozta a későbbiekben való szembefordulást is e tudományterületekkel, azonban elvitathatatlan az a kreatív hatás, amit a modern tudományosságra gyakoroltak."

[link]


Ha jól értelmezem, az alkímia egyfajta világkép volt, általában a minket körülvevő világ rendszerezésére, természetének, működésének megértésére irányult. Ezt a fajta megértés egészen más alapon működött, mint a mai tudományos megközelítés, mai fejjel nehéz úgy tekinteni a természetre, ahogy annak idején tették. Inkább elvont, szakrális, filozófiai jellegű volt, mint hogy pl. mi is a négy őselem valamilyen arányú keverékei vagyunk, ahogy minden más is. Talán még a "pogány", korabeli természeti népek világképéhez is közelebb állt, mint a mai gondolkodáshoz. Ezt a világot teljesen spirituális módon próbálták megismerni, és lehetőség szerint manipulálni. Itt jön elő az aranycsinálás, örök élet, stb., de ezek csak kis részei az egésznek.

2020. nov. 15. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Rendben van, de akkor valami eredményt is jó lenne látni ebből.

Mint ahogy az anyagok vizsgálatából kifejlődött a kémia - ebből pl. valamilyen lélektannak, vagy vallásnak kellett volna kifejlődnie. Erről van valahol dokumentum?

2020. nov. 15. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Kellett volna? Miért, pl. az ősi magyar hitvilágból mi fejlődött ki?
2020. nov. 16. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

Azt elpusztították.

Ezt meg nem.

Igaz, kifejlődött a kémia, és a modern lélektan is, ami nyilván leállította volna ezt a fejlődést.

Csak az lenne érdekes, hogy odáig meddig jutott?

2020. nov. 16. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!