Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A valószínűségszámítás egy...

A valószínűségszámítás egy hibás tudomány?

Figyelt kérdés

[link]


Hogy lehetséges az, hogy egy esemény valószínűsége attól függ, hogy kitől kérdezzük?


Kérek minden válaszolót, hogy a válasza végére írja oda, hogy milyen szinten érettségizett matematikából és hányast kapott. Csak hogy tudjuk mennyire kell komolyanvenni a válaszokat.


2021. máj. 13. 14:33
1 2 3 4 5 6
 41/60 A kérdező kommentje:

#43

Köszönöm, én is valami ilyesmire gondoltam.

2021. máj. 13. 16:06
 42/60 anonim ***** válasza:
100%

"Fel nem tudom fogni, hogy hogyan lehet ezt jól értelmezni."

Hát, gyengeelméjűeknek ez tényleg bonyolult lehet. Ne foglalkozz ilyenekkel, túl magas léc ez neked.

2021. máj. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/60 A kérdező kommentje:

"A válaszok különbsége abból ered, hogy két különböző kérdésre felelnek."


Pontosan ugyanarra a kérdésre felelnek.

2021. máj. 13. 16:09
 44/60 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy érzem egy Nobel díjas embernek se érdemes leülnie veletek vitatkozni, mert ha igaza van, akkor is az lesz a reakciótok, hogy ti is tudtok Nobel díjat hamisítani."

Csak tudod, egy Nobel-díjas embernek nem fog beletörni a bicskája egy wikipédián olvasható nyúlfarknyi sor értelmezésébe, ez a különbség. Neked beletörik, így szerintem nem csak a Nobel-díjtól, de még az 5-ös matek érettségitől is messze állsz.

2021. máj. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/60 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy messze állok, de ez sose fog kiderülni, mert ti minden áron meg fogjátok akadályozni, hogy bizonyítékokkal álljak elő.
2021. máj. 13. 16:52
 46/60 anonim ***** válasza:
100%
Tevedesben vagy. Nem akadalyozzuk, hanem varjuk a bizonyitekodat. De te csak annyival jottel eddig, hogy nem erted, mit ir a wiki.
2021. máj. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/60 A kérdező kommentje:
Az egyik válaszoló már kijelentette, hogy ha beszkennelem az érettségimet, ő azt hamisítványnak fogja tartani.
2021. máj. 13. 18:29
 48/60 sadam87 ***** válasza:
45%

Az hagyján, de vajon léteznek-e elektonok? :o


Amúgy a probléma érdekes, és az angol wikipedia alapján egyáltalán nem triviális a megoldása. Ahogy nézem, elég sokat vitatkoznak ezen, még tudományos fórumokon is. (Például a magyar wikipedia cikk egyetlen hivatkozása is egy olyan Princeton oldalra vezet, amin a szerző amellett érvel, hogy 1/3-1/3 -1/3 az esélye (Csipkerózsika szempontjából) az adott állapotnak.)

Ezen az oldalon arról írnak, hogy a paradoxon a pontatlan megfogalmazásból ered.

[link]

Én kicsit abban érzem a problémát, hogy mit tekintünk összes esetnek. Végezzük el 1000-szer gondolatban a kísérletet. Várhatóan 500-500 alkalommal jön ki a két lehetőség. Ha azt nézzük, hogy Csipkerózsika egy adott esetben (egy kontkért alkalommal) mekkora esélyel találja el a helyes megfejtést, akkor 50%-ot kapunk. Ha viszont arra vagyunk kíváncsiak, hogy az összes létező válaszból mennyi esetben lesz fej (vagy írás) a helyes válasz, akkor 1/3 - 2/3 lesz az arány. (1500 kérdésből 500 esetben lesz fej és 1000 esetben írás.) Kvázi írás esetén van egy "jutalomjáték".

(Valaki írta, hogy ez olyan, mint a Monty-Hall paradoxon, de nem olyan, abban kapunk többletinformációt, itt nem.)

"Hogy lehetséges az, hogy egy esemény valószínűsége attól függ, hogy kitől kérdezzük?"

Nem attól függ. Végig Csipkerózsika szempontjából vizsgáljuk a kérdést. A wiki hivatkozásban levő cikkben a szerző például amellett érvel, hogy a valószínűség az alapján változik meg, hogy releváns-e a kérdezett személy időbeli pozíciója.

"A kísérletnek egy ága van: dobunk és alszunk. Nem tudom mit jelent a Wikipédia szerkesztője által leírt két ág."

Minden bizonnyal azt a lehetséges esemény sort, ami fej dobása után következik be, és azt, ami írás dobása után.


Nagyon érdekes probléma! Azért talán némileg túlzás arra következtetni belőle, hogy hibás a valószínűségszámítás. Ha a hibás azt jelenti, hogy tökéletlen, azzal mondjuk egyet értek. De azt még elég sok mindenről el lehet mondani ebben a fránya világban...

2021. máj. 13. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/60 A kérdező kommentje:
Na, még ha egy biológus is, de az ötödik oldalra megjelentek nem teljesen hülyék is.
2021. máj. 13. 18:39
 50/60 sadam87 ***** válasza:
64%

És hogy ráhibáztam, hogy az elektrontagadó barátunk a kérdező! :D :D :D A felvetés érdekes volt, a stílus most is minősíthetlen! ¯\_(ツ)_/¯

Na, örvendtem! :D

2021. máj. 13. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!