Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Légyszi irjátok nekem a...

Légyszi irjátok nekem a skizofrénia egyes hatásait, tüneteit?

Figyelt kérdés
Egy könyvemhez kéne, tudtok segíteni?
2010. aug. 28. 23:19
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
eleg komoly problemakkal kuzdesz alapbol. eloszor nem konyvet irsz, legfeljebb kisregenyt, novellat vagy elbeszelest. legfeljebb regenyt, ami mar eleg terjedelmes. mindegy, nem kotok bele. sok sikert. lehetsz te az uj Nemere...!
2010. aug. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

oké, most már eléggé sokan belekötöttek abba, hogy mit írok.

rossz szavakat használok stb.

persze, valószínű, hogy nem fogok figyelni itt a helyesírási hibáimra, megfogalmazásomra, és a többire, mert csak a válasz érdekelne és itt, ha jól tudom, nem az a lényeg, hogy lenyűgözzem az olvasót, de szóljatok ha tévedek.

elnézést a könyv megfogalmazásáért, csak elhamarkodottan írtam, nem figyelten a részletekre.

2010. aug. 29. 16:35
 13/14 anonim ***** válasza:

Sok típusa van a skizofréniának, de gyanítom, neked nem arra van szükséged, hogy tankönyvszerűen leírják, hogy "affektív elsivárosodás" meg "katatónia", hanem valami kézzelfogható informácóra.


A gyakorlatban a skizofrénia a legtöbbször nagyon egyhangú, unalmas, érdektelen, egyszerű betegség. Sőt: rendszerint egyszerű, nem különösebben okos embereken szokott igazán elhatalmasodni.


Van olyan formája, amikor az ember tökéletesen összefüggéstelen dolgokat beszél. Ezt a legkevésbé nehéz elképzelni, mert kb. arról van szó, hogy tökéletesen véletlenszerűen lökdösi egymás után a szavakat.


Vagy van valamilyen elmélete, pl. hogy a világ kocka alakú, vagy hasonló, és erről beszél, vagy akár sok száz füzetet ír tele. Többnyire ugyanazok a gondolatok ismétlődnek, semmi mélysége nincs az egésznek.


Jellegzetes az is, hogy a skizofrének "összefüggéseket" találnak mindenben. Van valami homályos elméletük, pl. hogy folyamatban van egy nagy összeesküvés. Ennek a "jeleit" kutatják. Ha elszáll egy repülőgép a házuk fölött, akkor az egy kémrepülő. Ha a postás ma délelőtt 11-kor jött és tegnap is, akkor az egy kódolt üzenet. Az újságot olvassák, és aláhúzzák, széljegyzetelik, cikkeket vágnak ki. Könyveket olvasnak, aláhúzogatják, "rájönnek" a "titkos" jelentésére. A rádió mellett ülnek és jegyzetelik a híreket. Tonnányi jegyzet összegyűlhet évek alatt, ugyanazokkal az ismétlődő sületlenségekkel.


Van aztán úgy is, hogy a beteg nem ír, nem olvas, nem nyomozza a világ titkait, csak fél és dühös, mert ellenségek veszik körül. Arra panaszkodik, hogy idegenek bejárnak a lakására és arrébb tesznek dolgokat, vagy eldugják a pénzt. Vagy arra panaszkodik, hogy a szomszéd mérgezi, figyeli, lehallgatja. Lehallgatókészülékeket, kamerákat keres.


Természetes, hogy azt hiszi, hogy lehallgatják és figyelik, mert hallja is azoknak a mormogását, akik a titkos irányítóközpontban ülnek. Ezek kinevetik, parancsolgatnak neki stb.


Sokan azt hiszik, hogy valami a testükbe van ültetve. Ez veszélyes, mert gyakran késsel is felvághatják magukat, hogy megszabaduljanak a beléjük ültetett tárgyaktól. Ezek a tárgyak általában távvezérlő berendezések.


Nagyon sok skizofrénről nem tudja a környezete, hogy beteg, legfeljebb "különcnek" tartják. Pl. valahányszor beszél, furcsa: furcsa kifejezéseket használ, és mindig ugyanazokat. Vagy zavaros dolgokat beszél. De egyébként jól titkolja, hogy beteg, mert "tudja", hogy minden tele van őt figyelő kémekkel.


A skizofrénia jele lehet, hogy az érzelmi reakciók zavarosak. Pl. temetésen röhögőgörcsöt kap, egy viccen elsírja magát. Megmagyarázhatatlanul megsértődnek, vagy félni kezdenek. Gyakran emiatt szokta a környezet észrevenni, hogy az illető beteg. Nagyon ritkán agresszívvé válhatnak, támadhatnak. Ez sokkal ritkább, mint amit a filmek alapján gondolni lehet.


Gyakori a hallucináció. Ez sokféle lehet, pl. az is, hogy egyszerűen az ember bűzt érez, pedig nincs. Súlyosabb, ha valaki szörnyeket lát, amiktől retteg. A hallucinációk egy része kellemes. Pl. a beteg lát egy álomszép nőt, akivel elbeszélget, esetleg le is feküdnek egymással. Vagy hall egy gyönyörű, semmilyen valóságoshoz nem hasonlító zenét. Az esetek kb. 10-20%-ában a hallucinációk kellemesek. Sokszor nagyon kellemetlenek, pl. lehet, hogy valakinek a hallucinációja abból áll, hogy valami forog vagy mozog a testében a bőre alatt, vagy az illető nagyon szédül. Semmit sem tud kezdeni ezzel az érzéssel, semmi szervu oka sincs, mégis rengeteg szenvedést okoz.


Az üldöztetés (figyel a titkosrendőrség, megmérgez a szomszéd, bejárnak a lakásba) ellentéte a grandiózus téveszme, a klasszikus "én vagyok Napóleon" típusú képzelgések.

2010. aug. 29. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Az utolsónak..köszönöm

a 6-os, 10-es és 11-es bekezdésre voltam kiváncsi.

Sokat segítettél :D

2010. aug. 30. 10:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!