Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Transzhumanizmus, te melyiket...

Transzhumanizmus, te melyiket választanád?

Figyelt kérdés

A leplezetlen jövőben a gép egyesülését jósolják az emberrel. Viszont a transzhumanizmusban benne van a génsebészet is. Az előbbi filmben az egyesült az intelligencia bővítése végett indokolják.

Én személy szerint ellenzem, hogy az ember egyesüljön a géppel, nem akarok olyan lenni mint egy borg. Az ezt propagáló tudosók viszont szinte elallélnak a gondolattól is.


A transzhumanizmus honlapján lehet olvasni, hogy nemcsak a géppel való egyesülést jelenti, hanem a génszabászat általi tökéletesedést is.

Én inkább a génszabászatot választanám az intelligencia növelésére.


Ti melyiket?


2010. dec. 29. 11:28
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Én inkább a gépet választanám, mert később is tudnék változtatni rajta. Génsebészettel meg nem lehetne "meglévő" emberen változtatni. Ráadásul maradandó és öröklődő lenne.
2010. dec. 29. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Szerintem ez a gép dolog groteszk. Vannak olyan animék, ahol az emberi agyat egy teljesen gépi testbe teszik, undorító. Ha ez tényleg valóság lesz, akkor én leszek a legnagyobb támogatója egy génsebészet általi tökéletes embernek és nyílt háborút indítanák a "gépek" ellen. Mellesleg megnézném mit csinálnának egy EMI ellen, ha mondjuk az agyuk be lenne drótozva?
2010. dec. 29. 13:48
 3/8 anonim ***** válasza:
78%

Én egyiknek sem vagyok híve.


Az emberek nem egyformák, de ezt mind a mai napig nem sikerült elfogadnunk. Ha génmanipulációval jobb embereket hozunk létre, akkor lesz olyan, aki "jobb", de nem mindenki lesz az. Mert mindenkire nem lehet rákényszeríteni a génmódosítást, a szabad akarat miatt. Ez eleve megosztja az emberiséget, a "sima", nem génmanipulált emberek félni fognak a "jobbaktól", le akarják őket korlátozni, stb. Ez konfliktushoz vezet, akárhonnan is nézem.


Másik kérdés: mi a jobb? Magasabb (biztos, hogy ez jó?)? Szebb (ez nagyon relatív)? Gyorsabb (lehet, hogy ez még felgyorsultabb életet fog hozni)? Okosabb (ha mindenki zseni, ki lesz az, akire mindenki hallgat, aki okosabb a többinél?)? Jobban énekel (akkor vagy mindenki jó énekes, vagy senki sem az, nem lesz kiemelkedő tehetség - egy disznóhoz képest mindenki jó énekes, ha javítunk az énekünkön, de a tehetség megmarad, relatíve nem nagyon érünk el semmit)? stb...


A gépesítésnek valóban előnye, hogy cserélhető, nem végleges (bár ha levágom a lábam azért, hogy gyorsabb robot-lábat kapjak, az végleges, mert a saját lábamat semmi nem növeszti vissza, ha meggondolom magam). Magában hordozza a lehetőséget arra, hogy mindenki "egyenlő eséllyel induljon", hiszen "ha a szomszéd lecseréli a karját egy műkarra, akkor én is megtehetem". De ezzel az ember mivoltunkat veszítenénk el. Amikor egy gépezet vagy egy aggyal, vagy egy lélekkel bíró agy-chippel, akkor mi marad benned az emberi mivoltból? Ráadásul ez magában hordozza a gépek fejlesztését is, előbb-utóbb lérehozunk olyan gépet, ami "él", egyszer csak öntudatra ébred, de míg az ember csak életet ad a gépnek, és az első kísérletről van szó, nem fog tudni olyan érzelmeket beletölteni, ami egy embert leállít a tömeggyilkosságról, ha odáig fajul a dolog. Szerintem előbb-utóbb ez az ág is katasztrófához vezet. Mert a robot ugye "jobb", mint az ember, és ezért vele is hasonlóan viselkedünk majd, mint a génmanipulált "jobbakkal".


Szerintem amire a tudománynak fókuszálnia kéne manapság, az a természet megőrzése (félreértés ne essék, nem vagyok zöld és a mániámnak sem tekinthető a természetvédelem, de azt látom, hogy amerre haladunk, az nagyon nem jó), amihez első lépésnek jó a fenntartható fejlődés "bevezetése". Ha az emberéletet valóban meg akarnánk hosszabbítani (amivel szintén nem értek egyet, mert már így is túl sokan vagyunk a Földön, a Föld nem lesz képes ennyi embert eltartani, hiszen ha az átlagéletkor 100 év fölé nő, akkor sokkal több lesz az öreg, így a népesség is, előbb-utóbb szigorú születésszabályozást kellene bevezetni, amit meg persze senki nem szeretne...), vagy a betegségeket jobban kikúrálni (tumor ellenszere, AIDS gyógyítása, stb)(ez sem vezet sok jóra, mert teljesen kiöli a természetes szelekciót az emberiség evolúciójából, így csak halmozódnak a beteg gének az emberi genomban), akkor természetes szelekció segítésével (persze etikai kereteken belül) visszanyerhetnénk egy egészséges állapotot mondjuk először. De ehhez nem kell feltétlenül génmanipuláció, elegendő lenne egy két szabályt bevezetni a betegellátásba. Mondjuk az, aki genetikai betegségben szenved, mondjuk Hunington kóros, az ne vállaljon gyereket. Fogadjon örökbe egészséges szülőktől. A transzplantált gyerkeknek sem biztos, hogy megengedném, hogy ha felnőnek, vállalhassanak gyereket. Az allrgia hasonló. Mivel tudjuk kezelni, már nem fontos, van-e valakinek. Viszont így egyre többen öröklik meg a hajlamot, így egyre többen lesznek allergiások. Nem kellene mindenre antibiotikumot sem szedni, mert ez a bakteriális evolúciót segíti elő nagy mértékben, ezért alakulhatott ki a MRSA is, amin alig fog az antibiotikum.

Persze ez radikális és köze nincs az egyenlő jogokhoz, a szabad akarathoz... De amit most csinálunk, az se sokkal etikusabb hosszú távon szerintem.

2010. dec. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A válasz írója 88%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 14:33


Alapvetően egyetértek veled, de az emberiségnek muszály fejlődnie valamerre (intelligencia), hogy jobban megérthesse a körülötte lévő világot. És éppen ezért választani kell. Én gép nem akarok lenni. És ezzel szerintem sokan vannak így. Miért ne lehetne egy általános irányú génmódosítási sztenderd(jobb látás, jobb koordináció, erő, 150 éves élet, magasabb intelligencia, memória) szerint javítani az embereket? Amit te mondasz az szerintem hülyeség, mármint hogy az egyik jobban lát, a másik jobban hall, stb... Össze vissza lenne minden. A génmódosítás által emberek maradhatunk. Ráadásul az sem végleges, mert ha "elmentjük" az eredet génállapotokat tartalmazó információkat, akkor akár vissza is lehetne vezetni... De hogy egy gépbe rakjanak. Nekem ez maga lenne a rémálom!

2010. dec. 29. 15:00
 5/8 anonim ***** válasza:

Két megjegyzésem volna: szerintem te magad is hazudsz magadnak. Gép nem akarsz lenni? Igen, talán most. Deha azon múlna az életed, nem hinném, hogy visszautasítanád pl a lélegeztető gépet. És hamár az kell, akkor mért ne legyen kisebb, könnyebb, hordozható, ami elfér benned? ÉS máris gép vagy. Arra célzok ezzel, hogy nincs választásod. Az emberek között is verseny van, egy olyan helyzetben, ahol pl mindneki hozzáfér az nternethez egy implantátum segítségével, nem választhatod meg, hogy kell-e vagy nem. Ha munkát akarsz, élni akarsz, akkor nincs választásod.

A másik, hogy te azt mondod emberek maradnánk génmódosítás után is. Szerintem meg nem. Magamból kiindulva helyből bekeverném állati génekkel a sajátom, ezzel új tulajdonságokra szert téve. hiszen ki ne álmodozott volna gyerekkorában arról, hogy delfin, kutya stb?


Részmeről amúgy a másodikat választanám, mivel szórakoztatóbb, bár az első is jöhet.

2010. dec. 29. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én is inkább a gépi utat választanám. Megértem, hogy sokan félnek az elgépiesedéstől, de az ember egészen addig ember marad, amíg megőrzi a lelkét.

A gépi eszközöket többet lehet tesztelni, míg a génmanipuláció váratlan eredményekkel járna. Nem olyan egyszerű ám az, hogy beültetünk egy gént a sasból, és máris sasszeme lesz a gyereknek, hanem lehet, hogy meg fog vakulni, vagy rákos lesz.

2010. dec. 29. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem inkább az groteszk, amikor a "forráskód" ismerete nélkül belenyúlunk a génjeinkbe és a félresikerült kísérletek miatt rengeteg, életképtelen, torzszülött kimérát hozunk létre.


Gép ilyen szempontból sokkal kiszámíthatóbb,mert mi alkottuk, minden elemével tisztában vagyunk. Mára már szinte életre kelt ez az ipar(idegvezérelt művégtagok, műszervek), addig meg az emberi génkísérleteket jó pár szervezet etikai megfontolásból tiltja, így a közeljövőben nem is fog látványos eredményeket elérni.

"EMI ellen"

Emp ellen lehet hogy semmit, de a hús például mit ér egy éles szerszám vagy egy golyó ellen?

2010. dec. 29. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Én személy szerint ellenzem, hogy az ember egyesüljön a géppel, nem akarok olyan lenni mint egy borg."


Amíg nem látjuk, hogy konkrétan milyen ez a technológia, azt sem tudjuk, jó-e vagy rossz.


Egyébként onnantól kezdve, hogy az ember nem marad meg a természeti alakjában, hanem pl. cipőt és ruhát hord (sőt, szemüveget), onnantól végbement az emberi test és a technika összeolvadása. Minden további lépés csak ennek a továbbgondolása.


Őszintén szólva szerintem nem lesz semmiféle cyborgjövő vagy transzhumán állapot. Ugyanis általában amit megjósolnak, az NEM valósul meg. Pl. a 60-as években azt hitték, hogy mostanra már mindenkinek magánhelikoptere lesz autó helyett, és az emberek hétvégén a Holdra járnak kirándulni. Ebből nem lett semmi, internet viszont van (abból meg a 60-as években nem sejtettek szinte semmit).


A jövőről csak annyit lehet tudni, hogy valószínűleg nem olyan lesz, mint amilyennek mostanában elképzelik.

2010. dec. 30. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!