Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyire lehet elsajátítani a...

Mennyire lehet elsajátítani a "természettudományos gondolkodást"?

Figyelt kérdés
Teljesen humán beállítottságú vagyok, de zavar, ha nem értek valamit, szeretném jobban megérteni a természettudományokat. Hogyan tudnám elérni, hogy amit megtanulok, ne csak úgy "lebegjen", hanem az életre alkalmazni, értelmezni tudjam? A minél több ismeret elsajátítása javít majd a helyzeten, vagy szimplán van, akinek ehhez van érzéke és kész?

2016. máj. 9. 09:37
 1/6 anonim ***** válasza:
83%

Természetesen kell hozzá érzék és nem utolsósorban erős érdeklődés. Senki nem születik tudósnak, mindenki az alapoknál kezdi, amihez elengedhetetlen az, hogy abban is meglásd a szépet és hasznosat, amit a legtöbb humán beállítottságú unalmasnak tart: vagyis abban, hogy matematikával mennyi mindent le lehet írni, és hogy a tudományos problémamegoldás is nyújthat örömöt, ahogy egy laikusnak a keresztrejtvény-fejtés.


A matematikát csak azért emeltem ki, mert szerintem anélkül nincs természettudományos érdeklődés sem. Még ha valaki biológusnak vagy orvosnak megy is, rengeteg részterülete van mindkettőnek, amelyek kötődnek a matematikához, de ha máshol nem, akkor adatfeldolgozás során biztosan használják őket, ezért valamilyen szinten érteni kell hozzá. Ez tehát szerintem alap. De általánosságban lehet említeni az analitikus gondolkodásra való igényt és hajlamot, az egyes kisebb témákban való elmélyedés képességét, a folyamatos önképzésre való igényt. A tudomány szép de nehéz, ezért bármelyik terültével is foglalkozz, erős motiváció kell a műveléséhez, ami több annál, minthogy zavar, hogy nem értesz valamit.

2016. máj. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Szerintem elsőnek szerezz olyan leírásokat, ahol híres tudósok élettörténete van leírva, a kutatásaikkal együtt. Így biztos jobban tetszik majd neked.
2016. máj. 9. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy furán hangzik, de nézegess érettségi feladatokat (biológia, fizika, földrajz, kémia, és TERMÉSZETTUDOMÁNY tantárgyakból)! Különösen az utóbbi tele van az olyan feladatokkal, amik kapcsolódnak a valósághoz/élethez, és nem kell különösebb tudás hozzá, a középszintű anyag nélkül is meg lehet néhányat puszta logikával oldani. A a gondolkodásmódot nagy mértékben formálja. Természetesen a megoldókulcsokat is hozzá kell olvasni. Én nagyon hiányoltam annak idején az ilyen feladatokat az iskolában/gimnáziumban. Az tt-os írásbeli érettségikben az a jó, hogy nem nagyon kell (az esszéket leszámítva - ami csak emelt szinten van) lexikális tudást visszaadni, csak a tanultakat ALKALMAZNI, (max néhány fogalmat kérnek).
2016. máj. 9. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Sunshinedoll ***** válasza:
86%

Szerintem ahhoz, hogy a tudás ne csak lebegjen, fontos, hogy élményalapú legyen a dolog, de legalábbis tudd valamihez kötni. Pl lehet, hogy nehéz elsőre megjegyezni, hogy a klorofill zöld, a xantofill meg sárga és stabilabb szerkezetű (most direkt könnyű példát hozok), de ha pl arra gondolsz, hogy a tél közeledtével a könnyebben elbomló klorofill eltűnik a sejtből és a levél sárga lesz (aminek a színét addig elnyomta a sejtekben lévő zöld klorofill), máris tanultál három új dolgot, pedig csak egy rendszeresen tapasztalt dologhoz kötötted az új információt. És biztosan meg is jegyzed, de legalábbis nagyobb eséllyel, mintha egy könyvből megtanultad volna. Az agy kb feneketlen kút, de egy csomó infót kidobál, ami csak úgy lebeg a fejben, ami nem élményalapú, amit nem tapasztaltál meg (pl a különböző modellek és kísérletek erre nagyon jók) vagy amit nem használsz.

Ha érdekel a dolog, kíváncsi vagy, az mindenképpen segít, sokkal könnyebben tanulsz meg valamit, amit élvezetből tanulsz.

2016. máj. 10. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az, hogy nem vagy képes jobban elsajátítani a természettudományt, egy személyes beállítódás. Valami oka van. Lehet az, hogy nincs még olyan tapasztalatod, ami motiválna ebben, tehát esetleg később még változhat a helyzet. Vagy tudat alatt is a a meggyőződésed, hogy nem érdekes az életed szempontjából. A pszichológia kiválóan ötvözi a kettőt, ebből is kiindulhatsz. Én is humán beállítottságú vagyok,a fizikával soha nem voltam barátságban, most sem érdekel, ez már így marad. A többi is csak az élet keletkezése, változása, az ember helye a világban, és az emberi élet értelme szempontjából érdekel.
2016. máj. 10. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

Ha szeretnéd jobban megérteni, már jó. Nézz körül, próbáld megérteni a látottakat. Olvass ilyen témájú könyveket, és próbáld az olvasottakat a környezetedben megtalálni.

Alkoss elképzeléseket, és vizsgáld felül őket - mi támasztja alá és mi cáfolja őket. Érdeklődj és kérdezz. Nomeg kérdőjelezz meg mindent, amíg el nem bukik vagy elfogadhatóvá nem válik.

2016. máj. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!