Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van közöttetek olyan, aki...

Van közöttetek olyan, aki inkább humán beállítottságú, viszont olyan dolgok/tudományok iránt érdeklődik, amihez nagyon is kell a matek, fizika, stb?

Figyelt kérdés
Érdekelne, hogy ha van még itt ilyen ember rajtam kívül, hogyan oldjátok meg, hogy esetleg reál irányban tanuljatok tovább és a munkátokban is szerepe legyen? Mennyi energiát fektettek az egészbe és mennyi sikerélményetek van?
2018. jún. 20. 19:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
81%

Van. 23 évesen abszolút humán művész beállítottsággal, 2-es matekkal beugrott, hogy mérnök akarok lenni és természettudománnyal foglalkozni.


Újraérettségiztem. Nem sikerült bejutni. 412 pont volt a ponthatár. Újraérettségiztem, sikerült, majdnem megbuktam mindenből első félévben... közép matek 5-ös érettségi köszönőviszonyban sincs az akadémiai matekkal :D

Aztán nagynehezen átrúgdaltam magamat, többszöri pánikrohamok árán.

Végül lassan átállítottam az agyamat, és időben végeztem az MSc-n, egyből lett szakmai munkám egy hitech kutató fejlesztő cégnél, és a PhD-t is elkezdtem az orvosin, mert úgy éreztem még kell egy kis szabadság és elmélyülés. Egyébként vannak jó postdoc állások és pályázatok, szerintem jó buli a PhD, de csak ha már tudod az elején miből fogsz publikálni.


Tehát ultraszopás volt az fix :D


Megérte?


Életem legjobb döntése volt. Nem csak a pénz miatt, hanem úgy éreztem nem elég csak olvasni a dolgokról, meg is akarom érteni a világ működését. Ezt humán alapokkal lehetetlen, nagyon mély természettudományos alapok kellenek.


Azóta rájöttem, az agy hihetetlen dolgokra képes, és 20-30 éves kor között végtelen plaszticitással bír. Felesleges beskatulyázni magadat. Nincsen humán/reál beállítottság, csak akarat kérdése az egész :) Ha értelmes ember vagy, menni fog.

2018. jún. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Amúgy Anikó, Te vagy az? :D
2018. jún. 20. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
67%

Viszont ez szerintem egyetem nélkül kvázi lehetetlen. Egyszerűen kell az a közeg.


Rengeteg sok segítséget kaptam, felsőbb évesektől is, és hosszú idő volt feloldani magambam a "humán énemet".

Az a baj, ezt otthon, könyveket olvasva esélytelen szerintem megérteni. Vagy legalábbis nekem biztosan az volt. Annyira alapok hiányoztak, hogy tényleg az összeadással kellett kezdenem a síkhülyéknek tartott felzárkóztató tárgyon.

2018. jún. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, hogy mindezt leírtad! :)


Nem, nem vagyok Anikó. :D Viszont nekem is 23 évesen kattant be valami, hogy reál irányba akarok elmozdulni. Mondjuk egész eddigi életemben igaz volt rám, hogy nagyon sok minden érdekel. Viszont a humán tárgyak kb a kisujjamban voltak, nem kellett velük túlzottan foglalkoznom, magától ment minden. A reálnál már más volt a helyzet. Küzdöttem a kettesért matekból, a tanárom az állandó türelmetlenkedéssel és sürgetéssel megutáltatta velem az egészet. Sajnos azt is elnyomtam magamban, hogy gyerekkorom óta érdekel a csillagászat, a fizika, és még a matek is. Ha tudtam volna, hogy mindez összefügg, és félre kéne tennem a külső hatásokat és azt, hogy mások mit mondanak, ma már ki tudja, hol tartanék én is.


Ehelyett elmentem egyetemre, humán szakra. Tudtam, hogy nem fogok vele elhelyezkedni, de megnyugtatott, hogy majd lesz egy diplomám és én is lehetek egyetemista. (A közeget imádtam és azóta is hiányzik.) Végül az utolsó év előtt rájöttem, hogy nem akarom ezt csinálni. Sokan mondták, hogy ha már elkezdtem, fejezzem be. Én meg úgy döntöttem, hogy elég évet pazaroltam olyan dolgokra, ami nem fogja megadni nekem azt, amire vágyom (off: ez nem a bölcsészek ellen szól, aki elkötelezett, nagyon sokra viheti - én nem voltam elkötelezett). Már nem igazán volt mit veszítenem. Középiskolában közgázt tanultam, most egy OKJ-s képzésen vagyok, logisztikai és szállítmányozási ügyintézőnek tanulok. Teljesen megfogott ez a világ. Korábban azt mondtam, ha ezzel végeztem, nem megyek már egyetemre, mert most 24 vagyok, ideje lenne dolgozni. De pár hónapja minden nap eszembe jut, hogy egyetemre szeretnék menni. Hiányzik, és jó lenne valamiből nagyon jónak lenni. Még a matek is hiányzik, pedig sosem gondoltam, hogy majd ezt mondom.


Érzem magamban, hogy bár ezerszer több energiát kéne belefektetnem, mint valakinek, aki számológéppel született, viszont nem tartom lehetetlennek. És nagyon örülök, hogy leírtad a saját tapasztalatod, mert ez most erőt ad ahhoz, hogy magamban is hinni tudjak. Köszönöm. :)

2018. jún. 20. 20:18
 5/14 anonim ***** válasza:

El kell kezdeni és kész. Egyszer élsz, és ezt nem szabad elfecsérelni.


Hidd el, bármilyen ilyen szakmai területen sokkal többet fogsz majd keresni mintha hagynád magadat. Teljesen kinyílik a világ, és sokkal több külföldi lehetőséged lesz szakemberként.


Szerintem kár veszni az érdeklődést, mert nekem bár sokszor kemény a meló, de gyakran maradok bent "játszani"... és azon kapjuk magunkat hogy már éjjel egy és még mindig a cégnél szerelgetünk, vagy valami biotech téma megy miközben brainstormingolunk sörök mellett.

Nekem ez a startup/ tech spinoff szféra állatira bejött. Amikor tényleg a project a cél, és tökmindegy mikor jössz melózni, meg hogyan teszed... akár éjjel sör+unikum mellett, mert jobban megy :D vagy babzsákfotelban punnyadva egész nap, de kész leszel, és pótolhatatlan lesz az agyad. Mert egyedi dolgokat alkotsz, megérted az összefüggéseket. Nem csak feldolgozol egy információt, hanem létrehozod azt, legyél akár informatikus vagy biokutató. Ennél jobb meló nincs szerintem, amikor a kreativitásodat kamatoztathatod.


Persze íróként, festőként vagy zenészként is teheted ezt, de ha nem 100% ez a cél, akkor élj a lehetőséggel azt mondom.

2018. jún. 20. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Ja és egyáltalán nem baj, ha későn érő vagy. Ez a generáció nehéz helyzetben van, sok a lehetőség.


...de épp ez a szép benne, lehet és kell is váltani.


Hidd el 24 évesen sokkal érettebben fogsz hozzáállni, mint 18 évesen, ahol én is kibuktam volna mint a franc. Tuti otthagyom. Ehelyett lenyomtam én is OKJ-t meg mindenféle kitérőt, de legalább megtudtuk mi merre és hogyan.


24 évesen kölyök vagy még :) simán beilleszkedsz.

2018. jún. 20. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:
100%
Én anno egyszerre felvételiztem BME gépészkarra finommech. műszerész technikusival meg a Képzőművészeti Főiskolára is.
2018. jún. 21. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Jó, de Te egy modern polihisztor vagy :)

Végül a művész véred megőrizted?


Nekem ugyan ez volt a fotózással és a Filmművészetivel, akkor melóim is voltak.


Mondjuk hála ennek én megőríztem ezt a művész vonalat, cégnél nagyon jól tudom kamatoztatni pl marketing anyagoknál, kutatói Illustratoros preziknél és posztereknél. Most forgatunk filmet egy slow mo Phantom Flex-el :D

2018. jún. 21. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Később majd arra is rájössz, nincs levesztegetett tanulás, csak elvesztegetett idő (ha nem csinálsz értelmes dolgokat). Nincs olyan ismeret, amit nem hasznosíthatsz valahol. Csak ezt nem úgy kell kezelni, hogy "jaj ezt mikor tudom használni". Mit gondolsz egy jó gépész tervező nem tud hasznosítani grafikai, esetleg színekkel kapcsolatos művészi tanulmányokat?


Igazán elmélyülten nagy dolgokat alkotni egy szakmában nem lehet más ismeretek nélkül. Még olyan is van, hogy egy kimerítő atomfizikai gondolatsor után egy zenei ismeretekkel "felvértezett" ember sokkal könnyebben és gyorsabban képes felfrissülni.


Az érdeklődést a legtöbb ember "kapja" otthon. Ahogy látja a környezetét, ahogy megérti, ahogy mesélnek neki, ahogy próbálgathat és még sok más. Mire öntudatos gyerekké válik, nem i tudja, honnan van az "érdeklődése". Pedig a környezetéből. És ami valakit érdekel, jobban tudja. Rendszerint más dolgok rovására. Ebben rendszeresek a sikerélmények, abban meg a kudarcok. Persze hogy megutálja.


Az "egyszer csak bekattan" nagyjából azt jelenti, "akkor ért valami olyan tapasztalat, ami erősen felkeltette az érdeklődésedet". És ez nem azonos annak tudásával, az majd később jön.


A gondolatoknak érdemes valamilyen mértékben gátat szabni, de ha valami valóban megragad, az ellenpróbával is inkább arra mennél, menj. Talán több munka, de meg fogja érni.

2018. jún. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Jó, de Te egy modern polihisztor vagy :)"

Attól messze vagyok, mint a mankóm Jeruzsálemtől. :D Csak sok dolog érdekel.



"Végül a művész véred megőrizted?"

Apám-anyám egy rajzszakkörön ismerkedett össze, két oldalról vagyok "terhelt" :D

Sokáig én is jártam ugyanoda, főként portréztam, de belenyúltam kicsit egyéb grafikákba, festésbe és agyagszobrászatba is.

Aztán jött az airbrush festés, évekig mobiltelő előlapokat, bukókat, autókat, motorokat festettem.

Egyetem után már nem sok időm maradt ilyen "mellékes" kereseti művészibb munkákra, végzettségemhez illően gépgyártás területén vagyok.

Szabadidőm úgy tele van minden mással (kerékpár/snooker/pool), hogy a festés most polcon pihen. Lehet hogy nyugdíjig. :D

De gyerekkorom óta "technikab*zi" vagyok, szóval a teljesen reál, műszaki irány is kielégít.

2018. jún. 21. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!