Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy a tudományo...

Cro-minyon kérdése:

Miért van az, hogy a tudományok képviselői nem hajlandóak a holisztikus látásmódra?

Figyelt kérdés
Egyszerűen a specializáció olyan mértékű, hogy a szaktekintélyek csak egy szűk területen jók, de borzasztóan együgyűek tudnak lenni komplex kérdésekben. Szerintem ez nem természetes, a szelekcióval lehet gond.

2019. jan. 9. 19:33
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:

Szerintem elvileg lehet összefüggés, de az semmiképp sem a topológiai "hasonlóság" miatt, hanem bonyolultabb okok miatt. Pl. valószínű, hogy a policentrikus országokban többen élnek városokban, mint vidéken, és lehet, hogy a városi életforma/levegő károsabb (csak egy tipp).


Vagy lehet, hogy ezek az országok fejletlenebbek, mint a nagy metropoliszokkal rendelkező országok, ezért fejletlenebb az egészségügy is.


A lényeg, hogy oksági magyarázatot kéne adni, ez a "ránézésre hasonlít a rákra" szöveg elég blődség.

2019. jan. 12. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 A kérdező kommentje:
A rákbetegség gazdasági és regionális gazdasági hátterét kutattam, ezért nem biológusként, orvosként álltam a kérdéshez. Az viszont alapvetés, hogy minél fejlettebb egy ország, annál nagyobb a rákos populáció részaránya. Az EU-n belül messze Hollandiában és Luxemburgban a legmagasabb az arányuk, Bulgáriában, Romániában, Görögországban nagyjából fele akkora esélye van a rákra egy átlagos lakosnak.
2019. jan. 12. 15:55
 23/41 anonim ***** válasza:

Remélem hogy alapvetésként kezeltétek, hogy a rákbetegségek előfordulása durván összefügg a fejlett kórházi infrastruktúrával, egészségügyi hálózattal... ugyanis minél fejlettebb a diagnosztika és a rendszeres vizsgálat... annál több lesz a felderített esetek száma.

Illetve az átlagéletkor növékédése is belejátszik ebbe.


Viszont az első tényező ami eléggé nehezen kiértékelhetővé teszi az adatokat.

2019. jan. 12. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:

"Az EU-n belül messze Hollandiában és Luxemburgban a legmagasabb az arányuk, Bulgáriában, Romániában, Görögországban nagyjából fele akkora esélye van a rákra egy átlagos lakosnak."


Tehát ez a kijelentés egyszerűen tudományosan megalapozatlan, súlyos módszertani hibákkal.


Komoly tudományos tevékenységet folytató ember soha nem tenne ilyet.

2019. jan. 12. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 A kérdező kommentje:
Ezek az adatok tények.
2019. jan. 12. 17:41
 26/41 A kérdező kommentje:
A megfogalmazásba bele lehet kötni, csak nem értem, hogy kinek tesz ez jót, egy szűkkörű elit venné a mondatot felületesnek. Amennyiben viszont ismerjük, hogy adott évben Luxemburgban a teljes népesség 1,7 százaléka él rákos betegséggel, míg Romániában ugyanez az érték 0,85, akkor adódik, hogy hétköznapi szóhasználatban sokkal valószínűbb a rákos megbetegedés mint Romániában. Ennek komoly üzenete van, hiszen sokan pontosan abban a hitben vannak, hogy akkor tartják távol maguktól a betegséget, ha ilyen-olyan civilizációs szinten tudnak élni. Ez abszolút tévedés, nem beszélve arról, hogy bizonyos országokban jóval 0,5 százalék alatt van ez az érték. Évekre sztenderdizáltan, vagyis nem arról van szó, hogy Luxemburgban legalább megérheti az ember, hogy rákos legyen...
2019. jan. 12. 17:55
 27/41 anonim ***** válasza:

Csak tudod teljesen mindegy hová írod le, akár ide, akár a Nature-ben, akkor sem írsz tudománytalan megfogalmazást. Mert egyszerűen nem igaz ez a mondat.


Akárhogy is fogalmazol, az adatok csak azt mutatják meg, hány embernél diagnosztizálnak rákot. Nyilvánvalóan összehasonlíthatatlan mértékű a helyes diagnózisok száma egy román faluban, ahol csak úgy elföldelik a nagypapát vs. egy holland fejlett infrastruktúrával rendelkező településen, ahol egyből PET CT-re küldenek meg MRI-re és nem kell 12 hónapot várni egy UH-ra.


Na ezért kéne egy ilyen tanulmányt valódi orvosokkal, rákkutatókkal együtt végezni... nem egy közgazdásznak holisztikusan okoskodni.


Elég szégyen, hogy ilyen munkával el lehet végezni egy PhD-t és közben a "szelekcióról" beszélni.


Egy nevesebb lapban ezt úgy dobják vissza, hogy csak nézel... nem hogy major reviewre dobják vissza, hanem olyan rejectet kapsz, hogy csak úgy zörög. El kéne gondolkoznod, miért kellett dupla annyit publikálnod gyatra lapokba, amik minden fost bevesznek... Van ilyen természettudományban is, de egy valamirevaló témavezető/laborvezető nem engedi hogy 30 semmitmondó kamuval kotord össze a publikációs követelményt. Nem véletlenül.

2019. jan. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:

Szomáliából tudsz mondani hivatalos adatokat milyen gyakori a társadalomban a rákos megbetegedés?


Gondolom nem tudsz, mert baromira nincs semmilyen szintű közegészségügye annak az országnak. Ami azt jelenti hogy nincs rendes statisztika arról, hogy a népesség mekkora részénél diagnosztizálnak élete során rákot.

ez azt jelenti hogy Szomáliában a papíron leírhatjuk hogy "közel 0" a rákos betegek száma?

Nyilván nem. Ugyanolyan diagnosztikai, megelőző szűrővizsgálati rendszerrel rendelkező országokat kell összehasonlitani. Annak semmi értelme ha ezeket figyelmen kivül hagyod. Nyilván nem tudja egy kelet európai ország olyan pontosan felmérni az érintettek számát, ezzel egy komolyan vehető statisztikát leközölni, hisz nincs hozzá technikai háttere.


Olyan mintha megmérnél két külön mérési pontosságú, és érzékenységű hőmérővel két pohár vizet, és azt mondanád hogy a mérés hibátlan.

2019. jan. 12. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 A kérdező kommentje:

Szomáliára is van adat, ilyen alapon bármely, nem természettudományos, adott mérésen átesett adat felhasználását lehet kritizálni. Példának okáért az életszínvonal adatokat, a demokratikus intézményrendszerek érettségét mérő adatokat, a versenyképességi indikátorokat, az üzleti kilátásokat mérő adatokat, a befektetési országkockázatot, a tranzakciós költségek becsült értékeit (ezek aztán főleg különbözőek országok között), a szubjektív jóllét mérhetőségét...

Nem ejtettünk szót még az adott területeken végzett nem kutatóintézeti primer kutatásokról...

Nem tagadom, hogy vitathatóak, de ebben az esetben csak természettudományos vizsgálatok maradnak, valamint szubjektív területként a művészetek. Mehetünk ezen az úton, de nem vezet sehová... Hétköznapi életre vetített következtetések és hétköznapi alkalmazhatóság nélkül csak szűk csoportok vitaterepe marad az ügy.

2019. jan. 12. 19:03
 30/41 anonim ***** válasza:

Nem az adatokkal van baj, bár nyilván vannak kockázati tényezők.


A statisztikából levezetett állításokat és a módszertant KELL komolyan átgondolni és szkepticizmussal fogadni.

2019. jan. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!