Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A magyar nyelvben van szabály...

A magyar nyelvben van szabály a szórendre?

Figyelt kérdés

Engem a magyartanárom rendszeresen kijavít dolgozatokban, aláhúzza pirossal a mondataimat, mert szerinte szórendileg helytelen. Ezt a kérdést én a magyar nyelvben vonatkozásában úgy látom, hogy mindenki a saját tetszése szerint rakja sorba a mondatrészeket, amennyiben értelmet nyer így is- úgy is. Tehát ízlés dolga. Kérdezném, helyesen vélekedek erről, vagy mégiscsak vannak szabályok, amik alapján a szórendet alkotjuk a magyar mondatokban, vagy csak a nyelvi norma határozza meg?

Németben tudom, hogy vannak erre szigorú szabályok, pontosan KELL őket követni, máskülönben értelmetlen szóhalmazt eredményez a változtatásuk.


2011. máj. 28. 23:55
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
9%

Az a magyartalan, hogy amit te megfogalmaztál, idegen szórendet követ. Szóval fordítottad.

Nem helytelen, csak nem esztézikus.

2011. máj. 31. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Nem, nem fordítottam. Ez mégis honnan jött ?
2011. jún. 1. 04:05
 13/21 anonim ***** válasza:
12%
Azok szoktak hülye szórenddel lenni. Nyelvtanilag lehet helyes, de esztétikailag nem. Házi feladatnak elmegy, de pl szakdolgozatnak IGÉNYTELEN!
2011. jún. 1. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
hm. és az általam írtak azok lennének? ezt nem gondolnám
2011. jún. 1. 16:33
 15/21 anonim ***** válasza:
0%
Attól mert azt gondolod, 3 napig nem fürödni menő, attól még igénytelen. Mindenki azt gondol, amit akar. Szembemehetsz a közzel, de akkor ha azt mondják rád igénytelen vagy, ne lepődj meg.
2011. jún. 1. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
79%
Stílusbeli különbség van, míg a tanárod megfogalmazása hivatalos (tudományos), addig a tiéd inkább szépirodalmi stílusú.
2011. jún. 3. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is sokkal jobb a te mondatod. És még én panaszkodtam a magyartanáromra... : D Ehhez képest egy áldás, ő legalább elismeri hogy tudok fogalmazni, pedig hasonlóképpen írok mint te.
2011. júl. 11. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim válasza:
100%

A te mondatod sokkal jobb, hisz az eredeti magyar nyelv szabályait követi, míg a tanárodé magyartalan, gyakorlatilag németes megfogalmazásban íródott.

Ha erről többet szeretnél olvasni, ebben a dolgozatban megtalálod.

[link]

Gyakorlatilag arról van csak szó, hogy a főként német anyanyelvű újságíró, aki a 19. század elején magyar nyelvű szövegeket írt, az szavak száma szerint kapta a fizetését, így megpróbálta németes szórenddel körülírni mondandóját, ami hosszabb mondatokat eredményezett, ám ennek sajnos rengeteg káros hatása volt, hisz mostanság már ezeket használjuk többször, nem pedig a régi tömör, sokkalta kellemesebb hangzású mondatszerkesztést.


Az előttem szólónak pedig ajánlom, hogy fogja be a száját, mert elég idegesítőek a reakciói, holott érdemben nem tett hozzá semmit a kérdéshez.


Egyébként a szórend gyakorlatilag szabad a magyar nyelvben, s a sok finom kis árnyalatot az eredményezi, hogy az állítmány előtt álló mondatrész lesz a hangsúlyos, fontos tagja a mondatnak.

2012. dec. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim válasza:
(Előttem szóló alatt azt értem, aki a zuhanyzós példával élt.)
2012. dec. 23. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:

Szerintem ez az általános és semleges (!) szórend:

1. alany 2. időhatározó 3. tárgy 4. ige 5. helyhatározó


Persze ezt lehet még fűszerezni egyéb mondatrészekkel. Illetve lehet ide oda pakolgatni szavakat aszerint, hogy milyen egyéb extra mondanivalókat akarunk kifejezni vele, mit akarunk kihangsúlyozni, stb. De a semleges/alap szórend az szerintem a fenti.


Pl.:

Peti reggel nyolckor almát eszik a konyhában. (ez az abszolút semleges a fenti szórend szerint)

Almát eszik reggel nyolckor Peti a konyhában . (almát és nem mást...)

Peti eszik almát reggel nyolckor a konyhában. (Peti és nem más...)

Reggel nyolckor eszik almát Peti a konyhában. (reggel nyolckor és nem máskor)

A konyhában eszik almát Peti reggel nyolckor. (a konyhában és nem máshol...)


stb stb, egyéb sorrend is elképzelhető

2013. máj. 16. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!