Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A magyar nyelvben van szabály...

A magyar nyelvben van szabály a szórendre?

Figyelt kérdés

Engem a magyartanárom rendszeresen kijavít dolgozatokban, aláhúzza pirossal a mondataimat, mert szerinte szórendileg helytelen. Ezt a kérdést én a magyar nyelvben vonatkozásában úgy látom, hogy mindenki a saját tetszése szerint rakja sorba a mondatrészeket, amennyiben értelmet nyer így is- úgy is. Tehát ízlés dolga. Kérdezném, helyesen vélekedek erről, vagy mégiscsak vannak szabályok, amik alapján a szórendet alkotjuk a magyar mondatokban, vagy csak a nyelvi norma határozza meg?

Németben tudom, hogy vannak erre szigorú szabályok, pontosan KELL őket követni, máskülönben értelmetlen szóhalmazt eredményez a változtatásuk.


2011. máj. 28. 23:55
1 2 3
 21/21 BringaManó ***** válasza:
100%

Jó lett volna, ha a kérdező egyből a példával kezdi, mert tényleg más irányba mentünk előtte. (=> tanulság)


Amit a többiek írtak arról, hogy igenis nem mindegy a szórend, az is teljesen oké:

a) "akárhogy" (random) írni nem lehet;

b) az eltérő szórendek sokszor jelentésbeli különbséget eredményeznek (vagy csak árnyalatnyit, vagy nagyon is lényeges különbséget).

Ebből sok dolog fakad, amit részben említettetek is: pl. hogy érezhető, ha "túl hűen" fordított szövegről van szó; a szórend miatt is érezhető, ha valaki nem magyar anynanyelvő, és csak nagyon kevesen tudják levetkőzni azt, hogy észrevehető legyen, persze ez sok körülménytől függ, nem csak a "belülménytől" (=adottságoktól).


A kérdező példája viszont szerintem is olyan, hogy a jelentésen nem változtat, és abban is egyetértek a "kategóriakollégák" :-) többségével, hogy a tiéd jobban tetszik nekem is. :-)


----


"nehezedre esett volna akár egy cseppnyi intelligenciát is feltételezned bennem"

"világosan kifejtette azt, ami tul. képpen minden magyar ember számára evidens"


Lehet hogy új vagy itt (de lehet, hogy csak tetteted):

sok mindent láttunk itt már, így a GYK-n alapvető óvatosság, hogy nem feltételezünk intelligenciát arról, aki erre nem ad okot, valamint ugyanígy: gyakran a "minden magyar ember számára evidens"-nek tűnő dologokat is vétkes könnyelműség feltételezni a résztvevőkről. :->


;-)

2013. máj. 17. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!