Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nem vallásosak szerint az...

A nem vallásosak szerint az embernek nincs is igazából szabad akarata, hanem egy automata, akinek minden viselkedését és gondolatát 100%-ban csak az adottsága majd a környezete (a körülötte levő természet, emberek, könyvek, erőforrások) irányítja?

Figyelt kérdés
Hiszen ha be akarod bizonyítani akármilyen cselekvéssel vagy ellenállással, hogy neked van szabad akaratod amit nem a környezet irányít 100%-ban, akkor is épp a környezetedre reagálsz, nem? A döntés meg az adottságaidból és a környezetből tevődik össze, nem?. Tehát akkor egyedül a vallás lehet a magyarázat arra, hogy nem vagyunk automaták, akiket csak a környezet irányít? Én ezt nem értem.
2014. márc. 25. 19:59
1 2 3 4 5 6
 1/56 anonim ***** válasza:
100%
Akkor meg a vallás irányít. Minek tépődsz ilyeneken?
2014. márc. 25. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/56 anonim ***** válasza:
100%
Én ateista vagyok és így érzem magam igazán szabadnak, hogy a helyes döntést én magam választom és nem hasonulok egy isten megalkotott véleményéhez, erkölcsrendszeréhez. De egyébként is... viselkedésünk reakciókból áll, minden vallástól függetlenül. Tehetsz random dolgokat, lehetsz spontán, amit ugyan csak nem véletlen teszel (viccből, jókedvből, vagy hogy kirázódj a hétköznapokból - így ez is reakció egy állapotra, amin változtatnál vagy felkavarnád, nem?). Egy olyan témába igyekezed belepréselni Istent, ahol valójában a legkevésbé sem mérvadó az, hogy valaki hisz-e valamiben. Hisz Te, mint vallásos, úgy véled, hogy a váratlan viselkedésed annak a jele, hogy Isten benned él, létezik? Azért nem érted a saját gondolatod, mert zavaros az elméleted.
2014. márc. 25. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/56 A kérdező kommentje:
Jó de akkor vajon csak a környezet irányít? Vagy lehetséges, hogy egyszer az agytudósok eljutnak oda, hogy úgy módosítsák az agyat, hogy szabad akaratot csináljanak úgy, hogy nem feltétlenül a környezetnek engedelmeskedjen, hanem olyan dolgokat is kitaláljon, amiket maga körül nem látott? Vagy lehet hogy az emberi képzelet már magától is ezt csinálja, azért tudunk elképzelni dolgokat? Vagy az elképzelt dolgok pl szörnyek, is vajon a már létezők összerakásából jönnek létre?
2014. márc. 25. 20:40
 4/56 anonim ***** válasza:
100%
Ez a fajta kreativitás létezik, vesd bele magad a művészetekbe és tapasztalod, hogy tudósok módosításai nélkül is képes az ember újat alkotni. Ám ez más, mint a szabad akarat...
2014. márc. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/56 A kérdező kommentje:
Meg akkor lehet te azt nem VÁLASZTOTTAD, hogy nem leszel vallásos, hanem egyszerűen olyan környezetben élsz, ahol nincs templom, vallásos emberek és ők rossz színben tűnnek fel, sok az ateista, akik pedig jó színben, ezért a rengeteg ilyen gondolat után azt dobja ki az agyad számítógépe környezetre adott válaszul, hogy nem leszel vallásos. Ha meg ellentétes környezetben élnél, akkor meg mást dobna ki. De ez csak elmélet.
2014. márc. 25. 20:50
 6/56 anonim ***** válasza:

Engem nem irányít a környezetem, sem azok, akik rá akarnak venni valamire, sem azok, akik nem akarnak. Ha nem ilyen lenne a környezetem, én akkor is ilyen lennék/maradnék, én ilyen vagyok, nem fognak irányítani, és senkinek nem fogom játszani a jópofát, csak hogy bejöjjek másoknak, és hogy elfogadjanak. Én jó és rendes vagyok, és az is maradok, és ha kell megmondom a véleményem, és a saját magam által, többszörösen is átgondolt és megfontolt döntésemtől senki sem fog eltéríteni. És ez az, hogy mindenkivel legyek jó és udvarias, még akkor is ha ő továbbra is szemét marad. És nem azért döntöttem így, mert tehetetlen vagyok, vagy mert így neveltek, sőt, még csak azért sem, mert meguntam mások gonosz és irányítgatós viselkedését (pedig tényleg meguntam), hanem csak azért, mert egyszerűen ilyen vagyok, és úgy gondolom, hogy helyesen cselekszem.


Egy embernek általában csak saját maga, és a saját tehetetlensége vethet gátat, és az tartja leragadva egy bizonyos szinten, ahonnan nem tud szabadulni/továbblépni.


19/F

2014. márc. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/56 anonim ***** válasza:
100%
Keress rá arra, hogy kompatibilizmus. Ráadásul vannak olyan vallások, amik szerint sincs szabad akarat. (pl. kálvinizmus)
2014. márc. 25. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/56 A kérdező kommentje:
Az "így neveltek" is a környezetre való reagálás. Meg ezek a gondolatok is hogyha a nevelés alapján kerültek a fejedbe, az is a környezet hatása. Úgyhogy én ezt nem értem.
2014. márc. 25. 21:08
 9/56 fGhw39-84th ***** válasza:
100%

"Tehát akkor egyedül a vallás lehet a magyarázat arra, hogy nem vagyunk automaták, akiket csak a környezet irányít? Én ezt nem értem."

Tanulj sokat a világról, és reménykedj, hogy egyszer megérted. Mi, ott várunk rád! Good luck!

2014. márc. 25. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/56 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen kérdésekre lehet nem a gyakorin kellene a választ keresni, hanem elkezdeni szépen az alapoktól a filozófia tanulást és különféle eszmék, elméletek megismerését. Szerintem konkrétan az ateizmust senki sem definiálja így, ez inkább materialista nézet lehetne, csak ebben a megfogalmazásban faék egyszerűségű.
2014. márc. 25. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!