Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nem vallásosak szerint az...

A nem vallásosak szerint az embernek nincs is igazából szabad akarata, hanem egy automata, akinek minden viselkedését és gondolatát 100%-ban csak az adottsága majd a környezete (a körülötte levő természet, emberek, könyvek, erőforrások) irányítja?

Figyelt kérdés
Hiszen ha be akarod bizonyítani akármilyen cselekvéssel vagy ellenállással, hogy neked van szabad akaratod amit nem a környezet irányít 100%-ban, akkor is épp a környezetedre reagálsz, nem? A döntés meg az adottságaidból és a környezetből tevődik össze, nem?. Tehát akkor egyedül a vallás lehet a magyarázat arra, hogy nem vagyunk automaták, akiket csak a környezet irányít? Én ezt nem értem.
2014. márc. 25. 19:59
1 2 3 4 5 6
 51/56 A kérdező kommentje:
Nem akarok ignorálni semmilyen valós cáfolatot sem. Nem azt mondtam, hogy minden meghatározott, mert nem tudjuk létezik-e véletlen és úgy néz ki létezik. Azt kérdeztem, hogyha csak a fizikai világ van, létezhet-e szabad akarat? Hiszen akkor a környezet által létrejött az agyunk, nem mi alkottuk meg, és aztán pedig a környezet az agyunkat tanítja, információkat, gondolatokat hoz létre nekünk, elküldi őket, és ettől megjelenik nekünk kicsivel utána a kép, a gondolat, a döntés, az érzés, amit nem mi generáltunk hanem a környezet. Ahhoz, hogy szabad akaratod legyen ami a környezet törvényeitől független, ahhoz kell egy olyan anyag nélküli gondolatgenerátor, lélek, amit nem a környezet rakott össze és nem is reagál rá és időnként az elektronok ugrálását is tudja befolyásolni az agyadban, nem? De lehet hogy ez hülyeség, tanítsatok, javítsatok ki ha nem így van, mert nem értem.
2014. márc. 31. 18:11
 52/56 Wadmalac ***** válasza:

"javítsatok ki ha nem így van, mert nem értem."

#50-ben pont ezt tettem, de tényleg nem érted. :D

2014. ápr. 1. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/56 A kérdező kommentje:
Akkor térjünk vissza arra, hogy szerinted "a meghatározottság több értelmezését mosom össze". Akkor beszéljünk érthetőbben, meghatározottság alatt akkor értsük azt, hogy "Szükségszerűen adódott egy folyamat eredményeként bekövetkezett a rá ható tényezők miatt." Ebben az esetben is fix és véletlenszerű folyamatok alapján jött létre az agyad és az hogy milyen a környezeted és ez által mit látsz és gondolsz, akkor is az "Elkerülhetetlenül adódott egy folyamat eredményeként bekövetkezett a rá ható tényezők miatt.", akár létezik véletlen, akár nem. Tehát akkor ha csak a fizikai világ létezik, akkor azt te nem befolyásoltad, vagy ha igen akkor hogyan?
2014. ápr. 2. 14:25
 54/56 Wadmalac ***** válasza:
Jöhetne valaki, aki nálam érthetőbben el tudja mondani a kérdezőnek, hogy hol rossz a logikája, úgy látszik, az én módszerem hatástalan. :)
2014. ápr. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/56 anonim ***** válasza:

Tartok tőle, neki nem az a célja, hogy ezt megértse.

Vagy lehet, hogy már régen érti.

2014. ápr. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/56 kori80 ***** válasza:
100%

Nem akarok végigolvasni 6 oldalnyi vitát, ezért csak leírom a véleményemet:

Mivel valamennyire ateista vagyok, ezért erősen úgy gondolom, hogy a viselkedésünk, gondolataink, általunk létrehozott műalkotások is reakciók a környezetünkre. Elég felkavaró, igaz, de vannak olyan műalkotások, amik gyönyörűek, és mondjuk egy érzelmet személyesítenek meg. Esetleg színekkel. Ha neked a bánatról a szürke szín jut eszedbe, akkor ha meg akarod festeni, nem fogsz egy színpompás, vidám képet készíteni, mert az agyad a bánatot, mint egy hormonális szintű állapotot, a szürke színnel, azaz egy érzékszerved által alkotott képpel köti össze.

Sokak szerint elveszi a dolgok varázsát, ha ilyen tudományosan írjuk le őket, de szerintem nem. Főleg ha azt a nézetet vallod, hogy Isten nem egy személy, hanem maga a nagy egész, amiben élünk.

Talán egy jó érv lehet még emellett, hogy ha például álmodunk (amikor a fantáziánk nem ismer határokat), akkor mindig olyan dolgokat álmodunk, amiket már tapasztaltunk. Érzem a sok felhorkanást a gépek mögött, de nem azt akarom ezzel mondani, hogy az ember nem tud lilát fingó unikornisokat álmodni, vagy esetleg esernyővel ugráló tirexeket, igenis tud.

De tedd fel a kérdést, hogy honnan ismered fel azt, hogy például egy dinoszaurusz van az orrod előtt rózsaszín esernyővel. Azért, mert már láttad valahol. TV-ben, ismeretterjesztő könyvekben, vagy a haverod rajzolta a füzetedbe fizikaórán. Az meg már, hogy hogyan kerül az esernyő a kezébe már az agyad dolga. Itt kezdődik a fantázia, hogy hogyan kötöd össze a képeket, érzelmeket, stb. És igen apró mozaikokból rakhatja össze az agyad, de ez az agysejtjeid közötti kapcsolatoktól, elhelyezkedésektől függ.

Meg például, ha találkozol egy új tárggyal, amivel még sosem, akkor hogyan találod ki, hogy mire használod? Ez is fantázia, és mondhatjuk, hogy önálló gondolataid születnek. De valójában az ősember egy éles kőről azért tudta, hogy lehet vele ölni, mert látta, hogy éles, és korábban egy ugyanilyen alakú (éles) tárggyal már megvágta magát. Vannak persze előre belénk kódolódott ösztönös viselkedések, például az, hogy egy csecsemő mit kezd életében először egy játékkal, meg ilyenek, de hadd ne menjek bele, mert még hosszabb.

DE szerencsére, amikor ilyen kérdés van és azt hiszik, hogy a tudomány mindig csak ilyen radikális nézeteket oszt, akkor jön képbe a kvantummechanika, sejtszinten szerintem már működhet. A lényege, hogy a világban sok minden (apró méretekben persze) a véletlenen múlik. Nincs képlet egy eseményre, csak a valószínűségét adja meg. Itt már bejön a képbe, hogy mi irányítja a véletleneket, szóval nincs lezárva ez még a tudomány részéről sem.

2014. dec. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!