Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nem vallásosak szerint az...

A nem vallásosak szerint az embernek nincs is igazából szabad akarata, hanem egy automata, akinek minden viselkedését és gondolatát 100%-ban csak az adottsága majd a környezete (a körülötte levő természet, emberek, könyvek, erőforrások) irányítja?

Figyelt kérdés
Hiszen ha be akarod bizonyítani akármilyen cselekvéssel vagy ellenállással, hogy neked van szabad akaratod amit nem a környezet irányít 100%-ban, akkor is épp a környezetedre reagálsz, nem? A döntés meg az adottságaidból és a környezetből tevődik össze, nem?. Tehát akkor egyedül a vallás lehet a magyarázat arra, hogy nem vagyunk automaták, akiket csak a környezet irányít? Én ezt nem értem.
2014. márc. 25. 19:59
1 2 3 4 5 6
 31/56 A kérdező kommentje:
Tehát ha a döntés úgy jön létre, hogy az agy csak egyszerűen a fizikai szabályok által jött létre és azoknak engedelmeskedik, akkor elvileg nincs szabad döntés, csakakkor ha a fizikai világon kívül amit látunk van lelki vagy másik világ is, ami valahogy nincsen beszabályozva, és hatásokkal van a mienkre.
2014. márc. 26. 12:29
 32/56 Wadmalac ***** válasza:

"Ha egy esemény a természetben "határozatlan", akkor is mindig történik valami, ezért ott minden meg van harátozva, nem?"

Assz'em van némi gondod az ok-okozati sorrenddel is.

Attól, hogy egy pénzdarab fejre vagy írásra esett, attól még ELŐTTE nem volt határozott az eredmény.

És ismét említeném a kvantumfizikát, ahol már ez az oksági rend is borul, de ezt szerintem nem is piszkáld, amíg a makrovilág szintjén nem érted a dolgokat.

2014. márc. 26. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/56 Wadmalac ***** válasza:

"Tehát ha a döntés úgy jön létre, hogy az agy csak egyszerűen a fizikai szabályok által jött létre és azoknak engedelmeskedik, akkor elvileg nincs szabad döntés, csakakkor ha a fizikai világon kívül amit látunk van lelki vagy másik világ is, ami valahogy nincsen beszabályozva, és hatásokkal van a mienkre."

Egyértelműen NEM a válasz.

Túl kevés szempont ismeretében illetve megértésével könnyű rossz következtetésre jutni.

2014. márc. 26. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/56 A kérdező kommentje:

"Attól, hogy egy pénzdarab fejre vagy írásra esett, attól még ELŐTTE nem volt határozott az eredmény. "

Miért nem? Folyt egy rakás fizikai folyamat, az agyatokban versengési szellem miatt valami hormon szabadult fel, ami miatt feldobtátok azt az érmét, amire hatott a gravitáció, a feldobási erőre meg hatott az éhségszinted, a föld vízszintességének mértéke, hogy beütődött-e valamibe a környezetből, a föld rengésének mértéke stb. Annyi dolog hogy az ember nem tudja kiszámítani mi lesz, viszont attól még ezek a dolgok adottak voltak. Elméletileg.

2014. márc. 26. 12:38
 35/56 A kérdező kommentje:
Tehát akkor azt hogy határozatlan, vagy hogy véletlen az csak annyit jelent, hogy az ember nem tudja kiszámítani, attól az a dolog még megy magától a maga rendjén a rengeteg környezeti erőhatásra reagálva, amiket az ember nem tud kiszámolni.
2014. márc. 26. 12:42
 36/56 Wadmalac ***** válasza:
100%

Még mindig nem érted.

Nem simán attól határozatlan, hogy bonyolult kiszámolni.

Attól az, hogy tényleg határozatlan, tökéletesen azonos kiindulási feltételekkel is lehet más eredménye.

A gázáramlásoknál, turbulenciáknál is olyan mértékű a kaotikus összetevő, hogy bizonyos végállapotokat lehetetlen előre meghatározni.

Ezért nem lesz soha tokéletes meteorológiai jelentés hónapokra előre. Akármilyen pontos szimulációt csinálsz, akármennyi alapadatból, a végeredményednek mindenképpen lesz szórása, mert bizonyos folyamatelemek kaotikusak, mint egy randomgenerátor, a kiindulás nem határozza meg a végeredményt.

2014. márc. 26. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/56 anonim ***** válasza:

"Még amikor reggel azon töprengsz, melyik joghurtot válaszd a boltban a kettő közül, akkor is nem te döntesz melyiket vásárolod meg, hanem hogy milyen asszociációkat dob ki az agyad a joghurt szóról, a joghurt színéről, ízéről, alakjáról, márkájáról, áráról, méretéről, milyen zene megy épp a háttérben amiről mi jut eszedbe, mi az énképed, hol voltál előtte, milyen reklámot láttál, kik tartózkodnak a boltban, akikről mi jut eszedbe."


Ez nem igaz, egyáltalán nem megyek vásárolni, nincs is időm rá, mindent a szüleim vesznek meg, mert én közben otthon tanulok. De ha nem élnének sem mennék le a boltba vásárolni, ugyanis nem tudok főzni egyáltalán. De ha tudnék sem venném meg azt, amit a reklámban láttam, ugyanis nem nézek tévét. De ha néznék sem azt venném, ugyanis engem leginkább a TV nem befolyásol. Ezért nem tudnak megrendíteni abban amiben hiszek, bármi is történjék, aki az ellenkezőjét próbálja bebizonyítani, csak arra fog rájönni, hogy tényleg igazam van.


"A végén ebből a tonna információból kiszámolja az átlagot csak a legfontosabb információkat fogod valószínűleg felfogni és úgy választasz hogy nem is gyanítod hogy az egész döntés nem magadtól, hanem a környezetedből jött, erre gondoltam."


Te biztos valamelyik vendéglátós középsuliba járhatsz, ott mondogatnak ilyesmiket. De el kell hogy mondjam, jól átvertek. Amiről beszéltek nektek, az az ostoba társadalom nagy része, mindig is csodálkoztam rajtuk. És sajnos te is az vagy, mert még ezt az átlátszó szöveget is beveszed.


"Viszont a gerincesek képesek álmodni, elképzelni olyan dolgokat amiket nem is láttak, hallottak soha, és arra gondoltam ez azért alakult ki, mert a szituációk végigsakkozása segíti a döntést. Lehet a képzelődés kialakulása a különbség szabad akarat és teljesen automata környezetre reagáló élőlények között?"


Ez nem igaz. Pl akik vakon születtek, nem képesek színeket álmodni. Miért? Mert még nem láttak színt (nem látta az agyuk). Ebből következik, hogy amit álmodsz, azt az agyad a téged ért eseményekből rakja össze. Ezt mindenki tudja, csak te nem.


És üzenem annak aki lepontozott, hogy kár hogy ilyen szar állapotban van a lelkivilága, hogy nem értett egyet még a tegnapi hozzászólásommal, majd talán öreg korára felfogja, mekkorát is tévedett. És kérdező, te is hatalmas tévedésben vagy (bár nem nagyon érdekel mit is gondolsz), természetesen irányít a környezeted, de leginkább te irányítod önmagad. Nem hallgatok senkire, csak önmagamra, és így nem függök annyira senkitől. És aki be akarja bizonyítani, hogy ez nem így van, az egy gonosz ember, és ő az, aki tőlem függ, én irányítom őt.


De ez az ezotéria, itt úgysem fogják fölfogni. Itt mindenki majmol mindenkit, itt csak a mások által kitalált vallások és gondolatok léteznek, ha valakinek van egy saját véleménye vagy ötlete, akkor az biztos hülye. Ezért saját elhatározásból többet nem jövök föl többet ide.

2014. márc. 26. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/56 A kérdező kommentje:

"De ha tudnék sem venném meg azt, amit a reklámban láttam, ugyanis nem nézek tévét. De ha néznék sem azt venném, ugyanis engem leginkább a TV nem befolyásol.


Nem arról beszéltem, hogy csak a média meg más emberek befolyásolnak akármelyik cselekedetednél, hanem hogy az egész környezeted, emberek tárgyak.


"Ez nem igaz. Pl akik vakon születtek, nem képesek színeket álmodni. Miért? Mert még nem láttak színt (nem látta az agyuk). Ebből következik, hogy amit álmodsz, azt az agyad a téged ért eseményekből rakja össze."


Ha semmilyen színt nem láttál akkor igen, nem tudsz elképzelni színt, mert nincsenek meg a darabjai, ezt mondtam asszem én is. Viszont ha pl emberi vagy állati lényt már láttál, akkor el tudsz képzelni szörnyet is, pedig azt nem láttál, hiszen annak megvannak a darabjai. Vagy ha már hangokat hallott a süket zenész régen, akkor el tud képzelni belőle hangokat is, úgy hogy olyan sorrendben még sohasem hallotta.


Én nem pontozok le ebben a topikban senkit aki válaszol, nem akarlak bántani, vagy téríteni, csak érdekel hogy most akkor ez hogy van és hátha megválaszolja valaki nálam értelmesebb.

2014. márc. 26. 20:01
 39/56 A kérdező kommentje:

"Attól az, hogy tényleg határozatlan, tökéletesen azonos kiindulási feltételekkel is lehet más eredménye."


Ezt hogyan lehet igazolni, hisz ezt nem tudod eljátszani a természetben, hisz mindegyik pont más helyen van és nem tudod őket pontosan leklónozni és összeteleportálni, hogy megnézd mit csinálnak ugyanolyan helyzetben. Ha meg egymás után helyezed őket ugyanolyan laborterembe az se ugyanaz a környezet már, mert már más amilyen szögből vonzza a Hold vagy bármelyik test az univerzumban, már erősödött vagy gyengült a föld rezgése, már más a hőmérséklet egy milliomodnyival, stb, nem? Meg ha van véletlen akkor is az is azt bizonyítaná, hogy időnként a véletlen mondja meg mit cselekszünk, ahogy az agyunkban lévő elektronok véletlensége diktálja nekünk, nem? Ha ez így van.

2014. márc. 26. 20:11
 40/56 anonim ***** válasza:

Fölösleges erőlködnöd, kérdező - ebből csak az látszik, hogy még életedben nem hallottál a kvantummechanikai véletlenről.

Inkább ennek nézz utána (képzett egyetemi fizikatanárt javasolok), mert ezt próbálták idáig magyarázni neked, és nem igazán értetted meg így sem.


Ha nem érted, akkor egyszerűen hidd el: kvantummechanikában igazi véletlen van. Ez pedig lehetetlenné teszi, hogy pontosan mindent megmondj előre.

Emiatt aztán - adott idő múlva - már egyáltalán nem tudod megmondani, hogy mi fog történni ott, ahol az ilyen véletlenek nagyobb szerephez jutnak.

Ezt a jelenséget káosznak hívják, és a legegyszerűbb példa rá a hegyére állított ceruza. Fel fog borulni, az biztos - de egy tökéletesre gyártott ceruzánál lehetetlen megmondani, hogy merre.

Itt fölösleges a Hold vonzásával meg a Föld rezgéseivel takarózni, mert ha ezeket mind beleszámolod - akkor sem lehet megmondani.

EZ a kvantummechanikai véletlen hatása.

2014. márc. 26. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!