Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nem vallásosak szerint az...

A nem vallásosak szerint az embernek nincs is igazából szabad akarata, hanem egy automata, akinek minden viselkedését és gondolatát 100%-ban csak az adottsága majd a környezete (a körülötte levő természet, emberek, könyvek, erőforrások) irányítja?

Figyelt kérdés
Hiszen ha be akarod bizonyítani akármilyen cselekvéssel vagy ellenállással, hogy neked van szabad akaratod amit nem a környezet irányít 100%-ban, akkor is épp a környezetedre reagálsz, nem? A döntés meg az adottságaidból és a környezetből tevődik össze, nem?. Tehát akkor egyedül a vallás lehet a magyarázat arra, hogy nem vagyunk automaták, akiket csak a környezet irányít? Én ezt nem értem.
2014. márc. 25. 19:59
1 2 3 4 5 6
 11/56 A kérdező kommentje:
Az is lehet, hogy tényleg emberek más adottságokkal születnek hogy alapból kevésbé jópofiznak, meggyőzhetőek, mert valamivel kevésbé barátságosak mert másmilyen a szervezetük. Hogyha olyan környezetben születtél volna, ahol muszály lett volna barátságosnak lenni, jóval barátságosabb lennél, mint olyanban, ahol ezt nem követelik meg, tehát a barátságosságod szintjét még így is a környezet mondja meg, ha az adottságaid másmilyenek egy kicsivel. Lehet persze hogy tévedek.
2014. márc. 25. 21:17
 12/56 anonim ***** válasza:
0%

Ha valami reagál a környezetére, akkor azt úgy hívják, hogy: tárgy. Ha nagyon érzékenyen reagál (hely, helyzetváltoztatás, hang, színváltoztatás, befolyásolás a későbbiekre) akkor pedig élőlény. Ha nem reagálnánk a környezetünkre, és bizonyos mértékben nem irányítana/nem alkalmazkodnánk, akkor nem lennénk élőlények. Ha süt a nap, akkor árnyékba megyünk, ha esik az eső, akkor pedig egy száraz helyre. Most akkor minket irányítanak? Nem, szó sincs erről. Ezek csupán olyan események, amiket nem mi irányítunk, és akaratlanul is megtörténnek. Viszont hogy mi kint maradunk e vagy sem, már a mi döntésünk. A szabad akaratot és az alkalmazkodást ne keverjük össze. A te kérdésedre sem azért válaszoltam, mert nem volt választásom. Hanem mert így találtam jónak. A tolvaj azért lop, mert azt hiszi ez a helyes, vagy azt hiszi nincs más megoldás. Én meg azért vagyok jó, mert így látom helyesnek, és azt gondolom, hogy ez így logikus. És ez attól függetlenül van, hogy engem így vagy úgy neveltek, vagy ilyen vagy olyan volt a környezetem. Én még mindig nem változtam, ugyan úgy viselkedek mint 7 éves koromban (csak most játék helyett tanulok), és még mindig tökéletesen megállom a helyem, és sok mindenben példakép lehetnék. (sajnos nem mindenben)


19/F

2014. márc. 25. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/56 A kérdező kommentje:
"Viszont hogy mi kint maradunk e vagy sem, már a mi döntésünk." A döntés az a gondolatoktól függ, és a gondolatok meg nem teremnek szabadon, hanem a környezetből jönnek, nem? Tehát ha az a környezeted, ami, akkor valószínűleg elég ételt, elég biztonságot, elég társas kommunikációt kapsz ahhoz, hogy ne menj be. Ha viszont éhes vagy sivatagban vagy egyedül két hónapja, ételillat van benn, akkor bemész egy idegen épületbe. Tehát az, hogy te most is nem mész be, a szervezeted adottságain kívül teljes mértékben csakis a környezeten múlt elméletileg.
2014. márc. 25. 21:47
 14/56 A kérdező kommentje:
Hogyha meg a környezeted olyan lenne, hogy még nem találták fel a számítógépet, akkor meg mást csinálnál. Tehát az hogy válaszolsz-e, hogy bemész-e egy templomba csakis a környezetedtől függ?
2014. márc. 25. 21:56
 15/56 A kérdező kommentje:

Még amikor reggel azon töprengsz, melyik joghurtot válaszd a boltban a kettő közül, akkor is nem te döntesz melyiket vásárolod meg, hanem hogy milyen asszociációkat dob ki az agyad a joghurt szóról, a joghurt színéről, ízéről, alakjáról, márkájáról, áráról, méretéről, milyen zene megy épp a háttérben amiről mi jut eszedbe, mi az énképed, hol voltál előtte, milyen reklámot láttál, kik tartózkodnak a boltban, akikről mi jut eszedbe. A végén ebből a tonna információból kiszámolja az átlagot csak a legfontosabb információkat fogod valószínűleg felfogni és úgy választasz hogy nem is gyanítod hogy az egész döntés nem magadtól, hanem a környezetedből jött, erre gondoltam.

Viszont a gerincesek képesek álmodni, elképzelni olyan dolgokat amiket nem is láttak, hallottak soha, és arra gondoltam ez azért alakult ki, mert a szituációk végigsakkozása segíti a döntést. Lehet a képzelődés kialakulása a különbség szabad akarat és teljesen automata környezetre reagáló élőlények között?

2014. márc. 25. 23:07
 16/56 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem vallási vagy filozófiai kérdés, hanem logikai. Először próbáld meg definiálni, mi az, hogy szabad akarat. Már itt bele fogsz bukni.
2014. márc. 25. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/56 A kérdező kommentje:
Bár az is, hogy mit képzelsz el, az is a környezetben tapasztalt apró darabkák önkényes összerakása, nem?
2014. márc. 25. 23:14
 18/56 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem már eldöntötted a kérdésre a válaszodat, tehát ez egy meddő vita. Ha az a világképed, hogy a hitetlenek nem szabadok mert az agyuk voltaképpen egy programot végrehajtó gép, akkor szólok, hogy a hívek is ugyanúgy választanak joghurtot. Lehet ez a világképed, de akkor mindenkire vonatkozik, a hívó csak azért lett hívő, mert ezt a szoftvert telepítették rá.


Amúgy én jártam hittanra, a legjobb barátaim közt vallásosak is vannak, magam mégse vagyok az. Én úgy érzem, igazán volt lehetőségem választani, és hát a nekem megfelelőt választottam.

2014. márc. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/56 A kérdező kommentje:
Mondjuk az élőlényeknek az a képessége, hogy olyan döntéseket hozzanak, amit nem teljes egészében a környezetükre reagálás irányít.
2014. márc. 25. 23:33
 20/56 A kérdező kommentje:
Egyszerűen az agyadba nyomósabb olyan információ jutott a környezetből (beszélgetésekből, látványokból, tapintásból, belső érzések összességéből) hogy nem jó, mint olyan ami azt mondja, hogy jó. Tehát itt is a környezet dönt helyetted automatikusan. Vagy ez nem így van?
2014. márc. 25. 23:51
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!