Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nem vallásosak szerint az...

A nem vallásosak szerint az embernek nincs is igazából szabad akarata, hanem egy automata, akinek minden viselkedését és gondolatát 100%-ban csak az adottsága majd a környezete (a körülötte levő természet, emberek, könyvek, erőforrások) irányítja?

Figyelt kérdés
Hiszen ha be akarod bizonyítani akármilyen cselekvéssel vagy ellenállással, hogy neked van szabad akaratod amit nem a környezet irányít 100%-ban, akkor is épp a környezetedre reagálsz, nem? A döntés meg az adottságaidból és a környezetből tevődik össze, nem?. Tehát akkor egyedül a vallás lehet a magyarázat arra, hogy nem vagyunk automaták, akiket csak a környezet irányít? Én ezt nem értem.
2014. márc. 25. 19:59
1 2 3 4 5 6
 41/56 A kérdező kommentje:

Az hogyha esetleg létezik véletlen, az nem azonos azzal, hogy amikor véletlen van, akkor a környezettől függetlenül te dönthetsz, hanem azt bizonyítja csak, hogy időnként véletlenszerűen cselekszünk, ahogy az agyunkban lévő elektronok véletlen ugrálása diktálja, nem?

Tehát ha csak a fizikai világ létezik, az agyunkat a környezet rakta össze és aztán meg a környezeti behatások és véletlenek irányítják, akkor nincs is egy semmiből jött gondolatunk sem, mert minden gondolatunk a környezetből jött tehát a környezetünk irányítja. Ha nincs spirituális világ, csak fizikai, akkor hogy lehetséges hogy bármilyen olyan gondolatod legyen, ami nem külső behatásra keletkezett? Hisz a fizikai világban a semmiből nem lesz egy gondolat, azt csakis a környezetedre reagáló agyadban lévő elektronok csinálják hogy neked van bármilyen gondolatod, nem? De taníts akkor, hogyha szerinted lehetséges hogy valami gondolat a fizikai világban a semmiből jön és nem a környezetből.

2014. márc. 27. 14:55
 42/56 A kérdező kommentje:
Meg hogy lehet azt bebizonyítani, hogy a természetben bizonyos dolgok nincsenek beszabályozva?
2014. márc. 27. 15:08
 43/56 A kérdező kommentje:
Meg ez miért fontos egyáltalán hogy létezik-e véletlen? Hogyha létezik akkor az elektronok VÉLETLEN ugrálása okozta a gondolatodat, ha nem létezik akkor meg az elektronok BESZABÁLYOZOTT ugrálása, nem? Ha nincs spirituális világ, egyik esetben sem a semmiből jött a gondolatod, hanem 100%-ban csak a környezet által felépült agyad és a környezetből belekerült egyéb dolgok keverékéből + az elektronok véletlenszerű ugrásából amit szintén nem te irányítasz tevődik össze a döntésed, vagy nem?
2014. márc. 27. 15:21
 44/56 A kérdező kommentje:
Hogy létezhet akkor, hogy van egy gondolatod a semmiből?
2014. márc. 27. 15:25
 45/56 A kérdező kommentje:
Hogyha feltesszük hogy van véletlen. Akkor is az elektron a káosz törvényei miatt ugrott el véletlenszerűen egyik irányba és azért döntöttél úgy hogy pl jobbra mész, nem egy semmiből létrejövő gondolattal diktáltad hogy jobbra mész és ennek hatására ugrott el az elektron oda, mert a fizikai világban először az elektron ugrik és csak utána jelenik meg egy kép, egy hang, egy gondolat. Tehát ahhoz, hogy szabad akarat legyen, meg kell fordítani a fizikai sorrendet, hogy a gondolat van ELŐSZÖR és az befolyásolni is tudja az elektron ugrását véletlenszerű alkalmakkor, ez pedig ellentmond az előbb említett fizikai sorrendeknek ezért nem lehetséges, vagy igen?
2014. márc. 27. 18:22
 46/56 A kérdező kommentje:

Meg valaki mondta az "ént". Az a wikipedia alapján a neved, a biológiai, érzelmi jellemzőid, személyiségjellemzőid. Ezeket is teljesen a környezet hozza létre, hisz a nevedet mások adják a környezethez alkalmazkodva. Ha meg akarod változtatni akkoris azt a környezeted hatására akarod. A személyiségedet is, hogy mennyi adrenalint, szterotonint termel az agyad a környezeted alakította ilyenné. A személyiségjellemzőid szintén a környezettől függenek, ha magadnál jobbakkal találkoztál akkor magadat rossznak, ha magadnál rosszabbakkal találkoztál akkor magadat jónak fogod tartani, ha magadhoz méred magad akkor pedig a környezet irányította tetteidet méred.

Tehát ha nincs a fizikai világgal kapcsolatban spirituális világ, ahol nincsenek szabályok és anyagok, akkor valaki okos, mondja meg hogy lehetséges, hogy bármit is amit csinálsz nem a környezeted irányít helyetted 100%-ban? Mert nem értem hogy jöhet létre egy nem teljesen környezet által létrehozott én, vagy egy agyi döntés ami nincsen kapcsolatban az agyadat alkotó elemekkel? Valaki nálam okosabb mondja akkor meg.

2014. márc. 28. 14:17
 47/56 anonim ***** válasza:

Hogy mi az "én", annak megértéséhez (vagy meg nem értéséjez) az segít, ha elgondolkodsz azon, hogy mi figyel meg mit. Nevezzük "én"-nek azt, ami megfigyeli az "én"-en kívüli dolgokat, amiben ezek a dolgok visszatükröződnek.


Először figyeld meg a testeden kívüli világot. Képes vagy erre? Ha igen, akkor máris kimondhatod, hogy a testeden kívüli világ nem része az "én"-ednek.


Aztán kezdd el megfigyelni a saját testedet. Ha erre is képes vagy, akkor a tested sem része az "én"-nek.


Aztán figyeld meg a gondolataidat, érzéseidet. Ha képes vagy rá, akkor ezek sem részei az "én"-nek.


Ezzel az agyad nagy részét is kizártad. Most már csak az a kérdés, hogy maradt-e még valami, és ha igen, az mi és hol van.

2014. márc. 28. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/56 A kérdező kommentje:

Miért nevezzük azt énnek, ami mást megfigyel? Te tudod hogy egy test vagy, aminek van agya és gondolkodik, meg talán van spirituális részed is amit nem látsz, lelked. Az agy megfigyelheti bármely testrészt és saját magát is. Ez nem jelenti azt, hogy akkor egyik testrészed sem te vagy.


Az egyedi személyiségjegyeket nevezik énnek, viszont azokat is a környezet alakította ki, azután pedig az agynak a környezetéről való tanulásról lesznek gondolatai és azok alapján dönt hogy mit csinál. Tehát akkor ha nincs valami anyagtalan, ami hat az anyagra, akkor 100%-ban csak a környezet épített fel aztán döntötte el milyen gondolatok lesznek túlsúllyal a fejedben, amiktől fix a döntés? Vagy mi a kibúvó akkor a fizikai világban erre, hisz a kvantumfizika is csak annyit feltételez, hogy idénként a véletlen dönt, de ugye a véletlent sem te irányítod. Ezt nem értem, de valaki biztos érti, akkor magyarázza meg hogy ez hogy van.

2014. márc. 29. 11:57
 49/56 A kérdező kommentje:
Mert felmerül a kérdés, hogyha véletlenül ugrálnak az elektronok időnként a fejedben amik miatt véletlenül döntesz, akkor az mitől ad neked szabad döntést?
2014. márc. 29. 12:00
 50/56 Wadmalac ***** válasza:
100%

Bezártad magad egy logikusnak látszó filozófiai körbe, amiből kizársz, ignorálsz minden cáfolatot, lehet, hogy akaratlanul, de félremagyarázod a cáfolatokat.

A logikád kb. ilyen: mivel mindent a természet törvényei határoznak meg, minden meghatározott, tehát nincs szabad akarat.

Csakhogy ez fogalomkeverés. A meghatározottságnak minimum két értelemzését mosod össze. Az igazi káosz a logikádban van, következetlen, ezért nem igaz.

Nehéz lesz úgy vitázni, hogy nem látod a saját érvelésed hibáit.

2014. márc. 31. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!