Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Alvási bénulás vagy alvásparal...

Alvási bénulás vagy alvásparalízis. Mit tudtok róla? Volt már alkalmatok átélni? Milyen volt? Személyes tapasztalat, hallucináció, egyéb élmények?

Figyelt kérdés
2012. febr. 26. 12:42
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer volt már, elég rémisztő. Előtte nem is hittem benne, hogy van ilyen. :s Vagyis, nem az, hogy nem hittem el, csak nem tudtam elképzelni.


Amúgy nagyon "különös" dolog nem volt, nem hallucináltam, nem "tapasztaltam" semmit, csak ébredés után mozdulni sem tudtam pár másodpercig. (Bár többnek tűnt, de szerintem ennyi volt.)

2012. febr. 26. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
100%

Ha arra gondolsz, hogy félig már ébren vagy, de nem tudsz mozogni, sem beszélni, akkor igen, éltem már át. Jellemzően azokra az esetekre emlékszem, amikor rémálom utáni ébredésnél jelentkezik: ilyenkor mindig próbálok segítségért kiáltani, vagy felkelteni a mellettem fekvő páromat, de nem tudok se megmozdulni, se megszólalni. Gyakran párosul képzelgésekkel, pl. hogy valaki áll az ágyamnál.


Aztán felébredek, kitisztulok, rájövök, hogy az álló alak csak a függöny és gond nélkül alszok vissza.


Volt párszor olyan, hogy nem tudtam egyértelműen felébredni. Ciklikusan azt álmodtam, hogy felébredek, és nem tudok mozogni, majd kezdek kitisztulni, de aztán megint jön valami rémkép, és abból is felébredek és újra nem tudok mozogni. Átélve is elég kusza, hát még leírva.


De egyébként nem gáz, sose éreztem úgy, hogy ezzel orvoshoz kéne fordulni, vagy hasonló. Nem jelentkezik gyakrabban, mint egy normál rémálom, és semmivel sem rosszabb...

2012. febr. 26. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 A kérdező kommentje:

Csak kíváncsiságból tettem ki a kérdést, hogy mások hogy élik meg.

Nekem úgy szokott lenni, hogy fekszek a hasamon és még tudok mozogni, mert pont akkor ébredek fel. Aztán elkezd olyan kellemes érzés átjárni, mintha megölelnének, szóval olyan bizsergető. Ahogy engedem hogy átjárjon az érzés ellepi az egész testem és nem tudok mozogni. Eleinte úgy gondolkozok mindig, hogy ugyan, ebből nem lehet baj, kipróbálom milyen, mi történik ha hagyom magam, de utána pánikba esek és a elkezdem rángatni a kisujjamat. Ilyenkor mindig visszatérek, de van amikor így félálomban 3-4-szer is megtörténik egymás után. Nagyon furcsa. :D


Írjatok még, kíváncsi vagyok! :DD

2012. febr. 26. 13:37
 4/26 anonim ***** válasza:

sziasztok, én 21 éves fiú vagyok, most 1 hónapja volt először, de akkor 1 hét alatt kétszer

Az elsőnél az volt, hogy felébredtem, láttam homályosan meg úgy mintha szédülnék, és erős fülzúgás/csengést hallottam

Próbáltam kiabálni hogy segítség, meg mozogni, de semmi, tökre bepánikoltam, aztán kb 20 másodperc alatt elmúlt, felpattantam és mintha meg sem történt volna. De utána még vagy fél óráig nem tudtam aludni, eléggé megviselt

Aztán pár napra rá elalvásnál volt, hogy hirtelen leállt a testem, de a tudatom még nem aludt el. Ez csak 4-5 másodperc volt, aztán felkeltem, visszafeküdtem és aludtam.

Már régebben is olvastam róla, de megtapasztalni egészen más volt.

2012. febr. 29. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 Ouzel válasza:

Sziasztok!


Ilyen esetem nekem is elő szokott fordulni, de én is csak most kezdtem komolyabban érdeklődni, hogy mi is ez. A szitu a következő: Közvetlenül elalvás előtt olyan, mintha kómába esnék, kikapcsol a testem, de a tudatom teljesen tiszta marad. Hallom a tv-t, hallom a párom szuszogását mellettem, azonban én egyetlen "funkciómnak" vagyok ura, mégpedig a levegővételnek. Ilyenkor, hogy bebizonyítsam magamnak, hogy még nem alszom, vagy valamiféle jelet küldjek a külvilágnak a tudatomról, elkezdem hangosan, vagy ritmusra venni a levegőt. Ezzel tulajdonképpen saját magam nyugtatom, hogy magamnál vagyok, de közben pánikolok is, hogy most tulajdonképpen bárki bármit megtehetne velem, képtelen lennék reagálni, vagy ellenállni. A legnagyobb félelmem az, gogy egyszer úgy maradok. Hogyan tudnék, vagy tudnánk akkor jelet küldeni a külvilágnak, hogy hahó, ébren vagyok. Szerintem ilyen lehet a kómába esés is. Nem tudom, mi történne pl. ha valaki ebben az állapotban befogná az orrom, vagy mondjuk megpróbálna felébreszteni...

2012. ápr. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim válasza:

1. alkalom: felébredtem,és ki akartam szállni az ágyból de nem ment,még a szememet se tudtam kinyitni!Gondoltam,most nekem annyi és sikoltozni akartam,ordítani,és semmi nem történt!!!!nagyon paráztam,aztán mikor felkeltem többször is emelgettem a lábam,a kezem,hogy megbizonyosodjak róla,hogy minden OK.de hallucináció nem volt...aztán utánanéztem az interneten,és megnyugodtam,mert nem veszélyes.


2. alkalom: felébredtem,megint jelentkezett a bénultság,de inkább voltam unott és kicsit dühös,mint hogy szívrohamot kapjak.Arra gondoltam:fenébe má' megint? aztán eszembe jutott hogy azt mondták,ilyenkor nyomja valami a mellkasukat.Kipróbáltam,és valóban,enyhén nyomta valami.Aztán felültem és már szinte vágytam vissza mert,amolyan lebegős-süppedős érzésem volt,de nem olyan mint a többieknek,inkább élveztem,mint hogy parázzak.Komoly,a második jó volt.De amennyit gondolkodtam ma rajta,lehet,hogy ma is lesz. :) De ne félj tőle,egyátalán nem rossz ha végiggondolod :)

2012. júl. 20. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:

Én 26 éves vagyok, eddig egyszer éltem át alvásparalizist, legalább is egy esetre emlékszem:

Hajnalban arra ébredtem hogy nem tudok mozogni, és úgy éreztem mintha valami ide oda suhanna az ágyam körül, és mintha valami húzna lefelé, és morgást hallottam, mintha meg akarna szállni a gonosz vagy ilyesmi. Nagyon meg is ijedtem, de amikor már tudtam mozogni és kezdtek kitisztulni a gondolataim, rájöttem hogy mi történt velem és csak én morogtam félálomban, mert megszólalni se tudtam.

Leszögezném, hogy nem igazán hiszek a természetfelettiben, de szeretem az ilyen témájú filmeket. Hihetetlen hogy az embert mennyire meg tudja tréfálni a saját agya bizonyos helyzetekben.

2012. szept. 12. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 Genesz válasza:
100%
A nagymamám mesélte, hogy régen azt mondták erre, hogy ráült a boszorkány a mellkasodra.
2013. márc. 6. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim válasza:
Nekem ma reggel volt. A szememet kinyitottam de semmi mást nem tudtam mozgatni, próbáltam szólni anyukámnak, de meg sem mozdult a szám, se a torkom. Elég ijesztő, de sokszor hallottam róla, tehát nem pánikoltam, inkább megfigyeltem milyen. Valszeg, ha pár másodpercnél tovább tart, lehet nem vagyok ilyen bátor...
2013. ápr. 21. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim válasza:
100%
Velem már többször megtörtént. 23 éves vagyok. Emlékszem, hogy már alsós koromban is megtörtént párszor. Utána sokáig nem, és kb. 3 éve kezdődött megint. Akkor a legrosszabb, amikor meg vagyok fázva és nem kapok rendesen levegőt az orromon, mert amikor "felébredek" csukva van a szám, elkezdek pánikolni, szaporán venném a levegőt, de a szám nem tudom kinyitni viszont levegőt nem kapok az orromon. Ilyenkor úgy érzem, hogy ébren megfulladok, miközben a párom mellettem fekszik... nagyon rossz. Rájövök, hogy megint az történik, ezért megpróbálok megnyugodni, hogy ne legyen szapora a légzésem, mert ha megnyugszom akkor sikerül megmozdulnom. Nekem ez kb 10-15 másodperc. Én egyszer sem élveztem. Nekem is zúg néha a fülem. Ma épp a délutáni pihenőm közben történt, a szám nyitva volt, próbáltam kiabálni, de csak halkan hörögtem, résnyire volt a szemem, de csak körbe-körbe forgott (azt hiszem), a mellkasom lenyomódott. Az ilyen után, mint most is, amikor tényleg felkelek, elkezdek sírni, mert borzasztó. Nem kívánom senkinek sem.
2013. máj. 1. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!