Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/151 anonim ***** válasza:
82%

"Igen, de éppen ezért, ha két űrhajó 0.6 c-vel megy, akkor nem lassulhat le annyira az idő számukra, hogy ne kb. 1.2 c-vel távolodjanak egymástól."

"Na ezt mégis honnan veszed?"

Én úgy gondolom, értem.

Ez egy zsigeri reakció a kérdezőtől - vagyis szerintem így gondolkodik: "Jó, jó, relativitás, oké. De azért a klasszikus fizikának legalább 99%-ban igaznak KELL maradnia, mert a relativitás csak egy kis kiegészítő lehet benne!"

Valami ilyesmi járhat ilyenkor az illető eszében, mert csak így stimmelnek a gondolatai.

2016. júl. 31. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/151 A kérdező kommentje:
Nem, csak én azt hallottam, hogy az időlassulásnak csak jóval 90% c fölött van érdemi hatása. De ezek szerint nem.
2016. júl. 31. 17:17
 33/151 anonim ***** válasza:
75%

Ez így biztos nem stimmel - úgy lehet mondani, hogy 50% (fél fénysebesség) fölött van érdemi hatása. De már ott sem teljesen pontos... 5-10% hibákat vétesz már ott is, ha nem veszed figyelembe.


Inkább azt lehetne mondani, hogy 30000km/mp-ig még egyáltalán nem kell normál körülmények között erre figyelned. Ez is egy iszonyatosan nagy sebesség - ma semmilyen űreszközünk nem megy ennek még a közelében sem.

De a gyorsítókban már ennél sokkal nagyobb sebesség van, és a GPRS-nél is figyelni kell erre - ott azért, mert nagyon-nagyon pontos időmérés kell, és itt már beleszól a relativitás és a gravitáció is, hiába nem túl gyorsak.


Fénysebesség közelében pedig annyira felborul már minden, hogy ott teljesen elfelejtheted a klasszikus fizikát.

2016. júl. 31. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/151 Mojjo ***** válasza:
86%

@32: erről beszélek. Úgy hallottad, azt mondták stb stb nem járható út. Legalább alapszinten utána kell nézni a dolgoknak, ha meg akarod érteni.


Nyilván az én levezezésemnek sem néztél, vagy számoltál utána, pedig legalább egy "gondolkozzunk együtt", vagy "kövessük végig a másik gondolatmenetét" alapon nem hátrány, ha megteszi az ember. Pl akkor láthattad volna, hogy nem 1,56-szorosára lassul az idő a képlet szerint 0,6c-nél, "csak" 1,25-szörösére. Ami még mindig igencsak jelentős. (Nem, nem direkt szivattalak, csak simán elszámoltam.)


Lényeg a lényeg: legalább azt kövesd gondolatban, amit írunk neked.

2016. júl. 31. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/151 A kérdező kommentje:
De nem értem ezeket a képleteket, nem tudom, pontosan mit jelentenek a szimbólumok, és elég bonyolultak is. Pedig nem vagyok hülye. Mondjuk a fizikát, kémiát sosem szerettem, pedig valahol érdekes. Inkább csak az ilyen különleges kérdéseket, mint a relativitáselmélet, kvantummechanika, stb. Amúgy még mindig nem értem, hogy lehet a fény c-vel gyorsabb egy majdnem c-vel haladó járműnél mindenki számára. És azt sem, hogy haladhat két foton c-vel, vagy két űrhajó majdnem c-vel egymással kb. ellentétes irányban úgy, hogy ne távolodjanak c fölötti sebességgel egymástól.
2016. júl. 31. 18:03
 36/151 anonim ***** válasza:
75%

Pedig mondtam, hogy csak ezt a 2 szabályt kell megjegyezned:

1: A FÉNY MINDIG FÉNYSEBESSÉGŰ (kimérték, tényleg annyi).

2: SEBESSÉGEKET NEM LEHET ÖSSZEADNI (a szokásos v1+v2=v szerint).


Annyit jegyezz még megy, hogy NINCSEN 3 dolog egyszerre. Nincs olyan, hogy egy megfigyelő megfigyel 2 dolgot, és aztán összeadja a sebességüket.

Csak 2 dolog van egyszerre! Tehát van az egyik űrhajó, meg a másik, és távolodnak egymástól. Mennyivel?

Ha az egyik 0.9c-vel megy, és a másik is annyival, ellenkező irányba - akkor pedig A KÉPLET SZERINT KELL összeadni a sebességüket!

Azért, mert így működik a világunk. Kis sebességnél ez nem érdekes, ott nem hibázol nagyot még a régi képlettel sem.

De a fénysebesség közelében az már használhatatlan.

2016. júl. 31. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/151 anonim ***** válasza:
86%

A speciális relativitáselméletet középiskolai matematika tudással meglehet érteni, hogy te megse nézed a linkeket meg a képleteket az egy dolog, DE ÍGY NEM FOGOD MEGÉRTENI A ROHADT ÉLETBE MÁR!!

Tényleg fogadd el amit írunk vagy nézd meg a k rva képleteket és számolj utána.

Úgy nem lehet tanulni hogy csak kattintgatsz és nem értelmezed.

2016. júl. 31. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/151 Mojjo ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Maga Einstein írt egy ismeretterjesztő jellegű könyvet a specrelről és az áltrelről, ha jól sejtem, 1921-ben, ezt lefordították magyarra 1963-ban, majd újra kiadták magyarul 1993-ban. A magyar címe: "A relativitás elmélete". A '93-as kiadás kis alakú, szürke borítós, Einstein neve pirossal, a cím pedig fehérrel rajta. Időnként fel lehet lelni antikváriumokban. Ha semmiképp nem akarsz/tudsz képletekkel bíbelődni, ezt ajánlom. Minimális matek is alig van benne, és szerintem segítene kissé jobban átlátni a kérdéskört (is). Szóval utolsó ötletként azt tudom javasolni, hogy próbáld felkutatni ezt a könyvet egy antikvárban.

2016. júl. 31. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/151 anonim ***** válasza:
0%
köszönöm a leszavazást, csak egy órám volt a válaszokban..
2016. aug. 2. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/151 Mojjo ***** válasza:
66%
@39: ezen az oldalon előfordul, hogy khmmm... "furcsa" pontozást kap egy-egy válasz. Ne vedd magadra, aki akar belőle tanulni, a százalékoktól függetlenül megteheti, aki meg nem, annak meg úgyis mindegy...
2016. aug. 3. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!