Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Befejeztem az egyetemet, de a...

Befejeztem az egyetemet, de a diákigazolvány érvényessége meg volt hosszabbítva. A NAV jogosan hajtotta be így az egészségügyi hozzájárulást?

Figyelt kérdés

Tavaly júliusban befejeztem az egyetemet. A diákigazolványom eredetileg okt. 31-ig lett volna érvényes, de a járvány miatt a kormány meghosszabbította idén június 30-ig.

Az egészségügyi hozzájárulást a diákigazolvány lejárta utáni 46. naptól kell fizetni. Ez alapból december közepe lett volna, és a NAV akkor ki is küldte a csekket. De én úgy gondolom, hogy mivel a diák érvényessége meg lett hosszabbítva, csak idén aug. közepétől kellett volna csekket küldeniük.

Kinek van igaza? Valami elkerülte volna a figyelmem?

Érdemes bemenni a kormányhivatalba okirati eljárást vagy mi a nevét indítani, felmutatva a diákomat a 2021 tavaszára érvényes matricával, hogy visszaigényeljem a befizetett pénzt?


2022. szept. 30. 02:24
 1/5 anonim ***** válasza:
84%

Törvény szerint: A tanuló, a képzésben részt vevő személy és hallgató a tanulói jogviszony vagy a hallgatói jogviszony kezdetétől a DIÁKIGAZOLVÁNYRA VALÓ JOGOSULTSÁGA megszűnéséig jogosult egészségügyi szolgáltatásra, ideértve a tanulói, hallgatói jogviszony szünetelésének időtartamát is.


A tanuló diákigazolványra a tanulói jogviszony megszűnését követő október 31-éig jogosult.


Ha a képzésben részt vevő személy felnőttképzési jogviszonya, illetve a hallgató hallgatói jogviszonya


- az első félévben szűnik meg, a felnőttképzési jogviszony, illetve a hallgatói jogviszony megszűnését követő március 31-éig,


- a második félévben szűnik meg, a felnőttképzési jogviszony, illetve a hallgatói jogviszony megszűnését követő október 31-éig jogosult diákigazolványra.


Ha a tanuló az igazolvány használatára jogosító jogviszony megszűnését követően a diákigazolványára való jogosultsági idején belül ugyanazzal a közreműködő intézménnyel létesít új jogviszonyt, diákigazolványa a továbbiakban is érvényes.


A kormány általi diákigazolványok hosszabbítása nem a hallgatói jogviszonyodat (diákigazolványra jogosultságodat) hosszabbította meg, hanem azt a lehetőséget, hogy a diákigazolvány által bizonyos kedvezményeket igénybe tudj venni a továbbiakban is. Például utazási, vagy kedvezményes belépőjegyek vásárlása stb.


Mivel a diákigazolványra való jogosultságodat nem hosszabbította meg a COVID miatti rendelkezés, ez által azt sem alapozta meg, hogy alatta ne kelljen egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetned.


Mivel Te a II. félévben fejezted be az egyetemet, azért október 31-ig vagy jogosult diákigazolványra. A jogosultságot követő 46. naptól kell fizetned járulékot, ha addig nem helyezkedsz el valahol munkaviszonyban, vagy nem mentesítenek a járulék fizetése alól.


Tehát a NEAK-nak van igaza, hogy előírta a járulékot, amit a NAV tart nyilván az adófolyószámládon.

2022. szept. 30. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Az előző hozzászólónak igaza van, gondolj bele, az államnak eszébe se volt támogatni a további eüs ellátást, de az, hogy még egy ideig olcsóbban vetted a mozi és strandbelépőt, vagy a bkk bérletet, őket annyira nem érinti. Én is érintett voltam, de szerencsére csak egy havit kellett befizetnem, utána eltudtam helyezkedni. 2021 márciusig lett volna jó eredetileg, azért nagy segítség volt a nyáron, hogy minden programot még féláron vehettem ígénybe :)
2022. szept. 30. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

NAV honlapja:

"Az ingyenes orvosi ellátás nem a tanév végéhez, hanem a diákigazolvány érvényességéhez igazodik."

Szó nincsen diákigazolványra való jogosultságról. Érvényességet írnak.

2022. szept. 30. 21:45
 4/5 A kérdező kommentje:

Linkelj valamit, ami bizonyítja, hogy a diákigazolványra való jogosultság és a diákigazolvány érvényessége két különböző dolog. Mert a nav ÖSSZES kiadványában és honlapján, amit eddig találtam, szinonimaként szerepelnek.


Pl.

"Egészségügyi szolgáltatásra jogosultak (...) a diákigazolványra való JOGOSULTSÁG megszűnéséig."

Ugyanez a tájékoztató:

"Megszűnik a jogosultság az egészségügyi szolgáltatásra, ha az azt megalapozó körülmény már nem áll fenn, például (...) hallgató elvégzi az iskolát és már a diákigazolványa sem ÉRVÉNYES." - De az enyém az volt.

2022. szept. 30. 22:14
 5/5 anonim ***** válasza:
76%

Ne a NAV honlapját nézegesd, hanem a törvényt!


A NAV honlapján is sok szerencsétlenül fogalmazott szöveg van. Ők sem mindig a megfelelő szót használják bizonyos esetekben. Amiről beszélünk, az a társadalombiztosítás keretén belül született törvényhez kapcsolódó téma. Tehát nem adóval kapcsolatos, ezért a NAV sem mindig áll a helyzet magaslatán, főleg nem más területen.


Meddig nem kell fizetni járulékot? -> Diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig (nem pedig annak érvényességéig).


Kicsit lesarkítva a dolgokat: A jogalkotó szándéka nem az volt, hogy amíg sikerül érvényesítő matricát szerezned a diákigazolványodra, addig nem kell részt venned a közös teherviselésből. A szándéka az volt, hogy amíg tanulsz és valószínűleg nem tudsz dolgozni teljes gőzzel, hogy jövedelmet szerezz, addig biztosítja, hogy járulék fizetése nélkül is jogosult legyél egészségügyi ellátásra.


Ha ez már nem áll fenn (nem vagy jogosult diákigazolványra, hiszen a tanulói jogviszonyod megszűnt), akkor kapsz még egy bizonyos haladékot (45 passzív nap), amíg még mentesít a járulék fizetése alól.


A 500/2020. (XI. 13.) a veszélyhelyzet idején az okmányokra, továbbá az ügyintézésre vonatkozó egyes szabályok megállapításáról szóló kormányrendelet sem azt írta, hogy a diákigazolványra jogosultság hosszabbodik meg ez által. Ebből kifolyólag kizárólag a hozzá kapcsolódó kedvezményekkel élhetsz. Tehát igénybe vehetsz általa úgy kedvezményeket, hogy valójában már nem lennél rá jogosult.


Az oktatási hivatal jelenti a NEAK-nak, hogy kinek mikor szűnik meg a tanulói hallgatói jogviszonya. A NEAK pedig az alapján írja elő az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Vagyis a tanulói hallgatói jogviszonyod időpontját figyelembe véve. Nem foglalkozik a diákigazolványoddal, mert nem is kell neki azzal foglalkoznia.

2022. okt. 1. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!