Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Tanulmányi- és szociális...

Tanulmányi- és szociális ösztöndíj + diákmunka. Adóbevallás, de hogyan?

Figyelt kérdés

A téma adott. Előző évben kaptam az egyetemen szociális támogatást és tanulmányi ösztöndíjat is, valamint nyáron dolgoztam diákmunkát is, két különböző iskolaszövetkezeten keresztül. Ha jól gondolom, akkor kell kérnem jövedelemigazolást mindkét szövetkezettől, valamint az egyetemtől is. Ezután hogyan tovább? Most febr.15.-éig le kell adnom a 1253NY-t? Utána május21.-ig pedig a 1253-mat feltüntetve az összes jövedelmemet?

Némiképp megvagyok zavarodva, hogy pontosan mit is és hogy kell bevallanom, főleg, hogy most elvileg a diákmunka is adóköteles. A neten nem találtam olyan leírást, ami alapján pontosan tudjam, hogy az én esetemben mit kell tenni. Ha valaki lenne olyan kedves és ért hozzá kérem írjon némi infót!


2013. jan. 29. 18:35
 1/4 anonim ***** válasza:

A 1253NY-t akkor kell elküldened február 15-ig, ha azt akarod, hogy az adóhatóság készítse el helyetted az adóbevallásodat. Ebben az esetben nem kell a 1253-ast kitölteni május 21-ig.

Annak, hogy Te benyújthasd a 1253NY-t feltételei vannak, nem mindenki élhet ennek a lehetőségével.


A legfontosabb kitétel, hogy akkor választhatod az adóhatóság által elkészített adóbevallást, ha az adóévben kizárólag munkáltatóktól és/vagy kifizetőktől szereztél bevételt/jövedelmet, amelyből ők adót/adóelőleget vontak.

A kitöltési útmutatójában benne vannak a kizáró okok.

Nem tudom, hogy valamelyik vonatkozik-e Rád.


[link]


Én a magam részéről maradok a 1253-nál, még mindig egyszerűbb, mint az adóhatóság általi "egyszerűsített adóbevallás".

Az inkább agyrém, mintsem egyszerű...:):)


Elméletileg nem kell kérned jövedelemigazolást, mert vagy megkaptad a munkád végeztével, vagy ha akkor nem kaptál, akkor mostanában (január 31. a határidő) fog megérkezni postán.

2013. jan. 30. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Mivel más bevételem nem volt, nem találtam kizáró okot arra vonatkozóan, hogy nem adhatom le a 1253ny-t. Márpedig ha ők így megcsinálják helyettem, miért dolgozzak ezen feleslegesen? :)
2013. jan. 30. 18:00
 3/4 anonim ***** válasza:

A megjegyzésedhez még azt fűzném hozzá:


Én soha nem kérném az adóhatósági adómegállapítást. Még "jó megoldással" nem találkoztam.

Ráadásul úgy működik a dolog, hogy elkészítik, majd kiküldik Neked, hogy "ellenőrizd le", helyesek-e az adatok. Ennyi erővel Neked is meg kéne csinálnod, hogy tudd, Ők jól csinálták meg, vagy sem.

Ha nem jó, és Te rábólintasz, akkor az van...


Akkor inkább már elkészítem magamnak, és nincs ez a marhaság.

Igaz, én könnyű helyzetben vagyok, hiszen a szakmám...

2013. febr. 1. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

A diákmunka vagy ösztöndíj olyan bevétel, mely adójának megállapítására az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szabályait alkalmazza?

van egy ilyen rész a 1253NY-01 oldalon és nemtudom, hogy be kell-e x-elni

Egyébként hasonló cipőben járok mint a kérdező :D

2013. febr. 15. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!