Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A bankok miből adnak hitelt?...

A bankok miből adnak hitelt? Mi a szerepük a bankoknak a gazdaságban?

Figyelt kérdés
2018. ápr. 13. 08:25
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
57%

A bankok az ügyfelek pénzéből adnak hitelt.


Az a szerepük, hogy a sok lakossági megtakarítások önmagukban kevesek komolyabb befektetések kivitelezéséhez és hitelezéshez. Ellenben ha ezt összegyűjtik egy nagy tőkévé akkor már lehet hozamot realizálni. Ezzel jól jár a befektető (a bank ügyfele), mert kap kamatot, kvázi kezelik a pénzét és jól jár az is, akinek tőkére van szüksége mert kap a banktól hitelt. És természetesen a bank is keres rajta.

2018. ápr. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
51%

Az 1# az aminek lennie kéne.


A valóságban Te fizetsz azért, hogy használják a pénzedet, a megtakarításodra (a jelenlegi alapkamat és kezelési költség mellett) lényegében nem kapsz kamatot.

Viszont a bank a te pénzedet kamatok ellenében kiutalja más magánszemélyeknek hitelként amiből jelentős bevételekre tesz szert.

A bank (is) egy gazdasági vállakozás. Az egyetlen célja a minél nagyobb profit. Semmi más.

2018. ápr. 13. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
68%

Azt azért ne felejtsük el, hogy:


- Jelenleg ugyan alacsony a kamatkörnyezet, de a hitelkamat is nagyon alacsony

- A bank kezeli a pénzed. Lehet, hogy a kamat most közel nulla (sőt, van ország ahol negatív időnként), ellenben kapsz szolgáltatást is banktól. Elvégre bárhol a világon fizethtesz a kártyáddal, nem kell egy bőrönd pénzt magaddal cipelni ha pl. egy autót veszel, hanem elutalod. Biztonságban van a pénzed, nem fogja egy betörő egy éjszaka kirámolni a teljes megtakarításod... Igen, jobb volna ha lenne vaskos kamat, de sajnos most nincs.

2018. ápr. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
0%
A bank számlapénzt teremt a semmiből amikor hitelt ad, tehát olyan pénzre szed kamatot amivel nem is rendelkezik.
2018. ápr. 13. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
32%

Jesszus...


A bank nem a te betétbe helyezett pénzed adja ki hitelként, hanem valóban számlapénzt teremt. Gondolj bele: amikor hitelt kapsz, egyrészt egy számlán megjelenik az összeg, másrészt kötelezettséged keletkezik a bank felé. A bank mérlegében eszközoldalon lesz ott a hitel, mint általad visszafizetendő összeg, forrásoldalon meg maga a hitel, mint pénz, amit a te rendelkezésedre bocsátani köteles. (Követelés-kötelezettség). Így hitelnyújtáskor a bank mérlegfőösszege megnő, ha pedig visszafizeted, csökken. Fontos, hogy csak a bank jogosult ilyen módon számlapénzt teremteni. Amit a fentiek írtak, hogy a betétesek pénzéből ad hitelt, az a hitelszövetkezet. (Pénzügyi intézménynek két alfaja van: 1. Hitelintézetek: bank, szakosított hitelintézet, szövetkezeti hitelintézet; 2. Pénzügyi vállalkozás; ezek más-más szolgáltatás végzésére jogosultak, és más követelményeknek kell megfelelniük, de ez már a pénzügyi jog területe).

A bank szerepe egyrészt forrásgyűjtés (azaz visszafizetendő pénzeszköz elfogadása, kezelése), másrészt hitelkihelyezés (ez a bank definíciója egyébként, akkor lesz egy pénzügyi intézmény bank, ha minimum ezt a két pénzügyi tevékenységet végzi). A gazdaság, a vállalatok számára (főleg Magyarországon) az egyik legjelentősebb forrásszerzési lehetőség a banki hitel (hazánkban nem túl elterjedt sem a részvény-, sem a vállalat kötvény-kibocsátás). Emellett a lakosság számára is hitelt nyújt, valamint betétet gyűjt. Alapvetően ennyi, de erről még tudnék rengeteget írni :D Remélem ez megválaszolta a kérdésed, ha valami bővebben érdekel, kérdezz nyugodtan, lehet kicsit összevissza írtam.


Az előző pár válaszolóra reagálva meg: igen, a bank számára is a profit a lényeg, ugyanúgy, mint bármely más vállalat számára. Ez miért is baj? Gondolom ti élelmiszert sem vesztek hanem mindent magatoknak termeltek, hisz a boltban kapható termékeken is keletkezik profit... Na mindegy, ebbe se megyek bele jobban, mert csak felhúzom magam.

2018. ápr. 13. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
35%
Hiába magyarázod, ezeknek fogalmuk sincs hogy működik a bank valójában, nagy a sötétség.
2018. ápr. 14. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
44%

Utolsó előtti, nagyon jól megfogalmaztad, csak annyi a probléma, hogy túl szakmai. Tudom, én is tanultam számvitelt, pénzügyet, de sajnos egy laikus ezt így nem érti. Nem tudja mi a forrás-eszköz oldal, követelés stb. Viszont nem tudjuk ez most mihez kell ez az infó, valami szakdolgozathoz? Vagy csak úgy általánosságban?

Egyébként én bankban dolgozok, és nagyon sokan lenéznek a munkám miatt, mert állítólag én az embereken élősködöm, holott nekem csak ez a munkám :) Nem tudom mit gondolnak, hogy több milliót viszek haza, és az ő zsebükből veszem ki? Nem kötelező egyébként senkinek sem hitelt felvenni. Na de mindegy, eltértem a témától, szóval mihez kell ez a kérdés?

2018. ápr. 16. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:

Pl. utálhatnának azért mert rábeszélted a devizahiteleket az emberekre azt hangoztatva, hogy a kamat minimális és minimális az esélye hogy változni fog a törlesztő.


Vagy azért mert olyan pénzre szedsz kamatot amivel nem is rendelkezel.

2018. ápr. 17. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok:


Kedves utolsó, először is: ha valaki bankban dolgozik, az nem feltétlen egyenlő azzal, hogy ÉVEKKEL EZELŐTT 'rábeszélte' az embereket a devizahitelre, van még egymillió másik munkakör is :) (én is bankban dolgozom egyébként)

A kamat az adott és ismert volt, annak a kockázata, hogy így elszáll az árfolyam, pedig tényleg minimális volt. NEM NULLA, MINIMÁLIS. Ez nem hazugság. Ha azt mondják, hogy ez teljesen fix törlesztő, na az hazugság.

Mi köze van a kamatnak ahhoz, hogy a bank 'rendelkezik-e a pénzzel'? (Aminek a folyamatát látom nem sikerült felfogni, tényleg túl szakmaian írtam ezek szerint). A lényeg, hogy az adott ember megkapja a banktól a pénzt, és kamatot fizet rá, MIVEL AZ EGYÉN NEM TUD PÉNZT TEREMTENI, azaz máshonnan pénzt szerezni sem. Most szigorúan a hitelfelvevő szemszögéből nézve: senki nem köteles hitelt felvenni, de ha felveszi, annak (mint minden más terméknek és szolgáltatásnak is) ára van. (A pénz időértékéről nem is beszélve, de az már magas szint, gondolom).

Könyörgöm, ne fogadjátok már el kritikus gondolkodás nélkül és szajkózzátok tovább, amiket más a szátokba ad... Értelmesebbek vagytok ti ennél, minthogy az általunk, 'gonosz bankárok' által leírtakat legalább ne fontoljátok meg, és ne lássatok benne némi igazságot. Nem azt kérem, hogy mostantól álljatok a 'bankok oldalára', csak picit gondoljatok bele a másik oldalba is: nem feltétlen akarjuk a 'szegény kiszolgáltatott pórnépet kizsákmányolni'...

2018. ápr. 17. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:

"MIVEL AZ EGYÉN NEM TUD PÉNZT TEREMTENI, azaz máshonnan pénzt szerezni sem"


Most ez van: ott a bank 100 ezer forintja van jön egy ember és kap 1 millió forint hitelt. A bankár bepötyögi ezt az összeget a számítógépbe (pénzt teremt a semmiből) és szedi utána a kamatot pedig soha nem is volt annyi pénze.


Ehelyett köcsönadhatná a 100 ezer forintot amivel valóban rendelkezik és szedné azután a kamatot, ja hogy akkor előtte meg kéne dolgoznia a pénzért valahonnan össze kéne szednie és nem a semmire szedné a kamatot...


Ha a betétesek pénzét adná kölcsön akkor nem 0% kamatok lennének a betéteken, hanem az kapná a kamatot aki előtte megdolgozott érte. Vagy ha teremt pénzt akkor meg nonprofitként kéne működnie a bankoknak és annyi minimális kamatot szedni ami fedezi a működését, ha többlet keletkezik akkor meg visszadni a hiteleseknek.

2018. ápr. 17. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!