Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Az egészségügyi szolgáltatási...

Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség fennáll-e miközben másfél hónapja beadtam a kérelmet álláskeresési járadékra? (és azóta tolódik a hivatali ügyintézés)

Figyelt kérdés

Még novemberben adtam be _elektronikusan_ a kérelmet álláskeresési járadékra. Az illetékes foglalkoztatási osztály a kérelmet elfogadta (email), kérték hogy tizenöt napon belül kitöltve nyújtsam be a szokásos dokumentumokat (csatolták), ezt már másnap megtettem (e-papír), vártam sokat, majd érdeklődtem mi van, azt felelték, ők megkaptak mindent, viszont nagyon megnövekedett az esetszám, ezért várjak tovább, de most már ezen válasz emailjük óta is több mint egy hónap telt el..


Eközben természetesen keletkezett

egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségem is,

amit a legelső - még töredék - hónapban, decemberben (12-én) rendben befizettem (átutalással).

Arra számítottam, mostanára (jan12) már vagy lesz munkahelyem, vagy az álláskeresési járadék megítélése miatt nem kell ezt tovább magam fizetnem.


A kérdésem: a fenti körülmények mellett tovább kell fizetnem, vagy...? (nem egy ökör ára, mégis) (Ha pedig ma az esedékes hónapot is befizetem, később visszakaphatom?)



#egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség #álláskeresési járadék kérelem
2023. jan. 12. 17:10
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

"A kérdésem: a fenti körülmények mellett tovább kell fizetnem, vagy...? (nem egy ökör ára, mégis) (Ha pedig ma az esedékes hónapot is befizetem, később visszakaphatom?)


Gyakorlatilag arra az időszakra egészségügyi szolgáltatási járulékot, amelyre folyósítanak (majd) ellátást, nem kell fizetned.

Tehát ha például az lesz az ellátást megállapító határozatban, hogy 2022. december 16-tól jogosult vagy rá, és folyósítják is (akár visszamenőlegesen), akkor 2022. december 16-tól nem kell fizetned járulékot egészen addig a napig, amíg folyósítják részedre az ellátást.


Ha ez az ügyintézők töketlensége miatt későn derül ki, és Te már fizettél olyan időszakra járulékot, amire valójában nem is kellett volna, akkor a járulék-kötelezettséged rendezése után a NAV-nál úgymond túlfizetést mutat majd az adószámlád, így azt az összeget visszaigényelheted az adóhivataltól egy bizonyos 17-es számú nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával (ATVU17). Amíg ezt a nyomtatványt nem nyújtod be, addig a NAV túlfizetésként tartja nyilván a feleslegesen befizetett összegeidet. Ez maximum 4 évig mehet így, aztán jogszabálynak megfelelően törlik azt, mivel a visszaigényléshez való jogod addigra elévül.


[link]

2023. jan. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!