Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 2012.10.26-án szültem. Addig...

Macska333 kérdése:

2012.10.26-án szültem. Addig kéne megszületnie a 2. -nak amíg az első nem lesz 2 éves (2014.10.26-ig). Azért mert akkor több pénzt kapok, mintha a gyesbe leszek terhes. Most mi az igazság? 108. 000 volt a bruttom, A szülésig táppénzen voltam.

Figyelt kérdés
1. Miből számolják majd a juttatásomat a második terhességem alatt? 2. Ha 2013. decemberében vagy 2014. januárjában leszek terhes (még GYED jár, mert az első októberben múlt 1 éves) akkor mit kell igényelnem? Táppénzt? Vagy maradhatna a GYED? Az picivel 1-2 ezerrel több.
2013. jan. 7. 16:24
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez így nem teljesen igaz. Feltételezem, arra gondolsz, hogy a 2. babával nem csak GYES-t szeretnél kapni(?)

Továbbá feltételezem, hogy az első gyermeked után az ő 2 éves koráig vagy GYED-re jogosult (?)


Röviden 2 optimális eset lehetséges.


1.) A GYED lejárta után visszamész dolgozni, legyen legalább 180 bérezett napod ( ebbe a táppénz nem számít bele, csak a tényleges ledolgozott napok), így a TGYÁS-od ( feltételezve hogy 108 ezer marad a bruttód) az átlagjövedelmed 70%-a lesz ( ha nincs más pótlékod, egyéb jövedelmed, akkor ez a 108 ezer 70%-a lesz). GYED: ugyanúgy a jövedelem 70%-a, de max az aktuális minimálbér 70%-a.

Ennek a megoldásnak az a veszélye, hogy amint visszamész dolgozni ( azaz megszakítod a fizetés nélküli szabit) nem él a felmondási védelem, azaz biz. indokkal elküldhetnek; kivéve, ha pl. teherbe esel és azt be is jelented, mert onnantól újra védett vagy.


2.) GYED végéig teherbe esel. GYED lejárta után egyből elmész táppénzre ( nem GYES-re), majd szüléskor igényled a TGYÁS-t és a GYED-et ( mindkettő max az aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-a, de max a béred, azaz 108 ezer 70%-a lesz.).


A te esetedben nagy valószínűséggel a 2. eset a legoptimálisabb. Azaz ha 2014.10.26-ig vagy az első baba után GYED-re jogosult, akkor a lényeg, hogy a GYED végéig lehetőleg már a pocakodban legyen a baba, így a GYED után mehetsz egyből táppénzre.

2013. jan. 9. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Tehát ha 2014.október elején leszek csak terhes(2014.10.26.-ig kapok gyed-et az első után),akkor 2014.10.27-én már igényelhetem is a táppénzt?És ha megszülök utána szintén kérhetem a TGYÁS-t?Amit megint a 108000 bruttómból számolnak ki?

A cég ahol dolgoztam nevet váltott és a terheseket,gyeden...lévőket nem vitték bele az új cégbe.Sanszos,hogy kirúgnának.A minimálbér emelkedéssel így is 114000 lesz a bruttóm?

Köszönöm!

2013. jan. 10. 05:04
 3/5 anonim ***** válasza:

"Tehát ha 2014.október elején leszek csak terhes(2014.10.26.-ig kapok gyed-et az első után),akkor 2014.10.27-én már igényelhetem is a táppénzt?"


Igen.( Természetesen a táppénzhez nőgyógyász javaslata szükséges- amennyiben a terhesség okán maradsz otthon).


A GYED alatt még fizetés nélküli szabadságon vagy, a táppénz/ újbóli munka alatt már nem, így javaslom hogy a GYED lejárta előtt 2 hónappal jelentsd be ( lehetőleg írásban) a munkáltató felé, hogy okt. 27-től meg akarod szüntetni a fizetés nélküli szabadságodat.


Amint teherbe esel, de legkésőbb a GYED lejárta előtt ( addig vagy védett) jelezd ( szintén javaslom h. írásban ) a várandósságodat, így a GYED lejártát követően akkor is védett vagy, ha esetleg nem táppénzre, hanem dolgozni mész vissza ( Hatályos Mt. alapján ha a munkáltatónak bejelented h. várandós vagy, akkor nem mondhat fel - kivéve, ha valami nagy zűrt nem csinálsz, pl. megvered a főnöködet:))


„És ha megszülök utána szintén kérhetem a TGYÁS-t?Amit megint a 108000 bruttómból számolnak ki?”


Gyakorlatilag igen ( bár a számítási mód nem egészen így van, de a te esetedben, mivel a béred nem éri el a minimálbér 2-szeresét, a 108 ezer 70%-a lesz a bruttó TGYÁS és GYED alapja - ha addig nem változtatnak ezen).



"A cég ahol dolgoztam nevet váltott és a terheseket,gyeden...lévőket nem vitték bele az új cégbe.Sanszos,hogy kirúgnának."


Az hogy nevet váltott, mit jelent?

Ha az új cég az előző jogutódja, nem rúghatnak ki ( fent már leírtam hogy fizetés nélküli szabadság és bejelentett várandósság alatt védett vagy, tehát téged a jelenlegi GYED alatt ill. miután bejelented hogy terhes vagy - jogszerűen nem rúghatnak ki ).

2013. jan. 10. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Tehát a 2014.augusztusában írnom kéne,hogy október 27-től már táppénz fogok kérni mert terhes leszek?És mi van ha nem leszek terhes előbb,csak október 24-én tudom meg,hogy az vagyok?Akkor nem tudok előbb szólni!A cég tuti,hogy jogutód nélkül szűnt meg mert az adósságtól szabadultak így meg és kimentették a pénzt...ilyenkor akkor mi van?Tehát aki terhes volt akkor vagy gyeden,gyesen volt maradt a megszűnés alá vett cégnél.

2013. jan. 14. 21:12
 5/5 anonim ***** válasza:

Válasszuk külön a dolgokat: azt hogy vissza akarsz menni dolgozni a GYED lejártával ( tehát nem akarsz GYES-en maradni) és kéred a fizetés nélküli szabadság megszakítását, 60 nappal ezt megelőzően be kell jelentened a munkáltatónak.


Ezután amikor terhes leszel, azt akkor jelezd a munkáltatónak, amikor éppen aktuális ( ezt nyilván nem lehet előre tudni).


Az is megoldás hogy elmész GYES-re és nem kéred a f.n. szabi megszakítását ( arra az esetre, ha csak a GYES ideje alatt esnél teherbe), és ezt követően mész táppénzre.


Azt nem tudod előre bejelenteni hogy x időponttól táppénzen leszel, hiszen annak alapos indokának kell lennie ( önmagában szerintem a várandósság ténye még nem az). Ebből következik hogy a táppénzt nem előre, hanem akkor jelented be, amikor az aktuális ( mert pl. a nőgyógyász ezt javasolja / veszélyeztetett terhes vagy / olyan a munkaköröd, ami veszélyes rátok nézve stb).


A cég megszűnésével kapcsolatos kérdéssel én jogászhoz fordulnék a helyedben ( én nem vagyok az). Alapesetben ha a cég jogutód nélkül szűnt meg, az sajnos nem jó hír rád nézve, hiszen automatikusan a munkahelyed is megszűnik, de ha csak „ügyeskedik”, és ez bizonyítható, akkor talán lehet megoldás. Abból, ami leírtál előzőleg ( a cég folytatja tovább ugyanazt a tevékenységet, nagyjából azonos személyi állománnyal, csak más „zászló alatt”) az derül ki, hogy itt jogutódlásról és nem megszűnésről van szó. Ennek nézz utána.


Tanácsot még itt kérhetsz pl. a témával kapcsolatban: [link]

2013. jan. 16. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!