Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Esküvői fotós, ha szerződés...

Esküvői fotós, ha szerződés kötés nélkül fotózott, majd utána egy elég nagy összeget mondott, váratlanul. Mi a teendő?

Figyelt kérdés

Esküvőnkre elhívott fotós ismerős volt, a fényképezője tönkre ment, ezért mi adtuk neki egyet (igen, van egy viszonylag komolyabb otthon), mi fuvaroztuk, "etettük", haza vittük. Az esküvőt megelőzően többször is rákérdeztünk nála, hogy mennyiért vállalja az egészet. A kérdéseinkre mindig kitérő választ adott, így soha nem volt egyértelmű az összeg. Az esküvő után miután vissza adta a fényképezőt, a képekkel együtt, olyan összeget mondott, amitől tágra nyíltak a szemeim.

Viszont nincs semmiféle szerződésünk vele, nem adtunk előleget, vendégként volt kezelve, nem fotósként. A kérdés az lenne, hogy mit lehet tenni ilyenkor? Nem fizetni? Fizetni?



2016. aug. 1. 22:10
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
84%
Leszámolod az ár feléből a kaját meg a fuvarköltséget, aztán a helyedben közölném, hogy mivel smemiben nem állapodtatok meg és "bőven 100 alatt"ról indultatok, így ti ezért X ezret vagytok hajlandók fizetni. Ha nem megfelelő, akkor sajnos semennyit és vacsora meg a fuvar volt a fizetség.
2016. aug. 2. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
89%

Ezért nem bízunk ilyesmit redundáns felszereléssel nem rendelkező amatőrre. A 130 egyébként egyáltalán nem sok, ha valóban profiról beszélünk, aki adózik, megfelelő felszereléssel és azt használni képes szakmai tudással és látásmóddal rendelkezik akkor még kevés is, de esetünkben erről szó sincs. Egyébként egy a fenti kritériumoknak megfelelő fotósnál egy egész napos esküvő fotózása valahol 150 körül indul, az elismertebbek 200 felett kérnek és el lehet menni ennél jóval tovább is.


Amit én csinálnék: Kifizetném neki kb. az általa kért összeg felét (mert az reális ha amúgy Nektek megfelelő képeket kaptatok).

2016. aug. 2. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
73%
Ja és kérném, hogy állítson ki számlát róla, mert ezek után nincs garancia rá, hogy nem találja ki, hogy adjatok még 130.000 Ft-ot, mert Ti nem is fizettetek.
2016. aug. 2. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
87%
Ja, és MINDIG MINDEN ESKÜVŐI SZOLGÁLTATÓVAL SZERZŐDÉST KELL KÖTNI! Aki nem hajlandó rá, annak takargatnivalója van.
2016. aug. 2. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
61%
Azért azt ne hívjuk már profinak, akinek nincs 2 gépe sem... aki esküvőzik, az olyan felszereléssel kell, hogy ott megjelenjen, amivel akármi történhet, ha az egyik váz, vagy bármelyik objektív közben tönkremegy (megáll a zár, beáll a motor,...), akkor is folytatni tudja... a "viszonylag komolyabb" gépről meg annyit, hogy a férjem esküvőfotós és kezdő korában, amikor már 130at elkért egy esküvőért, 1,5 millió forint volt a felszerelése értéke (felszerelés nélkül totál irreális egy ekkora összeg, főleg, hogy ezek szerint fel sem dolgozta a képeket!) + a számítástechnikai háttér. Az ilyen kóklerek, mint amilyen az ismerősötök teszik tönkre ezt a szakmát, megkaptátok a képeket, de 130ért már igazán normális fotóst is lehet találni, aki ennyiért ki is dolgozza Neked a képeket. Én nem fizetném ki, az teljesen biztos. Felháborítónak találom az egészet. Egyesek elfelejtik, hogy ez egy esküvő... a korrektség a minimum lenne, főleg mert ismerősről van szó.
2016. aug. 2. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 tetro ***** válasza:
22%

09.37

ha beáll a motor...? :)

2016. aug. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
87%
#16: Az objektívekben a lencsetagok mozgatását motorok végzik az automatikus élességállítás miatt.
2016. aug. 2. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 tetro ***** válasza:
34%

09.44

áhh. valamiért csak vázban gondolkodtam

2016. aug. 2. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
84%

nagyjából minden hozzászólásban van igazság, de lépjünk egyet hátra és szemléljük egy kicsit objektíven a történetet!


szerintem ilyen helyzetre nincs jó megoldás. pláne, ha jóban vagytok, mert akármit teszel, azzal vagy a másikban, vagy benned, legrosszabb esetben mindkettőtökben tüske marad. ha kifizeted, amit kér, akkor te érzed magad átverve. ha lealkuod, akkor ő érzi magát átverve. ha megpróbálsz alkudni és nem enged, vagy nem annyit, amennyit szeretnél, akkor meg mindketten vesztesnek érzitek magatokat a vitában. ha meg sikerül nagyon összevesznetek, akkor lehet, hogy többé szóba sem álltok egymással, ami aztán pláne nem egy ideális helyzet.


szerintem a kialakult helyzetben MINDKÉT fél egyformán hibás. zsákbamacskát vettél, de te döntöttél úgy, hogy megveszed a zsákbamacskát, pedig nem volt muszáj, mégsem léptél vissza.

ha beülsz találomra egy kávézóba, rendelsz egy kávét és csak a fizetéskor jössz rá, hogy te nem akarsz annyit fizetni azért a kávéért, mint amennyit kérnek, akkor vajon ki a hibás? a kávézó, ami annyit kér egy kávéért, amennyit épp kedve tartja, mert a hülye turisták úgyis megfizetik, vagy te, aki nem kérdezted meg, hogy mibe kerül, de még csak itallapot se kértél rendelés előtt? a kávézóban egy ilyen helyzetben leállsz vitatkozni rajta, hogy mennyire tartod korrektnek az áraikat, vagy fizetés nélkül távozol netán?


azt mondod kérdező, hogy te megkérdezted a fotóst, hogy mennyit kér, de ő meg nem mondta meg. szerződést sem írtatok. ezen a ponton kellett volna lefújnod, hogy akkor nem kell fotóznia. ha nem mondja meg, hogy mennyit kér, akkor nem kell dolgoznia, keresel helyette olyat, aki megmondja pontosan, hogy mire készülj. keresel olyat, aki szerződést ír és felelősséget vállal, nem utolsó sorban még megfelelő állapotú, minőségű és tartalék felszerelése is van. de te még akkor sem léptél vissza, amikor kiderült, hogy gépe sincs, amivel el tudja végezni a munkát és ennek a feltételeket módosító hatását sem beszéltétek meg. ebben is ugyanúgy hibás a fotós is, ahogyan te is.

az üzletkötés és az üzlet feltételeinek tisztázása és szerződésben rögzítése (minimum szóban, de a viták elkerülése végett praktikusabb inkább írásban) mindkét fél közös érdeke és mindkét fél kölcsönös felelőssége is. ennek elmúlasztása mindkettőtök üzleti és erkölcsi hibája is.


nem ismerlek titeket és a helyzetet sem annyira, de általában pont azért hív mindenki ismerőst, mert olcsón akarja megúszni. és általában pont ez nem jön össze, mert vagy az ismerős is megkéri az árát, vagy nem végez jó munkát. én (és még sok másik fotós) meg pont azért nem szeretek ismerősökkel üzletelni, mert abból általában ilyen sértődések vannak. ha pénzt kérek, eleve kellemetlen a helyzet. ha baráti árat mondok, a másik nem biztos, hogy annak érzi, stb. én inkább mást szoktam ajánlani az ismerősöknek és akkor nincs sértődés - vendégként elmenni meg általában úgyem érek rá, így ebből sincs sértődés...


amúgy a 130-as ár egy normál esküvőfotózásért egyáltalán nem sok, 150-200-ról indul egy normális fotós. a vacsorára meg illik és ajánlott is meghívni azt, aki egész nap neked dolgozik, függetlenül attól, hogy ismerős, vagy sem. nem csak azért, mert hülyén nézne ki, ha a fotósod elkezd egy alufóliába csomagolt zsömlét majszolni az esküvődön, vagy pizzát rendelni, hanem mert így szokás, illetve szokás a másikat megtisztelni.

persze az is szokás, hogy a gép bérlésért fizet valaki, így az tényleg árcsökkentő tényező lehet, viszont ez megint olyan dolog, hogy amit bérbe adsz, azt ugyanúgy nem utólag kéne beárazni, mint ahogy a fotózási munkát sem. szóval te itt ugyanazt játszod el a fotóssal, mint ő veled, amit persze lehet, csak megint azt tudom mondani, hogy te sem vagy jobb semmivel a másiknál.


szerintem erre a helyzetre két megoldás lehetséges. vagy kifizeted, amit kér és lenyeled, hogy nem lettek olyan rosszak a képek és jóban maradtál az ismerőssel is, vagy megpróbálod minél békésebben és barátságosabban megbeszélni vele, hogy te ezt soknak érzed, meg ugye a gépet is ti adtátok és megpróbáltok közösen kitalálni valami olyan árat, ami még neked is elfogadható és neki sem sértő, de ebből már sokkal nehezebb szerintem jól kijönni.

esetleg, ha fel tudsz valami olyan barter dolgot ajánlani neki, ami neki értékes lehet, de neked mégsem akkora anyagi veszteség, az talán lehet praktikus tárgyalási alap. ha például hidegburkoló vagy, akkor felajánlhatod, hogy inkább csempézésben fizetnél neki, vagy legalább az összeg egy részét úgy fizetnéd és akkor mindketten jobban jöttök ki, nem anyagi jellegű a cserealap...

2016. aug. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
0%
.... na és a legjobbat még nem is meséltem! Képzeld egy cimbim elhívott, hogy fotózzak a lagziján. Hát öcsém, meglepett, mert már egy hónapja lerohadt a gépem, na nem baj, amúgy is pang a piac, egy hónapja nem fotóztam semmit, de ezek a marhák a kezembe nyomták a saját gépüket! Fajin, pöpec kis masina volt, nem olyan lesrtapált szar, mint az enyém, nem is csoda, hogy lerohadt. Úgyhogy belementem, technikára már nem is kellett költeni, csak nyomtam a gombot a lagzin, aztán a végén úgy telizabáltam magam, hogy alig tudtam felállni! A végén ők vittek haza, de ez már sima rutin volt, mert egész nap ők fuvaroztak le-fel... hahaha... benzinre se kellett költenem. Öcsém, ilyen dolgom még nem volt egy lazgin se! De a végén kiderült, hogy mekkora egy fillérbasszzó tuskók. Apám, szaros 130 ezret kértem tőlük a haverságra való tekintettel az egésznapos kemény fotózásért, erre húzzák a szájukat meg fintorognak, meg aszongya a srác, hogy majd eljön cserébe hozzám betonozni... Hogy mit mondasz? Ne azon rugózz már öcsém, hogy semmi technikával, egy szál ingben mentem a lagzifotozásra, öcsém ez egy szellemi munka, igazi teljesítmény, ami meg is kell fizetni! Hogy számlát adok-e nekik? Na húzzál innén öcsém, mert mindjárt téged is körbefényképezlek!
2017. jan. 12. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!