Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha mérnök hiány van miért nem...

Ha mérnök hiány van miért nem mennek fel a fizetések a szektorban?

Figyelt kérdés

Tapasztalatom szerint az elmúlt 5-8 évben a mérnöki fizetések maradnak le a bérfejlesztésekből a leginkább százalékosan (kivétel talán a szoftverfejlesztés), holott elég sok meghirdetett, nyitott pozíció van a cégeknél. Miért nem indul egyfajta licit mégsem a munkavállalókért, mint ahogyan az pl megtörtént az építőiparban az elmúlt években?


Véleményem szerint a többségi foglalkoztató cégek egyfajta kartellben működnek, illetve ki van mindegyiküknek adva, hogy pontosan ennyi € centet fizethetnek / munkavállaló, ha ezt átlépik akkor megéri a cégnek odébb költöznie, mintsem tartani a versenyt a helyi munkabérekkel.



2022. márc. 18. 15:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%
Hidd el, ha hiany van akkor felmennek a fizetesek... A kereslet kinalat elve mindig ervenyesul
2022. márc. 18. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
84%

Hiába van sok nyitott pozi, ha az adott munka eredménye max X összegért értékesíthető tovább, akkor nem fognak tudni mondjuk 1.3X-et fizetni a munkavállalónak, mert nem termeli ki. Azokon a területeken, ahol hiány van és a munka eredményét is többért lehet eladni, ott mennek fel a fizetések is.


Néhány mérnöki területen elég gyorsan el lehet érni a salary capet, ami után már nincs tér nagyobb ugrásoknak.

2022. márc. 18. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
56%
Mert tapasztalt és szakképzett mérnökökből van hiány, a pályakezdőnek meg zöldeknek nem lesz sok fizuja.
2022. márc. 18. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
44%

A mérnöki szakok a legnépszerűbb szakok között vannak, majdnem minden évben legalább 3 informatikai vagy mérnöki képzés benne lesz a listában.

Ha ebből indulunk ki, nem kellene hogy olyan drasztikus hiány legyen.

Tudom, a mérnöki szakokon magas a lemorzsolódás, nehéz a matek stb. Direkt nem mondom meg mit végeztem, de nem mérnök vagyok, és nálunk is eltűnt a kezdő évfolyam fele, és kb csak a negyede kapott időben oklevelet. Ennél szerintem a műszaki arányok sem lehetnek rosszabbak.



2021-es év 10 legnépszerűbb szak:

[link]



2020: [link]


2019: [link]


2018: [link]


2017 [link]



Nézzük azokat, akik már dolgoznak:



'16 : [link]

'15 [link]

2022. márc. 18. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#1 Igen, csak az a nem mindegy, hogy milyen földrajzi területen értelmezzük a kersleslet-kínálatot. Pl egy multinacionális cégnek lehet az a reakciója a növekvő keresletre, hogy Pakisztánban / Törökországban / Indiában nyit mérnökirodát és nem Mo-on, pláne nem NY-on.


#2 Én is valami hasonlót érzek és szomorít el. Valamiért irtózat drága minden termék, cserébe a munkánkat nem fizetik meg. De pl egy fodrászt vagy burkolót miért fizetnek meg? Barátnőmnek egy extrabb hajfestés 30 000 Ft. Oké, anyagköltség meg rezsi díj ebből 10-12e Ft, de a maradék ~20 000 megmarad neki. 2 órás munka, óránként ~10e Ft. Ez nekem a bruttó órabérem duplája 160 órás foglalkoztatást nézve.


#3 Tapasztalt és képzett mérnökökből extra hiány van, de a felhülyékért is látom már kapkod a cég. Interjúztatok, fut pár nyitott pozíció a csapatomba, nem jönnek az emberek és nem kamuból van kiírva az állás.


#4 Igen, ez a jelentkezettek száma, ennél kevesebb a felvett, még kevesebb aki elvégzi. Szerintem évente felvesznek 2000 gépész, 500 mechatronikus meg 1500 villamosmérnököt a hazai egyetemek. Nekik ~55%-uk végzi el a képzést az életben bármikor. Nem érzem ezt soknak, amikor minden cég az elmúlt 5-8 évben éves 20%-al növelte a kapacitásait (COVID alatti időszakban stagnálás volt). Ez azt jelenti, hogy az említett 8 éves periódus alatt megduplázódott a foglalkoztatott mérnökök száma.

2022. márc. 18. 18:01
 6/11 anonim ***** válasza:
84%

Teljesen igazad van kérdező.

Bővül a gazdaság, jönnek be új cégek, de közben meg gyerek annyi születik, született, amennyi.

Más szektorban is ugyan ez van, én bankban vagyok, és a csapatomba kéne minimum 2 pályakezdő frissdiplomás kolléga, és 1 vezetői tapasztalattal rendelkező szenior, de egyszerűen nincs, 1 éve keresünk embert (a hr se tudom möfaszt csinál mondjuk)

2022. márc. 18. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Épìtőmérnök vagyok. Egy full kezdő komuvest most lehet, hogy magasabb kezdő bérrel vesznek fel a cégek mint egy ugyanolyan kezdő mérnököt ha nem magasabb bérért. Kimész terepre kezdő epitesvezetőnek és azt veszed észre, hogy hiába vagy mérnök te keresed az elején a legkevesebbet. Èn is ìgy jártam. Sztem nincs nagy mérnök hiány. Köművest évente találnak max 1 főt a cégek, mérnököt meg 10et is ha akarnak. Kereslet ès kínálat ugye.
2022. márc. 18. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#7

Az építő és építészmérnök amikor én kezdtem az egyetemen, már akkor is "kétes" pálya volt, sokan panaszkodtak nincs anyagilag megbecsülve a munkájuk, túljelentkezés van az állásokra.

2022. márc. 18. 22:55
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Környezet, élelmiszer, agrár , közlekedésmérnök (ha nem autoipar), és még jópár mérnöki szak sem jobb sajnos egyébként . Gèpészek is kezdenek egyre többen lenni,csak ott az árnyalja a képet, hogy tényleg rengeteg gyártó cég van itthon ès tényleg sok a gépesz munkahely. Villamos ès IT mèrnök vonal az ami tényleg fut.
2022. márc. 19. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Hát én közlekedésmérnökkel nyúltam mellé, akik elvégezték a szakot többen munkanélküliek, vagy a MÁVnál vannak alig 220 nettóért. A MÁVnál többet lehet keresni egy féléves gyorstalpaló kalauzképzéssel ,mint egy kőkemény mérnöki szakkal.
2022. ápr. 5. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!