Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Leszerződtetthet egy munkavála...

Leszerződtetthet egy munkaválaló csak két hónapra? Vagy csinálhatok olyat hogy leszerződünk ahogy szokás és két hónap után felmondok (és elmegyek továbbtanulni)? Vagy marad a diákmunka, mint egyetlen pénzszerzési lehetőség?

Figyelt kérdés
Most érettségiztem, és továbbtanulás előtt állok (megvan a pontom). Itt a nyár, és szeretném hasznosan tölteni. Úgy gondoltam, hogy valami "rendes" munkát szeretnék, (nem diákmunkát ahol szaré hugyé dolgoztatnak, mert én úgy tudom hogy a minimálbér (101500 Ft) 30%-kát(30450 Ft) kapnám bruttóban, és még ennek a 16%-kát (4872 Ft) is elvennék, ami kb. 25578 Ft lenne havonta, míg ha "rendes" munkát válalok érettségivel mindenféle szakképzetség nélkül évi 33%-os adóval számítva nettó 68005 Ft-ot kapnék havonta. )Ha két hónapot dolgozok akkor az évenként járó egy hónap fizetett szabadságommal eggyüt kapnék az egyik esetben (diákmunka) kb. 76734 FT-ot a másik esetben ("rendes" munka)kb. 204015 Ft-ot. Ami szerintem nem kis különbség! A kérdéseimet fennt találod, válaszodat meglátásodat, tanácsodat bármilyen észrevételedet előlre is köszönöm! :)

2015. jún. 26. 15:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Te valamit itt nagyon elszámolsz...


Jelenleg a diákmunka után semmit mást nem kell adózni, csak 16% SZJA-t.


Vagyis az a faramuci helyzet áll fenn, hogy egy diákmunkás MINIMÁL órabére TÖBB, mint egy nem diák munkásé.


Tehát ha minimálbérért dolgozol diákként napi 8 órát akkor kb. 16e forinttal keresel többet, mintha ugyan azt csinálod minimálbérért teljes állásba főállásúként.


Amúgy lehet 2 hónapra is szerződni határozott időre, de ilyet nagyon kevés cég akar. De pont erre találták ki a diákmelót.

2015. jún. 26. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
68%

"Ha két hónapot dolgozok akkor az évenként járó egy hónap fizetett szabadságommal eggyüt"


WTF? Semmiféle évenként járó egy hónap fizetett szabadság nincs... Évi 2x nap fizetett szabadság jár - kortól függően - TELJES ÉVRE. Ha te csak 2 hónapot dolgozol akkor csak az időarányos rész jár - tehát 2-3 nap...


Pont ezért nem szokták elengedni az embereket próbaidő alatt szabira, nehogy kivegyen több szabit, mint ami járna neki aztán lelépjen a kivett szabikkal.

2015. jún. 26. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Tehát akkor az a 16 százalékot a minimálbérből számítják, előtte nem vonnak le semmit?
2015. jún. 26. 16:11
 4/8 anonim ***** válasza:
76%
Diákmunka esetén a bruttó bérből vonnak 16% SZJA-t, a többi a tied.
2015. jún. 26. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, akkor inkább diákmunkát keresek magamnak. Ami jó mert akkor még ma tudok intézkedni, nem kell megvárnoma hétfőt. :)
2015. jún. 26. 16:23
 6/8 anonim ***** válasza:
71%

Valamit nagyon elneztel kerdezo.

Diakmunkabol csak 16%-ot vonnak. Rendes munkabol 34,5%-ot.


Raadasul diakmunkat konnyebb talalni.

Plusz ha csak szar minimalberes munkara van eselyed akkor addig diakmunkazz amig csak tudsz mert biztosan tobbet kapsz mint rendesen foglalkoztatva. Persze cserebe se fizetett szabadsag se tappenz mert ezek diaknak nem jar!

2015. jún. 26. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A többiek leírták a lényeget, én csak annyit tennék hozzá, hogy jelenleg a diákmunka messzemenően jobb lehetőség, mint minimálbérért dolgozni. Főleg a gyakornoki programok, ahol egész jó fizetéseket is lehet keresni egy hónapban. Én pl gyakornokként (!!) 145 ezer forintot kerestem nettó, és mivel diák voltam, úgy és akkor vettem ki szabadságot, ahogy jólesett, meg kellett beszélnem a főnökömmel, de ennyi...


Ha te nyáron főállású dolgozóként elkezdesz dolgozni, 3 hónapig köt a próbaidő miatt az, hogy nem mehetsz szabadságra, és lehetőleg beteg se nagyon legyél, mert azt próbaidő alatt nem szeretik.


És azt is hozzátenném, hogy a legtöbb diákszövetkezet (a jobbak) védenek téged azzal, hogy általuk vagy alkalmazva, mert ha a munkáltató épp gondol egyet és nem fizet ki, neked már nem nagyon kell peres úton visszasírnod a pénzed, mivel ők akkor is kifizetik, és maguk járnak el az ügyben. Voltam pár diákszövetkezetnél, és a jobb helyeken ez benne volt a keret szerződésemben, amit kötöttem velük. Ugyanez egyedül egy munkáltatóval szemben sokkal komplikáltabb.


Szóval szerintem gőzerővel a diákmunkáért. Jó dolog az, nem véletlenül élnek vele annyian. És nem utolsó sorban a cégek is szeretik, mert kevesebbe kerül nekik, és ezért többet kap egy diák diákfizuval, mintha rendesen kéne adóznia utána.

2015. júl. 25. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"3 hónapig köt a próbaidő miatt az, hogy nem mehetsz szabadságra"

Ez pl. nem igaz. Ha ugyanott dolgozol, a főnökkel ugyanúgy meg tudod beszélni, hogy most adjon szabadságot. Ha meg köcsög a főnök, diákmunka alatt sem tűri el, hogy csak úgy elmész.


"és lehetőleg beteg se nagyon legyél, mert azt próbaidő alatt nem szeretik."

Ez megint csak olyan, hogy a diákmunka alatt sem feltétlenül szeretik. Eleve a diákmunka olyan, mint egy örökké tartó próbaidő, hiszen a munkáltató semmilyen kötelezettséget nem vállal a foglalkoztatásodra - ha úgy gondolja, akkor holnapról ne gyere be.


"És nem utolsó sorban a cégek is szeretik, mert kevesebbe kerül nekik, és ezért többet kap egy diák diákfizuval, mintha rendesen kéne adóznia utána."

A cégek nem ezért szeretik elsősorban, hanem a rugalmas munkaerő miatt, mivel bárkit bármikor el lehet küldeni, szabadságot sem kell adni, semmit sem. Az anyagi nyereség is jó, ezt a cég és a szövetkezet közösen teszi zsebre - a diák max. 10-15%-kal keres jobban, mint egyébként.

2015. júl. 25. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!