Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért van az, hogy az orvosi...

Miért van az, hogy az orvosi pálya "presztízse", mind idehaza, mind nyugaton egyre jobban süllyed?

Figyelt kérdés

Ha bármelyik nyugat-európai vagy amerikai filmet vagy sorozatot megnézzük, amiben vannak orvosok, velük még ha nem is hibáznak és tényleg mindent megtesznek, akkor is úgy beszélnek, mint, akit a s..ggükből rángattak elő az emberek. Ezzel szemben pl egy ügyvédnek mindig nyalnak, hogy "jaj, drága ügyvéd úr", "köszönöm, drága ügyvéd úr, hogy leereszkedik hozzám és szóba áll velem" stb, az orvost meg "így doki meg úgy doki" "kösz, doki" "mi van, doki?" "kösz, doki" Ezt a "nézetet" látom itthon is elterjedni, nem csak a filmekben látom ezt, és kíváncsi lennék, hogy szerintetek mi az oka? Pl kórházakban is, még a legkedvesebb orvost is csont nélkül letegezi rengeteg ember, míg egy ügyvédet eszébe nem jutna senkinek letegezni.

Oké, hogy sokan nem bíznak az orvosban, mert műhiba, meg ilyenek, de az ügyvédeket meg korruptnak, tolvajnak tartják sokan, akik gyilkosokat védenek stb. Tehát mindkét szakemberrel szemben vannak előítéletek.



2017. márc. 12. 12:56
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
87%

Talán az orvos esetében a lelkiismeretére, emberségére esküjére, együttérzésére apellálnak. Az orvos-beteg kapcsolatba érzelmeket kevernek. Ezért talán egy kicsit "hülyének" tartják. És egy "közkórházban" elvileg nem történik pénzforgalom orvos és beteg között. Ettől talán még "hülyébbnek és furcsábbnak" látják az orvost.

Míg egy ügyvéd esetében csak a pénz játszik. És ő ott helyben el is kéri a pénzt, megmondja mennyi az ára, és ha fizetsz szóba áll veled, ha nem, mehetsz, ahová akarsz, nem foglalkozik veled tovább.

A nagyobb tisztelet talán a pénznek szól.

2017. márc. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
83%
jah, és a mérnökurazás is valamikor a szociban volt utoljára divat, azóta ez alaposan kikopott (szerencsére), szóval ez nagyon rossz érv, hogy bezzeg őket.
2017. márc. 12. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
74%
És ha egy orvos megmondja előre az árát, akkor mehetsz a rendőrségre és feljelentheted.
2017. márc. 12. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

Neked beteg az agyad. Hol írtam, hogy fenséges meg méltásgos úr? Én pl a mérnököt is mérnök úrnak szóítom, ahogy a tanárt is tanár úrnak vagy tanárnőnek. Nem pedig tancinak. Ahogy az orvost sem dokinak. Hol volt szó doktori címről? A doktornő megszólítás nem a dr-miatt van, hanem mert az orvosi szakma másik neve a doktor (angolul is doctor).

Utolsó... akkor a magánorvost (aki nem kórházban, hanem saját rendelőben rendel) milyen alapon is jelented fel?! Mert nem adja ingyen a tudását? Vicc... A hálapénz más téma.

2017. márc. 12. 14:51
 15/23 anonim ***** válasza:
75%

Természetesen nem magánrendelőről van szó.

Sokan az állami kórházban előre megmondják, hogy ők "hány forintos orvosok".

2017. márc. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%
Mindig ezzel a doki dologgal jössz... áruld már el arany bogaram, hol a jó életben hallottad te ezt, 3 amerikai vígjátékon kívül? Élőben én ilyen dokizást még csak ismerősök között hallottam. Engem sem szoftverfejlesztő úrnak szólítanak a munkahelyemen, hanem ahogy akarnak. Ja, ráadásul tegezés van mindenki között. Imádtam amikor a legelső napomon gyakornokként be kellett mennem a 60-hoz közeli biztonsági igazgató marha jól kinéző irodájába és mondhattam neki hogy: szia. Semmi jó napot kívánok igazgató úr, az isten áldja meg kendet.
2017. márc. 12. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
85%

nekem van némi közöm az eü-höz, sőt még a nevem előtt is ott az a két betű, de soha nem hallottam senkit hogy doki-nak szólított volna egy orvost csakis doktor úrnak. Kérdező te valamilyen más világban élhetsz. Az orvosi hivatásnak mindig is meglesz a presztízse mert az emberek félnek a haláltól. A beteg egymást licitálják túl hogy ki tudd több parát adni.

És bizony vannak olyan orvosok akik előre megmondják állami intézetben hogy mi mennyibe kerül, zsebbe.

2017. márc. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
86%

hagyjátok, a kérdezőnek is az a világ tetszik, amit mostanában a közéletben is próbálnak visszahozni, hogy mindenkinek valami hangzatos címet kell osztani. Ő sem elégszik meg a doktorúr, vagy Kovács úr kifejezéssel, ehelyett hiányolja, hogy valami extra, "írástudóknak" járó tisztelet kellene, hogy megillesse.


Szerencsére a világ nem ebbe az irányba halad, főleg nem nyugaton, ahol az orvosok már le kellett, hogy jöjjenek a magas lóról, mert a beteg az ügyfél, a beteg az partner, nem pedig valami húsdarab, akinek valami feltétlen rajongással kellene egy másik ember felé fordulnia.

2017. márc. 12. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

Kicsit félrement a beszélgetés. NEM tartok többre egy orvost, mint egy jogászt/mérnököt/fodrászt/kőművest..stb, DE KEVESEBBRE SE.

Azt kérdezem -de akkor újra megfogalmazom, hátha az volt a baj-, hogy míg MINDEN SZAKEMBER megkapja a neki járó ALAPVETŐ tiszteletet (magázás, nem lekezelő hangnem stb), miért csúszik egyre jobban az orvosi pálya presztízse? Egyre többen úgy kezelik az orvost, mintha a haverjuk lenne, holott mint szakemberrel beszélnek.

Azért megnézném, hogy melyik ügyfél hívja a mérnököt Józsinak vagy Ferinek. Nem baráti, hanem szakember-kliens/ügyfél/páciens kapcsolatról beszélek, ahol két idegenről van szó, egyik a szakember, másik az ügyfél.

Nem kollégákról beszélek, köztük semmi gond a tegezéssel sem, közvetlenebb a viszony.

A kórházban hálapénzt kérő vagy elfogadó orvosokat pedig én is elítélem, ahogy a kórházban magánrendelést folytatókat is, ott is vannak aljas emberek, csak egy jó, lelkiismeretes orvos, nem hinném, hogy kevesebbet érdemelne/érne, mint bármely más szakma képviselője.

Utolsó, te valamit félreértettél. Semmilyen rajongásról nem beszéltem. Alapvető tisztelet, amit minden más szakma képviselője is megérdemel, nemcsak az orvos. Viszont, ha valóban a ügyfél-kliens kapcsolat a normális, akkor tarifa is van hálapénz mentesen. Egyébként pont ezt mondom, hogy mind itthon, mind külföldön az orvos jöjjön le a "magas lóról" (bár a normális az ott se volt!), de az ügyvéd, mérnök, üzletember jó helyen van a magas lovon. Ők miért is érnek többet bárki másnál?

2017. márc. 12. 19:05
 20/23 anonim ***** válasza:
100%
kérdező, ezt nevezik fixa ideanak, de tudod mit, ragaszkodj csak a hülyeségedhez
2017. márc. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!