Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Kriptovaluta kereskedésnél...

Kriptovaluta kereskedésnél egyéni vállalkozáskor hogyan kell könyvelni a már meglevő kriptovalutát és milyen tevékenységi kör ennek a neve?

Figyelt kérdés

"Magánszemélynél az önálló tevékenységből származó jövedelmek között, míg vállalkozások esetén a pénzügyi műveletek eredményei között kell kimutatni. Magánszemély esetében az árfolyamnyereség esetén 15% SZJA + 14% EHO fizetési kötelezettség keletkezik.[4] Vállalkozásoknál árfolyamnyereség (pénzügyi műveletek nyeresége) esetén adóalap növelő tétel és 10% TAdó kötelezettséget kell kimutatni, amennyiben árfolyamvesztés (pénzügyi műveletek vesztesége) keletkezik, úgy ez adóalap csökkentő tétel lesz. Árfolyamnyereség esetén sem keletkezik iparűzési adó kötelezettség.

(...)

vállalkozások esetén a fent ismertetett adókötelezettségen felül – amennyiben a nyereséget a vállalkozásból ki kívánjuk vonni, úgy – osztalékadó fizetési kötelezettség is felmerül, amely az osztalékra jogosult oldalán (de a vállalkozás, mint kifizető révén) további 15% SZJA és 14% EHO fizetési kötelezettség is keletkezik"


Ezt értem. Amit eladtam s amit vettem azt év végén egymásból ki kell vonni s keletkezik nyeresség vagy vesztesség. Magánszemély esetén 15+14%. Vállalkozó esetán 10+15+14%. Amit nem értek az az, hogy ha én magánszemélyként vásároltam, mondjuk 0.1 bitcoint 150 000 Ft-ért, majd kereskedni akarok vele, s ehhez kiváltom a vállalkozóit, akkor hogy igazolom, a költséget? Mivel amikor vettem, akkor még nem volt vállalkozásom, és igy nem a vállalkozói számlára vettem. A másik amit nem értek, ha nem veszem ki hanem további kriptovalutát vásárlok akkor nem keletkezik adókötelezettség? Merthogy akkorjóval több lesz a vásárolt kriptovaluta értéke, mint az eladotté.


2017. okt. 21. 10:17
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

Köszi, ezek lényeges kérdések.

Mivel van főállásom, akkor se bér se járulék nincs. Vagyis akkor 200 000 Ft-sincs?

Én ugy tudom kriptovaluta esetén számlaadási kötelezettség sincs. Pontosabban maga a netes rendszer pl. a localbitcoins ad virtuális számlát.

A bitcoin nem részvény, de ugy tudom ott sincs áfa.

Azt nagykából tudom, hogy nem akármit irhatok le.

De ugy tudom, mobilt, netes előfizetést, számitógépet, autót, autóbérlést, benzint, stb leirhatok, szóval aránylag sokmindent. talán még irodai cikkeket és néhány üzleti vacsorát is. mert ugy tudom tárgyalhatok kriptovaluta eladásról személyesen is.

2017. okt. 22. 13:19
 12/26 anonim ***** válasza:

Kaját továbbra sem.

Benzint se, csak dízelt.

Céges autóra, cégautó adó, stb.

Foglaljuk össze, lesz egy csomó leírható áfád, de nem tudsz vele mit kezdeni. Minek neked egy áfás cég?

2017. okt. 22. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
Ja és telefonra is külön céges előfizetés, erre is kell különadót fizetni, net is céges előfizetés, kb, 2x annyi, mint a sima.
2017. okt. 22. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

akkor adószámos magánszemélyként kell végezni? vagy sima magánszemélyként?

és ennek utána is jártál, vagy gondolod?

2017. okt. 22. 14:46
 15/26 anonim ***** válasza:
Ennyi idő alatt már régen kikérhetted volna a NAV álláspontját.
2017. okt. 22. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:

Furcsa elképzelés háromnapos ünnep alatt NAV álláspontot kérni. Amúgy azzal kezdtem, csak nem 3 napos ünnep alatt, hanem előbb. Az eredmény siralmas: fogalmuk sincs, miközben már most bírságolnak. Ellenőrizni, bírságolni persze tudnak. Szégyen de a gyakorlat az, hogy itt kell kérdezősködni a gyakorin, remélve, hogy olyan írni is fog akinek nem csak (ezzel nem leminősíteni akarom) véleménye van, hanem a gyakorlatban is csinálja átélt néhány NAV ellenőrzést, ahol vagy megfelelt, vagy figyelmeztették, netán meg is bírságolták ezért, azért. De mondom, tippek, vélemények, elképzelések is érdekelnek.


Persze van hivatalos válasz is csak az nem 1-2 hét hanem jóval több: most kérik ki a minisztérium álláspontját,kérdezzünk írásban, s ha megjött az álláspont akkor válaszoljunk. Szóval ez a hosszú hétvége alatti nav álláspont kikérése nem csak nagyon ostoba, hanem végtelenül naiv, idealista elképzelés. Ha nem lenne hosszú hétvége akkor se lenne erre elég 2 nap. Még két hét se, nemhogy két nap.

2017. okt. 22. 19:48
 17/26 anonim ***** válasza:

Nem gondolok semmit, könyvelő irodába dolgoztam 4 évet.

Ha nem vállalkozol, max büntetni tudnak, ha meg nincs semmi a neveden, nem tudnak mit elvenni.

Egyik srác 18 éve dolgozott cég nélkül. Egyszer kaptál 500 ezres bírság. De 18 év alatt kicsit többet sporólt, mint 500 ezer.

Nekem sincs semmi a nevemen.

2017. okt. 22. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

"Ha nem vállalkozol, max büntetni tudnak, Ha nem vállalkozol, max büntetni tudnak, ha meg nincs semmi a neveden, nem tudnak mit elvenni. "


Írta a kérdező, hogy van főfoglalkozása, tehát simán le tudják tiltani a büntetést.

Jan. 1-től szigorítják a végrehajtást, fedezetelvonást is szigorúbban fogják elbírálni.

Sőt, gondolom, olvastál híreket, hogy a NAV a reptéren "lekapcsolt" egy nőt, 40 ezres tartozása volt, azt mondták, ha nem fizet, lefoglalják, ami nála van.

Vám és pénzügyőrség már együtt dolgozik a NAV-al - simán megcsinálják.

[link]


Embere válogatja, de én pl. szeretek nyugodtan aludni :-)

2017. okt. 22. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

"Vám és pénzügyőrség már együtt dolgozik a NAV-al"


Miután a határokat megszüntették, bevonták a határőrséget a NAV alá. Ez jó pár éve volt.

2017. okt. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:
és lecsukni nem szoktak emiatt? ez nem adócsalás lenne ami bűncselekmény?
2017. okt. 22. 22:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!