Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Kriptovaluta kereskedésnél...

Kriptovaluta kereskedésnél egyéni vállalkozáskor hogyan kell könyvelni a már meglevő kriptovalutát és milyen tevékenységi kör ennek a neve?

Figyelt kérdés

"Magánszemélynél az önálló tevékenységből származó jövedelmek között, míg vállalkozások esetén a pénzügyi műveletek eredményei között kell kimutatni. Magánszemély esetében az árfolyamnyereség esetén 15% SZJA + 14% EHO fizetési kötelezettség keletkezik.[4] Vállalkozásoknál árfolyamnyereség (pénzügyi műveletek nyeresége) esetén adóalap növelő tétel és 10% TAdó kötelezettséget kell kimutatni, amennyiben árfolyamvesztés (pénzügyi műveletek vesztesége) keletkezik, úgy ez adóalap csökkentő tétel lesz. Árfolyamnyereség esetén sem keletkezik iparűzési adó kötelezettség.

(...)

vállalkozások esetén a fent ismertetett adókötelezettségen felül – amennyiben a nyereséget a vállalkozásból ki kívánjuk vonni, úgy – osztalékadó fizetési kötelezettség is felmerül, amely az osztalékra jogosult oldalán (de a vállalkozás, mint kifizető révén) további 15% SZJA és 14% EHO fizetési kötelezettség is keletkezik"


Ezt értem. Amit eladtam s amit vettem azt év végén egymásból ki kell vonni s keletkezik nyeresség vagy vesztesség. Magánszemély esetén 15+14%. Vállalkozó esetán 10+15+14%. Amit nem értek az az, hogy ha én magánszemélyként vásároltam, mondjuk 0.1 bitcoint 150 000 Ft-ért, majd kereskedni akarok vele, s ehhez kiváltom a vállalkozóit, akkor hogy igazolom, a költséget? Mivel amikor vettem, akkor még nem volt vállalkozásom, és igy nem a vállalkozói számlára vettem. A másik amit nem értek, ha nem veszem ki hanem további kriptovalutát vásárlok akkor nem keletkezik adókötelezettség? Merthogy akkorjóval több lesz a vásárolt kriptovaluta értéke, mint az eladotté.


2017. okt. 21. 10:17
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Magánvélemény:

A kriptovaluták az Európai Bíróság döntése alapján devizának tekintendőek (ezt konkrétan a Bitcoinra ki is mondták, de ezen analógia alapján az ítélet értelmezhető a többire is), ezért a valutaváltáshoz hasonlóan bizonylatolandók.

Mivel mind bevételi, mind kiadási oldalon pénzügyi műveletnek minősülnek, ezért NEM számlával kell igazolni a vétel/eladást. (Számlával az értékesítés/beszerzést szoktuk igazolni, ez nem az, hanem gyakorlatilag pénzváltás.)

Véleményem szerint megfelelhet egy forgalmi kivonat (hasonló tartalommal, mint a bankszámlakivonat) az adott bitcoin kereskedési platformról (kraken, bitfinex stb.). Ha magánszemélytől veszed, akkor pedig írjatok róla valami szerződést. Javaslom, hogy egyeztess könyvelővel, esetleg kérd ki a NAV állásfoglalását.

2017. okt. 24. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:

Köszi. Utóbbi kettő elég problémás, a navot már írtam, a könyvelő meg sok ezer forintért ad választ tehát érdemes minden kérdést összegyűjteni s egyben kérdezni meg.

Lényegében ez történik most is, a kérdések összefoglalása.

Ha jól értem, akkor ez technikailag hasonló egy adásvételi szerződéshez, Talán annyi a különbség, hogy nem kell tanú mint pl. gépjármű adásvételnél.

Vagy ha neten megy végbe akkor elég a weblap által készített virtuális (szöveg alapú) dokumentum.


Viszont azt a részt még mindig nem értem, hogy a már (még egyéni vállalkozóvá válásom előtt) megvásárolt kriptovalutát hogyan könyvelem el költségként?

El kell adnom magamnak pl. névértéken?

2017. okt. 24. 12:59
 23/26 A kérdező kommentje:
Ja és a tevékenységi kör nevét se tudom.
2017. okt. 24. 13:01
 24/26 anonim ***** válasza:

Megint csak magánvélemény: mivel mind a korábbi beszerzésed (mielőtt vállalkozó lettél volna), mind a későbbi tevékenységed az SZJA törvény alá esik, szerintem szembeállítható. De letisztázni a bizonylatolási rendet, tényleg nem ártana könyvelő.

Mondjuk azt nem igazán értem, hogyan vállalkozol könyvelő nélkül. Hiszen bevételi és kiadási nyilvántartást vezetni kell, ebben az esetben leginkább naplófőkönyvet. (Vagyis havonta viszed a könyvelőhöz a bankszámlakivonatokat, kereskedési forgalmi kivonatodat stb.)

(KATÁsnak lenni nincs értelme ilyen helyzetben, ha üzletszerűen kereskedsz, mivel akkor nem tudnád a kiadási oldalt elszámolni.)

2017. okt. 24. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
Egyébként tipp: papírozd le utólag, mintha egy magánszemélytől vetted most. És közben utalt át egyik wallettből egy másik wallettba.
2017. okt. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, hogy ilyen esetben még nem kötelező a könyvelő. Na de lehet tévedek. Ráadásul sima adás vétel nem olyan bonyolult főleg így hogy csak egyfajta termék van. Úgy tudom excell táblát is elfogadnak naplófőkönyvként, vagy helyett. Akkor bonyolódik mikor költségek keletkeznek aminek egy része leírható, egy része nem.
2017. okt. 24. 15:58
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!